Neye dayanarak belirli bir yaratıcının olmadığına inanıyorsunuz. Hangi kaynakları örnek gösteriyorsunuz. Sizi bu akıma iten olgular neydi? Yobazlık yapacaklar varsa cevaplamasın sadece mantık ve akıl kullanın

1|1
3|11

En İyi Kız Görüşü

• Onları bu akıma iten ergenlikleriydi. Arkadaşlarına ben atayiz oldum dediklerinde kendilerini adam sanmışlardı. O kadar güzeldi ki gtu tavan yapmıştı. Artık ergenliklerinden nefret ediyorlardı, ama bunu elinden geldiğince belli etmemeye çalışıyorlardı ergenuslar ah ergenuslar :D

0|0
    0|0
    • Ben onların neden Tanrı kavramına inanmadıklarını sordum. Bana mantıklı açıklama yapabilecek bir ateist bulacağımı düşünmüyorum

• @Metintş Her şeyi yaratan Allah. d Onu yaratan yoktur ve ya senin benim kapasitem bunu araştırmaya yetmez çünkü Allah insanlara sadece yeterince kapasite vermiş zeka vermiş. Ayrıca ergen değilsen bile ergenlikten çıkamadığın ne acı :D

• @Metintş arilar istikrarlı bir sekilde neden kovan yapsr çiçeklerden polen alir hic dusundunmu vazife fisildsnmistr onlara bir böceğin kovani o sekilde insa etmesi bu dusunceyi ona asilamak hangi insanın gücü yeter buna.

En İyi Erkek Görüşü

• Arkadaşlar güzel cevaplar vermiş... Ama sana esas olayın temelini söyleyeyim:

1- Allahın varlığı kanıtlanmamıştır ki. Sen allahın varlığına inanıyorsun. Bilmiyorsun. Kanıtlayamazsın. Hiç kimse kanıtlayamaz. Bugüne kadar kanıtlayamamıştır. Biz bu yüzden ateistiz zaten. Ateizm, sanıldığı gibi "Allahın varlığına inanmama" değildir. Allah hakkında bugüne kadar yapılmış açıklamaları, kanıtları, gerekçeleri anlamsız, etkisiz bulma durumudur. YAni siz inananlar, allahın varlığını kanıtlayamadığınız için biz ateistiz.

2- Varlığı kanıtlanmamış birşeyin de yokluğunu kanıtlamaya gerek yoktur. Şu dağın arkasında bir elma ağacının olmadığını bana kanıtla demiş oluyorsun. Lan hangi ağaç? Hangi dağ?

3- Bir yaratıcının olmadığına inanmamızın sebebi ise, hakkında yapılan açıklamalar, söylemler ve onu tanımlayan sıfatlarla, yarattığı eser (evren, dünya, canlılar, insanlar vs) arasındaki korkunç uyumsuzluklar ve tutarsızlıklar. Yani allah var ise, sizin olduğunu sandığınız gibi bir şey değil. Mahalleyi güzelleştirmeye bütçesi yetmeyen gariban belediye başkanı gibi birşey. Çünkü dünya, hem maddi hem manevi olarak kanalizasyonu patlamış, b. k içinde yüzen bir kenar mahalle gibi.

4- Bizim sizden esas farkımız ise şu: İnanırsam ne kaybederim demediğimiz için sizden daha dürüstüz. Çok ciddi bir çoğunluk bu yüzden ret etmiyor, inanıyor. Ama bu bir yalan.

5- Biz ateistlerin inandığı şey, bilimsel bakış ve değişime açık gerçeklerdir. Gerisi traştır... Gerçekleri bildiğini söyleyenlere değil, aramaya devam ettiğini söyleyenlere güveniriz.

1|2
    0|0
    • Bunada cevap veren bir mümin yok :D

• @Ragnar_Lodbrok o konuyu ben mi saptırdım gök tanrı inancından bahsederken konuyu osmanlıya çeviren kendisi

• Konu hakkında bilgileri yok o konuda tıkandıkları zaman başka konuyu başka yöne çeviriyorlar bende adamları oradan kapak ettmeye devam ediyorum olay bu

Kızlar Ne Diyor 2

• ateistler bir şey iddia etmiyor bir şey iddia eden teistler. ateistler bu masallara inanmıyor sadece. bir şey iddia eden siz olduğunuza göre açıklamayı yapanda siz olun. çok sebep var açıklayamadığım sadece düşünebildiğim sebeplerde var tanrıya inanmamak için ama söylememe gerek yok. ne de olsa bir şey değiştirmeyecek

0|0
    0|0
  • her insan biraz agnostik olmalı sorgulamalı ama ne yazıkki ülkede genlerden geçer gibi dini inaçları empoze ediyorlar kimse düşünmüyor sorgulamıyor çünkü izin vermiyorlar öyle yetiştiriliyorlar körü körüne inanıyorlar belirli düşüncelere

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Saçmalığın daniskası, barbar çağlardan kalma bir batıl inanç olması gayet yeterli.

Bilmem kaç milyonuncu kez uzun uzun anlatmayacağım, işin felsefi boyutunda sorun var, bilim zaten yaratıcı kavramıyla ilgilenmiyor, din denen şeyin saçmalık olması gerçeği var.

Sanki normalde çok inanılacak bişeymiş de biz ikilik çıkarıyormuşuz gibi davranmanız tuhaf.

0|1
    0|0
    • Eleştirim insan nasıl Yaratıcı sından ni haber olur o kadar kutsal metin ve kitap gönderilidi bunlar da mı kendiliğinden oldu

• Olmayan seyleri kaale almayi biraktigin veyahut kaale almayanlari algilayabildigin gun akli basinda bir fikir cikar agzindan.

• Allahla korkutmak komik

• Ateistlerin çoğu Allah'ın umursamaz, kötülükleri görmezden gelen ve iyilerin kaybetmelerine ses etmeyen bir varlık olduğuna inandıkları için, onun varlığını red ediyorlar. İnsanların çektiği acılara izin verdiğini düşünüyorlar aslında mantıklı ve duygusal bireyler oluyorlar. O yüzden onları seviyorum. Neye inanıp inanmadıklarından çok insan olup olmadıklarına bakıyorum pek çoğu pek çok müslümandan daha insancıl. Bunu da dini doğru öğretecek bir büyüklerinini, ebeveynlerinin ve çevrelerinin olmamasına bağlıyorum. E ülkemizde ki insanların neredeyse hiçbirinin de dini anlayarak yaşamaktansa mantık düşü şeyleri aaa bu sevapmış diye yaptıklarını görünce bu insanlar bir mantık arıyor o yüzden inanmıyor bazı inananlar da ataist gibi davranıp kendini Allah a inandıracak akıllı bireylerin çıkıp mantığıyla kendilerini etkilemesini arzuluyorlar aslında.

0|0
    0|0
    • Allah insana irade vermiş eğer herkes iyi olsaydı dünyaya gerek kalmazdı. Kötü olsaydı yine dünyaya gerek kalmazdı. Mesela bir öğretmen öğrencisini dersten sınava sokar öğrenci doğru cevap verirse dersten puan alır yanlış cevap verirse puan kaybeder ama öğretmen ne doğruya ne de yanlışa karışır sınav esnasında işte Allah ın da yaptığı budur biz kullarıyız sınava giren öğrencileriyiz iyi olursak sevap kazanır ve doğru oluruz kötü olursak sevap kaybeder ve yanlış oluruz

• İnandır o zaman sen nasıl inandıracaksın

• Bilsem @ 4llah-Diyen-Portakal kardeşim ile paylaşırdım :D

• Ben deist bir insanım herkes burada içini dökmüş bende aklımdakileri yazayım bari..
    + İncil ve Tevratın şuanda orijinal metinleri yok Kur'an kitabının var değil mi yani inananlar göre.. İnsanlık 200 bin yıl önce ortaya çıktı.. Tarihi bu kadar eski olan bir ırkın İncili , tevratı değiştirdiğine inanıyorsun fakat kur'an kitabının değiştirildiğine inanmıyorsun mesela bu bir tutarsızlıktır.. Unutmamak gerekir ki insanların yapamayacağı çok az şey vardır.
    + Her şeyi kendi zamanında tarihinde değerlendireceksin.. Zamanında sen antik yunanda doğmuş olsaydın biri ortaya çıkıp ben peygamberim işte yaradan beni yolladı deseydi inanacakmıydın o kişiye yoksa inanmayacakmıydın? Tabi ki inanmayacaktın Zeus var diyecektin.. Zeus ne zaman önemini yitirdi? Yıldırımın oluşumunu insanlar öğrendiği zaman. Ben eminim ki gelecekte hiç bir din ayakta kalamayacak çünkü bilim evrenin oluşumunu açıklayacak çünkü insanlar son 200 yılda inanılmaz değişim gösterdi teknolojide. zaten fark ettiysen eski ramazanların tadı olmamaya başladı artık.
    + Bir yaratıcı var diyelim şeklini cismini bilmiyorsun ama nedense nasıl bir şey olduğuna dair en ufak bir fikrin bile yokken ona nasıl 99 isim verebiliyorsun? Bence Yaradan demek kafiydi
    + Hz. Muhammed bir insan mı? Evet insan.. Peki bugüne kadar hangi insanın kusursuz olduğunu gördün? göremedin tabi.. Ama Kur'an a göre o peygamber ve kusursuz.. Hiçbir yanlış davranışını göremezsin çünkü o kutsal biri.. Buna inanarak kendini yatıştırabilirsin.
    + Domuz yemek Haramdır çünkü domuz kendi pisliğini yer.. Avrupa hep domuz eti yer ha insana zararı yok mu var evet ama yemeyebilirsinde sana kalmış şimdi klasik din kültüründe bile der bütün canlılar Allah'ın güzelliğinden bir nebze alarak yaratılmıştır diye. Ee o zaman sen bu hayvanı neden dışlıyorsun ki? Domuz , Domuz olarak yaratılmayı kendi istemediyse? Ya sende domuz olarak dünyaya gelseydin? Timsahlar 1 yılda 3000 insan öldürüyor o zaman onlar da günahkar :D

0|0
    0|0
  • Sen neden Zeus'u ve Odin'i reddediyorsan, tamamen aynı gerekçeyle.

0|2
    0|0
    • Ama onlar politeist inanç biz Tanrı yı kabul eder ve emirlerini yerine getiririz. Bizi bu dünyaya gönderen sayısız nimet veren ve bizi ebedi aleme geri döndüren tek Tanrı dan bahsederim ateistler Zeus u da tanımazlar

• Beyler tadını kaçırmayalım. Muhabbet için özele

• @4llah-diyen-portakal hadi ateyizler bunu da cevaplayın.

0|0
    0|0
  • Ateist değilim ama ateizmin felsefese 4 kanıtı var;

1-) Herşeyin bir nedeni vardır, nedeni olmayan bir şey olamaz. Tanrınında nedeni yoktur. (Katılıyorum)

2-) Tanrı sonsuz kuvvetli iyi bir varlık ise, neden kötülük var? (Katılıyorum)

3-) Temel kaynak maddedir, maddeden olmayan birşey varlık olamaz. (Katılmıyorum, yeterince iyi bir neden değil bana göre)

4-) İnsan özgür bir varlıktı. Eğer tanrı varsa özgür değildir. (Mantıklı buluyorum ancak kendi inancıma göre doğru değil.)

0|0
    0|0
    • Müminler bunuda açıklayın hadi

• Benim nedenim beni ilgilendirir. Kimi insanın nedeni öğrenme-öğretme içgüdüsüdür, kiminin nedeni zevktir, kiminin nedeni sevmek-sevilmektir. Ki burda tanrıyı tartışıyoruz, insanları değil. Sen tanrı olsan, ben sana neden diye sorsam ne cevap vericeksin?

Biz burda insanları değil, tanrıyı tartışıyoruz. Bahsettiğim kötülük şeytan. Şeytan tanrıdan düşük bir seviyede bir kötü varlık ise tanrı neden varlığına izin veriyor? Bu saçmalık bana göre.

Madde kuralına katılmadığımı sana söylemiştim.

Tanrı sana iyiyi ve kötüyü sorgulanamaz bir şekilde veriyorsa, bunun neresinde özgürlük? Örnek veriyorum: İslamiyete göre kadın sesi erkeğe haramdır. Bu bana doğru gelmiyor ancak tanrı bana bunun yanlış olduğunu söylüyorsa düşüncelerimi kısıtlıyor demektir. Kişisel bir örnek vermem gerekirse; eşcinselim ve sırf insanlar benden nefret etsin diye böyle birşeyi seçmedim, böyle doğdum. Ancak tanrı ise bana bunun bir günah olduğunu söylüyor. Sence günah denen ceza ile insanlar üzerinde otorite kurmuyormu?

• Evet tanrıya inananlar bir otorite kurduğunada inanmalı işte ben kabul etmiyorum böyle bir konuyu açan adam bir baskı uygulamaya çalışıyor benim gözümde

• İnsanların inanış biçimlerine neden bu denli takılıyorsunuz anlamıyorum. Elinin altında internet var düzinelerce makaleden neye dayanarak reddettiklerini bulabilirsin galiba sen tartışma arıyorsun.

0|0
    0|0
  • Bir kere şunu düşünsünler bak tamam Allah yok diyorlar peki bizi buraya kim getirdi bu insanlar ölüyorsa bir bebek doğuyorsa ortada bir güç var demektir?

0|0
    0|0
  • Allah’ın varlığını kanıtlamak için binlerce kanıt savı olsa da gerçekte hiçbiri Allah’ın varlığını kanıtlayamıyor, kanıtlayamaz da. Şu ünlü, ‘ Herşeyi bir yaratan varsa, dünyayı da bir yaratan vardır.’ sözü, savı, önermesi bile kendi içinde çelişkiye düşmektedir çünkü ‘ Herşeyi bir yaratan varsa, Allah’ı yaratan nedir? ‘ sorusunu görmezlikten, duymazlıktan gelmeye tutsak etmektedir kendi kendisini. Kardeşim, bir soruyu soruyorsan, sonuna kadar soracaksın, keyfinin istediği yere kadar değil

0|0
    0|0
    • Cevap versene

• Allah ın varlığı eserleridir. YARATTIĞI güzelliklerdir. Senin burada nefes alman bir insanın ya da doğanın tek başına yapabileceği bir eylem değildir. İlahi gücün gönderdiği rüzgarla serinle gel burada Allah yok de oldu mu Allah yoksa evren bağımsız hareket edemez di ne yıl 365 fun olurdu ne de mevsimler 4 mevsim olurdu

• Heryerde 4 mevsim olmadığını umarım biliyorsundur değilmi? hem sen sorularıma ve nedenlerime bir baksana kendi kendine cevaplar verme

• Ölürlen kimse ataist değildir çünkü azraili gördüklerinde pişman olurlar ama çok geçdir

0|0
    0|0
Yükleniyor...