İslam dininde Hüküm Kime Aittir?

İslam dininde Hüküm Kime Aittir ?

Evet arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum ve ben bunu Kur-ana göre açıklamak istiyorum.

Sözlük anlamı

Yargı
Egemenlik, hâkimiyet.
Değer, aynı veya benzer nitelik
Önem, geçerlilik.
Etki, hız, şiddet.
Karar. , olan Hüküm kelimesi ALLAH'ın adaletini , din hakkında emirleri , yasakları , helalleri ve kurallarıdır. Kur-ana bakalım hüküm hakkında ALLAH ne diyor.
Kasas suresi 70
O, Allah’tır. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Dünyada da ahirette de hamd O’na mahsustur. Hüküm yalnızca O’nundur. Kesinlikle O’na döndürüleceksiniz.
Kasas suresi 88

Sen Allah ile beraber başka bir ilâha ibadet etme. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O’nun zatından başka her şey yok olacaktır. Hüküm yalnızca O’nundur ve kesinlikle O’na döndürüleceksiniz.

Yusuf suresi 40

Sizin O'ndan başka taptıklarınız, Allah’ın kendilerine bir delil indirmediği, sadece siz ve babalarınızın onu isimlendirdiğiniz başka bir şey değildir. Hüküm ise ancak Allah’a aittir. Sizin O'ndan başkasına ibadet etmemenizi emretti. İşte bu kayyum (Âdem (a. s)’dan kıyâmete kadar devam edecek olan) dîndir. Ve lâkin insanların çoğu bilmezler.

Rad Suresi 41

Bizim o yer küreye gelip nasıl onu uçlarından eksilttiğimizi görmediler mi? Hüküm veren Allah'tır; O'nun hükmünün ardına düşüp onu iptal edecek yoktur. O, hesabı çabuk görendir.

Dİn Hükmü koyma

ZÜmer suresi 3

İyi bilin ki, halis din yalnız Allah’ındır. O’nu bırakıp da başka dostlar edinenler, “Biz onlara sadece, bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz” diyorlar. Şüphesiz Allah, ayrılığa düştükleri şeyler konusunda aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz Allah, yalancı ve nankör olanları doğru yola iletmez.

Güncellemeler:
Evet arkadaşlar bu konuyu görüşünüze sunuyorum her türlü görüşü bekliyorum

0|1
1|1

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Hüküm Allâh ındır kardeş

0|1
    0|0
    • @cankall Evet kardeşim kesinlikle bende onu diyorum. Ama hüküm ALLAH'ın ise nasıl hadisler hüküm veriyor ya da hocalar , imamlar vs?

• bak şimdi kardeşim sen bir kere Hz Muhammed (s. a) bir kere adıyla hitap ederek sanki kırk yıllık ahbabınmış gibi konuşup benden (-) notu aldın bu bir peygamber efendimiz kuran dışında bir şey yapmamışıtır ama kuranda namazın nasıl kılancağı ile bir ayet yoktur ama tatbiki peygamber efendimizden alınmıştır ayrıca daha bir çok şey yoktur sen sadece Kuranı kerimi baz alırsan bazı konularda işin içinden çıkamazsın evet hadisler üzerinde araştırma yapılıyor ama bizde bütün hadislere körü körüne bağlanmıyoruz araştırıyoruz he araştırmayanlar var mı var ama senin hala anlamadığın bir konu var hükmü veren Allah peygamberinin yanlış bir söylemesine izin verir mi vermez yani onun ilmi olmadan bir yaprak kıpırdamazken peygamberinin ağzı nasıl kıpırdar ve bütün insanların nefsi serbest iken peygamberlerin nefsi rabbimin elindeydi onun için hataya düşmelerini istmezdi sen şimdi peygamber efendimizin hata yaptığını ve uyarıldığını söylüyorsun ya şimdi sen 1400 yıl önce olan bir olayın nereden

• biliyorsun ayrıca yazdığın ayet ile zaten onun yanlış yapamacağını söylemiş rabbim sen nasıl oluyorda hata yaptı diyorsun

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...