Gusulsuz sabahlamak sabah ezanindan sonrada gusul almak günes dogmadan oruca kefaret kaza gerektirirmi?

Gece cünüp olup sahura kalkma niyetiyle uyusak ve gece uyansak söyle hafiften sonra daha var gibisinden uyusak sonra sabahta vaktin bitip gusul almamiz gerektigini hatirlasak alip oruca niyetlensek sabah
bu orucun hükmü hanefilerde nedir?
Sistani. org
Bu site hangi mezhep ve dogrumu söylüyor kefaret ve kaza mi tutmam gerekli simdi :(
diyanetde cünüplük oruca engel degil diyo

ayrica genze kadar su cekmek ama suyun genze kacmamasi oruca engelmidir?

0|0
3|8

En İyi Erkek Görüşü

• Orucun şartları arasında gusül abdestin olup olmaması yoktur. Kadınlara özel durumlar dışında, cenabet olarak oruca niyet edilirse o oruc kabul olur.

Doğru olan sahura kalktığında eğer imsakın kesilmesine vakit varsa kişi cenabetse ya da cinsi münasabette bulunmuş ise önce gusül abdestini almalı sonra sahur yapmalıdır. Boy abdesti olmadan cünup iken yemek içmek doğru değildir.

Eğer sahura zaman kalmadı ise, ağzını suyla çalkaladıktan sonra kişi önce sahurunu yapıp niyet edip sonra banyosunu yapıp gusül abdestini alabilir.

Cünupluk orucun tutulmasına mani değildir. Cenabet oruca başlanabilir. Abdestsiz olduğu halde niyet edilebilir.

0|0
    0|0
    • Sistani org diye bir site var orda farkli yaziyor bir okuyup söylermisin bana?

• Eğer oruçken cünüp olursan orucun bozulur ama cünüp iken oruca niyet edip tuta bilirsin. Orucuna devam et orucunu bozmak için bahane mi arıyorsun anlamadım ki.

• Oruçken isteyerek cünüp olursa rüyalanma dışında orucun bozulur.

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 7

• Olay cok karisik bir durum sabah kalktin cunpsun yikan devam edebilirisn. Ama cunupken de orucu tutulur mu arasirmak gerek. Ben cunupken yemek yenilmemeli diye biliyorum o halde nasil sahur yapilip oruc tutulur. Kitaplardaki hukmu iyi bilmemiz gerekiyor. Su genze kacarasa eger oruc bozulur. Bozulma korkusu varsa orucu acinca o islemi kaza edersin

0|0
    0|0
  • oruç başlamadan alman gerekli diye biliyorum ben

0|0
    0|0
  • Engel değil derken sahurdan sonra abdest almalısınız

0|0
    0|0
  • Nasıl yani yaa gece nasıl cünüp oldun? Gözlerini açtın ıslaklık var geri nasıl rahatça uyudun? Sahura kalkmadın uyumaya devam ettin sonra kaçta uyandın ve şu suyu genze kadar çekmeyi nasıl becerdin ve bilerek mi çektin?

0|0
    0|0
  • Eğer ilk kez öğreniyorsan gerektirmez. Burdan fetva vermeyelim ama bildiğin halde bırakıp sonra alıyorsan gerekir.

0|0
    0|0
  • Onu bırak şimdi gece ne oldu kamyonu nasıl devirdin onu anlat

0|0
    0|0
  • Bende şu an yapmamak için zor duruyorum

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• İmsak kesilmeden önce boy abdestini almak gerekir

0|0
    0|0
  • Eğer rüyada olduysan sabah uyanınca alırsın oruca zarar vermez genze kadar su çekmeden alabiliyorsun bu durumda ki almazsan vakit namazlarını kaçıracaksın. Mantıken düşünürsen namaz oruçtan daha büyük bir ibadet. Ama sen bilinçli olarak o durumda sabahlamışsın bu durum farklı olabilir. Kefaret bilmiyorum ama kaza gerekebilir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...