Müzik terapisinin tarihi nedir? Sizce etkili bir tedavi midir?

Selam canlarım
Bildiğiniz gibi insanlığın ilk müziği ninnidir😊Sözsüz bir müzik bile olsa müzik ile duygularımızı yansıtır ve mutlu olabiliriz.
Hz. İsa döneminde görme engellilerin rehabilite edildiği 13 adet enstrüman calma merkezi vardı. Bunlar hayatını enstrüman calarak kazanıyordu.
Yine engelliler hafız olarak yetiştiriliyordu odaklanmaları iyi oldugu için tınıları da iyi, sesi ile kulağı arasındaki dengeyi iyi saglıyorlardı.
Sultan 2. Mahmut inşaa ettirdiği bir külliyenin darüş şifa (akıl hastanesi) sına müzik terapi bölümü de yaptırmıştır. Müzik terapi aslında en parlak dönemini 1400 lü yıllar Osmanlısında yasamıs😊
Türkiyede ise Nevzat Tarhan hoca müzik terapisinin kurucusudur. Şizofrenlerde olumlu geri dönüş alınmıştır. Terapi sonrası Eeg (beyindeki elektriksel faliyete bakılıyor) de düzelmeler görülmüştür

Bilginizi paylaşın. Yoksa tanıdıklarınızı buna yönlendirin.
Sevgiler

1|1
2|4

En İyi Erkek Görüşü

• Musiki ile ruhsal hastalıkların büyük oranda iyileştiriyor ilgili bir şeyler okumuştum tıbbı bir müzede. Hatta hangi hastalığa hangi makam daha iyi gelir ondan bile bahsedilmiş. 'Müzik ruhun gıdası' sözü boşuna değil demek ki. Katılıyorum da, notalarda mental bir şeyler var; sanki her bir nota, her bir tını vücudun ayrı bir sinirine dokunuyormuş gibi... Yalnız müzede en çok dikkatimi çeken hastalardan birinin rahatsızlığı kara sevda diye belirtilmişti. Kara sevdayı nasıl tanımladıklarını neden bir hastalık olarak gördüklerini de anlatsalar güzel olurmuş. Belki aşk hayatımız bile değişirdi 😄

1|0
    0|0
    • Ahaha nasıl anlamazsın ben varım ya örnek😂😂

• 😕 Yok canım sen de mi

• Ahaha 😕

En İyi Kız Görüşü

• Bildiğim kadarıyla Osmanlı zamanında özellikle psikoloji hastalarını su ve ney sesiyle tedavi ediyorlar, sakinleştirmeye çalışıyorlardı. Edirne'da bir şifa hane gezmiştim. Şifahanenin en başında bir orkestra vardı ve orkestraya en yakın odalarda ise akıl hastaları tedavi ediliyordu. Ayrıca bir çok makamın bir çok değişik özelliği vardır Türk müziğinde.
    Bir de bir insan en çok hangi makamı seviyorsa o makam onun kişiliğini ve ihtiyaçlarını yansıtır derdi hocam.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Osmanlıda daha çok terapilerde su ve kuş sesi kullanıldığını biliyorum:/

1|0
    0|0
  • Kız bunca sey yazma enerjisini nereden buluyorsun ya 😂

1|0
    0|0
    • Niye yaw😕millet onca boş şey yazarken bari bir insanlık yapak degil mi

• Dogru diyorsun 😂
      Ben üşenirim ☺️

• Itrı diyorum

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• kayserideyim burda gevher nesibe darüşşifasi var ve burda müzik odaları bulunuyor benim ödevim vardı bizzat gidip gördüm ve çekim yaptım burçlara göre tedaviler uygulanıyormuş ve makamlara göre müzik tedavisi uygulanıyormuş akıl hastaları için uygulanan bir yöntemmiş

1|0
    0|0
Yükleniyor...