Britanya'nın Avrupa Birliği'nden ayrılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Britanya halkoylamasıyla AB'den ayrılmaya karar verdi. Çok yakında İskoçya Britanya'dan ayrılacak. Bunu Galler'in izleyeceği söyleniyor. AB bir parçalanmaya doğru gidiyor. Bu durumda Türkiye'nin Avrupa ile ilgili bütün sözleşmelerden çıkarılacağa benziyor. Yani Avrupa liginden Orta Doğu ligine düşüyoruz. Ama bu beraberinde Türkiye'deki sanayiclerin ve hükümetin AB'den yardım, AB bankalarından kredi, fon vs alamayacağı anlamına geliyor. Mesela x inşaat şirketi Toki ayağına hazine arazisini üstüne geçiriyor, Japonlara yaptırdığı inşaat projesiyle Alman bankasına gidiyor, devlet de kefil olunca krediyi alıyordu. (Siz o gökdelenler nasıl dikildi zannediyorsunuz?) Ama bu kapı artık kapanacak. Sizce TC kendi iç ekonomisiyle ayakta kalabilecek mi?

Güncellemeler:
Tehlikenin farkında mısınız? AB'den tamamen uzaklaşıyoruz. Bugüne kadar AB'yi liberaller yönetiyordu. Artık kaba saba sokak adamları yönetecek ve Türkiye'yi Avrupa'nın dışına çıkartacak. Bundan sonra Euro 2016 falan yok. Asya takımlarını tanıyın :)

0|0
0|4

En İyi Erkek Görüşü

• Kalır kalır, kafada beyin yerine makarna dolu olduğu sürece bu millete bir şey olmaz. Hiç dert etme sen :D

3|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 3

• bir bilgim yok bilgi almak amaçlı soruyorum avrupa ile ilgili sözleşmelerden biz niye çıkartılıyoruz

0|0
    0|0
    • Türkiye'nin AB'ye girememesinin en büyük nedeni idari yapısını Osmanlı'dan beri değiştirmemiş olması. Türkiye yerel yönetimlere geçmeyi reddediyor. Mesela Rize'ye bir liman yapılacak, buna merkezi hükümet, yani Ankara'daki bakan ve bakanlar kurulu karar veriyor. Diyelim ki bu liman 250 milyon dolara mal olacak; bu parayı Ankara hükümeti Dünya Bankası vs fonlardan alıyor ve Ankara'da Bülent Ecevit'in "havuz" diye tabir ettiği bir hesaba ekliyor. Bu 250 milyon dolar o sırada kimin cebine giriyor, belli değil. Ama AB'nin şart koştuğu merkezi yönetim modeline göre bu liman projesine aslında Rize Belediyesi karar vermeli, para da Rize'ye gelmeli. Ama merkezi hükümet ve etrafındakiler bu durumda bu parayı yiyemiyorlar. Mesela bugün Rize'deki yatırımların bütün parası Rize vilayetindeki bürokratların yani atanmışların denetiminde. Biz bunun hesabını validen soramıyoruz. Aynı ordunun yaptığı harcamaları devletin soramaması gibi.

• TC bu reforma gitmeyi "bölünürüz" bahanesiyle reddetti hep. Kürtler de iç savaş çıkarıp bağımsız bir kürdistan hayalleri yüzünden bu bölünme korku filmine destek verdiler. merkezi yönetim dünyada çok az ülkede kaldı. Mısır'da, Suriye'de, Lübnan'da vs. Batılı sermaye bugünne kadar TC ile iyi geçindi ama görünen o ki, artık batı da yönetime büyük sermaye değil, sıradan, çok kafası çalışmayan cahil herifler karar verecek ve ilk işleri TC'yi Avrupa'dan çıkartmak olacak.

• Teşekkür ederim abicim zahmet edip anlatmışsın bende araştırcam şimdi bu konuyu

• ben olayların o denli kotu bı duruma dusecegını dusunmuorum fakat elbeette bazı olumsuz etkılerı gorulecektır ulkemızde

0|0
    0|0
    • AB'de yönetim değişecek ve Türkiye'ye eskisi gibi gevşek davranmayacak ve zaten kendi uygarlığına ait olmayan bir ülkeyi de kendi liginin dışına atacak.

• Kalır merak etme sen

0|0
    0|0
Yükleniyor...