Namus kavramı nedir?

Erkekler ve kadınlarda namus kavramı farklı mıdır? Evet ise sizce neden?

0|0
9|15

En İyi Kız Görüşü

• Namus kelimesinin ırz, doğruluk, kanun, din, iffet, edeb, hayâ, nizam, emniyet gibi birçok manası vardır. Birkaç örnek verelim:
    Bir kimsenin mahrem, gizli sırları olup, işlerinin ve hâllerinin iç yüzüne vâkıf olana, onun namusu denir. Hayırlara ait gizli hâllere vâkıf olana da namus denir.

Buna ek olarak kişinin kendini bilip taşıdığı değerlere saygı duyarak hareket etmesidir bence. 😏

0|6
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Erkek yapınca o erkek diye niye derler ben de bunu hiç anlamam topu kadının ustune yıktıkları namusu mu sordun

0|1
    0|0
  • şayet bana sorar iseniz söyleyeceğim şudur ; doğruluk, dürüstlük, erdemlilik, ahlaklılıktır efendim... ve diğer bir bakış açımda vardır o da şöyledir ; toplum içinde onur ve ahlak kurallarına sıkı sıkıya bağlılıktır.. ( ama emin olun birinci görüşüm olursa bir bireyde toplumun ön yüzüne şahsi olarak şuurlanıp uygulanırsa topluma yansır ) yani bir toplumda oluyorsa iyi bilirim ki bu bireylerden ortaya çıkar. bireyde doğruluk, dürüstlük, erdemlilik, ahlaklılık. var ise bu topluma da yansır...
    saygılar efendim :)..

0|1
    0|0
  • Namus kavramı erkekte de kadında da yoktur.

Namus sadece toplum baskısının verdiği bir şey... İnsan vicdanına göre davranmalı.

0|0
    0|0
  • Öyle bir kavram yok benim için.

0|0
    0|0
  • Bana göre değil eşit.

0|0
    0|0
  • Öyle bir kavram yok.

0|0
    0|0
  • Eline gözüne diline nefsine cinsel yerlerine sahip olmak

0|0
    0|0
  • Çünkü insanların geri kafalılığı yüzünden erkektir yapar kızsa çekip vurulur. Böyle saçma birşey

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Hayır namus bireyseldir insan olan herkesin namusu vardır . Bazı insanlar namus ikibacak arasinda değil lafini çok yanliş yorumluyor işlerine oyle geliyor çunkü . Iyi o zaman gidelim heegun birini becerelim yahut kız nasil olsa toorak olacak diyip onune gelene versin ama benim ruhum temiz desin . Kusura bakmasin kimse namus sadece bacak arasinda değildir bu demek olmuyorki cinselliğini koruyan namusludur . Namus hem cinsellik hem dusunce hem inanç itikat hoş görü insanlık insanı insan yapan herşey namustur biri eksik kalırsa namussuz olursun lütfen erkeklerimiz bana giren çıkan yok diye kızlarımızda namus iki bacak arasında değildir dusuncesi ile kendilerini namuslu ayağiyla ortalikta dolaşmasinlar belki sizin yok ama başkalarinin var en yakin babanizin ananizin var onlari utandirmayin

0|1
    0|0
  • erkek ıcın namus bır cok seyı ıcerır. erkek dedıgın ne genel evdekı nede temız kıza el surebılır suren namussuzdur bence. evıne bakmalı iyi bir birey olmalı yalansız dolansız şerefsizlik yapmadan.
    aynı sekıl seyler kız ıcınde gecerlı.
    ruhları da namuslu olucak

0|0
    0|0
  • Söz vermeden önce asla acele etmeyin söz namustur.

0|0
    0|0
  • Bence farklı değildir. Bir kadınla bir erkeği birbirine bağlayan şeyler rızaları, dini teamüller ve resmi teamüllerdir. Bunlara sadık kalmayan başka bir kadın ve erkekle olan kişi mamussuzdur.

0|0
    0|0
  • Sadece kadının bacak arasında değildir olay toplumun benimsediği gibi. Çoğu zaman erkeğin bacak arasındadır ;)

0|0
    0|0
  • namud kavramı diye birşey yoktur. bizim milletin uydurmasıdır. ansiklopedik anlatım yapsak, gram anlayan çıkmaz, onlara göre kendi bildiği doğrular daha doğrudur. o yüzden anlatmaya , kendimizi yormaya gerek yoktur. aslında gerek var insanlar bilinçlensin diye çaba sarf etmeye gerek var, ama anlayacak beyin olmadığı için, boşa anlatırız. işte o yüzden anlatmaya gerek yok diyorum.

0|0
    0|0
  • namus islam ülkelerinde kadının yapamayacağı şeylerin ortak adıdır ama erkek yapar erkeğin namusu yoktur benim görüşüme göre ise namus kafadadır

0|0
    0|0
  • Namus senin bir bütün olarak kişiliğindir

0|0
    0|0
  • Namus çok fazla şeyi içine alan bir kavram.

0|0
    0|0
  • ben bunu zihinsel ve fiziksel olarak ikiye ayırırım.

0|0
    0|0
  • Karışık konular.

0|0
    0|0
  • Son zamanlarda pek te kalmamış olan bir kavram

0|0
    0|0
  • Sadece kadınlara has bişeyse eğer. Peki ya Hz. Yusufun sakındığı neydi?

0|0
    0|0
  • Namus diye birşey yoktur.

0|0
    0|0
  • Cakmak ya da cakmamaktır işte bütün mesele budur.

0|1
    0|0
Yükleniyor...