Ramazanda Zenginlere Verilen İftar Yemeği Kadar İronik Mi Hayatlarımız?

Dini eleştiriyor falan demeyin. Ben burada gozu doymaz zenginleri elestiriyorum.

Bunlarin sofrasinda bir de yok yoktur haa.. Bunların bir iftar yemegiyle ulkedeki tum ac cocuklar doyar. O cocukcagizlara bir ekmek versen de istahla yerler cunku.

Ramazanda tika basa on cesit yemegin oldugu iftar davetlerini aklim pek almiyor..

Siz bu ironiye ne diyorsunuz?

2|3
8|29

En İyi Erkek Görüşü

• Gösterişten uzak durun , kimseyi imrendirmeyin ve gönül kırmayın denmesine rağmen saltanat sofraları kuruluyor.. O oruçlar hep mekruh oluyor.. Evinde bir lokma ekmek bir tarhana çorbası ile oruç açanların tüm günahları o saltanatçılara giriyor işte..

2|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Yazık gerçekten... İftar vakti gittiğim iftar çadırına ihtiyacı olandan çok başı boş insanlar gelmişti. Bir çok sandalyede dolu değildi. Oturmak istediğimde orası dolu biri gelecek diye tepkiler aldım. İyice aç gözlü olmuş herkes.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 28

• 3 gün önce bir soruda eleştirmiştim bu durumu, çok saçma ve gösteriş hareketler bunlar..

1|0
    0|0
  • aynen herifler fakirleri anlayacak dışarda millet çöp topluyor onlar donatmış masayı iftar yapıyor. yanlarından giysileri yırtık pırtık çocuklar geçiyor ha doldurmuşlar tabaklara etleri

1|0
    0|0
  • İftar Yemeği Verilebilir Ama Fakirleri de Düşünmek Lazım..

1|0
    0|0
  • Oruç tutmuyorum en azından onlar kadar riyakar değilim

2|0
    0|0
  • 1 ay sonucun da fakirlerin halinden anlamak için oruç tutuyorsun iyi güzel ama 1 ay bittikden sonra halen aç insanlar var ise orada bir sıkıntı vardır.

3|0
    0|0
  • Haklısın ne diyeyim

2|0
    0|0
  • Aklima Sahika Kocarslanli'nin verdigi iftar yemegi geldi.

1|0
    0|0
  • Evet

1|0
    0|0
  • Yaa var yaa şu başlığa baktım helal olsun bee BU KIZA YILIN VİCDAN VE KALP ÖDÜLÜNÜ PLAKETLE VERMEK İSTİYORUM valla helal olsun arkadaş fikirlerimizin %90 nı aynı, aklımdan geçen ne varsa bu kız yazıyor daha ne diyim

1|0
    0|0
    • ana ortada son bir ironi daha var, senin sevgilin varken bizim niye yok ben buna karşıyım arkadaş bu da ramazan sofrası bir ironi bence

• Benim olamaz mi

• yaa bile demek istemiyorum da yaa sen bile cinsyet değiştiren bike sevgilisi oluyor benim nasıl olmuyor yaa

• H A Y A T

1|1
    0|0
  • Din belkide yobazlığın en büyük aletidir. Herkes müslüman ama hiç müslüman göremiyoruz

1|0
    0|0
  • Hepimiz estetik güzel seyler pesinde degil miyiz sanki... hepimiz ayniyiz. Hepimiz egoistiz. Olay bu

1|0
    0|0
  • gerçek islam bu değil !11!!111

1|0
    0|0
  • banane onlardan 😊

1|0
    0|0
  • zenginin yemeği bizim çenemiz :)
    emin ol zenginlerde çok yardım ediyorlar
    yapmayan olduğu kadar yapan da var

0|0
    0|0
    • Ne yardimi be? Gelir esitsizligni sagla sonra yardim et :D bana ne sevaptan bilmem neden

• öleee gelir eşitliği falan olmaz :D geç onları :D :D :D şuna bak gelir eşitliği diyo :D adam var yatırım yapacak diğeri ona yardım edecek sonra gelir eşitliği , rüyası bile olmaz hangi dünyada yaşıon :):) zenginlerin bağışı yeter fakirlere

• Hangi dunyada yasiyon diyo :D yasadigim dunyayi sizin gibi kabullenmiyorum zaten. Dunya gerizekali diyorum ben. Siz de "ama zengine yazik, canım fakirlere yardimini yapsin, ama fakir icin degil allah icin. Allah cok yasa hülöğ" diyorsunuz.

• Hehheheh çok klişeden gitmişsiniz hanımefendi :D

1|0
    0|0
  • Bence benim seks ime laf edeceklerine bu konulara değinsin ler.

1|0
    0|0
  • Komedi

1|0
    0|0
  • yok dini de eleştirebiliriz bu konuda ama insan daha çok eleştirilmeli..

1|0
    0|0
  • Birde bunu iftar çadırlarinda yapılması...

1|0
    0|0
  • Takılma boşver

1|0
    0|0
  • Cok haklisin muhtac kisilere verilmesi lazim

1|0
    0|0
  • Aynen

1|0
    0|0
  • Yanı onun yerine fakirler doyurulabilir

1|0
    0|0
  • Iftar yemekleri verilmesi guzel bisey amatabiki gosteris satafak luks bir sekilde değil ramazaninda bir espirisi kalmadi bu sekilde

0|0
    0|0
  • ama sofraların bir fakiri yoksul yok ama sofranda fakiri buldur dur diyor

0|0
    0|0
    • fakir yoksullar düşüncek kendine müslüman olmucak münafık bunlar işte haklsın helal olsun marilyn sana

• zenginlerde aşevine gidiyor sknt yokta oructa tutmuyorlar ayar ediyorlarrr

0|0
    0|0
  • Yemek yerken dışardaki insanlarıda düşünmek gerek ve sonra allaha şükür etmek gerekir

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Bana göre oruç zaten genel olarak mantıksız. Yani kendini bu bin derece sıcaklarda 17 saate yakın aç susuz bırakmak ama akşamına kuş sütünün eksik olmadığı sofrada iftar yapıp sonrasında 'açın halini anlamak için oruç tutuyorum, ibadet yapıyorum’ anlamına yoruyorsa insan, 30 gün boyunca aç kalacak. 1 kase çorbayla, 1 tabak yemekle, gerekiyorsa 1 dilim ekmek 3 tane zeytinle doyabilecek. O zaman ibadetini yapmış olur. Sen 17 saat aç kal, karnını doyururken de öyle bir sofra kur ki, o sofra yüzlerce gözü aç insanı doyursun. Sen bir tane acı, muhtacı sofrana buyur etmeyi kendine külfet gör. Sofranda kuş sütü eksik olmasın. Çatlayana kadar tıkın, ama yine de sofranın yarısı kalsın. Alayını çöpe dök. Ondan sonra ibadet ettim diye artistik yap.
    Onun yerine ihtiyacı olana yardım etmek, gözü aç olanı değil, gerçekten 'aç' olanı doyurmak benim düşünceme ve inancıma göre daha mantıklı. Ama eğer oruç tutan bir çorbayla midesini bastırabiliyorsa, bir dilim ekmeğe 'çok şükür' diyebiliyorsa, orucunu tutsun, mantıklıdır. Çünkü gerçekten aç insan her zaman açtır. İstanbul için 20:40, İzmir için 20:30'dan sonra doymaz, her zaman açtır.

2|0
    0|0
  • Adalet yok diyorum..

1|1
    0|0
  • onlardan çokda farkımız yok. elimize para geçtiğinde marka telefon ya da kaliteli giysiler alacağımıza (onu illa bir yere harcayacaz ya yoksa ölürüz) bir kaç kıyafetle yetinsek? fazlasını fakirlere versek eminim ''zenginlere'' gerek kalmaz

1|0
    0|0
    • Onlardan farkimiz su, biz zaten ulke ortalamasi butceye sahibiz. Ama cok cok zenginler cok cok fakirlige sebep oluyor. Biz kendimizi mutlu edecek durumu zor buluyoruz birilerinin hem mor hem de pembe teknesi olsun diye de birileri aclik yasiyor.

• evet haklısın suçlular ama bizde suçluyuz bence. onlarda kendini mutlu ediyor aslında.

• İftar yemeği fakire verilir diye bir şey yoktur zengine verince sevap alamıyorsun diye bir şeyde yok islamda gülümsemek bile sadakayken hemde davetler fakir insanlara veerilse daha hoş olur ama bu zorunlu tutulmamış öyle değil mi? Eşi dostuyla yemek isteyenler olabilir zengin diye çağırmasın mı? Ayrıca israf edilmediği sürece yeme konusunda bir sınırlama getirilmemiştir he efendimiz 3 çeşitin yeterli olduğunu buyurur bizlere ama buda zorunlu değil. Lütfen eleştirilecek daha çok şey varken bunlara takılmayın.

0|0
    0|0
    • Oruç "açın halini anlamak için" değil "Allah rızası için" tutulur ayrıca israfmış gösterişmiş sanki hepiniz tutum abidesisiniz sanki o zaman niye bir ayakkabınız eskimeden yenisini alıyorsunuz? Ya da farklı farklı kıyafet alıyorsunuz alın bir tame eskiyene kadar önce kendinizden başlayın eleştirmeye bırakın milletin sofrasını hanginiz tutuyorki boğazını hanginizin gözü bir yiyeceğe takılı kaldıda yiyemedi?

• Ayrıca merak etmeyinki gerçek müslümanlar fakirler için yılda iki kere cebinden parada çıkarıyor :) kurban bayramındada etini dağıtıyor zaten sizde madem fakirler için iki bir şey yapında diğer aylarda bonkor yaşayın en azından yılda 3 4 kerede olsa yoksul yetim sevindirin sonra müslümanları eleştirin

• Sevaptan bana ne! Ben sistemi elestiriyorum:))) fakirler icin de "fakirler olsun ben de yardimimi yapip sevap kazanayim, egomu tatmin" edeyim gibi dusuncelerim yok. Fakirler olmasin, gelir esitsizligini saglayan muslumanlar zenginler ölsün gibi dusuncelerim var. Oruc allah rizasi icin tutulurmus.. eminim icinin cirkinligi yuzune de yansimistir.

• saçma buluyorum.
    Aç insanın halinden anlamaksa maksat zengini doyurmak niyedir?

1|0
    0|0
  • Dinlerin olayı bu değil mi zaten? Keyifleri için saçma sapan ritüeller yaratıp adına ibadet diyorlar. "Açları anlamak" falan bahane.

Zaten illa 10 çeşit yemeğe gerek yok, azıcık bir şey bile yeseler sokakta yaşayan insanları anlayabilmeleri mümkün değil.

1|0
    0|0
  • Fakirin halini anlıyolar ya sözde (!)

1|0
    0|0
Yükleniyor...