Türk aile yapısı neden böyle?

Üniversiteyi bitirip kendi işini eline alan insanlar kendi hayatını kurmak yerine neden aileyle yaşamaya devam ediyor?

Özellikle kadınlarda bir tık daha fazla var bu durum, kendi ayakları üzerinde duran kadın bulmak çok zor bu ülkede. 30 yaşında bile ya babaya ya da kocaya muhtaçlar.

1|0
20|7

En İyi Kız Görüşü

• eğitim denen şey türkiye de yok. okusan da işsizsin. kadınlar zaten a*ptal.
    neden dersen başkasının sırtından geçinen varlık akıllı olamaz.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Kadınların her zaman kendi ayakları üzerinde durmasını istemişimdir. Baba evindeyken babaya, evlendiği zamanda eşinin eline bakmak zorunda kalmasın diye. Elbette hem babası, hem eşi ona bakmak zorunda ama ayaklarının üzerinde durması ayrı bir avantaj sağlar kadına.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 19

• Bu sadece aile ile alakalı bir şey değil ki.

Burada bir pembe üye soru sormuştu, çalışıyorum aynı ilde olmamıza rağmen ailemden ayrı yaşıyorum diye.

Çoğu mavi üye bunu garip karşılamış hatta bazıları saygısızlaşmıştı. E biz ayrı eve çıkmaya karar verdik diyelim, komşularımız veya arkadaşlarımız her neyse, bizim hakkımızda kötü düşünecek. Bu yüzden de geri duruluyor genelde.

0|1
    0|0
    • Başlangıçta birkaç kişi toplum tarafından yargılanmayı göze almazsa her şey sabit kalır. Siz komşularınızın veya ataerkil erkeklerin dediklerini umursamayacaksınız ki diğer jenerasyonlar aynı sorunu yaşamasın.

• Kesinlikle katılıyorum. Evden ayrılmak için koca bulmak kadar basit bir hareket yoktur. 30 yasindasin hiç mi kendi evin kendi yaşantın olsun istemiyorsun.

Ama sana birsey soyliyim bunun sebebi para meslek ve aile tepkisi. Benim çok arkadasim vardi okurken ben ailemle yasarim miy miy öten ama parayi buldugu anda ev arkadasi bulup istanbula kacan. Yani kizlarin böyle ailemi seviyorumlu laflarina bakma hepsinin hayali mesleginin olmasi ve kendi evinin olmasi.

0|1
    0|0
  • Kadının suçu yok. İşini bulsan bile evden ayrılmana müsaade etmiyorlar. O da yine sokaktaki sapık abazaların suçu.

1|0
    0|1
  • ev kıralarından haberın yok galıba. tek yasamak yerıne aılesı ıle yasar. kıraya verecegı parayı kenara atar. sen aslında ıkı farklı ınsan tıpınden bahsetmıssın. bırı meslek sahıbı kendı parasını kazanan ama aıleyle yasayan, dıgerı maddı olarak aıleye bagımlı.

0|0
    0|0
  • Ailemle aynı ilde olmama rağmen ben ayrı evde yaşıyorum ve bu toplum tarafından hoş karşılanmıyor

0|1
    0|0
    • Toplumu s*ktir et senin gibi tabuları yok sayan insanlar olmazsa daha yüzlerce yıl düzelmez bu ülke

• Kadınlar illaki çalışacsk diye bir kural yok kadınların amacı temiz inançlı ahlaklı vicdanlı nesil yetiştirmek olmalı

0|0
    0|0
    • Acınası

• İnsanı n birşeyler üretmesi kişiyi degerli kılar ve hissettirir ayrıca bir kadın hem anne hem eş hem üreten hem kazanan olur kadın berekettir ben koca paradı yerim gibi bir ifade kullanmadım ama insan çocuk sahibi oldugu zaman fRklı olmalı önceliği

• Babalarda işi biraksin o zaman. Çocuklar sadece annelerinden ayri kalinca üzülmüyorlar. Ki hadi cocugun icin 3 4 sene ara ver. Sonra yine baslarsin malum kreşler bunun icin var ve okula baslayacak

• muhtaç değiller öyle öğretildi baba evinden ayrılırken koca evine gidersin diye öğretildi kadın başına yaşayamazsın başında erkek yoksa kim koruyacak diye öğretildi.

0|0
    0|0
    • Neden diye soracak kadar kafaları çalışmıyor anlaşılan

• Sorgulamamak öğretilmez. İnsan beyni bu şekilde çalışmıyor.

• etrafına biraz daha dikkatli bakmanı öneriyorum o zaman. beyin böyle çalışmaz diyerek iş bitmiyor insanları manipüle etmek çok kolay, öğrenilmiş çaresizlik diye bir şey var sen hep aynı mantıkla nesiller büyütürsen başka şık olmadığını düşünür insanlar da. bu tip aile yapısını savunduğumdan değil bence de değişmeli ama sadece insanların kafası çalışmıyor kadınlar böyle erkekler daha az demekle olmuyor bunun arkasındaki nedenleri de düşünmek gerekir eleştirirken

• Türk yapısında aileye bağlılık her zaman vardır. Bir kadın ayrı bir eve çıkınca kendi ayakları üzerinde durmuş mu oluyor? Bence yaynlış bir düşünce ailesinin yanında da pek tabii ayaklarının üzerinde olabılır.

0|0
    0|0
  • Canları öyle istiyor malum türkiye tecavüz desen hat safhada taciz desen hat safhada

1|0
    0|0
  • Kafa bozuk

0|0
    0|0
  • çok haklısın çoğu öyle

0|0
    0|0
  • Öyle yetiştirildiğimiz için olmasın.🌝

0|0
    0|0
  • eğitim hakkı elinden alındığı için kendi ayakları üzerinde duramıyorlar bir de yalnız yaşayan bir kadın hakkında hemen dedikoduya başlıyorlar rahatsız ediyorlar ön yargılarımız yüzünden aslında herşey

1|0
    0|0
  • Öyle olmasi daha guzel 😂

0|0
    0|0
    • Hayır değil. Kadınların bu kadar ezilmesinin sebebi erkeklere muhtaç olmaları. Bu gün Türk kızının karşısında bağırıp çağıran her haltına karışan Türk erkeği sonra bir İngiliz kızıyla sevgili olunca çıtını çıkaramıyor. Siz güçsüzsünüz, onlar güçlü çünkü.

• Bu konuda Kultur Tradition die ile alakali simdi tartisamicam vallah

• Buraya yorum yazmak zorundayim. İngiltereye egitim icin geldim. Türk erkegi-ingiliz kadin evliliklerine sahit oldum. Turkiyede kumandasindan ayrilmayacak kro tipler ev işi yapiyor. Kendini kandirma göruş bildiren

• ben bıtırıyım gıdıcem :D

0|0
    0|0
  • O tarz kadınlarıda sevmiyorsunz nasıl olacak bu iş.

0|0
    0|0
    • Ben bu tarz kadınları seviyorum asıl. Güçlü kadınları sevmeyen erkekler kadınlar üzerinde üstünlük kurmak istediği için bu yola başvuruyor, güçlü kadınlar kendilerine itaat etmediği için onları kötüleyip güçsüz kadınları övüyorlar.

• Neden ailemden uzak olayim?

0|0
    0|0
  • Şöyle 1 2 yıl kendi evimde tek başıma maaşımla rahat rahat yaşamak, hayallerimden biri.

1|0
    0|0
  • Ben bu kafada değilim. Kendi ayaklarım üzerinde durabilirim.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Çünkü Türk aile yapısındaki değerler bunu gerektiriyor; 18 yaşını bulan Batı ülkelerindeki çocuklar gibi ayrı eve mi çıksalar daha iyi? Ve her istediğini yapsa...

O zaman ne olurdu toplumdaki değerler? Ne olurdu biliyor musunuz; aile kavramı kalmazdı, herkes başına buyruk yaşardı ve ailenin temelleri kökünden sarsılırdı. İsteyen tutucu, muhafazakar, yahut geri kafalı desin hiç problem yok; Türk aile yapısındaki aileye düşkünlük ve bağlılık her daim iyidir ve bireye katkı sağlar. Bireyler evleniyor da; evliliği bitecekken aile desteği ile, maddi manevi, tekrar hayata tutunuyorlar. En kötü zamanlarında aileleri yanlarında, her zaman destekler. Kız şiddet gördüğünde, olur ya; birgün başına bir iş geldiğinde ailesinin yanına gidebiliyor. Bunlar Amerika'da oluyor mu peki? :)

O sizin görüşünüz, bu da benim görüşüm;ben aile bağlarına, bağlılığa ve de değerlere önem veririm. Herkes aynı düşünecek diye birşey yok; siz kafa yapınıza uygun bireyler ile sürdürün yaşamınızı mademse.

0|0
    0|0
    • Batıda aile kavramı yok mu yani sence :D

• kardeş 17 yaşından beri ailemden uzak son 1 yıldır da yalnız yaşıyorum yalnız yaşamak cesaret gerektirir insanlar yalnız kalmaktan korktukları için birilerine ihtiyaç duyuyolar 27-28 yaşında evleneceğimi farzedersek rahat 7-8 yıl daha yalnız yaşayacağım ;)

0|0
    0|0
  • Bunun neresi kötü? Keşke daha fazla olsada aileler hep bir arada kalabilse. Ailenin çöküşü demek toplumun hatta ülkenin çöküşü demektir. Yaşınız küçük daha anlayamazsınız bunu.

0|0
    0|0
    • Birlikte yaşamayınca aile çökmüyor

• Yalnız yaşamayı neden bu kadar kutsuyorsun peki?

0|0
    0|0
    • Çünkü ancak yalnız yaşayan bir insan kendine yetmeyi öğrenebilir.

• Sana katılmıyorum. Çünkü insanın programlama dilinde birlikte yaşamak vardır. Yalnızlık insana has değildir. Modern zamanlarin ve tüketim üzerine inşa edilmiş sistemlerin yalanı ve beyin yıkama mahsuludur bu, yalnızlığı kutsal bilme...

• Sen bu yapıdan rahatsız oluyorsan git başka ülkeye bizi bir arada tutan bu yapı olmasa vay halimize

0|0
    0|0
  • Asi olacaklarına babaya ya da kocaya bağlı olmaları güzel. Bu asilil babındadır. İşe yaramaz insanları övmüyorum

0|0
    0|0
    • Yalnız yaşamanın neresi asilik mk dhdhd

• Hööhöööö, mal kadın para kazansın da bak nası asileşiyor gör. Başına gelsin inşallah. Kodumun salağı

Yükleniyor...