Oruç tutmayanlara neden saygılı davranilmiyor?

Bazi nedenlerden dolayı oruç tutmuyorum. Bugun bir köşede oturup poğaça yedim. Yoldan gecen bir kiz bana
" Ay bari tutanlara saygili olun dedi.
Napim gidip tebrik mi edim?
Kendilerine tutuyolarsa dayanicaklar?

1|0
21|40

En İyi Erkek Görüşü

• Oruç kişinin zaten elinin altında yemek yeme imkanı varken bile bile yemeyip kendini nefsini sınama yoludur.

Oruçlu bir kimsenin yemek yiyen birisine niye yiyorsun deme hakkıda yok , onu diyen saygısızlık eder asıl.

Herkesin tuttuğu yediği yemedigi kendine , milletin yediginden anında etkilenip nefsine yeniliyorsa kimse zaten zorlamasin tutmasin tantanaya gerek yok.

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• O zaman kendini eve hapset de. Bana ne de. Ne yapacagima size gore mi karar verecegim de?
    Uykuya da tuttur de.
    Ne zorluga gelebiliyorsun ne gorunce nefsine hakim olabiliyorsun ne diye tutmaya cabaliyorsun de.
    Sen diger 11 ayda fakirlere karsi bu kadar hassas davraniyor musun ki? De.
    Fakirleri onemsemeden piknikler yapanlar sokakta bahcesede balko da kokusunu butun sokaga yaya yaya gostere gostere yiyenler 1 ayda kendilerine saygi bekliyorlar.
    Once kendin saygili olucaksin ki saygi bekleyebilesin de.

2|0
    0|0
    • Sonunda dusuncelerimi tercume eden biri. Normalde disarda yerler hic aç var mi cani ceken var mı demezler. Ramazan olunca havalara giriyorlar

• Aynen. Ramazanda piknik yapsan tepki alma ihtimalin %200 ama ramazan disinda herkes yapiyor...

• Sen hic fakirlerden zenginine niye orda kebablari goturdun lan diye saldiran gordun mu
      Oyleyse bakmayacak.

Erkekler Ne Diyor 39

• Dışarıda yemek yiyen birine ''Biz oruç tutuyoruz saygılı olun'' demek o kişiye saygısızlık olur esasen. Sanki gözüne sokacak bilerek yiyor. Ayrıca oruçlu olanlar yemek gördüğünde açlığı 2 misline mi çıkıyor? Şahsen ben oruçlu iken birisinin benim karşımda yemek yemesi beni rahatsız etmez. Oruçlu olduğumu bildiği halde bu sebeple gözüme sokarak, bilerek yiyorsa o zaman saygısızlık olur.

2|0
    0|0
  • ben de oruç tutuyorum ama böyle diyen insanların ağzının ortalık yerine bir tane çarpasım geliyor.
    sen orucu kendine tutuyorsun, sana ne elalemden, kim ne yer ne içerse içsin, sen onları görüp zorlanıyorsan tutma! nefsine bu kadar hakim olamıyorsan orucun ne anlamı kaldı o zaman.
    millet orucu aç kalmak zannediyor, oruç açın halinden anlamak için tutulur, Allah rızası için tutulur. böylelerinin adı müslüman... -_-

2|0
    0|0
  • Ben yılın geri kalanında, sokakta aç yaşayanların gelip kimseye bari açlara saygınız olsun dediğini duymadım. Psikolojik baskı oluşturmak amaçları, tutuyorsa kendine kimseye bir şey söylemeye hakkı yok.

2|0
    0|0
  • normalde oruçlu olup olmadığı birine sorulmaz yani birine de söylenmez hava basıyormuş gibi çok yanlış allah muhafaza oruç tutayım derken daha beter günaha girilir öyle gösteriş için ibadet yapmak çok sakat bir şey. onu diyen kızın saygısı yok asıl boşver sen takma kafana..

1|0
    0|0
  • Milletin icinde yiyilip icilmez. Peygamberimiz devrinde bile bir Yahudi sirf Buna ozen gosterdigi icin Cennete girmis. Eger islam sa inancimiz goruyoruz ki olmayanlar bile zamaninda saygi gostermis dikkat etmek gerekir. Onlarin gozu onunde yemekten bahsediyorum. Kose evde ne yerseniz yiyebilirsiniz

2|0
    0|0
    • Ramazan disinda disarda yerler
      Hic aç var mi dussnmezler ramazanda imana geliyorlar

• He bak orasi oyle yanlis anlama. Bir insanin normalde maddiyatten koti birinin gormemesi icin disarda yememesi lazim yani sokak cadde vs. Bunu da dusunemiyoruz.

• Herkes kendi için oruç tutuyor tutanda tutmayanda birbirine saygılı olmak zorunda.

1|0
    0|0
  • Oruç insanın nefsiyle olan mücadelesidir ve bu sadece yeme, içme konusunda değildir. Etrafa saldıranların zaten tuttuğu oruçtan da ne kadar hayır gelir onu Allah bilir.

1|0
    0|0
  • "Nefsine hakim olamıyorsan tutma" deseydin sende.

2|0
    0|0
  • Gerçekten orucun bilincinde olan kişi böyle laf etmemeli. Ama sen de saygılı ve bunun bilincinde olup dışarıda değil de gizli yemelisin ;)

1|0
    0|0
  • herkes kendine tutuyor ne yani tuttuğu orucun sevabı bana mı sanki istedğim gibi sigaramı içerim tutmadığım zamanlarda ve kafam eser tutarım dileyende karşımda yemek bile yesin no problem

1|0
    0|0
  • İbadetin gizli yapılanı makbuldür derler ama şu an hem oruç tutan hemde tutmayan birbirine genelde nedense saygı göstermiyor herkesin inancı ve düşünceleri kendine.

1|0
    0|0
  • Genelleme bir kisi yüzünden. . Oruç tutanlara saygıları yok asıl nasıl mı, oruçlu insana gıybet yaptırmaya çalışan mı dersin, abaza muhabbetler mi yapan dersin, yanında utanmadan yemek yiyen mi dersin (seni kast etmiyorum) . Yemekten kasıt bir kisinin yanında göstere göstere yemektir. Her iki tarafta birbirine saygı duymak zorundadır.

1|0
    0|0
  • yok kardesım bizim ülkemiz de öyle seyler. toplum değişti. cidden bak imkanı olan in cin top oynayan yerden kafasına göre takılacagı yerden ev alıyor. yalnızlık aranıyor artık. nereye gelicem. insanlar katlanamıyor. yolda sigara içilmezdi eskiden adam pofur pofur içiyo. hadi diyorsun 1. ulan 2. si. 3 5 10. artık oruc tutan 1 tutmayan 10olmus. metro cıkısı merdıvenlerde yakıyorlar. lan az bir bekle. kırmızı ısıkta kamera yoksa kım dınler o da var. bakıyon otobuslerde herkes yalnız. ben tek kalıyorum. valla param olsa müstakil ev alırım. 60tl kapıcı parası veriyom. sanki çok lazımmıs gibi. ama koyuyor. yok copun zamanı varmıs yok su yok bu. ne ugrascam.

0|0
    0|0
  • işte orada o aklına kondurduğumun kızına bir bakar mısın özel bir nedenimden dolayı tutamıyorum deseydin. Daha iyi olurdu. Tutmazsa tutmasın bana ne. Amma şu bilerek ellerinde sigara su ile dolaşan kişilere uyuz oluyorum. Onlarla hesaplaşacaz.

1|0
    0|0
  • Onu söyleyen nefsin e sahip olamıyor da ondan ben tutuyorum tutarken dene yerlerse yesinler canım istemez hiç o işgüzarın dikkat çekmek isteyen biridir

2|0
    0|0
  • haklısın tabi sonuçta açların halini anlamak için tutuyoruz önümüzde yiyenler olabilir

1|0
    0|0
  • bende anlamıyorum yemek yiyene laf söyleyenleri

1|0
    0|0
  • Picler

1|0
    0|0
  • Sende haklisin

1|0
    0|0
  • ben davranıyorum onlar bana davranmıyor

1|0
    0|0
  • gerizekalılarda o yüzden

1|0
    0|0
  • Tutmayanlaara değiş tutanlara saygı göstermek gerekir. Ramazan ayı yokmuş gibi davranamazsın !

1|0
    0|0
    • Ama oruc tutmayan biri asagilanmayi haketmiyor

• tabiki hak etmiyor. ama türk milleti malum. Ramazan ayı nefsini terbiye etmeli insanlar ama bizde öyle bir şey yok sinir, strese dönüyor bizde Ramazan ayı. O yüzden daha dikkatli olsan daha iyi olur.. belki de ters birine denk gelmişsindir takılma boşver..

• eeee o ne yapsın yani seni görünce saygı duruşuna mı geçsin... Eskiden edep vardı haya vardı. orucunu ye ama milletin gözünün önünde yeme...

0|0
    0|0
  • Haklisin

1|0
    0|0
  • Biz saygılı davranmayı ne zaman öğrenirsek milletce o zaman oruç tutmuş oluruz işte.

1|0
    0|0
  • tutmayandan banane istediğini yapsın istediğini yesin ama normalde umursamıyodum artık iyice nefret eder oldum öyle insan tiplerinden sürekli buraya yemekler tatlılar koyup ta nasıl omuş diye soruyolar amaçları ne anlamak güç yiyosan ye bize ne

0|0
    0|0
  • bende tutmuyorum ama dışarda sigara içmem yemek yemem çay içmem sakız çiğnemem oruçlu insanlara saygı duymak gerekir millet 17 saatin üstünde oruc tutuyor hava sıcak anlayışlı olalım lütfen

1|0
    0|0
  • tutmayan insan çok. istisnalar hariç saygısızlık eden yok. ve genelde tutmayanlar da tutanlara saygı gösterip yanlarında bir şey yemiyor. sadece kendin üzerinde olayı genellemen yanlış olmuş

1|0
    0|0
  • Ne komik demi hem siz oruç tutanlara saygı gosyermiyeceksiniz hemde saygı bekleyeceksiniz ne kuş beyinlisiniz

0|0
    0|0
    • Hakaret mi ettim tutanlara?
      Gidip koseye oturup bir pogaca yedim.
      Canlari cekiyorsa tutmasinlar. Evkerinden cikmasinlar napim?
      Orucun amaci nefsi terbiye etmek. Ac kalmaktan ibaret değil

• nasıl söylendiğine bağlı sana söyleyenin. normal uslup değilse oruç tutmamaktan bağımsız ne olursa olsun yanlıştır.
      Ama dışarıda yemek yemek konusunda ramazanda fikrim net

• @feminum ben kayseride yaşıyorum bizim büyüklerimiz anlatır işte zamanında Ermeniler burda yaşar iken ramazan ayı gelince Ermeniler çocuklarının eline bir şey verip sokağa cikartmazlarmis Müslümanlar oruç tutuyor Die ulu orta yerde asla ne bişey yer nede icerlermis şimdi diyorum ki bu Ermeniler bile bu kadar saygılı bunlar Hangi milletin evladı yoksa laikligi savunduğu Yunan İngiliz?

• Valla kücük cocuklar bile tutuyorsa koskoca adamlar tutmuyorsa saygı felan duymam :D

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    9

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 20

• Bu evet saçma ötesi bişey. Tamam sen tutuyosun iyi güzel. Ben de tutuyorum Allah kabul etsin. Ama tutup da niye şunu içiyon bunu yiyon demem kmseye. Hatta onu farketmem bile. Yani o biraz kendi canı çekmis sana b*k atiyo durumu. İlginç yani. Sana ne arkdsm.

4|1
    0|0
  • En gıcık olduğum şey yaa.. Herkes aynı şeye inanmak aynı şeyi yapmak zorunda değil. Sanki gidip de zorla ağzına yiyecek tepiyoruz. O kadar çok dokunuyorsa restoranları da kapattırsınlar ramazanda.. Oruçlu olmayana vebalı gibi bakmaktan ne zaman vazgeçecekler merak ediyorum. Kendileri gibi olmayanı hor görmek, dışlamak yobazlıktan başkası değil.

3|0
    0|0
    • Disarda restorantlarda aksama kadar yemek yerler hic düşünmezler acaba yoldan gecenler aç mi canlari cekiyor mu diye?
      Ramazan ayinda kendilerini bir b*k saniyolar. (Hakkiyla tutanlar haric)

• oruçlu olmayanların açık yerlerde bir şeyler yememeye dikkat etmeleri bir nezakettir. Nezaket zorla istenecek bir şey değildir. Herkes nazik olmak zorunda değildir, oruç tutanlar herkesin kendilerine nazik ve zarfi olacakları varsayımıyla oruca niyetleniyor değiller... köşede yiyorsanız lafım size değil. Çok göz önünde olmamaya dikkat etmek lazım; ancak bir kafeye giriyorsa kişi bunda bir nezaketsizlik yoktur. ama dediğim gibi dondurma yalaya yalaya gezmek nezaketsiz bir ddavranış olur.

1|0
    0|0
  • Aynen öyle

1|0
    0|0
  • Sanki bize müslüman. Sanki zorla ağzına poğaca koyuyoruz. Boş işler müdürü

1|0
    0|0
  • Çok ayıp yaptığı

1|0
    0|0
  • oruc tutanlara niye saygılı olunmuyorsa o yüzden

0|0
    0|0
    • Ya hakaret etmedim, gidip agizlarina zorla yiyevek de sokmadim daha napim?
      O 11 ay boyunca disarda yiyip icenler hic dusunmuyor acaba aç var mi fakir var mi diye.

• Sen dusunmuse benzemiyorsun

• Amaç zaten yiyenleri görüpte dayanmak.

1|0
    0|0
  • 11aydır muslumanlığı aklına grlmeyip 1ayda geliyor ya bayılıyorum oyle kafalara ,😒

1|0
    0|0
  • aynen katılıyorum sana herkes bir farklı bakıyo noldu yani tutuyosun kendine tutmuyosan da kendine anlamıyorum ben bunları ya

1|0
    0|0
  • Haklisin bence de , tutuyosan tut dayan , herkesin günahı kendine seni elestirmesi saçma

1|0
    0|0
  • Tutamıyorsanız ya da tutmuyorsanız bile saygılı olun. Gidin çok açsanız bir köşede yiyin. 12 ayda 1 ay böyle davranmak zorundasınız gocunacak bir şey yok. Ben arkadaşıma sigara bile içtirmiyorum oruç tutanların canı çeker diye. Ben Kızılay'a gittiğimde içki içen bile görüyorum gerçi...

0|0
    0|0
    • Köşede yedim zaten. Ayrica saklayarak yedim
      Ayrica disarda sosyal medyada yemek fotolati paylaşırlar. Disrda yemek yerler. Hic dusunmezler aç var fakir var mi diye. Ramazan olunca imana geliyorlar iste

• Ben hesaplarında yiyecek paylaşanları da kınıyorum. O anda canı çeken olur alamayan olur. Görgüsüzlük resmen. Onların yaptığı daha ayıp

• Saygısızlık yapan sensin milletin oruçlu olduğunu aç olduklarını biliyorsun neden herkesin önünde yiyosun.
    Esasen ben utanırım. Kişilik meselesi.

0|0
    0|0
  • terbiyesziller tü

1|0
    0|0
  • Yani bakmak göreceli tabii ama sen saygı gösterdiğine inanıyomusun?

1|0
    0|0
    • Gidip agizlarina zorla yemek sokmadim hakaret etmedim saygiliyim evet.
      Nefislerine sahip olamayacaklarsa tutmasinlar. Ayrica yemek heryerde var televizyonda lokanta pastame kafelerde
      Tek benden mi goruyorlar?

• Bak hatan şu ki herkes yapıyor ben neden yapmayım mantığındasın. Ağızlarına istesende zorla yemek sokamassın zaten yapabileceğin şeyin karşılaştırmasını yap. Onlar orucunu gidip duvar kıyısında daha sakin bir ortamda akşama kadar bekleyerek tutamaz fakat senin yemeğini daha sakin bir ortamda yeme şansın var sanrım yanılıyomuyum?

• Zaten oyle yaptim detayfa kosede oturdum yaziyo

• Milletin içinde yemeyeceksin. Saygı olmalı. Sen tutmuyosan tutanlara saygı duy oruçlular de git evinde ye

0|0
    0|0
    • Orucun amaci nefsini terbiye etmek. Ayrica kendikerine tutuyorlar bana mi tutuyorlar. Ozmn onlar evinden cikmasin. Madem dayanamıyorlar

• Kosede yedim karsisinda degil

• Ayrica saklayarak yedim

• Ayıp etmiş kadın sana. Ama sende dikkat et Bundan sonra

0|0
    0|0
  • Musluman olmayan insanlar bile oruc tutanlara saygi gosteriyor kimse senin icin tutmuyor tabi orucu ama o an o insanin da cani isteyebilir bunu dusunerek saygi gosterebilirsin. Karakter meselesi tabi..

0|0
    0|0
    • Ben yesem de yemesem de o aç olucak.
      Nefsine hakim olmalı insan

• Ya ztn bir kosede yedim. İyi de benden gormeseler yemegi yine akıllarına gelecek. Kimsenin karsisina oturup afiyetle yemedim zaten. Bunu ben oruclu insana degil 12 ay bouunca yapmam ztn

• Gorup de istemek baska mesele ama bir kosede kendi halinde yedigin halde bunu yaptiysa ayip etmis

• Benim için tutmuyor. Kozmopolit bir ülkede yaşadığımızı ve herkesin müslüman olmadığı gerçeğiyle yüzleşmeleri lazım.

1|0
    0|0
  • Saygı denilen şey karşılıklı olur. O hanımefendi size saygı gösterdiğini mi sanıyor acaba? Sokakta bu şekilde polemik yaratmaya çalışanları önce kendi nefislerine hakim olmaya davet ediyorum. Moralini bozmamalısın.

2|1
    0|0
Yükleniyor...