Çilem Doğan için 'kefaletle serbest bırakma' kararı çıkması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çilem Doğan, kocasını öldürdükten sonra gözaltına alındığında "Hep kadınlar mı ölecek, bir kere de erkekler ölsün" sözleriyle hafızalara kazınmıştı.Çilem Doğan için 'kefaletle serbest bırakma' kararı çıkması hakkında ne düşünüyorsunuz ?

5|0
21|7

En İyi Kız Görüşü

• bunun meşru müdafaa olduğu açıktı. o 50 bin liralık kefaleti de ödemesi de işte... ama fuhuşa zorlanan, defalarca devlete sığınan fakat sonuç alamayan bir kadın çilem. her zaman "ben onu öldürmeseydim o beni öldürecekti." diyor. bugün cezaevi çıkışında da öyle kendine güvenli ki...

darısı nevin yıldırım'a.
    yıkayınca çıkmıyor. nevin size bakıyor!

dear past, thanks for that all the lesson. dear future, i * ready.

şimdi nevin! hepimiz gelecek için hazırız.

1|2
    0|0
    • Darısı tüm çaresiz kadınlara çoğuna hasret duyan annelere

• madem bilmiyorsunuz gidin abinize sorun. bilmiyorsunuz. ortada bir mahkumiet var. Sanığın tutuksuz yargılanmaya devam etmesi verilmiş mahkumiyet kararını değiştirmez. 50 TL sanığın kaçmaması için alınmış bir teminattır. ordada ilk derece mahkemesinin vermiş olduğu mahkumiyett kararı var. kefaletle serbest kalmak aklanmak anlamına gelir mi gelmez mi diye bir soruverin abinize... bakalım ne diyecek Ankara barosundaki abiniz

• ben bilmesem de abim biliyor diye ortaya çıkan siz değil misiniz? sizin vicdanınızda aklanmasını bilemem o nasıl bir vicdandır beni ilgilendirmez ama benim sorduğum soruları kendi kendinize sordunuz mu? yahu bu işin içinde bir bit yeniği olabili rmi acaba diye düşündünüz mü? madem bu adam caniydi senelerdir bu zorlamaları ypıyordu , öyle hiç de mazlum oturacak biri olmayan bu kadın hala niye bu adamla aynı ortamdaydı diye düşündünüz mü* dahası olayı biliyorsunzu öğrendiniz ilgileniyorsunuz, siz veya kurumunuzdan birileri gidip de öldürülen insanın ailesine annesine gidip de "oğlunuz hakkında böyle de bir iddia var ne diyorsunuz" dediniz mi?

En İyi Erkek Görüşü

• Dünyada bütün katiller mahkemelerde öldürdükleri kişilere suç atar ve bu şekilde cezalarının hafifletilmesine çalışır. Ama bu katil kadınsa kamuoyu hemen arkasında oluyor nedense bazı erkekler de bu ölüyü linç harekatına katılıyor. Bu da nefsi müdafaa iddiasında bulundu ama mahkeme bu iddiayı yerinde görmeyerek ona "15 sene ceza" verdi, tabi bu ceza neden bu kadar az o tartışılır, belki başka bazı hafifletici sebepler gördü ki bu cezayı verdi. Ancak şu kesin ki ne savcıar ve ne de hakim nefsi müdafaa iddiasını destekleyecek bir şey bulamadı ve bu ceza verildi.. serbest kalmasına gelince: ceza verildi ama bu işin bir de yargıtay tarafı var. Yargıtay cezayı onarsa çilem doğan isimli şahıs hüküm giymiş bir katil oolarak cezaevine girecek ve verdiği para iade edilecek, yok eğer kaçarsa o para yanacak... yok eğer yargıtay nefis müdafaa var deyip suçsuz bulunursa tekrar yargılanacak, o zaman yine suçsuz bulunursa yine para iade edilip tam serbest kalacak. an itibariyle kendisi nefsi müdafaadan değil baya baya cinayet işlemekten mahkum olmuş ama cezası kesinleşmemiş biridir.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 20

• Bur kadın nasıl olurda, kendisini pazarlamaya çalıştığı için para ödeyerek hapisten çıkarılır. Bence bu devlet Çilem'e 50.000 lira vermeli. Böyle cesur ve onurlu kadınlar hep özgür ve mutlu olmalı. Tabii tüm kadınlarda.

5|2
    0|0
  • bu devirde Türkiyede kadın olmak zor.
    erkek olsaydı bir sürü indirim alırdı. iyi halden, beni tahrik ettiden, namusuma leke sürdüden dem vurup "savunurdu" kendisini. ama ne yazık ki kadın ve aynı namusu kocası değil de kendisi koruduğu için 15 yıl hapis cezası aldı.

0|1
    0|0
    • Paraya çevrilip çıkartıldı

• hayır, paraya çevrilmedi. 15 yıl hapis cezası aldı, 50.000-TL kefaletle serbest bırakıldı. temyizden onanırsa kefaleti yanacak ve içeri alınacak. temyizden bozulursa mahkeme bozmaya uyabilir, direnebilir. uyarsa tekrar yargılama yapılır. direnirse CGK'na gider.

• 15 yıl zaten indirilmiş bir cezadır... hapiste de iyi hal indirimi alır 7-8 senede çıkar. Kendi iddiasını ispat edebildiği ölçüde cezaindirimi aldı. Namuz cinayetlerinde indirim kalktı bunu da kadınlar istedi, bilginize

• Serbest bırakılmışsa sevinirim. Kocası kadını başka erkeklere satacakmış, bu da öldürmüş. İyi etmiş...

1|2
    0|1
  • İlk defa adil bir karar. Olması gereken buydu zaten. Birde parayı nasıl ödeyecek diyenler var. Yalnız bu kadının arkasında olan bir sürü insan var, dernekler var. Siz dert etmeyin.

1|2
    0|0
  • Çok sevindim 👍

1|2
    0|0
  • hiç bişey almamaları gerekiyordu bence ama yine de adalet yerini bulduğu için sevindim

1|2
    0|0
  • Dediklerine gore karisini fuhuşa sürüklüyodu. Ve kadin öldürmese öldürecekti. O sözü yanlisti ama serbest birakilmasi iyi olmuş

0|1
    0|0
  • kefalet olmadan serbest bırakılmalıydı. şimdi kadın yerine erkek birisi olsa bir de bu baştakilerin yancılarından olsa hemen adamı serbest bırakır konunun üzerini de örterlerdi. ne yazık ki bu olay bir kadının başına geliyor. yine de özgür olması sevindirici bir haber. umarım hak ettiği hayatı yaşar bundan sonra <3

0|1
    0|0
  • Mukemmel bir karar

0|2
    0|0
  • Öyle kocayı dünyadan temizlediği için devletin ona para ödemesi gerekiyordu.

0|2
    0|0
  • Adalet bir kere de olsa yerini bulsun ülkemizde. Bu kadına gerekli para yardımlarının toplum tarafından yapılması gerektiģine inanıyorum.

0|1
    0|0
  • Karı koca olmak filmlerdeki gibi oldu artık ya ölcen ya öldürcen 😄😄

0|2
    0|0
  • Serbest bırakılsın. Kefalet parasını nerden bulacak kolaymı ellibinlira

1|1
    0|0
  • 50.000 tl nasıl ödeyecek o

0|0
    0|0
  • bence bu kadının hapise girmesi bile saçmaydı serbest bırakılmalıydı

0|1
    0|0
  • Çok sevindim duyduğuma göre kefaletide ödenmiş

0|1
    0|0
  • Karısını pazarlayan şere f sizlere ornek olsun

0|1
    0|0
  • Serbest kalmalı zaten

0|1
    0|0
  • İyi olmuş çıktığı bu ülkede adalet denen bişey yok ki zaten bu kadın sesini duyurup dikkat çektiği için serbest bir de sesini duyuramayanlar var

0|1
    0|0
  • geç gelen dogru karar

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Bir kadını öldüren erkek, kendimi savundum deyip sadece 15 sene ceza alsaydı da sonra bir de kefaletle serbest bırakılsaydı bu ülkede yer yerinden oynardı. Bu ülkede erkek olmak an itibariyle 2. sınıf vatandaş sayılmak anlamına gelmiştir. Bazıları nefsi müdafaa diyor ama bunun böyle olduğuna dair yeterli delil olsaydı 15 sene değil 15 gün bile ceza almazdı. Belli ki bu yönde bir kanıt yok. Ama yine de sadece 15 sene alıyor ve kefalaetle serbest bırakılıyor. Ama kadınlarımız buna bile tepkili vay efendim 15 sene nasıl alırmış. Yahu sen orada mıydın, olayın içyüzünü aslını hakimden iyi mi biliyorsun? ama kadın dediyse doğrudur ve ölen erkekse hakimler savcılar onun kendisine yönelik suçlamanın doğru olup olmadığı araştırmamalı ve onun hakkını da savunmamalıdır, yahu adam ölmüş "hayır ben öyle bir şey yapmadım" deme şansı bile yok. kadınlara göre olması gereken bu... ve maalesef buna prim veren destek olan erkekler bile var... çok acı

0|1
    0|0
  • Kadınada yazık oldu erkeğede.
    Ben erkeği hedef alan sözleri hiç sevmiyorum ama buda var.
    Erkekler ölsün nedir ya. Cani, gaddar yaratık

0|1
    0|0
  • Bence devletin Çilem'e kefalet ödemesi gerekir.

1|1
    0|0
  • Güzel olmuş. Doğru bir karar

0|1
    0|0
  • Ne olursa olsun katil olduğu gerçeği sabittir. Herkes katil sevici olmuş yuhh

0|1
    0|0
  • Herşey iyi güzel hoş çıkması da çok güzel olmuş lakin yüzünde sanki şımarık bir ifade var neyse hayırlı olsun.

0|1
    0|0
    • Yüzündeki grur bence kendini yıkettirmedi ve faylasıyla mutluluk çünkü ölmedi

Yükleniyor...