11 ayda alkol almak günah değil de 12. ayda almak duble mi günah?

toplumun hassasiyetlerini anlamak çok zor. devamlı içen birisiyim yaptığım DOĞRU DEĞİL normal zamanda da "GÜNAH" olduğunun farkındayım ama şu şekilde tepkiler geliyor:

"hem oruç tutuyorsun hem içki içiyorsun"

Neden bunu yapıyorum diye namaz kılmaya ya da oruç tutmaya engel oluyorsunuz ki? İnsanları dinden soğuttuğunuzun farkında mısınız? Sizin yüzünüzden dinden soğursa vebalinin sizin üstüne olduğunu biliyor musunuz?

0|0
1|2

Kızlar Ne Diyor 1

• Oruç içki bir arada olmaz diye biliyorum
    Evet o tür insanlar hakkında sana hak veriyorum

0|0
    0|0
    • iyide ikisi zaten farklı şeyler :)

• her zaman bir bilene sormak lazım :)

Bu konuda toplumun bireye öğrettiği tepki ne yazık ki :) çünkü normal zamanda içtiğimde kimse bu tepkiyi göstermiyor bana :)

• Bende samimi doğru bulmuyorum o tepkileri

Erkekler Ne Diyor 2

• Sorunu tam olarak anlayamadım ama etrafındaki basit görüşlü zihniyetli insanları dikkate alman gerekmez imanınla içinden yaşarsın dinini sadece ramazan ayı diğer aylara göre daha mübarek olduğundan sevabın da günahında ona göre olur.

0|0
    0|0
    • bağımlı birisiyim. bir taraftan orucumu tutmaya çalışır diğer taraftan içerim. içiyorum diye sevap olan işleri yapmamam mı gerekir?

• öyle bir şey yok. farz olanları yaparken günahı yapmaman gerekir. yapıyorsun diye diğerinden vazgeçmen gerekmez günahını sevabını allah bilir.

• Dediğine katılıyorum ama bu ay rahmeti bol olduğu için toplumda öyle bir algı var. Yanlız şu konuda saçmalamışsın. İçki içen biri 40 gün namaz kılamaz o içkinin vucuttan çıkması 40 gündür. Gecw içtin sabah namaz kıldın. Sen o namazdan hayır bekleme

0|0
    0|0
    • gece içersem sabah kılmam ama öğlen kılmak istersem de buna engel olmaması gerekir çünkü zihnim yerinde olur. ilk zamanlar düşünmüştüm. bir yudum alıyorsun ve 40 gün kılamıyorsun. İyide bu söylev insanı ibadetten de uzaklaştırır. Yani içiyorum diye hayatım boyunca kılmamam gerekir. Kılmamakta günah değil midir?

• Lisede sırf arkadaş laf olsun diue al dedim gidip almış içiyordu bana uzatmasın diye dua ediyordum. Uzarı bir yudum aldım onun pişnanlığı hiç geçmedi. İçki bu hayatta en nefret ettiğim şeydir

• işte bu yüzden bak 40 gün kılamıcaksın o zaman bırak demek... Bunu yaşayan bilir. Bırakamam ben bunu bilmem anlatabiliyor muyum? Bırakamadığım için kılmayayım mı şimdi 40 gün? Hiç diğer ibadetleri yapmayayım mı? Ne yapayım kafama mı sıkayım? O hepten cehennemlik zaten :)

Yükleniyor...