Hindistan'ın Piplantri köyünde doğan her kız çocuğu için 111 ağaç dikildiğini biliyor muydunuz?

Genç kızları ve dünyayı onurlandırmak adına yapılan bu adeti duyunca ne kadar mutlu oldum anlatamam. Bizim ülkemizde de, kız/erkek evlat ayrımı yapılmaksızın her doğan çocuk için ağaç dikilse, herkesin dikili bir ağacı olsa güzel olmaz mıydı? Hindistan'ın Piplantri köyünde doğan her kız çocuğu için 111 ağaç dikildiğini biliyor muydunuz?Siz de fikirlerinizi paylaşır mısınız canımlar?

• Her çocuk için belli sayıda ağaç dikmek zorunlu olsun.
    70% (57)58% (37)65% (94)Oy Ver
  • Gönüllülük yasasına göre olsun; kimse mecbur tutulmasın.
    30% (24)33% (21)31% (45)Oy Ver
  • Bence şu olmalı...
    0% (0)9% (6)4% (6)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|2
10|37

En İyi Erkek Görüşü

• Merhaba, Cok güzel bir adetmis, Yalniz bizim Türk halkimizin Agac dikmeden önce agac nedir ve nelere faydalidir bunlar ögretilmeli ve bilinclendirmelidir. Hindistanlilar daha insancildir Turklere bakarak.. ;)

En Basit Örnek, 2014 Nissaninda yaptirmis oldugum ciftlik icin Orman bakanligindan yani bizim ilcenin mudurlugunden 6 Bin adet Cam aldim ve Kepce kiraliyarak ameleler ile 4 gun boyunca diktik.. Velhasil, Serefsizler benim dikmis oldugum camlari ben burda iken gece girip bellerinden kirmislardir.

1|0
    0|0
    • kırınca ellerine ne geçti acaba? Çok üzücü olmuş.

• Babam Minareden anons ettirdi hepisine kufur'de etti. Ama iste erkek degiller.

Agac Yasamdir.

En İyi Kız Görüşü

• Bir çok köyümüzde bu adet vardır zaten. Doğan her çocuk için bir ağaç dikilir. Hatta bir ara Yeşil Oba diye bir çizgi film vardı. Orada da bahsi geçmişti.
    Zorunlu değil de gönüllülüğe bağlı olarak dikilse güzel olur. Fakat insanlar bilinçlendirildiği taktirde gönüllü olmalı.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 36

• 1 agaç dikilse bile yeter ya :))
    sen ne diyorsun..
    bir agaç dikilse bir çocuk için günde kaç tane çocuk doguyor..

2|0
    0|0
    • Tabii ben 111 tane dikelim demek istememiştim zaten :) Belirli bir sayı; o sayı kimsenin kesesini zorlamayacak bir sayı olsun :)

• Bence kesinlikle zorunlu olmalı dikecek alan bulunursa

1|0
    0|0
  • Bundan önceki hesabımda, bu haberi ben de paylaşmıştım.
    Gerçekten etkileyici, doğaya ve insana duyarlı bir uygulama.

Zorunluluktan çok, içten gelmesi, böyle bir uygulamayı benimsemek önemli.

Ama toplumumuzda; örneğin "Deodorant, ozon tabakasına zararlıymış."
    dendiği zaman, "Amaaan! Dünya'yı ben mi kurtaracağım *mk..."
    şeklinde sığ bir bakış açısı hakim olduğu için,
    toplum olarak bizim daha çok fırın ekmek yememiz lazım.
    Trajikomik.

0|0
    0|0
  • elimizdeki ağaçlarıda almasınlar o bize yeterr

1|0
    0|0
  • O zaman ülke yem yeşil olurdu ne güzel, hele o güney doğu ve doğu Anadolu. :D

0|0
    0|0
  • evet ağaç dikin ağaç en önemlisi :D

1|0
    0|0
  • Yerel yönetimin idaresi bende olsa, her nikah işlemi için 50 fidan dikmeden nikah kıydırmam. her doğan bebek için100 fidan dikmeden nüfus kağıdını verdirtmem. Okula başlayan her çocuk için 50 fidan, evlilik yıldönümleri için 20 şer fidan, her doğum günlerinde birer fidan diktirmeden izin vermem hiçbirşeye. Etrafımızda insanlara bakın herkes doğa sever doğa koruyucusu kesilirler adeta. asarlar keserler dünyayı onlar kurtarmış kurtaracak edasıyla ahkam keserler. Gel görki kaç ağacın var kardeş dediğinde lafları kem küme döner. Klavye delikanlıları gibi siz anlayın işte.
    Örneğinize ba yıl dım. özelliklede kız çocukları olmasına. Tebrik ediyorum.

0|0
    0|0
  • Kimse bunu zorunlu hale getiremez. Bunun düzenli bir şekilde işlenebilmesi için geçmiş yıllardan beri uygulanması gerekir. Bizim adetlerimiz yüzyıllar süre gelen uygulamalar olduğu için vazgeçemiyoruz. Burada işlemez.

0|0
    0|0
  • Her çocuk için belli sayıda ağaç dikmek zorunlu olsun.

0|0
    0|0
  • Bizim ülkede olsa 18 yaşına gelince yallah kocaya derler çok süper ülkeyiz :)

0|0
    0|0
  • Adminimiz Survivor izleyicisiymiş... iyi iyi

2|0
    0|0
  • bence bu haberlerden popülerlikten sonra ağaç dikiminde azalma olmuştur.

0|0
    0|0
  • Hayırlısı be :)

0|0
    0|0
  • Bilmiyordum

0|0
    0|0
  • bilmiyordum öğrenmiş oldum :D

0|0
    0|0
  • biz burda ağaç dikmeyi geçtik kesmesinler yeter :>)

0|0
    0|0
  • her çocuk için ağaç dikilmek zorunda olsa hergün örnek 100 ağaç dikiliq 100 çoçuk doğsa bizim Türkiye de zaman kaybetmeden kesilir

0|0
    0|0
  • Bilmiyordum.

0|0
    0|0
  • Olabilir, yalnız her kural zorlamadir, kimseyi zorlayamazsin, biz Hindu değiliz, hatta Hindistan da bile sadece bir köy de hu gelenek var. . Düşün artık kalan nüfusu. . O yüzden her gelenek kendi ortamına ozgudur.

0|0
    0|0
  • Peki bu sexist bir davranış değilmi

0|0
    0|0
  • Bence devlet hatıra ormanlarını şehir parklarını çevre planlarına ekleyerek bu ağaçlandırma faaliyetlerini insanlara yaptırabilir. Ve böylece o doğan çocuk büyüyünce kendi adının olduğu bir ağacı orada olur o ölse bile adı o ağaçta yaşar...

0|0
    0|0
  • Dikilecek yer belirlemek gerek, yoksa plansız dikimin sonucunda kesmek gerekir.

0|0
    0|0
  • Erkekler için ne dikiliyo peki :D

0|0
    0|0
  • Türkiyede'de olsa keske

0|0
    0|0
  • Böyle bir şeye bizim de ihtiyacımız var. En az 3 çocuk diyen köpeğe karşı güzel olur.

0|0
    0|0
  • Ülkeyi kes abi.

0|0
    0|0
  • Büyükçekmece belediyesi ağaç dikmeyen çiftlerin nikahını kiymiyor.

0|0
    0|0
  • Ağaç dikmek için çocuk doğmasına gerek yok saçma bir şey.

0|0
    0|0
  • Zorunluluk değil de insanları buna teşvik edilmesi hoş olabilir.

0|0
    0|0
  • Çok güzel bir olay keşke bizde de yapılsa

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    6

Kızlar Ne Diyor 9

• ağaçtan zarar gelmez. Zorunlu olsun şu egzozdan ve şehirden ormanları göremiyoruz zaten -.-

1|0
    0|0
  • çok güzel bir bence canım ve kesinlikle özendrici olmalı ve her çocuk için en az bir ağaç dikilmeli...

0|0
    0|0
  • Güzel bir fikir ağaç dikmek

0|0
    0|0
  • Çok güzelmiş keşke burada da yapılsa

1|0
    0|0
  • güzel bir adetmiş :) her ülkede doğan her kız erkek çocuk için en az bir ağaç dikilseydi keşke :)

0|0
    0|0
  • Çok güzel bir uygulama olurdu :)

0|0
    0|0
  • Geçen survivor'da oynanan oyunda sorulmuştu. Çok şaşırmıştım rakamı duyunca, burda da yapılsa keşke

1|0
    0|0
  • Survivor izlerken duymustum

0|0
    0|0
  • Gönüllü yapilmali yinede cok guzel bir sey

0|0
    0|0
Yükleniyor...