Engelli bireylere bakış açımız nasıl? Bunu ne belirliyor?

Yoksa biz mi engelliyiz😊

Bana göre engelli bireylere bakış acısını din belirlemiştir hep. Günahkar/içine şeytan girmişler/şeytanlar.. bu gibi sıfatlar uygun görülmüş. Damgalanmışlar.

Roma imparatorluğu kanunlarında engelli cocuga sahip baba cocugunu sepete koyup terkedebiliyordu
German imp. da ise engelliğe cocuga sahip baba/büyük abi cocugu suda boğarak öldürebiliyordu

Konstantinin İstanbul'unda Sultan Ahmet meydanında engelliler tunç kazanlarda yakıldılar papazlar tarafından
İçine cin girdi diyerek.. ruhları papaya gitsin diye

Ailelere gelelim. Kimisi der 'bir günahın bedelini ödüyorum'

Engelli olmak günah mı ki?
Sevgiler

Güncellemeler:
Soruyu satasma yeri sanan arkadaşlar.
Sorumun amacı her sorumda oldugy gibi ilgi uyandırıp aslında sandıgınızın aksine yardımcı olmaktır.
Kişisel nefretinizi bari burada cıkartmayın. Bu bir sahsa mal edilecek soru degil.

1|4
5|30

En İyi Erkek Görüşü

• Hayatta her şey ( İmtahan ) üzeri yaratılmıştır ve insanoğluna imtihandır.

Rabbini, dinini, kendini ve haddini bilip bencil olmayıp oluruna bahsettiğim olmazsa olmazlar üzeri bakıp uygulamada bulunanlar ile her şey düzene girer.

1|0
    0|0
    • Özürlü veya sağlam insan ayrımı yapılamaz, öncelikle empati ve bencil olmadan vede özrü olan insanın durumuna aynen düşmeyeceğimizinde garantisi olmadığını, olsada bunu ayrıcalık değil halimize şükür ve o insanlara yardım vede karşılaştığımız özürlü insanlara yardım ederken vede karşılaştığımızda normal insan muamelesi ile düzen ve uyum saygı ile sevgi ile mutlu olarak yaşayabiliriz.

• Estağfurullah sagolasın😊

• Cümleten sağlık ve selamet içinde yaşamamız temennisiyle :).

En İyi Kız Görüşü

• Abim engelli ve ona ben bakıyorum , engelli bireyler toplumda daha üst yerlerde hissettirilmeli görülmelidir , engellileri asagilayanlarin beyninde engeli vardır

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 29

• Skolastik düşüncenin doğurduğu sonuçların bir neticesi detayda yazdıkların.
    Bana göre bir insanın engelli olduğunun belirleyicisi onun içinde bulunduğu durum fiziksel ya da zihinsel özelliklerinin pürüzlü olmasından ziyade toplum içinde hal ve hareketleri ile eylemleri ve toplumda yarattığı etki ile paralel bir durum.

1|0
    0|0
  • Aslında söylemek istediğim on kadar çok şey var ki katlamalı metin alanı ve uykum buna izin vermiyor. Karşındaki insanı ne kadar anlayabilirsen, ne kadar iyi empati yapabilir sen o kadar iyi anlarsın. Bundan yola çıkarak farklı zamanlarda şehrin farklı kalabalık yerlerinde yürüme, görme, konuşma engelli gibi davranarak insanlarla iletişim kurmaya çalıştım. Edindiğim tecrübe çok iyi değil maalesef. Ama nadiren de olsa çok iyi çok bilinçli insanlar denk geliyor 😄 İşini gücünü bırakıp yardım etmek için öırpınıyor adeta. Çok da güzel sohbet ediyorlar. Bana çok şey kattılar sağ olsunlar

Demem o ki yapmamız gereken tek şey kendinizi onun yerini koyun. Benimki biraz abartı gelebilir ama en azından empati yapın. 🙋

1|0
    0|0
    • Valla bir kere koltuk seysiynen yürüyüm dedim de imkansız 😕Allah affetsin vesselam

• Azıcık oyunculuk elzem tabi 😊

• bence onları engelli görenler
    engelliler..
    hepimiz potansiyel engelli adayıyız ayrıca.. yarın ne olacagı meçhul

1|0
    0|0
  • engelli olmak günah ya da ceza degildir engelli kişilere karşı duyarlı olmalıyız tabi bunu belli ölçüde yapmak gerekir ona engelli bir birey degilde normal insan gibi davranılmalı sanki o engeli yokmuş gibi yani onlar bir çok insandan daha çok ilgiye ihtiyaç duyar tek istedikleri normal bir birey gibi olmak ve biz bunlara bunu hissettirmeliyiz engeller aşılabilir sadece zihnimizde bitirmeliyiz engelli olmak suç, günah, ya da ceza degildir

1|0
    0|0
  • Her insan engellidir.
    Kimisi fiziki kimisi ruhsal.

1|0
    0|0
  • ya her görüşe saygım vardır ama bu kadarıda pes dogrusu engelli olmak neden günah olsun ev anlattıgın dinler müslümanlara göre zaten dogru yoldan sapmış dinlerdir. islamiyettede bunun bir sınav oldugunu söyler. niye engelli diye günah olsun madem günahtı allah niye yaratsın günah olan şeyi

1|0
    0|0
    • Cok güzel acıkladın
      Soruyu bu kapastede anlayabilenler olması güzel.
      Teşekkür ederim

• rica ederim islamiyeti veya farklı bir dini yobazlıga gitmesinden nefret ediyorum

• Haklısın vesselam 😊devam böyle

• Günah değil. Cahillikten yapılmış bu olaylar. Ben hep nötr bakmaya çalışıyorum. Bu video çok güzel
    https://m.youtube.com/watch?v=fevG01ray-s

1|0
    0|0
  • Bugün Türklere ve Müslümanları Barbar, Cahil, ve Gaddar Görenler. Engizisyon Mahkemelerini Unutmasınlar. Mahkemelerde Toplumda Günahsız Oldukları Halde Akıl Almaz İşkenceler İle Katledilenleri..

1|1
    0|0
    • Sen ne diyosun bebegim kim müslümanlar dedi? konstantin istanbulu diyor?
      Algıda secicilik yapmayın

• Sıkıştın cevap veremiyorsun

• Sıkışınca niye engelliyosun kanks ? Görüşler işine gelmiyorsa hiç soru sorma. Aşamınan eyi uyku almayinca bu vakıtlara sacmaliyonuz ya la 😂

• Cok güzel bir konu daha :)
    Ben cok severim engelli insanları hayvanlari da keza oyle
    Çokta ilgilenirim gördükçe
    Hepimiz engelli adayıyız herşeyden once.

1|0
    0|0
  • Neyseki İslam o gözle bakmıyor. Ve hiç bir ayrımcılık yapmıyor. Engellilere yardım etmeyi sevap kaynağı olarak görüyor

1|0
    0|0
  • Farkli bir bakis acim yok.

1|0
    0|0
  • hepimizin bir engelli adayı olduğunu unutmadan onlara sosyal hayatta elimizden gelenin en fazlasını yapalım... destek olalım konuşalım spor yapalım zaman geçirelim

1|0
    0|0
    • Cok güzel öneriler teşekkür ederim

• Tebrik ederim Allah yolunu açık etsin abim

• amin herkesin hepimizin

• Günah değil daha çok olaya tippen bakmak gerek engelleyi kötü bakış açısına sahip insanlar engelli bence

1|0
    0|0
  • Hepimiz adayiz

1|0
    0|0
  • Şu sitedeki ender takip edilecek kişilerdensiniz. Yine toplumsal bir yara ve siz. Alkışlıyorumm 👏👏👏👏👏👏👏👏

1|0
    0|0
    • Estağfurullah yeni gördüm afbuyur😊

• Bana gore engelliler benden 1..0 onde onlarin onceligi onlarin ustunlugu var hepimiz birer engelli adayiyiz lutfen engellilere ona gore davranin

1|0
    0|0
  • ben aslında engelli denilmesine ayrım yapılmasına karşıyım bu ayrımcılık bana göre çünkü gerçekten bazı konularda sağlıklı insanlardan daha başarılı daha azimli olduklarını görüyorum

1|0
    0|0
  • belden aşagı engelli akli dengesi yerinde bir kadınla ilişki yasadım o istemişti sonra pişman oldum benden sonra baska birini daha eve atmıs kadın dahada kötü hissettim :)

1|0
    0|0
  • saçmalık herkes engelli olabiilir engelli bir sürü arkadaşım var onlara yarım ederim hayata bağlarım

1|0
    0|0
  • Yiruma

1|0
    0|0
  • Bana göre engelli kişiler sağlıklı kişilere bir uyarıdır şükret haline

1|0
    0|0
  • Engelli misiniz?

1|0
    0|0
    • Hayır hemşireyim
      Sorunun amacı belli

• Çok kaliteli bir insansın , senin gibi insanların olduğunu bilmek çok güzel

• Estağfurullah
      Soru güzel sadece soruya atfediyorum
      Teşekkür ederim 😊

• Anlayışlı ve saygıli olmamız lazım.

1|0
    0|0
  • İnsanın kalbi engelli olmasın

1|0
    0|0
  • Bunlari yeni ogrendim. Ne kadar korkunc bir dur

1|0
    0|0
  • herkes bı engellı adayıdır. daha anlayıslı olmalıyız.

1|0
    0|0
  • Engellire dinde günahkar denmiyor başka dinleri araştıracagınıza biraz kendi dininiz ile ilgilenmelisiniz bence

0|0
    0|0
    • Evrensel bakmak da suc oldu vesselam 😕

• Ben örnek veriyorum bizim dinde yeri var mı demiyorum
      Sense beni yargılayıp 'söyle düşünmelisin 'diyorsun
      Su da var desen ne hoş.
      İyi geceler

• Bizim dinde diye değil dinde yok taşa oturma çocugun olmaz veya merdiven altından geçme ugursuzluk getirir falan gibi bunlarada insanlar bir dönem inanmış yapmış ama dinde yok sizi anlatamadıgım yapılmış ama dinde yok hiç bir dinde

• Ne saçmalıyırsun kızıım sen.
    Hayvanlar bile sakat bireylerine sahip çıkıyor

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 4

• İslam dinini de anlatsaydınız keşke. İslam dininde ise o çocuk ebeveynine şahitlik eder. Bana çok güzel davrandılar ya da hiç iyi davranamadılar diye. Bir hayvana bile bir tas su koymak bu kadar değerliyse bir anne veya bir babanın engel sahibi çocuğunu yetiştirmesi kim bilir ne sevaptır...

1|0
    0|0
  • Kisa film tarzinda bir sey vardi aslinda. Sorunu acmadan hemen once aklima o geldi.
    Tekerlekli sandalyeye sahip olanlarin bulundugu bir dunyada yuruyen bir insanin yasadigi sikintilar veya sadece isaret diliyle konusanlarin oldugu bir dunyada isaret dilini kullanamamak gibi ornekleri vardi.
    Cogunlugun, az sayida olan ne varsa problemleri var.

1|0
    0|0
    • Link varsa atarsan sevinirim

• Teşekkür ederim bekliyorum😊

• Linki bulamadim😊

• Doğuştan engelliler azınlık sonradan engelli olanlar fazla iken hepimiz de engelli adayıyken üzülüyoruz biz elimizden gelen de bir şey olmadıkça.

Daha saygılı ve bilinçli bir toplum olmalıyız.

Engellerin engel olmadığını ispatlıyorlar.

1|0
    0|0
    • Aynen öyle
      Biri spor yapalım onlarla demiş cok hosuma gitti😊

• Engelli değiller ama onlara engel olan bizleriz.

1|0
    0|0
Yükleniyor...