Tecavüz Kolektif Bir Erkek Kültürüdür ifadesine siz de benim gibi katiliyor musunuz?

Mersin’de tecavüze maruz kaldıktan sonra yakılarak öldürülen Özgecan Aslan olayı bir kez daha göstermiştir ki, Tecavüz Kolektif Bir Erkek Kültürüdür.
Dolayısıyla da tecavüzü kriminal (adli) bir vaka ya da psikolojik bozukluk veyahut da alkol ve uyuşturucu benzeri maddelerin alınması sonucu vuku bulan bir olay olarak düşünmek doğru değildir.
Tecavüzün arkasında bir neden aramak ya da faile “Neden yaptın?” sorusunu yöneltmek bile, esasında üstü örtülü bir biçimde tecavüzü anlamaya çalışmak demektir.
Tecavüz olayı her seferinde başka bir biçimde ve başka bir yüzle vuku bulsa da, tecavüzün örtülü nedeni hep aynıdır: Erkek kültürü

0|2
5|21

En İyi Erkek Görüşü

• Katılıyorum. Tecavüz aslında bir nevi güç gösterisidir. Kadının ve erkeği yeri bellidir. Erkek, alacağını kadından zorla alır ve güç uygular. Ataerkil sistemin sembolikleşmesi olarak bile gösterilebilir, diyebiliriz.
    Late Feminizm tarihçilerinden olan Gerda Lerner’in patriatchy tanımına bakalım;
    " the manifestation and institutionalization of male dominance over women and children in the family and the extension of male dominance over women in the society in general.
    "Erkeğin kadın ve çocuk üstünde olan hakimeyetin kurumsallaştırılması ve ortaya koyması ve ayrıca genel olarak erkeğin kadın üzerinde ki toplumda ki hakimiyetinin uzantısıdır".

Tecavüzde genelde böyledir. Pozisyon gereği erkek üsttedir, hakimiyetini kullanır ve kadını altına alarak hakimiyeti altına alır. Bunu ayrıca edebiyata da yansımıştır. William Tennesse gibi yazarlar oyunlarında tecavüze yer vermişlerdir ve bunu patriatchy'ı eleştirmek için yapmışlardır.

Uzun lafın kısası dediğine katılıyorum hocam :D

Kaynak: wagingnonviolence.org/.../

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 20

• Erkek kültürü değildir. Erkeği büyüten erkek değil kadındır. O Kadını baskılayıp erkeği güçlü gösteren toplumdur. O toplumu bu hale getirende kafasında oluşturduğu tabulardır. O yüzden bir şey denilecekse topluma denilecek ahlaksız programların, dini kullananların. Kadınları meta görenlerin yaşadığı toplumlarda bu tarz vahşi ve çağ dışı olayların olması maalesef ki normaldir. Yani bunu erkeğe bağlamak yanlıştır.

3|1
    0|0
    • Erkege degil. Toplumun erkeklik sistemine lafimiz. Dikkatini cekeyim.

• Erkek kültürü deyince direk erkeklerin oluşturduğu bir kültür olarak anlaşılıyor yanlış anladıysam özür dilerim.

• Allah sana ve senin gibi düşünenlere akıl fikir versin.

Her erkek potansiyel tecavüzcüdür mantığı nasıl bir mantıktır emenike.

0|0
    0|0
  • Çözüm darağacı.

http://i.hizliresim.com/mLXr58.jpg

0|1
    0|0
  • Özgecanın tecavüze uğradığının kanıtı yok sadece yeltenmis kız bayilmis ve baygın halde bagaja atıyor sonra ellerini bileklerinden kesiyorlar bileklerini keserken hala canliymis ve sonrada yakılmış tecavüz kalıntısı yok bunu İL asayiş jandarma komutanindan birinci ağızdan dinledim

0|0
    0|0
    • Gercekten koca yazida buna mi takildin. Tamam ozgecan olmasin. Yuzlerce tecavuze ugrayan insan var. Biri de benim. Burdan al ve yap elestriyi

• Atabilirsin okurum

• Yazi cok cok uzun buraya sigmiyor. Mesaj da atiyorum puanim yeterli degil

• İyi saçmaladın

0|0
    0|0
  • bunu diyenlerdeki tecavüz fantazilerini incelemek lazım

0|1
    0|0
  • eskiden derelerde kızlı erkekli çimerlerdi bişey olmazdı. şimdi bir bacak görseler hemen yavşıyorlar. niye. p*rno sektörü ile insanları köleleştirmeye çalışıyorlar.

0|0
    0|0
  • Yakın zamanda Almanya'da kadının tecavüz haberi yapıldı. Yani sadece erkeklere özgü değil ama ne yazık ki kadın bir yapıyorsa erkek bin yapmakta.

0|0
    0|0
  • çok doğru ifade değil

0|0
    0|0
  • Kadınlarda yapıyor bayan haberleri okuyun 3 gun önceki

0|0
    0|0
    • Kastedilen bu degildir suregelen ataerkil sistem ve bunun normallestirilmesi. O kadin da ataerkil duzene boyun egmistir

• o canilerin savunacak tabiki bir tarafı yok ama senin de neyi ifade etmek istediğini anlayamadım

0|0
    0|0
  • peki.

0|0
    0|0
  • Bence bu bir hastalik ayni lgbt gibi

0|0
    0|0
  • bir erkek olarak tamamen katılıyorum size özgecana savunma olarak giyiminden yargılayanlara ithaben bir kadın asla giyimi yüzünden yargılanmamalıdır kendini nasıl rahat ve özgür hissederse öyle giyinmelidir kadınlar güldür ma çiçektir :)

0|0
    0|0
  • Kolektif bir dişi kültürü olmasın o?

0|0
    0|0
  • Kadınlarda yapıyor.. Psikoloğa görün bence, iyileşeceksin inanıyorum😊

0|0
    0|0
  • Salakça bir paylaşım olmuş.

0|0
    0|0
  • Evet bide kadin kulturumu olucakti. Oturun evde cocuk bakin siz. Ensar vakfi <3

0|0
    0|0
  • Tabi ya hepimiz tecavüz ediyoruz babanda tecavüzcü anana tecavüz ediyor ne mallar var y

0|0
    0|0
  • Tayland dada kızlar erkeklere tecavüz yapıyor burda kadın kültürü diyip geçicekmisin?

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Erkek kültürü olsa her erkek tecavüzcü olmaz mıydı? Tecavüz şeref yoksunluğundan kaynaklıdır, erkek kültürü diyip tüm erkeklere mal etmek yanlış.

0|1
    0|0
    • Her erkek az ya da çok erkek egemen kültürün ortağı olmuş ve bu kültür adına işlenen suçlara bulaşmıştır. Bunun aksi mümkün değildir. Erkek olmak ayrımcılığa tekabül eden bir ayrıcalıktır ve kişinin bundan kaçınabilme imkânı yoktur. Bir vakit sonra kişi, “ben artık bu suçun ortağı olmak istemiyorum” dese bile, bu kişi toplum tarafından ayrıcalıklı olarak kabul görmeye devam eder.
      Kaldı ki “ben artık bu suçu işlemiyorum” demek çok iddialı bir söylemdir ve bu neredeyse imkân dâhilinde değildir. Çünkü erkek egemen bir paradigma karşısında kişinin kendini bundan soyutlayarak bir hayat sürdürebilmesi mümkün değildir. İstisnai kimi örnekler olsa bile, bundan yola çıkarak başka bir sonuca varılamaz.

• Saçmalıyorsun bu söylediklerinin tam aksi erkekler tanıyorum, inatla tüm erkekleri genelliyorsun

• Tecavuz sapikliktir, seksistlesmeyin.

1|0
    0|0
  • hep erkekler kötü zaten haklısın. sizin gibi düşünenler yüzünden anti feministim

0|1
    0|0
  • Hayır

0|0
    0|0
Yükleniyor...