Bu kırmızı kuşağı takan kızlarda hiç mi gurur yok?

Yıl olmuş 2016 hâlâ düğünde kırmızı kuşak geneleği devam ediyor. Benim anlam veremediğim kızlar bunu takmayı neden kabul ederler, diğerlerini birşey kanıtlamak zorunda mısınız? Bizlerde bir insanız bizlerinde gururu var (her ne kadar çoğunda olmasada) ve hediye paketi muamelesi görmeyi hak etmiyoruz. Bu tür aşağılayıcı genelekleri ne zaman aşacağız?

1|0
14|19

En İyi Erkek Görüşü

• Banada tuhaf geliyor

2|0
    0|0
    • Yorumlari sole bir okudumda... bizim gelismemiz harbi zor... Burada sana laf atan tipler. Birbirlerine nezaman milli olucaksin diye hava atan tiplerdir ben eminim... ama kizlar iliskiyi girdimi kasar oluyo... Zihniyetlerine kibritsuyu onlarin...

• Senin gibi düşünün erkekleri görünce seviniyorum cidden azda olsa belki bu geri kafalılığı aşarız diye bir umut var içimde.

En İyi Kız Görüşü

• Şu kırmızı kuşak denen saçmalık kadının bekaret durumunu eşe dosta ilan eden aşağılayıcı bir gelenek. Kadınlarımızın bunu reddedeceği yerde tam tersi hevesli olması bu geleneği hiçbir zaman aşamayacağımız anlamına geliyor. Ataerkil toplum olmanın yan etkilerinden biri de maalesef budur.

3|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Gelenekler toplumun kabulü ile kalıcı olur.
    Toplum gelişmedikçe kitlesel olarak kurtulmak söz konusu olmaz.

1|0
    0|0
  • çok saçma bencded

1|0
    0|0
  • Anadolu’da tamda karşılığı budur aslında. ‘Gayret Kuşağı’ evliliğinin güçlü bağlarla ilerlemesi, eşlerin birbirine güçlü bağlarla bağlanması anlamınada gelmesine rağmen, en çok yüklenen anlam başkadır. Gelinin temizliğini, bekaretini simgeleyen kırmızı kurdele, baba tarafından damata emanet edilir. Bu yaşa kadar namuslu ve temiz bir şekilde yetirştirdiğim kızımı sana emanet ediyorum anlamı taşır. Kırmızı kurdelenin çok duygusal ve çok anlamlı yönü olan bu durumdandır ki belki, her kuşak bağlama töreni duygusal geçer, göz yaşlarına mani olunamaz. Fakat bunlar hem gurur hem de mutluluk göz yaşlarıdır aslında…

0|0
    0|0
    • Namuslu ve temiz?😂Bu zamanda? 😂Hmm anlıyorum

• Anlamı budur. Lakin bugün aileler çocuklarının ne halt yediğini bilmediği için alışagelmiş bir adetimiz.

• bakire diye el değmemiş

0|0
    0|0
    • Zaten kesin hiçbirine değmemiştir canım.

• el değer sacını yaptırırken erkek eli gelin başı yaptırırken

• Ne kadar da masum bir adam😊

• Hayir hic yok.

0|0
    0|0
  • Çok zoruna gidiyor heralde namusuyla evlenip tertemiz kızların kurdele takması öyle degilsen zaten takma

0|0
    0|0
  • Arz-Namus'unu ifade ederler.. Ama gereksizdir.

0|0
    0|0
  • Bakire değilsin dimi onun suclulugunu yaşıyorsun 😂😂😂

0|0
    0|0
    • Yok canım gurursuz değilim sadece.

• Ne güzel 28lik bir bakir erkek asıl seni hediye paketi yapmaları gerek.

• Ee karimin hediyesiyim olurum da hiç de gocunmam önüne gelene vermekten iyidir

• anlamı hediye değil knkns

0|0
    0|0
  • Sen bakire değilsen onların suçu ne

0|0
    0|0
    • Olmadığımı söylediğimi hatırlamıyorum.

• E takmayanı dövüyo değiller. Söyle babana takma.

0|0
    0|0
  • sen takma o zaman toprağam

0|0
    0|0
  • kötü bir gelenek değil nolmuş yani takması

0|0
    0|0
  • haklısın be

0|0
    0|0
  • sen gibi evlenmeden şişeyi kırdırmıyorlar ondan olmasın

0|0
    0|0
    • Çılgın bakirelerden mi bahsediyorsun?

• Zaten artık onu hakeden kız kalmadı çoğu kadın olarak evleniyor

0|0
    0|0
  • gelenğin kötü bir tarafı yok ki hediye paketi muamelesi ne alaka gurur ne alaka? bakire olmayan bayanlar genelde takıntı ederler bunu

0|0
    0|0
  • hacı sen iç çamaşırı ile düğün yap

0|0
    0|0
    • Yaparım hacı abi seni mi kıracağım

• yakışır hacı :)

Kızlar Ne Diyor 13

• gurur kim onlar kim.

1|0
    0|0
  • O anlami tasidigi icin takmiyolar insanlar gelenekleri yerine getiriyo ne var.(bende takmam ama saygi duymayı bilirim)

1|0
    0|0
  • adı üstünde gelenek neden sorguluyosun ki takmazsan takmazsın elit bir insansan kuşak filan umrunda olmaz zaten o tarz düğünlerede katılmazsın olur biter

0|0
    0|0
  • Saçma bir şey bencede.

1|0
    0|0
  • Kucuk ayrintilar bunlar

0|0
    0|0
  • geleneklere karsi gelmek cok zor

0|0
    0|0
  • Ben oyle düşünmüyorum. Kuşak takmak bence güzel bişey. Bizde baba takar babam oladığı için kimse takmayacak. Kıymetini bil.

0|0
    0|0
  • Artık olmayanlarda takıyo sıkıntı yok

0|0
    0|0
  • O bakireliğin simgesi diye biliyorum.

0|0
    0|0
    • Evet doğru biliyormuşsun.

• Özeniyorum derken sırf "evet ben bakireyim" diye kanıtlamak için mi?

• Hayır sadece... Hoşuma gidiyor 😊

• Gelenek ve görenekleri hediye paketi gibi tabirlerle ifade etmek nasıl bir sığ düşüncenin ürünüdür

0|1
    0|0
  • Ben gayet güzel buluyorum ve anlamlı

1|0
    0|0
  • Bakire oldugum halde bende takmayi dusunmuyorum. Erkekler takmasin hatta bakir bile olmasin ama biz takalim resmen sacmalik.

1|0
    0|0
    • Bende öyleyim bende takmayı düşünmüyorum tam bir

• *saçmalık

• senin sorunu gorunce cok sevindim yanliz degilmisim dedim :) umarim cogaliriz ve bu sacmalik biter

• Bu kız bakire değil.

0|1
    0|0
Yükleniyor...