Dini inanşlarda tereddüt yaşamak?

merhaba

ateistlik hakkındaki düşünceleriniz ne?

niyetliyim cumadan çıktım ama inanç konusunda terettütlerim var sizde de var mı böyle düşünceler.

0|0
4|3

En İyi Kız Görüşü

• eğer tereddütlerin varda hocalara falan sorabilirsin ya da araştırabilirsin ateistlik bence aklını kullanamamak çünkü insan. öldükten sonra nasıl yok olacağını düşünürki yani duyguların ruhın nasıl yok olabilir bu kadar şey nasıl rastlantı olabilir

0|1
    0|0
    • hoca ile konuştum bazı konularda ama yeterli gelmedi.

• ama müslümanlıkta yani islamda olan bir kusur değil bu kullarda olan bir kusur

• Onlar müslüman olmadılar diye demiyor. Onlar sizi dinden çıkarmaya çalışırlar diyor.

Ama bir bütün olarak düşünmek lazım bunu. Din icinbsavaslarin olduğu bir ortamda. olur musunuz diye sorulacaktır sanmıyorum dinden çıkarmak inkar edilmesi için işkenceye yapıldığı bir dönem bu duruma maruz kalınır yapılacak son şey diyor. Dedigim gibi bunun uzun açıklamasını bulmak ve oradan detaylari ile öğrenmek lazım bizim dar bilgilerimiz yorum yapmaya çokta musait değil.

En İyi Erkek Görüşü

• Tereddüt ettiren ne

0|1
    0|0
    • şimdi bir yazı okudum
      her şeyi bir yaratan var o da allah
      peki allahı kim yarattı?

gibi bişi bu noktada başladı.

• inş. ama bu çelişkiyi kaldırmak lazım bir an önce tuttuğum orucun bile sağlıklı olduguna inanmıyorum bu çelişkiler varken

• İnşaAllah atarsın, şeytanında işi bu işte atar şüpheyi kalbe sonra uğraştırır böyle, iman eden bir kalp zaten şüpheyi inkarı şirki kabul etmez üzülür bunlardan, üzülüyorsa kalbin bu senden değil unutma, Allah a sığın O ndan iste

Kızlar Ne Diyor 3

• Çelişkiler bu tereddutlere neden oluyor değil mi 😏

0|1
    0|0
  • Muslumanim ama dini yozlastiran kisiler gibi degilim eger inaniyorsam kendi icimde yasarim ateistlige gelirsek o senin gorusun saygi duyarim

0|1
    0|0
    • eyw hocam ben ateistliği savunmuyorum illaki elhamdürillah müslümanız çok şükür
      ama oturmayan taşlar var

• işte bak sende diosun ki kıyamet yakın ama dünya üzerinde bir tek müslüman kalana kadar kıyamet günü gelmeyecek e şimdi ki müslümanlar sütten mi?

• nasıl yani?

• Hayır çok şükür yok böyle düşünceler

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Tabiki yok. SorguluyorSan aklındaki sorular için araştırma yapmanı ve öğrenmeni öneririm.

0|1
    0|0
    • sorgulamak lazım çünkü insanı hayvandan ayıran en önemli şey düşünebilmek.

• doğru bir kaynak önerin var mı?
      ben bulamadım ne taraftan bakarsan onlar haklı

• Diyanet yine en iyisidir. Ama oradaki ayetin uzun açıklamalarını bulmak lazım. O dönemin şartları. Bahsedilebilir bir ayetin aciklamasindan bir kitap yazılır diye dusunuyorum

• Araştır o zaman tereddütlerin var madem. Kitap var elinde oku araştır.

0|1
    0|0
    • şimdi kuran dan okursak öğrenmeye çalışırsak müslümanlık doğru din
      ama ateistller tarafından okursak din yok.

• hocam tüm kitapların türkçelerini okudum
      kutsal kitaplar arasında kuranı kerim diğer kitaplara göre daha tutarlı ama tutmayan yerler var
      müslümanlık hoşgörü dini misal
      ama nisa suresi 89 ayet meali
      Onlar, sizin de kendileri gibi kafir olmanızı ve böylece de hepinizin bir olmanızı isterler, onun için Allah yolunda yurtlarından göçmedikçe onların hiçbirini dost edinmeyin. Bunu kabul etmez de yüz çevirirlerse tutun onları ve öldürün onları bulduğunuz yerde ve onlardan ne dost edinin, ne yardımcı.

e o zaman hoşgörü nerde kaldı?

• Serçe parmağının ucuna bakarak bir insanın resmini çizmek ne kadar yanlış bir sonuç doğurursa, bir tek ayetin sadece mealine bakarak Kur’an hakkında hüküm vermek de en az onun kadar yanıltıcı olur.
      NİSÂ-90: Ancak aranızda antlaşma bulunan bir kavme varıp sığınmış bulunanlara veya ne sizinle savaşmayı, ne de kendi kavimleriyle savaşmayı havsalalarına sığdıramayarak size gelmiş olanlara dokunmayın! Allah dileseydi onları size musallat ederdi de sizinle savaşırlardı. O halde onlar sizi bırakıp bir tarafa çekildikleri ve sizinle savaşmayıp barışa yanaştıkları takdirde de Allah onlara dokunmanıza izin vermemiştir.)
      Öldürmek için bir takım şartlar oluşması gerekir. Yani şimdi ABD bu ülkeyi ele geçirmeye kalksa herkes Hristiyan olacak dese hoşgörülü mü yaklaşmamız gerekiyor sence onlara. Ya da en basitinden PKK ile mücadelede aman dileyenler hariç hoşgörülü mü davranmalıyız.

"Sizinle savaşanlarla Allah yolunda savaşın. Fakat haddi aşmayın. Çünkü Allah haddi aşanları sevmez.” (Bakara, 190

Yükleniyor...