Demokrasinin kuralları değişmeli mi?

Hayatta ve öte dünya da hiç kimse eşit değilken neden ülkeye yönetimler seçerken herkesin oyu eşit sayılıyor? Bu bize demokrasi kılıfı içinde sunulan bir tuzak mıdır? Bu şekilde eğitimli insanları bizim gibi az toplumlarda niteliksiz çoğunluğun ülkeyi yönetmesi anlamına gelmez mi?

1|0
2|2

En İyi Kız Görüşü

• Eğitimlinin derecesi nedir bir sürü eğitimli dediğin kişi sevmediğin partiyi destekliyor neye göre bir eğitim kitlesi düşünüyorsunuz onu sormak gerek

0|0
    0|0
    • Üniversite sınavı gibi uzmanlarca hazırlanmış ve güvenilir bir sınav sistemiyle diploması olsun olmasın herkesin eşit şartlarda sınanıp derecelendirileceği bir sınav olmalı.

• Halk değil yönetici dediğimiz insanlar kendi seçilmeli kişilik özellikleri eğitimleri göz önüne alınmalı bugün en çok çektiğimiz ayrılıkçı insanların milletvekili diye çıkmasıdır
      Siz seçtiğiniz milletvekilini ne kadar tanıyorsunuz kişiliği düşünceleri hakkında ne kadar fikriniz var Benim 0 oraya çıkanlar hakkında tek bir şey bile bilmiyorum buna rağmen yönetici diye başımıza getiriyorlar

En İyi Erkek Görüşü

• Buna 2 boyuttan bakacağım.
    1) Gerçekler ve sistemin tıkanması.
    Gerçekten demokrasi iyi çalışmıyor. Belki Almanya'da ya da gelişmiş batı toplumlarında olabilir ama Türkiye benzeri az gelişmiş ülkelerde demokrasi amaca hizmet etmiyor. Atatürk'ün başlattığı hareket havada kaldı ve sonuç vermiyor. Bu kısımda sizinle tamamen aynı görüşteyiz. Özellikle mevcut iktidar partisi ve cumhurbaşkanlığı makamında oturan şahıs adeta bir kanser hücresi gibi sistemi içeriden yok ederek sistemin hatasından faydalanıyorlar. Demokrasi inancı olmayan kötü niyetli bu kişiler Hitler'i ağlatacak kadar başarılı oldular.

2) Çözüm ve öneriler.
    İşte bu kısımda size katılmıyorum. İnsanların eşitsizliğini nasıl belirleyeceksiniz. Örneğin eğitimi yüksek kişilerin içerisinde de son derece kötü niyetli kişiler var. Kendi meslektaşlarımın arasında dangalak olduğuna inandığım çok kişi var. Dolayısıyla insanları bu şekilde kategorize ederek belirli bir zümrenin bizi yönetmesi monarşik bir düzeni çağrıştırıyor. Hatta bahsettiğiniz durum kelimenin yapısına aykırı. Demos : Halk kratos : iktidar anlamına gelir. Demokrasi de en önemli unsur gücün bölüşülmesi ve yanlış yollara sapan kişilerin sistem içerisinde dengelenmesidir. Aristo ve Eflatun'un yaptığı demokrasi tanımlamasını uygulamayı beceremeyen bir halkın hiç bir sistemde başarılı olamayacağı aşikardır. Bu bozukluğun yegane tamiri eğitim, medeniyet, kültür ve sanat ile olacaktır. Gelişmemiş yanlarımızı geliştirmek ve aklın ön plana çıktığı hatta orta çağın reform ve rönensans hareketleri benzeri aydınlanmaları yaşamamız gerekmekte.

1|0
    0|0
    • Üniversite sınavı gibi uzmanlarca hazırlanmış ve güvenilir bir sınav sistemiyle diploması olsun olmasın herkesin eşit şartlarda sınanıp derecelendirileceği bir sınav olmalı. Bütün olumsuz detaylar düşünülüp çok daha iyi bir sistem oluşturulabilir. Bugünkü sakat durum çok net. Mesela sınav sonuçlarına göre her vatandaşın bir oy puanı oluşturulabilir. Ve bu sınavlar düzenli aralıklarla tekrarlanır. Önemli olan sınav sistemi ve güvenliğidir.. Tabii sonra da sandık güvenliği.. v. b. konular.

• 3ay

Farkında olmadan tam da doğru yere temas ettiniz.
      Bu kadar aptallık ve ahmaklık karşısında sıkılıyorum. Tam alıştım derken bir de dangalaklar, ihanet içerisinde olanlar ve küstahlıkla terbiyesizliği bütün edenler çıkıyor ortaya. Arada düşüncesiyle fark yaratanlar ve içimden "iyi ki varsınız" dedirtenler tek tük çıksa da bu durum ne inanç tazelemeye ne de değişim için umut doğurmaya yetmiyor.
      Keşke cesaret olsaydı sorun. Sesimi yüksek sesle çıkarttım ama karşımdaki güruh bön bön baktı. Ben artık oynamıyorum. Aklın yolu bir olsa da, bundan sonra denizin sonu geldi. Hak etmeyenleri, anlamayanları, işine gelmeyenleri görmek dahi istemiyorum.
      Ne bu sitede yazacağım ne de gerçek hayatta deneyeceğim.
      Ben de bencil ve kendi çıkarlarımı gözeterek insanları sömürmeyi tercih ediyorum artık.

• 3ay

Bir cok insan bunu yasadi ve yasiyor. Siyaseti takip etmeyi ve muhalefet etmeyi birakali yillar oldu. Secim sonuclarini izlemek kalbimi acitiyor diye izlemiyorum artik.
      Bir gun herkes ayaga kalkacak o zaman ben de kalkacagim. O gune kadar küsüm herkese. Her seye ragmen umudum var; sizin de olsun. Olmali...

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

• Dur bakalım uzunun planları farklı yönde geziyi kullanarak sıkı yönetim ilan etme peşinde ne demokrasisinden bahsediyorsun sen ayrıca hocam.

0|0
    0|0
Yükleniyor...