Müslüman olmayan biri hakkını helal veya haram edebilir mi? Ya da helallik isteyebilir mi?

Helallik ve haramlık dinle ilgili bişey midir? Müslüman olmayan biri hakkını helal veya haram edebilir mi? ya da helallik isteyebilir mi? islam dinine özgü bişey midir bu?

0|0
4|17

En İyi Erkek Görüşü

• ALLAH (C. C.) Adil ve Hakimdir.

Her Kim Zerre Kadar Bir İyilik İşlemişse Onun Mükafatını Görecek ve Zerre Kadar Şer İşlemişse Onun Cezasını Çekecektir.

Kul Hakkı Kişinin Kendi Hakkı Olduğundan Mütevellit Gerek Müslüman Olsun Gerek Gayri Müslim Olsun Fark Etmez Riayet Edilmesi Önemlidir.

Cennetteki Mertebeler Sonsuz Olduğu Gibi, Cehennemdeki Mertebeler de Sonsuzdur. Kafir de Olsa Hepsinin Makamları Eşit Olmayacaktır.

Bu Dünyada Musibete Uğraşmış Bir Kafirle Uğraşmamış Bir Kafirin Ahiretteki Azabı Bir Olmayacaktır; Diğerine Göre Azabı Çok Hafif Kalacaktır.

Kafir de Olsa, Eğer Zulme ve Kaksızlığa Uğramış İse ALLAH (C. C.) Onun Hakkını Diğer İnsanlardan Alacaktır.

1|1
    0|0
    • Düzeltiyorum: Kafir de Olsa, Eğer Zulme ve Haksızlığa Uğramış İse ALLAH (C. C.) Onun Hakkını Diğer İnsanlardan Alacaktır.

• haaa tabi tabi.. öyledir emin ol. gidip gördün de geldin belli

En İyi Kız Görüşü

• Soyleki sen musluman olansin. Karsindaki insan musluman degil, dolayisiyle ben onun hakkini yeyim zaten hakkini helal etme durumu yok diye dusunursen evet sacma hakkini helal, haram edemez.
    Ama sencede bu koylu kurnazligi degil mi? O hakki sen inancina gore hesabini nasil vereceksin?

Olaya bu sekilde bakiyorum cunku boylesine yavsk bir insan tanidim. Ne yazik ki bana gore tanri yok. Yoksa cehennemde yanmasi baya iyi olabilirdi.

1|0
    0|0
    • cümlen baya devrik olsa da +1 :)

• Pampa:
      Emeviler döneminde kafire verilen söz mümin i bağlamaz diyerek şamanist Türk kaleleri kan dokmemekte uzlaşma sonucunda dusurulup bütün askerlerin ve en son da kumandan ve oğlunun kafası kesilmiştir

Islamda mi inanan da mı hata var,
      Inananların hatalı olduğunu kanıtlama şansı elinde...

• Yalniz islam pratikte yanlis uygulaniyorsa bu islamin hatasidir. Demek ki yurumuyor saglam bir din degil. Yanlis uygulanmasi kacinilmaz olan belirsiz bir din. Surekli soru isaretleriyle dolasanlarin hatasi yok burada.

Erkekler Ne Diyor 16

• Kul hakkı evrenseldir.

1|1
    0|0
  • Bence edebilir dinle ilgili ama genel bir yargı bu

1|0
    0|0
  • Kul hakkı adı üstünde,

1|0
    0|0
  • onun hakkı hak değil mi

1|0
    0|0
  • Musluman biri kimsenin hakkini yiyemez mantiken

1|0
    0|0
  • Mantık olarak edemez

1|0
    0|0
  • Niye la o insan değil mi müslüman değil diye hakkını mı yiyeceksin

1|0
    0|0
  • tabiki hak herkesindir tüyü bitmemiş yetimlerin bile hakkı var

1|0
    0|0
  • müslümanlık bir safsata. o nedenle bu haram helal meselesi de sakız olmuş bir safsata

1|0
    0|0
  • Kul hakkı, kul ile kul arasında bir durum olduğundan sanırım işin için din girmiyor. Emin değilim. Hatta ipin ucunu kaçırıp Allah bile kul hakkında karışmıyor, kararı kula bırakıyor diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin kafir olmayalım ak.

0|0
    0|0
  • eder

0|0
    0|0
  • müslüman olsa da olmasa da kimin kimde hakkı varsa mahşer günü alacaktır.

0|0
    0|0
  • Eder

0|0
    0|0
  • Oda Allahın kulu sonuçta Allahı yok sayaada

0|0
    0|0
    • Ama şöyle bir saçmalık var Allaha inanmıyorsa onun hakkını kim alacak :D

• Hayır. Kafirin de hakkı müslümana geçer. Hatta en önce hayvan hakkından sakınmalıdır çünkü hayvanın affetmesi gibi bir durum yoktur. Sonra gayrimüslim hakkı gelir. O imanlı olmadığı için iman şuuru ile hareket etmez. Affedince daha büyük mükafatlara kavuşacağını filan hesap etmez. En son sakınılması gereken kul hakkı müslüman kul haklarıdır.

0|0
    0|0
    • Dilerse kafir de hakkını bağışlayabilir.

• iyide inanmadığı hakkını nasıl isteyecek :/

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Edebilir evet

1|1
    0|0
  • İsteyebilir tabiki ama inanmadığı için olacagını sanmam

1|0
    0|0
  • Alıntı yapmak istemedim @scare abimiz güzel söylemiş. :)

1|1
    0|0
Yükleniyor...