Toplumsal fayda mı daha önemlidir yoksa kişisel fayda mı?

Toplumun kazancı bireylerin kazancından daha mı önde gelir?
Her bireyin kazanması mı yoksa toplumun genel olarak kazanma seyrinde olması mı?
Bireyin zararına olan fakat toplumu kazandıran durumlarda ne yapmalı? Ya da tam tersinde?

Toplum mu birey içindir yoksa birey mi toplum içindir? Toplumsal fayda mı daha önemlidir yoksa Kişisel fayda mı?

Güncellemeler:
güncel

2|1
21|7

En İyi Kız Görüşü

• İlk önce son zamanlarda en iyi okuduğum en iyi soru olduğunu yazmak istedim 👍

Soruna gelince, bence ilk önce kişisel fayda ama bu kişisel fayda topluma fayda olarak kayıtlara geçmeli.
    çünkü toplumun faydası her bireye sirayet etmiyor. Ve arada kaynayan oluyor.
    İsteyerek yahut istemeyerek.

Bu nedenle çaba gösteren bireyler topluluğu oluşturmuş oluyor zaten. Böyle bir toplum dünyada başarılı olur

0|1
    0|0
    • teşekkür ederim. :)

kesinlikle, toplumun bireylerin rastgele bir araya gelmelerinden başka bir şey olmadığına ben de katılıyorum. bu durumda bireylerin tek tek faydasına olacak şeyler uzun dönemde bireylerin bulundukları topluma ister istemez yapacakları katkı sebebiyle gene toplumsal faydaya dönüşüyor. bu belki de meseleyi kitlesel çözmeye kalkışmaktan daha verimli olacak.

teşekkürler düşündürücü görüşün için. :)

• Rica ederim
      Asıl ben teşekkür ettim 👍

En İyi Erkek Görüşü

• Toplumu bireyler oluşturur.
    Bireylerin eğitim ve farkındalık düzeyleri ile toplumsal yapının durumu,
    doğru orantılıdır.

Toplum cahil ve dogmatik, basmakalıp düşünceye sahipse,
    bireyin çıkarları önceliklidir bana göre.

Toplumsal sosyo - ekonomik ve toplumsal sosyo -kültürel seviye yüksekse,
    bireylerin de sosyo - ekonomik ve toplumsal sosyo -kültürel seviyeleri yüksektir.
    Bu durumda, kişisel ve toplumsal çıkar ayrışması, çatışması olmaz.

0|0
    0|0
    • fakat elbette her toplum homojen değil ve toplumun gennel çıkarları ile uyuşmayan alt gruplar barındırabiliyor. bu durumda bir faydadan konuşabiliriz, fakat faydanın çeşitleri de var demektir.

• Toplum bireylerden oluştuğu için,
      bireysel fayda önceliklidir bana göre.

• En iyi erkek görüşü için teşekkür ederim.

Kızlar Ne Diyor 20

• Kişisel fayda daha önemlidir. Sağlıklı, güçlü bireyler olmalı ki toplumda yararlı olsun.

Aslında her ikisi de göz ardı edilmeyecek kadar önemli, biri olmadan diğeri olmaz.

0|1
    0|0
  • Bireyin önce kendine faydası olmalı ki topluma da faydası olsun.

1|1
    0|0
  • İnce noktayı yakalamış bir soru.

Değişken durum bana göre bazen herkes için biri, biri için herkes kuralı hakim hayatımda.

Toplum bireye sahip çıkmayabiliyor, birey de topluma sahip çıkmayabiliyor ki bu kısım daha fazla maalesef gözlemlediğim.

İkisi de var olmak için diğerine bağlı bana göre. Bazen toplum kişiye, bazen de kişi topluma diye düşünüyorum.
    Sürekli tek taraflı tüketim gibi olur bence.

0|0
    0|0
    • bence bireyden bireye göre değişiyor. kimi birey bireysel gelişime açıkken birçoğu ancak kitlesel akımlarla kendini bulabiliyor. ilk durumda bireyin edinebildiği fayda toplum içinde toplumdan edineceği faydadan daha önemli bana kalırsa. ikinci durumda ise bireylerden ziyade toplumun bir bütün veya parçalı bütünlükler olarak yararı öncelenmeli; çünkü kişi ancak toplum olduğunda kimlik kazanıyor.

güzel yorum için teşekkürler.

• Kisisel fayda toplumsal faydayi olusturur.. yani kisisel fayda..

0|1
    0|0
  • Kişisel fayda
    Daha sonra da toplumsal fayda

0|1
    0|0
  • Birey kazansın ki toplum ilerleyip kazanabilceği bireyler yetiştirsin.

0|1
    0|0
  • Kendine faydası olmayanın topluma faydası olacağına inanmıyorum; bu yüzden toplumsal fayda için de bireysel fayda zorunludur

0|1
    0|0
  • Toplumsal fayda

0|1
    0|0
  • Kendine faydası olmayan topluma Nasıl faydalı olsun..
    Birey toplum içindir..

0|1
    0|0
  • Toplumsal fayda bireyi daha çok tatmin eder. Ancak her zaman kendinden önceye koymak da yanlıştır.

0|1
    0|0
  • Kisisel fayda

0|1
    0|0
  • toplumu memnun edebilmek guc ne yazikki. bireyi memnun etmek daha kolay. gercekten zor bir soru.

0|0
    0|0
    • kesimden kesime değişiyor bence. toplum, mahalle, birlik bilincinin yoğun olduğu yerlerde toplumun bireyden daha çok rağbet gördüğü kesin.

• Toplumsal fayda daha önemlidir ama kişileri göz ardı etmek toplumu etkiler.

0|1
    0|0
  • Toplımsal fayda bireysel faydayıda etkilye egı için toplumsal fayda diyorum

0|0
    0|0
  • Kisisel

0|0
    0|0
  • kişisel

0|0
    0|0
  • Toplumsal fayda👍

0|0
    0|0
  • kişisel fayda olduğu zaman toplumsalda fayda olur bence

0|0
    0|0
  • Felfese sorusu degil mi bu
    Toplum bence

0|1
    0|0
  • BIreyler kzanirsa toplumda kazanir. ama toplum kazanirsa bireyler kzanamaz. toplumu yoneten kisiler kendi menfaatlerinw kullanir

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Önce toplumsal Sonra kişisel ama artık Kişisel fayda bile çok zor bu toplumda.

0|1
    0|0
  • Eğer bireyler, kazanırken toplumsal adaleti gözetiyorsa zaten bu durum topluma da yansır. Ama genelde "hep bana" aç gözlülüğü olduğu için toplum faydalanamıyor.

0|1
    0|0
  • Kişisel fayda

0|1
    0|0
  • kişisel fayd artarsa bir rafaha ulaşırsak toplumsal fayda öne cıkar

0|1
    0|0
  • biri olmadan diğeri olmaz

0|1
    0|0
  • Kişisel