Güvenip projemi emanet ettiğim arkadaşım notere gidip kendi adına tastiklettirmiş. Dava açmalı mıyım?

Dava açmak istemiyorum. Yabancı bir şirkete başvurmak için yarım ingilizcemle aylardır çalışıp hazırladığım projemi iznim olmadan kendi adına imzalatmış ve şirkete teslim etmiş.

Projem ilk 7 ye kalmış ve sunum için çağırmışlar. Rahatsız olduğum için teslim gününe yetişemem belki diye ona emanet etmiştim. Haberim dahi olmadı tüm bunlardan.

Kazancı da onun olsun. Çocuklarımın sadakası olsun dedim kenara çekildim ama zoruma gidiyor.

Bu kul hakkı değilse ne?

5|9
135|205

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Bence kenara çekilmemelisin. Kesinlikle kul hakkı.

1|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 204

• Sadece ve sadece senin aptallığın. Ders olsun sana.

8|5
    0|0
    • Kesinlikle.. birazda hayat şartları o posizyonda başka kimse yoktu

• Emek hırsızlığının boyutu kalleşlikle desteklenmiş. İnsanın böyle bir arkadaşı varsa düşmana gerek yok. Kazancı bir kenara, sırtından bıçaklanmak insana fena koyar. Hakkını aramaktan vazgeçmek için hazmedilmesi zor bir durum. İspat etmenin yolu var mı bilmiyorum. Ayrıca tazminat hakkı da doğabilir. İyi düşünmek gerekir. Allah sabır versin.

2|0
    0|0
  • Projenin sana ait olduğunu bilen başka arkadaşın varsa onları şahit göster. Ve sonrasında bu projeyi kendi adına al. Facebook kuruluş safhasında iken aynı senin dediğin gibi bir olay yaşanmış. Sonrasında keşke yapsaydım demek yerine emeğin için uğraş ve çaba göster. İnan bana değiyor.

1|0
    0|0
  • Anlıyorum , kul hakkı bu. Bunun acısı çok iyi çıkar. Aynısını yaşadım , okul sağolsun.
    Böyle durumlar yaşamaman için elinde kanıtlar olsun mesela, projeyle ilgili kişisel notların olsun ve sende dursun. Resimler çekmelisin, hatta videonda olsun. Video da tarih formatı olsun. Dava açarsın ve kazanırsın.
    Profesyonel davran, arkadaşım markadaşım deme. Gerekirse git yüzleş.

4|0
    0|0
  • Başkasının projesini sunanlar bariz belli olur. Bunu şirketteki projeyi dinleyenle paylaşırsan o şerefsiz arkadaşının mumu söner ;) bidahada ders olsun sana..

2|0
    0|0
  • Suca goz yummak ortak olmak demektir. Eger hakkinin yendigini dusunuyorsan mutlaka hakkini aramalisin.

1|0
    0|0
  • Git şirtketle bunları paylaş arkadaşınada yanında gelip itiraf etmesini söyle kabul etmezse arkadaşının yüzüne kezzap at

2|2
    0|0
  • abla senin de başına gelmeyen yok yaw :D tüm i*ne insanlar senin etrafında mı toplandı ne yaptı :D
    yeter artık :D seni iyi bir hocaya götürüp okutup üfletmek lazım :D üzerinde bir uğursuzluk olmalı senin :D :D

1|0
    0|0
    • Ayni şeyleri düşünüyoruz inan bana

• Projenin sana ait olduğunu ıspatlaman gerekiyor. Cidden can sıkıcı bir durum.

2|1
    0|0
  • Hem dava aç hem de şirkete o projenin sahibinin sen olduğunu ve kişiye dava açtığını bildiren bir mail/dilekçe yolla.

1|1
    0|0
  • Adresi ver, dovelim.

2|1
    0|0
  • Salak olmanın bedeli işte.

1|0
    0|0
  • Gönül rızası ile vermediğiniz bir şey sadaka olamaz. Ayrıca yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış o projeyle alınsa ne olcak? Peki şunu sorucam bunun parmak izi var yazış şekli var osu busu var bir sürü kanıt var aslında ortada sadece sonuca ulaştırılması gerek.

1|0
    0|0
    • Aslında proje umrumda değil. Yapılanı hazmedemiyorum

• Kim hazmedebilir ki? Siz ugraşın emek edin, arkadaş imzasını koysun bu işi ben yaptım desin herkesin ağrına gider. Heleki güvendiğin bir kişiye emanet ettiysen ve o bunu yapıyorsa daha çok ağrına gider.

• Vay arkadaş olaylara bak nutkum tutuldu
    Sörvayvırda bile bu kadar alavere dalavere yok
    Mahkemeye gitsen de pek bir şey kanıtlayacağını sanmıyorum hukuk çerçevesinde o haklı çıkar ama evet bu kul hakkıdır

1|0
    0|0
  • bence dava açmalısın lakin kanıtın var mı
    eger sana aitse o proje bunu kanıtlaya biliyorsan durma davayı aç
    hakkını al
    öyle insanlar başkalarının sırtından geçinmesinler

1|0
    0|0
  • Eğer ispatlayabiliyorsan emeğini kimseye yedirme dava aç hiç affetmezdim ben olsam aylardır çalışmışsın be çocuklarının hakkı o senin

1|0
    0|0
  • Projenin sana ait olduğunu ıspatlaman gerekiyor

1|0
    0|0
  • Haram et kanks

1|0
    0|0
  • Bir güzel döveriz itinayla

1|0
    0|0
  • Ben onu vururdum 😑<-------------🔫

1|0
    0|0
  • Eğer proje senin ise şirkete ulaş ve senin olduğunu , onun senden çaldığını ve o proje ile işe alırsanız, sonuca ulaşamazsınız diye mail at. O projenin asıl kaynağı sen olduğunu bildirirsen şirket sizin tarafınızı tutar ve teste tabi olursunuz... hakkınız onda kalmaz.

1|0
    0|0
  • dost kazığına hoşgeldiniz. bu süreç çok uzun bir zaman alır.

1|0
    0|0
  • Açsanda birşey yapamazsın.

1|0
    0|0
  • Çok çok ayıp, etik dışı bir durum. Bence dava edin, sizin emeğini çalmış. Bu kadar çalışmanın sonunda.

1|0
    0|0
  • Mesaj kayıtları falan varsa ve daha açarsan %90 kazanırsın. Projede senin olur. Zaten senin Hapse girer veya tazminat alırsın

1|0
    0|0
  • Doğru değil yaptığı kendi çıkarları için kullanmış oldu ve emanetine biraktiğin gibi sahip çıkmamış. Kul hakkına girer elbette

1|0
    0|0
  • Kul hakkıdır ve bunu ahirette hesabını veremez. Allahın gazabı ona yakındır.

Sembolik dava dahi olsa dava açmalısın.

1|0
    0|0
  • Bu kul hakkı zaten ama arkadaşının pek salladığını düşünmüyorum. Bence bir şeyler yapmalısın. İlk defa böyle sinirlendim lan.

1|0
    0|0
  • ne yaparsan yap mahkemeye versende kazanamazsın geçmiş olsun kul hakkı yemiş iş yerine git ve onlara bunu söyle onları uyar ve çekil başka yapacağın bir şey yok

1|0
    0|0
  • Hikayeniz Graham Bell in telefonun mucidi olması gibi olmuş. Graham belde aynen sizin projenizdeki gibi, bir projeyi kendi adına tescil ettiriyor. Bu proje telefonun icadıdır. Ve sanılanın aksine graham bel telefonun mucidi değildir. O bir hırsızdır.

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    174

12 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 134

• Annemin de Türkiye çapında 1. olan minyatürünün altına başka birisi ismini yazmıştı. Ben de çok söyledim dava aç diye ama annem de sizin gibi peşini bıraktı. Bence peşini bırakmayın. En nefret ettiğim hırsızlıktır emek hırsızlığı. Annemin eserinin altında imzası olduğu halde kabuğuna çekildi. Siz onun gibi yapmayın. İleride çocuklarınıza anlatacağınız bir mücadele hikayeniz olur hiç değilse. Çünkü şu anda içim içimi yiyor anneme yapılan haksızlıktan dolayı.

1|2
    0|0
  • Hırsız emek hırsızlığı bu. Projenin her detayına sen kadar hakim değildir bence.
    Ben olsam şirkete mail gönderirim gizli ve bu kişi hakkında kurcalasınlar diye düşündüm şu an.

3|1
    0|0
  • Siz emeğinizden ve projenizden oldunuz, o ise en önemli olan güven duygusundan bundan sonra hep mahrum olarak yaşayacak. Neyi kazanıp neyi kaybettiğini bir gün anlar umarım. Davası emanete hıyanet ettiği an açılmıştır zaten...

1|1
    0|0
  • Sadaka diyemezsin ki buna cunku bu bir haksızlık
    Haksızlıga karsı susan kimdir?
    Muhakkak bir kanıtın vardır ezik olma

Ayrıca sen böyle yaparsan yarın bir gün çocugun da aynını yapar
    Öğrenilmişlik teorisi
    Seni tanımıyorum ama lütfsn kendine gel
    Kötü bir sey yasadın ve bu arkadaslıga tabi degil. Ona haddini bildir

1|2
    0|0
  • O projenin sana ait olduğunu ispatlayacak bir yol bu, ondan sonra dava aç. Gerçekten çok üzücü sinir bozucu bir durum.

1|0
    0|0
  • Bence aç evet. Bu ders olsun bir daha kimseye güvenme

2|2
    0|0
  • allah boyle serefsizlerin belasini versin.
    pes!

1|1
    0|0
  • İnanmıyorum ya bu devirde kimseye güvenilmez

2|0
    0|0
  • Bu kadar sakinliğe anlam veremiyorum. Bana yapılsa o kızı bitirirdim. Mutlaka bir kötülüğüm dokunmalı öyle bir insana.

1|0
    0|0
  • Aç yahu, yapabileceğin ne varsa yap. Emeği çalmak para çalmaktan beter, vallahi bırakma yanına.

Ay okurken ben cinlendim yemin ederim.

1|0
    0|0
  • Hakkını araman lazım inanamıyorum. Dava aç bir seyler yap. O projenin sana ait oldugunu kanıtla. Ölünce Allah verir cezasını diye kenara cekilme. Bunu yaparsan resmen ayakta uyumus olursun... nietzsche der : öbür dünyaya dair umutlarınızı unutun. Elinde bir dünya var böyle bir haksizligi kabul edemezsin.

1|0
    0|0
  • Kül Hakko tabi ki.

1|0
    0|0
  • müslüman değilim kul hakkı yemek müslümanlara özgü bir davranıştır aynı zamanda yarın sana şeytana uydum beni affet diyecek sen hakkını kanun yoluyla aldığında unutma şeytana sadece müslümanlar uyar sen müslüman gibi davranma çocuklarının hakkını başkasına yedirme git hakkını ara hakkını aramakla dininden uzaklaşmazsın başkaları gibi şeytana uydum kul hakkı yedim diyen sahte müslümanlardan ayrılırsın

1|0
    0|0
  • peki sana ait olduna dair bir kanıt var mı

1|0
    0|0
  • Kanıtın varsa ispatlayabilirsen tabii ki aç davayı. Sen niye projeni birisine emanet ediyorsun. Bu devirde kardeşine bile güven yok

1|0
    0|0
  • Ben olsam dönerim şırfıntıyı.

1|1
    0|1
  • Niye çekiliyorsun kenara. Sonuçta senin emek harcadığın bir şey niye onun olsun. Projeler oldukça zor ve emek harcayan işler bir şeylerden fedakarlıkla yaptığın projeyi alıp öyle kullanamaz. Bence bırakma peşini hatta imkanın varsa bir avukat bulup konuş konuyu. Hiçbir şey yapamazsan rezil edersin onu ki bu bile bir şey

1|1
    0|0
    • Haksızlığa gelemeyenlerdensin yani...

• Orası öyle kesinlikle Allah yardımcısı olsun

• Peşini bırakma arkadaşım öyle kolay değil emek çalmak

• Hic yasal degil. Sen sakinligini korumussun
    Yinede ac davani telif hakki bu hirsizlik!

1|1
    0|0
  • şikayet et neden sessiz kalıyosun

1|0
    0|0
  • Sakamısın bu yaptıgını yanına bırakma

1|0
    0|0
  • O kadar emek verdin cocuklarimin sadakasi olsun deyip kenarami cekileceksin?

1|0
    0|0
  • Bence sessiz kalma yani kocaman insansin kendini ezdirme hadi hazie bisey olsa neyse emek vermissin

1|0
    0|0
  • Elbetye acmalisin telif hakkini calmis

1|1
    0|0
  • Dava aç. Proje nasıl olsa senin. Dava aç. Hakkını yedirme.

1|1
    0|0
  • Eğer senin olduğuna dair kanıtların varsa kesinlikle dava açmalısın ve hakkını aramalısın.

1|1
    0|0
  • Uff haksizliklara niye susariz bilmem. Her turlu kanitlarsin sana ait oldugunu. Basit bir ingilizce testi bile yeter. Git ugras.

0|0
    0|0
  • Dava açarsın ama kanitlayamazsın. Bence sirketle irtibata geç. Sunumun sana ait olduğunu söyle sonuçta senin hazırladığın sunumu senden daha iyi bilemez.
    Ya da toplanıp dövelim benim bile zoruma gitti.

1|0
    0|0
  • Emek hırsızlığı da kul hakkına girer bence kenarda öylece beklememelisiniz mutlaka yapılacak birşeyler vardır yinede mücadelenizi göstermelisiniz bence de bugün size yarın başkasına önlem almalısınız bence

1|0
    0|0
  • ben olsam dava açardım hazmedemezdim

1|0
    0|0
  • Dava aç

1|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    104

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...