Kanser tedavisi gören Yaşar Nuri Öztürk hayatını kaybetti, değerli bir kaybımız daha... Ne düşünüyorsunuz?

Uzun süredir kanser tedavisi gören, tabiri caizse rahatsızlığından dolayı eriyip biten Yaşar Nuri Öztürk'ü kaybettik. Açıkçası epey üzüldüm...

Kanser tedavisi gören Yaşar Nuri Öztürk hayatını kaybetti, değerli bir kaybımız daha... Ne düşünüyorsunuz?
Milliyet'in haberi...

7|13
120|227

En İyi Erkek Görüşü

• 0 sekreteriyle aşk yaşasın. dini öğretecek kişi değil yani.
    Çok güzel kitaplar dururken buinsanın kitaplarını okymayın. Adam başörtüsü ayeti yok diyo bir kere heryeri hoca olsa nolur ondan.
    Yaşar Nuri Öztürk "KUR'ANDA Kİ İSLAM" isimli kitabında diyor ki:
    1- Ebrehe'nin ordusunu helak eden siccin taşları, veba mikroplarıdır. (s. 45)
    2- Mirac ruhani bir olaydır. (s. 58)
    3- Ayın ikiye ayrılma mucizesi, fiili değildir. Resulullah, böyle görüntü meydana getirdi. (s. 90)
    4- Kur'anda kadere iman diye bir şey yoktur. (s. 93,95)
    5- Davud Peygamber günah işlemiştir. Peygamberler günahtan beri değildir. (s. 101)
    6- Kur'anı anlamadan okumak hatim sayılmaz. (s. 102)
    7- Yolculukta bakımsız mescitlerde namaz kılmamalı, namazları cem etmelidir. (s. 104)
    8- Cennette Allah görülmeyecektir. (s. 108)
    9- Hazret-i Peygamber, ümmî değildi. (s. 110,334)
    10- Cihazdan dinlemekle hatim olur. (s. 117)
    11- Ölüler için Kur'an okunmaz. (s. 118-317)
    12- Camilerdeki Muhammed v. s. nin ismi yazılı tablolar tevhid inancına ters düşer. (s. 120)
    13- Resulullah, tek bir hadisin bile yazılmasına izin vermemiştir. (s. 127)
    14- Hazret-i İbrahimin babası putperest idi. (s. 55)
    15- Kur'anın hiçbir âyeti nesh edilmemiştir. (s. 157)
    16- İslamiyette tenasüh (reenkarnasyon) vardır. (s. 161,249,257,283,312,320)
    17- Kur'ana abdestsiz, gusülsüz el sürülür ve okunur. (s. 162,163,288)
    18- Namazda her millet kendi lisanı ile okuyabilir. (s. 295)
    19- Allaha ve ahirete inanan ve barışa yönelik hizmetler sergileyen herkes, ister yahudi, ister hıristiyan olsun cennete girecektir. (s. 367,493,511)
    20- Namaz kılarken kıbleye yönelme şartı yoktur. (s. 580)
    21- Mezhebi dörtte sınırlamak, İslama yapılabilecek en büyük kötülüktür. (s. 399)
    22- Oruç kefareti diye bir şey yoktur. (s. 415)
    23- Dinden dönen, mürted olan öldürülmez. (s. 424)
    24- Müslüman kadın, kitap ehli kâfirlerle evlenebilir. (s. 425)
    25- Kadın hayz halinde, namaz kılar, oruç tutar, Kur'an okur, tavaf eder. (s. 429)

0|0
    1|0
    • Kitabında çoğu bahsettigi şey doğrudur. En azından Kurana göre konuşuyor sizin gibi hadisleri din saymiyor

• Kibir var dikkat edin

• 3ay

Şimdi sekreteriymis vs. olaylarina girmiycem zaten hicbir bilgim yok. yargilamakta istemiyorum sonucta ölmus Allah affetsinde. Zaten yazdiklari bile cok celiskili. sadece senin yazdiklarini okuyarak anladim bunu. Bak mesela ;

6- Kur'anı anlamadan okumak hatim sayılmaz. (s. 102)

10- Cihazdan dinlemekle hatim olur. (s. 117)

Bu bile yeterli 👍 Simdi nerden bilelim biz cihazla dinliyenin Kur'an ı anlayarak bilerek dinledigini. e hani anlamak la hatim oluyordu. bilmeyen biri dinlese o dami hatim yapmis oluyormus hemde kendisi okumuyor.

En İyi Kız Görüşü

• Bir dönem milleti uyandırdı Kuran konusunda. Sadece arapça okuyanlara iyi birer örnek oldu. Devamını sonrasını bilemem.. Allah rahmet eylesin

3|6
    0|0
    • :'( Evet... Adam gibi yorum atanlar da varmış KS'de.

• @Tommaso Evet kimileri her fırsatta ne kadar alçak olduklarını göstermek istiyorlar. Ama bu bizler için de engelleyecegimiz insanları toplu olarak görmek açısından fırsat bence.

• Haklısınız sizi görmek güzel ama bjr kaç kiside olsa sizin gibilerin olduğunu bilmek sevindirici.

Erkekler Ne Diyor 226

• Allah'ın yarattığı bir insana beddua eden Müslümanlarla iç içeyiz. Yaşar Nuri Öztürk'e lanet okuyunca cennete gideceğini sananlar ölünce ne olacak çok merak ediyorum.

Nur içinde yatsın. Mübarek Ramazan'da rahmetli oldu. Kabri huzurlu olur inşallah.

19|16
    0|0
    • Amin Yobazlara gün doğdu... Meydan suratında pudra ile çıkan cübbeli, hatipoğlu, karataş, fatih çıtlak gibi soytarılara kaldı...

• madem pudra sürülmesi bu kadar normal tamam eyvAllah sen kinayeli bir şekilde laf atıyosun bu kadar normal bişeyken yorumunda belirttin yok suratında pudra ile çıkan cübbeli vs. diye?
      şu an burda kuru gürültü yapan bir tek sensin ayrıca Cübbeli Ahmet kafamı kızdırmayın teravihi 34 rekata cıkartırım derken ciddi miydi sence? Yaşar Nuri oruçluyken çiğnenmiş sakız çiğnenmesinde sakınca yok gibi fetvalar veriyodu. Cübbeli fetva mı verdi sanki? İzlemedim orayı ama eminim şakayla karışık söylemiştir sizin gibilere gün doğmuştur işte.

• @özgürri tamam şampiyon sen iyisin süpersin harikasın sen daha iyi biliyorsun...

• Boşuna dememiş Aziz Nesin ülkenin %60 nın aptal olduğunu ve tescillenmiş bir ülke olmak çok kötü bir durum. Adam ölüyor. İyiki ölmüş diye mahlukatlar var siz nasıl bir insansınız demekten kendimi alamıyorum.

Yaşar Nuri Öztürk'e gelirsek çok değerli bir hoca idi. ATATÜRKÇÜ idi bir kere siyasete bulaşmasını pek istemezdim ama yinede çok değerli bir hoca idi. Allah mekanını cennet eylesin.

14|15
    1|0
    • Bana göre değerlidir. Biz putlaştırmadan severiz. Hem namazımızı kılarız hem ATATÜRK'ü severiz. Senin gibi beyni yerine oturma organını kullanan insanlara pek cevap vermek istemiyorum. Sana kısaca boş tenekeden çok ses çıkar.

• Örnek verdiğin Aziz Nesin'de aynı b. ok yolunun yolcusu. Hadi siz devam edin körler sağırlar birbirlerini ağırlar.

• Başka yerde ağlayın siz koyun sürüsü gibi ne toplanıyorsunuz benim gönderime :)

• Mekanı cennet olsun diyorum inançsız bir insan olarak.
    Dürüst düzgün bir insan izlenimi bıraktı hep.
    İnandığı gibi yaşadı, yaşadığı gibi inandı.
    Nadir bulunuyor artık böyle insanlar bu iki yüzlü insanlar ülkesinde.

8|7
    1|0
  • Ömrü boyunca milletin diniyle imanıyla oynadı özellikle 90 ların sonu 2000 lerin başında şaşı zekeriyayla beraber çokça alay ettiler ayakkabıdan kurban olur en mukaddes örtü kilottur ozaman konfüçyüsta peygamberdir ahaha gibi söylemlerle hiç ölmeyeceklerini sandılar ve ölüm geldi onun için yeni bir başlangıç

42|37
    0|0
    • Nokta!
      Alkışlıyoruz 👏👏👏👏👏

• @Siriuse embesil sınıfına koyun cemaatine hakaret ediyordu

• @filofobik ahhahah yorum bomba olmuş 😀😀👍🏽

• yıllar evvel tahmini 2-3 yaşlarında bir bebeğin şişerek kafası kocaman olmuş cesedini taşıdım, akabinde günümüzün alimlerinden biri ''rabbim fuhuş yuvalarını vurdu'' dedi.. bahsettiğim alimi göz yaşlarıyla dinleyenler, rahmetliye küfrediyor şimdi..
    siz kimi haklı görürsünüz bilemem, ben kendi yaşadığımı bilirim.
    bir şeyh e biat etmeyenin müslümanlığının sorgulandığı bir dönemde fazlasıyla cesurdu.
    diğerleri gibi inananları fanatikleştirmektense, inanmayanlara dini anlatmaya çalıştı. hataları olabilir ama asla zekeriya beyaz ile karşılaştırmamak lazım.
    adam okuyun diyor, dediklerini bile okumadan bir cümle seçerek adama saldırıyorlar. yıllar böyle geçti.

3|7
    0|0
  • Bu milletin içinden çıkan en önemli insanlardan birisidir.
    Sırf dini yorumu ile değil, düşünceleri ve duruşu ile.

Çok açık ve net söyleyeyim bir Yaşar Nuri Öztür daha çıkartamaz bu millet.

9|6
    1|0
  • Bu ülkede yobazlara, şeyhlere şıhlara kafa koyan sayılı insanlardan biriydi. Nice insan onun yazdığı kitaplarla aydınlandı, İslamiyetin doğru yüzünü gördü. Nur içinde yatsın. Onun açtığı yolda yobazları Orta Doğu'nun en ücra köşesine kadar kovalayacağımıza ant içeriz.

8|5
    0|0
  • İslamı çıkarlarına göre eğip bükmeyen ender insanlardan biriydi.. Üzüldüm..
    Kendisine Allah'tan rahmet, sevenlerine de başsağlığı diliyorum.
    Sevmeyenleri için ise Allah gerekeni yapar zaten..

8|7
    0|0
  • Allah Rahmet Eylesin... Yobazlara gün doğdu...

9|6
    0|1
    • Dinciler ile dini çıkarlarına malzeme yapanlar ile mücadele etti. bugün kimse anlamadı ama yarın anlayacak. O gün iş işten geçmiş olacak... ölününün arkasından konuşulmyacağını bilmeyen sözde müslümanlar konuşmaya başlamış

• @özgüri yüzünde pudra ile çıkan sözü bir misal olarak söylenmiştir.
      Orda kastedilmek isteneni bile anlamayacak kadar kapasitesizsiniz.
      Öte yandan bunun için yüzüne pudra sürmeme gerek yok programa canlı yayına çıkan herkesin yüzüne pudra süreler spot ışıkları yüzünde parlama ve patlama yapmasın diye

• Ya sen din alimi misin peki? Bana diyosunda Yaşar Nuri nin hakikati konuştuğunu nerden biliyosun? Asıl bazı şeyler sizin işinize gelmiyor da işinize geleni savunuyosunuz.

• Arkasından onun din bilgisini yorumlamaya kalkan gericilere ve geri zekalılara sesleniyorum: hanginiz onun kadar eser yazdınız? Hanginizin onun yarısı kadar Kuran bilgisi var? "Onu sevmezdim" "kayıp değildi" diyenlerin ondan daha değerli sadece bir tane hoca ismi verebilirler mi? "Ömrü boyunca milletin diniyle imanıyla oynadı" diyen soytarıların gözlerine perde vicdanlarına çamur inmese, Kuran'ı süs eşyası gibi raftan duvardan indirip hepimizin okuyarak anlayabileceği bir kitap olarak sevdirmesi az şey midir? Kuran'ın anlaşılmak üzere inan bir kitap olduğunu söylemesi ve hadisleri Hz. Muhammed gibi çöpe atması mı yanlıştı? Müslümanlarda eksik olanın önce ahlak ve vicdan olması mı yaraladı? O'nu eleştiren namus ve vicdan yoksunları önce aynaya bir baksınlar sonra da ADAMın eserlerine baksınlar. Utanmazsınız biliyoruz ama haddinizi bilin. Sessiz olun da adam sanalım sizleri

8|3
    1|0
  • Sonunda yahu

12|12
    1|0
  • ALLAH (C. C.) Rahmet Eylesin, Günahlarını Affetsin ve Mekanı Cennet Olsun.

4|8
    0|0
  • Deizm inancını topluma aşılama misyonunu tamamlayamadan gitti.

5|5
    0|0
  • Üzülmedim

9|6
    0|0
  • Ben kendisinin üslubundan hoşlanmazdım. Lakin 'Haram parayla yapılan camiide kılınan namazın kimseye hayrı olmaz' gibi söylemleri bana mantıklı geliyordu.

2|5
    0|0
  • Hayatını Kuran üzerinde araştırmalara harcayan , Kuran'ı tebliğ eden ve Kuran'a göre yaşayan biriydi Allah razı olsun ne Mutlu bir ölüm Vahiy ile yaşadıktan sonra Allah'ın muhteşem vaadi geçekleşmiş oldu hayırlı olsun Yaşar Nuri

5|5
    0|0
  • Çok garip yorumları okuyorumda insanlar kendilerine bakmadan başkalarını nasıl bu kadar kolay yargılayıp bela okuyorlar hic mi Allah korkunuz yok? Adam ne yaptıysa yaptı nasıl yaşadıysa yaşadı ama Şu an öldü ve bize mekanı cennet olsun Allah rahmet eylesin demek düşer, bela okumanız sizi iyi bir insan mı yapıyor? Cok garip bir milletiz gerçekten şaşırıyorum sizlere ya...

6|2
    0|0
  • geçen de aynısını söylemişlerdi inanmıyorum Allah korusun böyle zeki gerçekleri araştıran insanlara sunan mer insan bulunamaz çok severim kendisini

2|5
    0|0
  • Allah rahmet etsin , ölünün arkasından sallamak yakışmaz

2|4
    0|0
  • Bu milletin görüp görebileceği en büyük din adamıdır. Laiklik ilkesini benimsemiş, Atatürkçü ve çok başarılı bir adamdı... Hepimizin başı sağolsun.

Kuranı hiçbir yorum katmadan Türkçeye çeviren ilk yazardır.

5|3
    0|0
  • Allah günahlarını bağışlasın..

Fakat, iyi bilmiyorum..
    Çok kimsenin vebali var üzerinde..
    İşi zor..

#Vesselam

5|1
    0|0
  • Allah rahmet eylesin

3|5
    0|0
  • Arap sapkını, yobaz hocalardan değildi. mekanı cennet olsun

7|2
    0|0
  • İnançla filan işi olmayan milleti kandırdığı için para kazanan biriydi. Kelime oyunlarını iyi biliyodu. İki ileri bir geri taktiğiyle birçoklarını kandırdı. Zaten insanımız çok okumadığı için onları kandırması kolaydı. Peygamberimiz savaş zamanı cem ederek iki namazı birleştirip kılmışlar. Ama zor durumdayken. Beyefendi de bu tarz olayları ustaca aktarıp namaz 3 vakitte kılınabilir deyip sonrada "Kolaylaştırın zorlastırmayın " hesabı namazı 3 vakit kılmak varken niye 5 vakit kılalım ki, allah hesap sorar diyen biri. Zaten müslüman değildi. Sonradan yolunu bulup kuran deistliği savunuyor dedi. Üzülerek söylüyorum müslümanları yoldan çıkarmak hasebiyle cehennemin 7. katı bunlar için. İnşallah son nefeste tövbe etmiştir

0|0
    0|0
  • Hayatımda ilk defa bir ilahiyat hocasının solcu olduğunu gördüğüm insandır kendisi... Çok doğru konuşan ve şimdiki hikayecilere bin basacak çok değerli bir hocamızdı... Allah rahmet eylesin.. Bu arada hocamız ne kdr mübarek bir insanmış ki hem ramazanın içinde hemde doğum gününün olduğu bugün hakkın rahmetibe kavustu.. Hoşçakal hocam senden çok şey öğrendik... Ayrıca avrupada en iyi bilim adamları listesinde ilk 10 a giren tek türk insanıdır.

4|2
    0|0
  • Allah rahmet eylesin. Daha yeni kitabını almıştım. Kur'anı-ı Kerimin iniş sırasına göre meali.

2|6
    0|0
    • Oku mutlaka ve ona paralel olarak "Kur'an'daki İslam" kitabını da al oku iniş sırasına göre sureleri yorumlamış o kitabında onunla birlikte daha anlaşılır oluyor insanın okudukları ve güzel değerli bilgiler içeriyor tavsiye ederim...

• @Aquamarin_ O kitabı da alacağım. Tavsiye için teşekkür ederim.

• Rica ederim.

• Muslumanligin neden bu kadar kotu ve geride oldugu su adama yapilan yorumlardan bile anlasiliyor.
    Allah rahmet eylesin, umarim kendisi gibi din ve hayat bilimcileri cikar bu ulkeden daha..

3|3
    0|0
  • Şimdi senin sorunla öğrendim, üzüldüm, Allah rahmet eylesin

3|4
    0|0
  • Yobaz ve dar fikirli olmayan, aydın bir din adamıydı.
    Başımız sağolsun.

Müslüman geçinip, ölmüş birinin arkasından atıp tutanlara da,
    diyecek bir şey bulamıyorum...

3|2
    0|0
  • söylediklerine güvendiğim ender din alimlerinden birisiydi, üzüldüm doğrusu :(

3|4
    0|0
  • Erkekler Devam
    196

Kızlar Ne Diyor 119

• Çok üzüldüm... Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
    Benim için çok ayrı bir yeri var, kitaplarını okudukça alıyorum çok değerli okunmalı hepsi.
    Yaşar Nuri Öztürk sayesinde inancım arttı, dinimizi ve dünyayı daha iyi anlamaya başladım bakış açımı genişletti...
    Gerçekten çok değerli birisi ve maalesef değerini anlamayan bu habere bile sevinebilen iğrenç insanlar var.
    Nur içinde yatsın.

2|4
    0|0
    • İnsanların yanlışı kendi görüşlerine ve isteklerine %100 uyan hoca bulmak hocaya kılıf bakıyorlar ve asla öğrendiklerini sorgulamıyor insanlar. Bu Ada'm hurafelerle oluşturulmuş ve Arap kültürü ile birleşmiş dini red edip Allah'ın indirdiği dine uydu ve bizi şeyh ve hocalardan korumaya çalıştı Allah razı olsun. Yanlışları yokmuşsun vardı tabiki.

• Degerlimi? Hoca kisvesiyle degerlerimizin icine etmeye calisan degerli (!) Allah hakettigi rahmeti versin ne diyelim.

3|4
    0|0
  • Kendisiyle çelişen birisiydi, aslında içinden inanmamak geliyordu ama kendini inanmaya zorluyordu sanki böyle bir havası vardı. Öznel düşüncelerine göre Kuran'daki ayetlere mana veriyordu.

5|1
    0|0
    • Bu dediğin yalan ve iftira

• Namussuz ateist yoktur çünkü ne olduğu bellidir. Bilirsin karşındakini ona göre adımını atarsın. Ama müslümancılık oynayan yarı cahili bilemezsin. Çünkü bulunduğu kabın şeklini alır. Dindar maskesiyle çocuğa tecavüz de edebilir, parti kurup ülkeyi de soyabilir, emperyalist güçlerin oyuncağı olup ülkesinin menfaatlerini üç kuruşa da satabilir. Cımbızla çekip eleştireceksen sen Kuran da bile böylesi cümleler bulabilirsin. Bkz"namaza yaklaşmayın" da diyor Kuran ama alkollüysen ya da bilincin kapalıysa

• Neyse burada siyasi ve dini tartışma istemiyorum, ben görüşümü yazdım yeterli.

• Allah Rahmet Eylesin.

1|3
    0|0
  • Allah rahmet eylesin gunahlarini affetsin ama saglam bir hoca degildi... yanlis soylemleri cok oldu..

1|1
    0|0
  • Değerli bir kayıp olduğunu düşünmüyorum. Tabi ölüm kötü bir şey ama umursadığım biri değildi zaten.

3|1
    0|0
  • Kendisini çok seviyordun Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.
    Düşüncelerini konuşmalarını gerçekten severdim.

1|2
    0|0
    • Kuran'ı tek kaynak kabul eden ve hurafeleri kabul etmeyen biriydi toplumu da din tüccarları a karşı uyaran biriydi Allah razı olsun.

• Allah rahmet eylesin

1|2
    0|0
  • Allah rahmet eylesin pek sevmezdim gerci.

2|1
    0|0
  • Üzüldüm gerçekten

2|4
    0|0
  • Allah rahmet eylesin ne diyim

0|2
    0|0
  • Dini yanlış anlatan adam

4|2
    0|0
    • Doğrusu nasıl,
      Kendi tefsiri olan kiminkini seversin?

Kaza orucunu 62 gün tutmanın mantıklı olduğunu düşünüyor musun?
      ya da karın laf anlamaz ise onu dövmeyi?

• Çok sevdiğim görüşlerine önem verdiğim, doğru ve mantıklı bir adamdı. Zayıflamış hasta halleri içimi parçalıyodu, çok üzüldüm ölümüne..

2|1
    0|0
  • Uzuldum sasirdim. Sacmasapan aciklamalari olsa da bazen kotunun iyisiydi ulke bekasi acisindan

0|1
    0|0
  • Allah rahmet eylesin

1|0
    0|0
  • Allah rahmet eylesin

1|0
    0|0
  • Allah rahmet eylesin

1|1
    0|0
  • Olmus insanin arkasindan konusmak dogru olmaz Allah rahmet eylesin diyorum ben.

0|0
    0|0
  • Üzüldüm.. Allah rahmet eylesin.

1|1
    0|0
  • Kabir azabı başlar ahirete kadar kim bilir kaç kişiyi dinden çıkardı
    Saçma sapan fetfalar vererek

0|2
    0|0
    • Sizin saçma sapan dediğiniz fetvaları Kuran dan verdi hurafelerden değil. İnsanları uydurulmuş dinden indirilmiş dine saprırdı Allah razı olsun

• Onun gibi bilinçli din adamlarına ihtiyaç var bu ülkede.. İşte diğer din hocalarının yetiştirdiği nesil adam için iyi ki ölmüş diyorlar.. Yazık valla ne diyim, onlar da aynı yere gidecek haberleri yok. Değerli bir kayıp, Allah rahmet eylesin..

2|0
    0|0
  • Çok değerli bir kayıp verdik. Onun gibi büyük insanların tekrar gelmesi zor. Kitap yüzü açıp okumamış bir ton cahil kalkıp da bilmediği konuda yorum yapmasın. Bu adamın kıymetini türkiye dışında bütün ülkeler biliyor. Bizim ülkemiz cahillikte ön sırada. Kendilerine yarattıkları sahte müslümanlığı din sanıp sahte insanlarla beraber oynuyorlar ışte.

3|0
    0|0
  • Ramazan bereketi diyorlar 😊

0|0
    0|0
  • Dunya bir duzenbazdan daha kurtuldu

1|1
    0|0
  • Gebersin gitsin

2|1
    0|0
  • Allah rahmet eylesin nediyek

0|1
    0|0
  • Allah rahmet eylesin, donem ilahiyetcilarinin en mantiklisiydi

1|0
    0|0
  • Üzüldüm sahi.. :/

1|0
    0|0
  • Ahh ahh simdi nasıl sızlanıyordur niçin konuştum insanları saptırdım diye amaaaaa ramazandan sonra başlıcak hesabı bu ayda azap olmaz

0|0
    0|0
    • İnsanlar onun sayesinde kurana yöneldiler. Onunla anlayarak okudular. Allahın yerine kendini koyma. Sen bilemezsin

• İyi bilirim. senin gibi uydurma ve kuranla alakası olmayan şeylere de inanmam. Kuranla dalga geçmemiş. Ama sen iftira ettiğin için sorumlusun.

• Kuranda zina yapanlara cezası bile verilmişken adam alan razı veren razıysa zina haram değildir diyor 😄😂 harbi kuranla çok alakalı şeyler söylüyomuş git sen libidonu şişir kafa yorma bunlara 👋👋 @cenkkalyon

• Annem çok severdi bu değerli hocayı. Allah rahmet eylesin.

1|3
    0|0
  • Kızlar Devam
    89
Yükleniyor...