Kapat

İstanbul'da büyük bir deprem bekleniyor napmalıyız peki önleminiz var mı?

Binadayız dışarı mı çıkmalıyız yoksa tavanın çökmesini mi beklemeliyiz nasıl hayatta kalınabilir yıllardır beklenen büyük deprem hakkında uyarılar geldi napmalıyız peki?

Güncellemeler:
Arkadaslar bastan soyliyim 30000 insan olebilirmis dalga gecmeyin marmara depreminde de depremden once bu uyaro verildi tavsiyeleri alip bilinclenelim.
Hayattan nasil soguduysaniz umrunda degil kimsenin 😄😂

0|0
13|34

En İyi Erkek Görüşü

• İstanbul da deprem olursa olası alternatifler.
    1. Deprem şiddeti 6.00 - 6.50 arası x 10 bin ölüm. 300 bin evsiz insan. Ana arterler haricinde trafik akışı imkansız. Viyadüklerde olası bozulma. Tüneller ve köprülere bişi olmaz.

2. Deprem şiddeti 6.5 - 7.20 arası x 100 bin ölüm. 2 milyon evsiz insan. Trafik akışı sadece E5 ve TEM de imkanlı olur. Deprem sonrası kentte oluşacak kaos muhtemelen 5 milyon kişinin kenti terk etmesi (yürüyerek) ile sonuçlanır. Bu süreçte pet su 20 ekmek 50 tl olur.

3. Deprem şiddeti 7.2 üstü x 1 milyon ölüm 5 milyon evsiz insan. Kent hayalet kente dönüşür. Tekrar hayata tutunmak için 5 yıl gerekir. Ülkeye faturası 1 trilyon yeni TL gibi bir maliyete sebep olur. Bankalar batar. Sigorta sistemi çöker. Trakya ile bağlantı tamamen kopar. Sadece Fatih Sultan Mehmet Köprüsü çalışır oda TEM otoyolu sebebi ile diğer kopruler yıkılmasa dahi bağlantı yolları açık kalmaz.

1|0
    0|0
    • Hicbir binaya bagli olmayan yani yapisik olmayan binalar az hasar gorurmus dogrumu bu? ayrica depreme binada yakalanirsak nolur disari cikmak mantikli midir? son olarak en fazla 2 dk suren deprem nasil cok buyuk hasarlara sebeb oluyor? daha once depreme yakalanmadim cok buyuk bir depreme yani o yuzden merak ediyorum hicbir sitedeki bilgiden de tatmin olamadim acikcasi

• Aklima geldikce sorarim 😊😌

• Tesekkurler :)

En İyi Kız Görüşü

• Ben Van Depremını yaşadm. sana sunu tavsıye edıyım. Evın 3. kattaymıs o zman sakın depremın devam ettıgı sırada kaçma. merdıvenler cok rahat yıklıyor. sarsıntı durduktan sonra dışarı çıkabılırsın. deprem esnasında da kolon yanları, kapı ortaları, buldugun masa sehpa ya da koltukların yanıda olabılır boyle yerlere pus. hanı oturus seklını falan zaten okulda gosterıyorlardı. bu arada eger tualette seramık lavobo yoksa kucuk lavobolar cok guvenlı yerlerdır. 4köşe. gerisini zaten Allah taktiri. Allah korusun..:)

1|0
    0|0
    • Bilgi icin tesekkurler bende 3. kattayim deprem olsa direk kacardim ama artik bina icinde kalicam sanirim 😊

Erkekler Ne Diyor 33

• Deprem beklenmez. Allah ol der olur.
    zamansız yakalandıgımızda tedbiren evin oda kapı girislerinde panik yapmadan beklemez iyidir. Binanın en saglam yeridir. Bu bölgede saglam durdugunuzda bina devrilmezse o bölge cökmez.
    Binanın yıkılma süresi ilk iki dakikadır. Iki dakika yıkıazsa zelzele durdugunda seri adımlarla binadan cıkabilirsiniz.

2|1
    0|0
  • deprem esnasında saklanabileceğin güvenli alan belirle kendine, ve deprem esnasında orada saklan kesinlikle kaçma kaçarsan ölme ihtimalin daha yüksek

1|0
    0|0
    • Ama heryerde dusebilecek buyuk esyalar var ve cama cok yakin ayrica tavan cokmesi ben binada yasiyorum tavan ardarda dusebilir

• Malesef oyleyiz unutkan umursamaz hayatin degerini bilmeyen bir milletiz evde aileelerledeprem hakkinda konusma yapinca bile olecegimiz varsa olecez veya sen nerden biliyosun gibi seyler diyip dalga geciyorlar onlem de alinmiyor haklisin umarim bilincleniriz..

• ben bu işin içerisindeyim kurumlarda, okullarda, özel şirketlerde eğitimler veriyoruz katılımcı sayısı 5 ya da 6 yani bilinçlenmemiz zor :D :D sonra Japonya depremindeki hikayeyi heryerde anlatırız 9 şiddetinde deprem olmuş 1 kişi ölmüş oda Türk diye :)

• Mukadderat.

1|0
    0|0
  • Yok. Oluruz ya nolucak. Ama olmezsek sıkıntı

1|0
    0|0
  • Gün bittiyse önlem bahane kanks

1|0
    0|0
  • Bizim ev dayanıklı kardeş. Duvarların içi hep örülü roket atsan yıkılmaz :) Sağolsunlar zamanında tam bir hükümet için yapmışlar :)

1|0
    0|0
  • Hayırlısı

1|0
    0|0
  • Tünel kazmaya başla şimdiden

1|0
    0|0
  • Cikabiliyorsa kolayca çik

1|0
    0|0
    • Binada ucuncu kattayim kolayca inilmez

• O zaman evde sağlam bir yerde hasar almayacak şekilde bitmesini bekle

• Buzdolabınin içine gir en sağlami hem yemek yersin hem korunursun mis

1|0
    0|0
  • Ben tekrarına ne yapabilirim. Biri çıkıp fıtratında var der olur biter. Çok büyütmeyin. Alt tarafı öleceğiz sonuçta...

1|0
    0|0
  • ne önlemi ya b i ölemedik gitti :D

1|0
    0|0
  • Kaç sene içinde?

1|0
    0|0
    • 30 galiba ama 30 sene sonra olucak demiyorlar 30 seme icinde olucak diyorlar o yuzden onlemler alinmali bence

• Yokk

1|0
    0|0
  • Deprem olacağı sırada en mantıklı kararı verebilmek için bilgi şart. Gerisi dua. ALLAH kerim.

1|0
    0|0
  • Dışarı çıkmaya vaktin olur mu bilmiyorum ama yapilacak tek şey kolonun yanina geçip kendini muhafaza etmen

1|0
    0|0
  • Ölüm gelirse gelir

1|0
    0|0
  • korkma en fazla ölürsünüz😂

1|0
    0|0
  • Bilgilen. Sormana gerek kalmaz en azından.

1|0
    0|0
  • deprem olmazdan önce söyleselerde cünüp cünup gitmesek mk :P

1|0
    0|0
  • deprem anında hiç bir halt yapamıyorsun... doğum tarihin kaç?

1|0
    0|0
    • Onlem alin diyorlar napalim yani hic bisey yapmayalim mi yapilicak biseyler onlemler var

• önlem alın derken binalar için söylüyorlar, bina da sıkıntı varsa bireysel önlem alamazsın. 1999 depreminden sonra öğrendik bunları. evde yapabileceğin tek şey devrilmeyecek, sağlam bir mobilyanın yanına kıvrılıp yatmak.. senin alabileceğin başka bir önlem yok.

• her türk vatandaşı gibi görevimizi yapıp camdan atlayacağız asdldjdlfşfkdjdj

2|0
    0|0
  • Ne zaman gelecegini bilmeden nasıl korunacaksın ya uykunda gelirse

1|0
    0|0
  • istanbuldan taşın

1|0
    0|0
  • semsiye ac knk dusen taslardan korur 😂

1|0
    0|0
  • vaktin geldiyse her türlü geberecen kardeşş ister aşşa in ister yukar çık :D

1|0
    0|0
  • Dua et yapacak birşey yok canım zaten %90 öleceğiz

1|0
    0|0
    • Ya o kadar sene bosuna mi okudum sinav stresine girdim insallah olmaz da olmeyiz de..

• Biraz da öbür tarafa yatırım yap gelip geciciyiz zaten ama yinede olmaz inşallah tabi

• Haklisin asil sinav orda zaten yinede olmaz umarim

• Burdakileri dinlersen atci sallantida bile mefta olursun

0|0
    0|0
  • Uzaya çık :D

0|1
    0|0
  • olsa da kurtulsak

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 12

• Of deme bunu, ciddi ciddi en çok korktuğum şey. Bina eski zaten 99 depreminde yan binayla birleştiği bile olmuştu :( var mı uyarının bir tahmini tarihi?

1|0
    0|0
    • 30 yil icinde olmasi bekleniyor net bir tarih yok malesef

• Okullar 9 büyüklüğüne kadar dayanabiliyor demişlerdi lisedeyken. Ben sınıfta kalmayı düşünmüştüm ama olmadı işte yemedi. Ama deprem olursa anında ışınlanmayı icat etmeyi planlıyorum. Okula ışınlanacağım. 😄

1|0
    0|0
    • Ya biz okulda yakalansak ne olur ailemiz anne baba onlar nolucak yani herkes birarada olsa daha iyi olur bence 😅

• Televizyona sacma sapan programlar yerine deprem dersi her kanal en az 10 dakika vermeli veya reklam arasinda ama yok iste sozde kitle iletisim araci

• Anlattığın gibi hayati önem taşıyan hususların dışında hemen her şey için kullanılıyorlar.

• Kolon ve kirişlerden uzak durun. Cam, pencere, kapılardan uzak durun. Baza, çekyat orta boy devrilmeyecek dolap yanı gibi yerlerde cenin bozisyonunda bekleyebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz yerde bunlar yoksa duvara cenin pozisyonunda durun. Deprem hemen durdu diye evden çıkmayın. Deprem anında da merdivenlerden uzak durun, kafii. Gerisi takdir-i ilahi.

1|0
    0|0
  • Gelen gelir yapacak bisry yok binadan çıkmak daha tehlikeli

1|0
    0|0
  • Sokağa çıksan her yer bina zaten bence sakin ve binasız yerlere yerleşilmeli

1|0
    0|0
  • Ulan ne depremi İstanbul'da arkadaşım var anlat hepsini

1|0
    0|0
    • 30 yil icinde mutlaka olmasi beklenen deprem diyorlar

• Bu yaz mı bekleniyormuş

• 30 yil icinde olmasi muhtemelmis net bir tarih yok her an olabilir yani

• Herkes bilinçlense önlemler alınabilir fakat ne zaman hangi dk olacağını bilemeyız ✔

1|0
    0|0
  • 30 sene sonra olacak olan deprem değil mi tsunami bile bekleniyormuş

1|0
    0|0
    • Uyari yapmislar ne biliyim korkarim depremden ayrica tsunami nediir ya İstanbul'da yok artik

• 30 sene sonra mı 30 sene içinde mi bir karar verin

• @sıfır_sıkıntı 30 yil icinde

• Evet duydum kentsel dönüşüm bu konuda iyi oldu

1|0
    0|0
  • Korkmayın ya olcaksa her turlu heryerde bulur cokta şeyetmemek lazım

1|0
    0|0
  • Ölürüm umarım

1|0
    0|0
    • Hayat cok degerli boyle dusunmemelisin.

• Duayı da eksik etmeyelim allah korusun

2|0
    0|0
Yükleniyor...