Neden dindar insanların geneli dersleri önemsemiyor, kızları mesleği önemsemiyor?

hepsi değil ama geneli böyle, genelde dindar insanlar dersleri önemsemiyor ahiret daha önemli bahanesiyle ders çalışmıyor. Kızları da zoraki okusa bile evlenince çalışmıyor neden?

not: Lütfen tekrar ediyorum hepsi böyle demiyorum, kapalı doktor bile var ben genelden bahsediyorum..

0|1
5|18

En İyi Erkek Görüşü

• Kafa yapısı. NATO kafa nato mermer. :) yetiştirilme tarzları öyle. :) yapacak bir şey yok. Kabullenmek ve uzaklaşmak gerek. Ya da bunlardan haz alan da var.

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Onların ki koca bulup evde oturmak istemekten kaynaklaniyir. Ahiret falan bahane.

1|0
    0|0
    • Evde oturma derdi olan babasının evinde de oturur. Bu ne basit bir yorum. Koca bulmak falan daha itici bir cümle kurulamazdı.

• bence anca evlenince ayrı eve çıkabiliyorlar ya ondan evlenmek istiyorlar yağmur

Erkekler Ne Diyor 17

• Tam anlamıyla dindar insan derslerini de önemsemeli. Mü'min tembel olmaz, yarın ölecek gibi ahiretine, hiç ölmeyecek gibi dünyasına çalışır.

0|3
    0|0
  • Bulunduğumuz dönemde bu durum sadece çok gelişmemiş ve eğitim seviyesi çok düşük yerlerde gerçekleşiyor. Ama artık dindar kesim denilen kısım eğitime büyük önem veriyor. Hatta bilindiği gibi cemaat eğitim kurumları ülkenin en başarılı öğrencilerini yetiştiriyor neredeyse...

1|0
    0|0
    • ilahiyatın puanına baktın mı :) sırf düşük diye giden dinsizler gördüm

• Ama artık dindar kesim denilen kısım eğitime büyük önem veriyor.

'''eğitime çok önem veriyor''' ama saedece ilahiyat okuyorlar. eğitim onlar için ilahiyat yani bu kadar mı yani

bir tanesi bile çıkıp ben mühendis olucam bee ama dinimide seviyorum demez mi :))) demiyor galiba haha

• Bence biraz saldırgan bir tutum içindesin ama sebebini anlamadım, gerçi önemli de değil tabi senin tasarrufun.
      Ben o dediğin insanlardan çok mühendis de öğretmen de işletmeci ve iktisatçı da doktor da gördüm. Hatta onlaedan birine Obama bir ikibuol önce çok başarılı projelere imza attığı için ödül ve burs vermişti ülkesinde. Tabi krndi. çıkarları dA var muhtemelen ama neyse.
      Üniversiteye gittin mi bilemem ama ben çevremde de ya da çalışma sektöründe de o sadece "ilahiyat mı okur haha" dediğin adamlardan çok gördüm.
      Anladığım kadarıyla yanlı ve kasti bir düşünceye sahipsin ama bir iddian varsa bence sağlam argümanların da olmalı.
      Yoksa bu söylediklerin ve tutumun laf-ı güzaftan başka bir şey olmuyor...

• Önemli olan Allahın takdiri diyip olaydan kaçar bu kişiler. İlim ve Bilimin ne kadar önemli olduğunu islam bile söylüyor. İbadetlerini düzenli yapsan en fazla 1.5 sene oluyordu galiba ibadet ettiğin zaman fakat insanlığa hizmet etmeyip insanlara yardım etmeyip kimse gerçek müslümanım diyemez. Kadınların çalışmasına karşı değilim bence çoğu kadın erkek mesleklerini erkeklerden iyi yapıyor.

0|0
    0|0
  • Onlar yalnızca dinini önemser.

0|0
    0|0
  • Hayır aksine bana daha çok önemsiyorlar gibi geliyor

0|0
    0|0
    • çalışan kapalı bayanların azlığı dikkatimi çekiyor

• zaten çalışan kapalı çok az okuyan çokta çalışmıyorlar

• Yani evet ama bizim kültürümüzden dolayı kızlarda da rahatlık oluyor çalışmak istemiyor çoğu da ben yatim kocam beni baksın mantığındalar

• Onların kadroları devlet bünyesinde hazır da ondan..

0|0
    0|0
  • Önemli olan Allahın takdiri

0|0
    0|0
    • doğrudur ama sırf bu yüzden okumamak, okusan bile mesleğini yapmamak saçma değilmi

• önemsemek değil yabanci bir insana sen hristiyan dersin adam kendinin müslüman oldugunun farkinda deildir, müslümanim diyende hristiyan oldugunun farkinda deildir

0|0
    0|0
  • Yanlış öğrenmişler dini

0|1
    0|0
  • Ahiretin daha önemli olduğu kanaâti baş sebep. Bunun yanında kişisine göre sebepler değişebiliyor.

0|0
    0|0
  • çalışanıda var. duruma göre değişiyor

0|0
    0|0
    • geneli çalışmıyor ben kaç tane kapalı tanıdıysam okudular ama 1 yıl bile çalışmadan evlendiler

• tabi öyle olanlarda var

• ne alaka saçmalama

1|0
    0|0
  • Sana oyle geliyo insanla alakali bisey bu

1|0
    0|0
  • Eskiden öyle şimdi öyle olmaması gerek

0|0
    0|0
  • ahiret daha önemli bahanesiyle demişsinde bahane oldugunu nerden bilion?

0|0
    0|0
    • ahiretle mesleğin ne alakası var. atıyorum mühendis olunca cehenneme mi gidiyosun

• yani benim bildiklerim çogu imam hatiplerde okuyorlar... yani meslegin ne önemi var boş yere sıra dolduruyorlar işte = )

• para ile imanın kimde oldugu belli olmaz

0|0
    0|0
  • Ben gene çoğunluğun da öyle olduğunu düşünmüyorum ama böyle bir kesim var evet. Bak örnek vereyim Lokman Hekim var belki duymuşsundur. Bazı rivayetlere göre peygamberdir de ama buna rağmen ölümsüzlüğü bulduğu söylenir. Şimdi düşünmek lazım Lokman Hekim peygamber, her canlının ölümü tadacağını biliyor ama buna rağmen ölümsüzlüğü bulmaya çalışıyor demek ki neymiş "Allah yarattı" deyip bilimi önemsememek, dünyayı boşvermemek gerekiyormuş. Bunlar biz ders alalım diye var.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Bu sitedeki genellemeleri ben çevremde niye göremiyorum anlamış değilim. Kapalı arkadaşlarımdan biri dışında hepsi okudu. Meslek sahibiler.
    Dersleri önemsememe gibi bir durum yok. Sınıfın çoğu açıktı benim ders notlarımla çalışırlardı ki derece ile bitirende bendim.
    Bende çevremden genelleme yaparsam açıklar tembel desem ne kadar doğru olur? Hiç doğru olmaz.

0|1
    0|0
    • benim amacım kötü değil gerçek sebebi merak ediyorum çok rahat bir ailede yetiştim dindar bir ailem olmadığı için bana garip geliyor kızmanıza gerek yok.

benim genelde kapalı olan arkadaşlarımın hepsi böyle, komşularımdan tut çevrem. okusalar bile çalışmıyorlar. evlenip kendilerini çocuklarına adıyorlar

• Ben yorum yaparken yoktu oyle bir not ki sen yaparken olsun

• Sen nerede yaşıyosun merak ettim doğrusu benim lisede de üniversitede de kapalı arkadaşlarım hep başarılıydı ve meslek sahibiler. Bir arkadaşım okumadı o da evli değil zaten.
      Senin çevrende geri kafalı çok diye bunu bu kadar genele yayman saçma.

• Keşkem bizimkiler de biraz öyle olsaydı.

Anam okuyun diye başımın etini yedi. Babam da. Neyse ki gözümün karardigi ana gelip "ouff yeter be, okumuyorum ben evlenicem" demedim. Dayak yerdim.

0|0
    0|0
  • Ailevi ve büyüdüğü kültürel yapıdan kaynaklandığını düşünüyorum. Cinsiyet farketmeksizin her insan başkasına muhtaç olmadan yaşayabilmeli.

0|1
    0|0
  • Uc bes kisi gorupte genelleyemezsin kopek gibi calisiyoz burda

0|0
    0|0
    • evlenince çalışmayı bırakmanız garibime gidiyor tabi genelleme yapamam. ama geneli böyle sanki

• Ya komiksin gercekten kimin ne oldugu belli olur o kesimden secerim ya da nasip yani
      Altin gunu falan sen baya ucmussun o kadar sene okudum bide uni okuycam merak etme
      sen bizleri kucuk bir kaba sigdiriyimus gibi yapiyisun yani calisirim bisey yok bunda
      Esimde calisacagm meslek bana uygun oldugu icin izin verir yorma kendini sen
      baska problemler var hayatta inlara takil

• Bu arada onceki yorumlarinda ilahiyat diye yazmissin yani nesi var ki ilahiyatin ben ilahiyat okuycam evet bana uygun oldugunu dusundugum icin
      Arkadaslarimda var dindar olanlar bazilarida psikolaji falan okuycak dert etme kafana bisi oluruz biz

Yükleniyor...