Cevrenizde adölesan gebeler var mı? Nasıl davranırsınız?

Selam gececiler
Adölesan dediğim ergen yani kısaca
Dünya saglık örgütüne göre ise 10/19 yas arası dönem deniliyor.
Genc adölesanlarda ise (13/16 yas) kendi beden ve ruhsal gelişimini tamamlayamadan bir bebegi buyutmeleri isteniyor. Zaten zayıf olan beden yeterli kiloyu da alamazsa düşükler ve düşük doğum agırlıklı bebekler oluyor.
Bu kişi hem kendi hem bebegi için beslenmeli
Gerekiyorsa demir preparatı kullanmalı (kan volumu ve kas yogunlugu arttıgı için demir ihtiyacı da artar)
Günlük 1200/1600 mg kalsiyum almalı yani 6 bardak süte tekabül ediyor
...
Benim soruma gelince adölesan benlik kazanması gereken bir dönemde iken nasıl bebegin yararı için kendi isteklerinden fedakarlık edecek? Bu saglıklı bir sekilde saglanabilir mi?

Sevgiler canlarım

1|1
2|8

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• İyi ki o dönemimde yaşamamışım diye düşündüm sadece evlenmelerine üzülüyordum yüzeysel kalmışım bir de çocuk sahibi olmaları var ama genç yaşta anne olup çocuğuyla daha bir arkadaş olanları da var konuya da uzak kaldım ama bu yaş zamanlarımda çocuklarıyla boşanan çok kadın vardı çevremde hala unutamam yaş daha 20 olmadan bir çocuk bir de boşanma.
    Zor ve iyi bir desteğe ihtiyaç var ama şükür bilgiler tez yayılıyor da ruha merhem yok maalesef.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Sağlıklı bir şekilde sağlanması çok dikkatli bir "adölesan dönemi anneliği için özel hazırlanmış perhiz" uygulaması ile olabilir mihribanım. Belirtilen aralıktaki anne kendi başına bu dönemi hasarsız atlatamaz yahut bebeğe zarar verebilir (isteyerek yahut istemeden)

1|0
    0|0
  • Lokman hekimin soyundanmı geliyon :/

1|0
    0|0
    • Lokman hekimim ol izinden gideyim herif 💕

• Fak badimi oha :/

• Pardon namuslu attalosum 😣

• Çok kolay öpüşüp koklaşıp bebek yapmayacak bu kadar net.

1|0
    0|0
  • Hiçbişey anlamadım yarın tekrar okuyacağım

1|0
    0|0
  • Şöyle bir geçmişe baktım halam 14 yaşında evlenmiş beş tane çoçuğu var sağlıklı anam 16 yaşında evlenmiş beş kardeşiz sağlıklıyız etrafımda böyle insanlar var ve çoçukları sağlıklı kendileride keza sağlıklı ama bundan çoçuk gelin muhabbeti çıkartacaksan 21. yy da çoçuk gelin abes geliyor ama etrafına da bakarsn 15 yaşında bekaretini kaybeden tonla insanda var kendi istekleriyle

0|0
    0|0
    • Bekaret ve gebelik ayrı sey
      Ayrıca annen ruhen saglıklı mı bunu kimse bilmiyor ne yazık ki
      Somut konuş

• Epidemiyoloji denen bişey var
      bir olsyın sebebini arastırıyor yani
      Geriye dönük arastırmalarda malum imkanlar nedeniyle kayıtlar düzgün degil
      Yani belki vardı ama biz bilmiyorduk.
      Belki de yoktu sahiden 😊

• Bilmiyorum yani paylaşımını okudum hani beden çoçuğu kaldırmıyor vitamin kalsiyum alman gerekiyor falan ordan yola çıktım galiba yok öyle bir şey yani 92 li bir kız 17 yaşında evleniyor iki çoçuk anası oluyor kocası ondan bir 8 yaş büyük olsa falan yok yani turp gibiler maşallah bir sıkıntı yok :)

• Ceyransal bir yorum yapamıyom ıııh olmeyo

0|0
    0|0
  • İlk senden duydum oni

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Sorunu anlayamadım. "Kendi çocukken annelik nasıl yapacak" mı demek istiyorsun?

0|0
    0|0
    • Hayır
      Kendi benlik geliştşrmeye calışırken yani o çatısmanın içindeyken nasıl hamilelik dönemini saglıklı bir sekilde gecirebilir
      Bunun için ne yapılmalı
      Diyorum

• Cevabı öğrenirsem senle paylasırım unutmazsam
      Anlıyorum ki ya cocugun var ya bir yakının bir durumda
      Her neyse
      Kimse mükemmel degil
      Üzücü olan ise sorunu kabul etmeyişin. benim amacım kınamak degil yardım etmek
      Sorunu kabul etmeden nasıl çözüm üretilir

• Ben çocuk yaşta hamileliği savunmuyorum. Ben 18 yaşı dahi evlilik için erken buluyorum. Zihnen ve bedenen hazırlıklı olmak gerekiyor fakat ne yazık ki cağımızda hala çözüm bulamamış bir gerçek var, çocuk gelinler. Anne ve babalarının hatalı kararlarını o küçük bedenlerle ödüyorlar biliyorum fakat elden birşey gelmiyor.
      Çevremde çocuk gelin yok. Zihniyetim bunu kabul görüyor gibi algılama. Ben sadece hormonların etkisi ile yaşıtlarından farklı olacağını söylüyorum sen beni ne olarak algiliyorsun! Yazdıklarımı yazdığım şekilde algıla!

Yükleniyor...