Türkçe ezan uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

1932-1950 yılları arasında Türkiyede uygulanan Türkçe ezan uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
...

0|0
7|30

En İyi Erkek Görüşü

• 1 yıldız veriyorum üstte görünsün diye

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Ooo büyük zulüm.
    Hem Arap dili tüm dillerin efendisi değil miydi yahu?
    Ezbere dualar edip, ne dendiğinden zerre fikri olmadan mutlu mesut ibadetini yapan insanlarımızı mağdur etmeye utanmadılar mı :/

0|3
    0|0
  • En doğrusu. Arapça okunmasını savunanlar ne dediğini bile bilmiyordur. Hiçbir yerde arapça okunmasının şart olduğuda yazmıyor. Bizim dilimiz Türkçe.

3|2
    0|0
    • KESİNLİKLE SAÇMA VE YAPILAB UYGULAMADA SAYGISIZCA EZAN İLK ARAPÇA ÇIKTIYSA ÖYLE DEVAM ETMELİDİR. MİSAL ŞARKILAR BİZİM ÜLKEMİZDEDE ÇALIYOR O ZAMAN YABANCI ŞAŔKILAR TÜRKİYEDE ÇALIYO DİYE TÜRKÇEYE Mİ ÇEVRİLMESİ GEREK SANATÇININ EMEĞİ NERDE SAÇMA SAPAN KONUŞMAYIN ALLAHAŞKINA YA

• @nandesk Bu ne kadar sığ bir düşünce böyle. Ezan ilk arapça çıktı çünkü zamanında araplara geldi. Öyle devam etmek zorunda değildir. Şarkılar ile dini nasıl bir tutuyorsun münafıklık yapma. Adam kendine yazıyor şarkıyı ve bize şarkının kelimeleri yabancı geliyor diye türkçeye çeviremeyiz. Sen diyorsun ki kuran evrenseldir. Sonrada sakın türkçe yapmayın. Kuran herkese indi. Tek araplara veya yahudilere değil.

• @DüşünürKişi Anlatamazsın.. Onlara göre arapça kutsal bir dil.

• Saçmalık...

2|2
    0|0
  • Doğru bir uygulama

1|1
    0|0
  • olmaması gereken bir şeydi

0|2
    0|0
  • Arap seviciliğinden kurtulmaya bir adım atmıştı tam Türk müslümanlar onu da yapamadınız diyorum.

1|3
    0|0
    • Kardeş bu arap sevicisi olduğumuz anlamına gelmez ki. Din bu şakaya gelmez.

• @Sibel255 :D ingilizce şarkıyı anlamka için değil sarhoşken kafa bulmak için dinliyorum sen kuranı kafa bulmak için okuyorsan diyecek sözüm yok tabi.

• Sana laf anlatmakla zaman harcayamam.

• Her şeyin özellikle de dinde yanlış yapılmasına tahammülüm yok. Orjinali nasılsa öyle okunmalı. Orjinali arapçaysa bu arap sempatizanı olduğumuz anlamına gelmez.

0|3
    0|0

Erkekler Ne Diyor 29

• İnsan bu dine inanmıyorlar ki.
    Şekilciliğe devam ediyorlar. Kimse okuduklarının anlamını bilmiyor. Kuran'ı hatim ettim diyor. Kuran ne diyor desen. Şu ayeti bana çevirir missin desen, edemez bile.

Ne olduğunu dahi öğrenmek istemiyorlar. Baksana Arapça indi diye, hala Arapça anlamaya çalışıyorlar.

Halbuki, Kuran'ın ilk ayeti;
    "Oku!" dur. Arapça oku demez. Türkçe okuma demez.

Oku. Yaratan Rabbinin adıyla oku.

Sende iman olduktan sonra, Arapça, Türkçe farketmez. Ama bunu anlayacak kapasite bu müslümanlarda neredeeee

1|1
    0|0
  • Bence arapça okumaktan daha mantıklı.

1|2
    0|0
  • Ezan kesinlikle Arapça okunmalıdır diye bir yerde yazmıyor bildiğim kadarıyla. Ezanın İngilizce okunması Almanca okunması da Türkçe okunması kadar güzel ve olası bir şeydir. Bu konuya katı yaklaşmamak gerek. Arapça bilmeyen bir çok müslüman Alman Fransız veya Türk var. Kendi dillerinde ne söylendiğini anlamaları gerekiyor. Önemli olan tercümenin doğru yapılması. Orada verilmek istenen mesajı anlamaktır. Zira sadece Arapça okunması verilmek istenen mesajı anlamamamıza neden olacak. Ayrıca burası da Türk devleti. Gayet normal Arapça bir şeylerin okunmaması. Şu an ezana bir şey demiyorum ama sokakta birisi Arapça duyurular yapsa veya halka seslense tepkimi koyarım

0|1
    0|0
  • düşün beş vakit okunuyor her gün okunuyor ülkenin yüzde 90 ından fazlası anlamıyor. o zaman niye okunuyor? zaten dogrusu odur iş o cümleleri önce anlayıp sonra uygulamak neden arapça okunması gereksin nerde yazıyor bu :D

0|1
    0|0
    • Turkce bilmeyenler nolcak? Sozde saygili demokratik toplum

• @scorpion026 Türkçe bilmeyen müslümanlar olabilir, o zaman arapça okuyalım, hmm, peki arapça biliyorlar mı? Neyse. Bu dinci tayfanın IQ ortalaması 75 civarı zaten. Fazla eşelemeye gerek yok.

• İşsiz gibi hepsini okudum ak...

• Sevgili soruyu soran arkadasim,

Din dillere bagli degildir, önemli olan niyetir, ama uzun bir süre arapca memleketimizde arapca okunmustur, velakin Bir dönem Türkce olarak lanse edilmistir. Ama bu tür insanlarin dini ile degisiklik yapmak pek mümkün degildir, Bir sey yapadan önce insanlar bilinclendirilmelidir.

Esenlikle.

0|1
    0|0
  • CHP zihniyetini düşünüyorum

1|2
    0|0
  • Cok büyük sacmalik, müslümanlari ezmek icin, yapilan bir uygulama. Allahdan rahmetli menderes kaldirdi bu rezilligi.

1|2
    0|0
  • Fark etmez açıkcası ama biz Türküz Türkçe okunursa daha iyi olur. Ama bu uygulamayı ülkede yaptırmazlar.

0|1
    0|0
  • Tabular yikilmali.

0|1
    0|0
  • Sacmalik

0|2
    0|0
  • keşke yine olsa

1|1
    0|0
  • Bence yanlisti.

0|2
    0|0
  • Beni ilgilendirmez ama Türkçe ezan daha etkili. Bir kere dinledim, gerçekten müslüman olasım gelmişti.

0|1
    0|0
  • Hiçbir mana yok

0|1
    0|0
  • Bence mantıklı. Arapça ezan okunduğunda ne söylediğini anlıyor musun ya da anlamını biliyor musun? Anlamadan yapılan ibadette yarımdır bence.

0|1
    0|0
  • Dünyada ortak dil ingilizce oluyor da ezanı muhammed neden arapça okunması olmuyor... ( tamamen Türkleri dinden uzaklaştırmak için yapılan bir uygulamaydı çok şükür kaldırıldı)

0|1
    0|0
  • Çok daha güzel bence. Arapçayı putlaştıranlar sevmez tabi.

0|1
    0|0
  • ilk defa dinledim çok hoşuma gitti keşke türkçesinden okunsa

0|1
    0|0
  • Hiç okunmasın

0|1
    0|0
  • Cok dogru bir uygulama tekrar boyle olmali.

1|1
    0|0
  • Olmamalıydı

0|1
    0|0
  • Sadettin kaynağın sesinden... valla bildiğim kadarıyla yanlış tercüme var

0|1
    0|0
  • Saçmalık.

0|1
    0|0
  • Allaha karşı gelmektir.

0|1
    0|0
  • Tam bir aptallik

0|1
    0|0
  • olması gereken

0|1
    0|0
  • çok güzel bence

0|1
    0|0
  • sorun yok

0|1
    0|0
  • Tercümeyi düzgün yaptıkları sürece olmalı.. Burası Türk devleti..

0|1
    0|0
Yükleniyor...