Din ile ilgili kafam karışık ne yapacağım?

Arkadaşlar ben namaz kılan oruç tutan birisiyim ibadetlerimi yapmaya çalışıyorum kabul oluyorsa inşallah ama kafama takılan çok şey var. Şöyle bir düşündüğümde mesela sürekli kadına kısıtlama getirilmiş erkekler yüzünden. Hiç erkeğe yapma etme yasağı yok zina ve göz zinası hariç. Mesela kadın hac ibadetiini yapmak istiyor ama yanında mahremi olmadan gidemiyor kadın kapanıyor yazın sıcağında güneşin alnında kim yüzünden bakmasnlar diye. Kadın seyahat etmek istiyor ama 2 günü geçemiyor yoksa günah ya da 3 günü geçemiyor çünkü günah. Erkek kadın bir ahlaksızlık yaptığı zaman eşini dövebiliyor ama adam yapınca bir şey olmuyor dövme yok sürekli kadınlar kısıtlanıyor erkekten kaçmak zorunda kalıyor itaat etmek zorunda kalıyor ama bu dünyada da öbür dünyada da çok eşlilik onlara huriler veriliyor kuranda kadın ve erkeklere verilen ortak şeylerin yanında birde erkeklere huri vaadi var kıskançlığımız alınıyor falan diyorlar ama kim ister eşini paylaşmayı anlamıyorum yani her bakımdan rahatlar giyim konusundan dışarı çıkma konusuna kadar niye kadınlar bu kadar kısıtlanıyor erkeklere bu kadar mükafat veriliyor bizim şahitliğimiz bile 2 kadın olacak bu kadar güvenilmez varlık mıyız taciz tecavüz dayak hepsi erkeklerde ama cehennem çoğunluğu bizde diyorum bu kadar ne yapmış olabiliriz artık bunları kafayı yiyeceğim düşünmekten ne yapacağım bilmiyorum.

0|1
8|19

En İyi Erkek Görüşü

• çok fazla soru var kafanda, hepsine tek tek cevap vermeye çalışmaya ilmimiz de yetmez, vaktimiz de ama dilim döndüğünce 1-2 şey yazayım

mesela şahitlik meselesi; kadınların duygusal olmalarıyla alakalı bir durum. Akılları yerine duygularıyla hareket ediyorlar çoğu zaman. bunu inkar edemeyiz sanırım hiç birimiz

çok eşlilik meselesi çok katı kriterlere tabidir. özellikle savaş sonrası dönemlerde ümmetin çoğalması adına getirilmiş bir kural. tekrar ne zaman lazım olacağını kimse bilemez. kaldı ki aklı başında hiç bir adam günümüz şartlarında birden fazla kadınla evlenmez.

dayak diye birşey yok. çeviri yapan meal uzmanlarının keyfi bir uygulaması. yatağını ayırabilirsin, onunla konuşmaya bilirsin, son olarak onu boşayabilirsin. boşamak için kullanılan kelime, dövmek için kullanılan kelime ile benzerlik taşıyor arapçada. haliyle de yorumlayanlar erkek olunca da kendilerine göre yorumluyorlar. mehmet okuyanın (kendisinin kuran konusundaki bilgisi eşsizdir) bununla ilgili bir açıklaması vardı, istersen araştır

seyahat kapanma vs gibi konular tamamen kadını korumaya yönelik önlemler.

şöyle söyleyeyim, kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir dönemde; peygamberimiz kızını omuzlarına alıp mekke sokaklarında dolaşan ilk insandır. o çağlarda hristiyan avrupada kadınlar cadı diye diri diri yakılırken, regl oluyorlar diye evlerin bodrumlarına kitlenirken, yıkanacakları zaman erkekten artan pis su ile yıkanırlarken; islamiyet kadına miras hakkı, boşanma hakkı gibi ciidi haklar vermiştir. islam kadını koruyan ve kollayan bir dindir.

umarım anlatabilmişimdir

4|2
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Kardeş biraz uzaktan bakmayı dene.
    Kadınım ben de evet erkekler daha avantajlı gibi görünebilir ama erkeklerin kılık kıyafetleri genel olarak kadınlardan edeplidir.
    Sokakta sırtı açık erkek yok ve bu haram değil Onlar için.
    Kadını erkek çok hafif iz kalmayacak şekilde zorda kalırsa dövebilir bu katiller aşırı şiddetçiler dinle alakalı değil kendi kişilikleri bozuk.

Huriler verilebilir erkeklere açıkçası ben o kısmı pek düşünmedim.
    Kadınlar en çok dillerinden kaybediyor bak ülkemizde adam eve gelince dırdır yapan kadın kocası dışarıda kalınca bozuluyor ee niye gidiyor adam?

Kadın erkek ikisi de insan olmalı.
    Örtünmek kadın için iyidir saçları kapatışından bedeni muhafazaya kadar ben ilk kapanırken hoşlanmazdım ama şimdi kapanmak hoşuma gidiyor biz yarı kapalıyız genel olarak hakkıyla kapanmak da nasip olur inşallah.
    Kadın olarak doğduk kadın kısmından mesulüz ama erkek de erkek olarak doğdu erkek kısmından sorumlu.
    İslam'da evin maddi sorumluluğu erkektedir. Sistem bunun üstüne kuruludur. Hepimiz yanacağız günahlarımızca Allah affetsin hepimizi insnalığımızın hakkını vermek umuduyla

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Sorularına teker teker cevap vermek istiyorum. Giyim konusunda Kadınların iyiliği için tesettür emredilmiştir. Bunun sizler için daha hayırlı oldugunu anlarsanız eger bu size zor gelmeyecektir. Seyahat konusunda ise evli bir kadının da erkeginde zaruret olmadan eşini yalnız bırakıp seyahate cıkması dogru değildir. Yapma etme cezası erkeklere yok demişsin ama kadınlara kılınan haram erkeklerede kılınmıştır bu konudada önyargılı davranmışsın. Helalin olmayan birine bakmak kadınada erkegede haramdır gıybet öyle dedikodu öyle zina öyle her konuda eşitiz tesettür hariç bunda hemfikirim. Cennete huri meselesine gelirsek Allah kimseye zorla sana şu kdr huri vericem demiyordur. İsteyen sadece eşiyle beraber olabilecektir. Bize huri verilecekse sizede ğılmanlar verilecektir. Önemli olan erkegin gücünün yeterli olup olmadıgıdır. Bir erkek senin bütün ihtiyacını karşılayabiliyorsa fazlasına gerek varmıdır. Bir telefonun var her ihtiyacını karşılıyor. İkinci bir telefon istegin olurmuydu?

0|0
    0|0
    • Şahitlik konusunda da buradaki esas mesele kadının yaratılışı ile doğrudan alakalıdır. Onun psikolojik yapısının bir gereğidir. Kadının esas mizacı heyecandır ve heyecanlarıyla yaşar. Bunun için düşünceler, aklından çok kalbine işler, tesirleri de o şekilde gelişir. Hadiseler karşısında pek tarafsız kalamaz. Merhamet ve şefkat tarafı ağır bastığından hadiselere sezgisiyle yaklaşır. Kur'an, "Kadınlar unutabilirler, onun için şahitlikte onlara bir yardımcı verilmeli." diyor. Bunu, kadını yaratan Yüce Allah ifade buyuruyor. Öyle ise bu değişmeyen bir kaidedir. Kadınların içinde unutkan olmayan, bazı erkeklerden daha güçlü hafızaya sahip olanlar yok mudur? Şüphesiz vardır, ama umumi olarak kadınlarda bu psikolojik hal daha çok görülür. Hadiseyi akıllarında fazla tutamamaları normaldir. iki kadının şahitliğini, bir erkeğe denk tutmakla onun hakkını zayi etmemiş, aksine onu korumuş, bir günaha düşmesini önlemiştir. Çünkü şahitlik büyük mesuliyet gerektiren bir iştir, ağır bir vazifedir.

• insanların kalıplaşmış düşüncelerini duymuş dolmuşsun en basiti sırf bir çocuk dünyaya getirdiğiniz için cennet ayaklarınızın altında bunu niye kimse söylemedi.
    ayrıca çok eşlilik kadını izin verir müsade ederse geçerlidir. zina kavramı giyim kuşam erkek içinde geçerli bazı konuları doğruca anlayın dine bahane bulan insanlardan değil.

0|1
    0|0
  • yazdıklarının çoğu kulaktan dolma bilgiler. bence okuyabildiğin değil anlayabildiğin dilde Kuran'ı oku, düşün ve anla. orada bu yazdıklarının birçoğunun değişik olduğunu ve aslında hakların nredeyse eşitlendiğini göreceksin.

0|0
    0|0
  • sen en iyisi Kur'an-ı Kerim'i açıp oku mealiyle birlikte çoğunun zaten kitabımızda olmadığını göreceksin çoğu o dönemdeki hacı hocadan kalma bir şey ve hala devam ediyor inan öyle şeylere hurafeden başka bir şey değiller Kadın ve erkek eşittir bunu unutma ikisininde yapmaması gerekenler aynıdır. Bazı sözde dinciler kendileri erkek olduğu için öyle bir şey demişler zaten bakarsan hepsi başka kadınlarla olma

0|1
    0|0
  • Şuanda senin yazdıklarının çoğu şeriat çerçevesinde bizim dinimiz bu değil
    enazından bu benim düşüncem kadın tabiki kapanıcak dinini ibadetini yapıcak

Huri meselesi aslında farklı bir kavram yani diyorki 40 huriden gözlerini kamaştırıyor orası güzelliklerin diyarı dünyanın zevkini cennete değer biçmiş olma şekli olsa gerek.

tabi benimki cahil adamın cahil görüşü

0|0
    0|0
  • Kardeşim sana anlatmak isterdim ama korkarım ki seni tatmin etmeye ilmim yetmez ama şuna emin ol hepsinin açıklaması ama ben seni tatmin edemem bu konulara hakim birine sor emin ol tövbe edip Allaha siginacaksin İslamiyet öyle dışardan bakildigi gibi basit değildir yok erkek döve bilir yok isterse dört kadınla evlene bilir sana sadece şunu söyleyim erkek bir daha evlene bilmek için karsinin rızası olması gerekir ve erkeğin durumunun olması gerekir Ayrıca hepsine aynı şekil yaklasa bilecek nefis yani senin evli olduğun erkek senin rızan olmadan ikinci kez evlenemez dediğim gibi konulara tam hakim ilmi imanı tam birine sor bence tabi gerçekten öğrenmek istiyorsan

0|0
    0|0
  • Çok derin konular ve ilim sahibi olmadan hakkında yorum yapmamak gerek. Ama herkes kendi şahsi düşüncesini paylaşabilir. Kimse kesin bir kanaat sunmasın. Bana göre bu Arap kültürü. Arapların kadınlara karşı olan tutumunun din adı altında diğer milletlere yansıması. Çok sıkıntı konular valla hak veriyorum.

0|0
    0|0
  • Yazdıklarının içerisinde bazıları dini emirler değil olmaması gereken törelerdir. Cennet erkeğe huri konusuna gelince kimileri de kadına da nuri yok mu diye takılır. Dinde dövme olayı zaten yok peygamberimiz s. a. v efendimizin hayatını iyi okursanız böyle bir şey yok haramda zinada Allah bir ayrım yapmamış ki yapanlar kendi adına yapıyor ve düpedüz şirke giriyor. Allahın diledikleri Allahın emirleri geçerlidir diğerleri hurafeden ibarettir. Uydurukçulara değil kurana bak.

0|0
    0|0
    • Yürü be kardeşim, şaka la şaka
      Dövme yoksa bunu kuruhan diye bir notepad e
      Nisa#jxjn 34 kısmına ben mi yazdım?

zAllah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. Onun için sâliha kadınlar itaatkârdır. zAllah'ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar. Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü zAllah yücedir, büyüktür.

Yolunu açtım Hani Ömer doneminde kitabı değiştirdiler orijinali böyle değil dersen diye

• @Ascidea Hak Allahtır haklıda Allahtır. Allah ne diyorsa öyledir Öyle gerekli gördüyse o Allahtır. O dövmenin ana nedeni evine kocası yokken mahrem erkek alması olayıdır. Veda hutbesinde Alah rasulude lanetliyor. İnsan soyundan nasıl emin olacak. sınırları koyan Allahtır. Allahın sanki bilmediğini öğretmeye kalkanların yeride zaten cehennemdir.

• Hah işte bu nokta katı sıvı gaz karıştı...

Usta yine yanlış geldik orada hatunun ayarsız yapısına itinaden öyle diyor,
      2 şahit olayı da oradan geliyor vb vb

Allah in dedikleri ve kadının sosyal ortamdaki yeri de birbirini yorumlatan şeyler, (Allah olmayacak işi emretmez bir olay işliyor ise işlemesi gerektiği gibidir, mevcut düzen allahin emretigi gibi ise diğer alternatifleri kötü olmalı)

• Bu konuyla ilgili güzel şeyler yazabilirim ama bıktım yazmaktan açıkçası. Bana mesaj atarsan belki daha sonra kafandaki soruları cevaplayabilirim az çok. Atmayabilirsin de keyfin bilir.

0|0
    0|0
    • burdan yazsan

• Cidden yorgunum şu an ve gerçekten daha önce bu konularda çok soru cevapladım. Genel görünüş olarak bakınca haklısın öyle gözüküyor. Bu senin her şeyi tam detaylı bilmemenden dolayı kaynaklanıyor. Konuya duygusal bakmazsan ve olumsuz bakmak yerine tarafsız bakmayı seçersen, detaylarına inersen öyle olmadığını görürsün. Bir de internetteki her bilgiye inanama. Peygamber efendimizin hanımlara davranışlarını ve hadisi şerifleri oku.

• Git diyanet fetva hakkına sor burda o kadar dini bilgiye sahip insan yok.

0|0
    0|0
  • Seni etkileyen konulara fazla takılıp tek taraflı yaklaşmışsın olaya

0|0
    0|0
  • Yanlis seyler dusunuyosun ondan kafan karismistir

0|0
    0|0
  • Kardeşim ben imam hatip mezunuyum bu sene ilahiyat gideceğim. Bu sorunu cevaplarım ama uzun bir cevabi var kolay bir konu değil.

0|0
    0|0
  • islam dininin kadına verdiği degerı hıcbır dınde bulamazsın ben bır sosyoloğum ınanmıyorsan hepsını arastır dedıklerımde haklı oldugumu göreceksın

0|0
    0|0
    • Araştırdım çoğu kuranda yazanlar. Çok eşlilik huriler kadının 2 şahitliği erkeğin 1, ahlaksızlık yapan kadının dövülmesi falan

• İslamı googıldan degil ehli sünnet alimlerden öğrenebilirsin gogilda kuan namaz peygamberde yok diyor. Kafan karışır daha çok... Birde ehli sünnet görünüp yanlış fetva veren bircok insanda gogılda mevcut. Aldıgın bilgilerin kaynagına dikkat et. Kuranda dövün demez yataklarınızı ayırın der Zinanın cezası dövmek degildir erkegede kadınada bekar olanlara falaka evli olanlara recm dir. Yatagı ayırdınız anlamıyor ikaz ettiniz anlamıyorsa dövün der ama yüze vurmak yine caiz değildir. Dövmeye degil boşamaya tesvik eder ayrıca...

• googleda gördüğün cogu sey uydurma ve ateist sacmalıgı guvan bana kuranı kerım de tek bır acık olsadı bunu kanadalı prof. dr. gary miller bulurdu ki o bu iş icin 15 yılını ayırdı ve sonunda musluman oldu.. bunu unutma süphe ve ıman aynı terazıde bulunmaz

• Allah yok, Din yalan! O kadarr!

0|0
    0|0
    • Allah seni ıslah etsin kardeşim

• Önce bir düzgün konuş bakalım burada din üzerine konuşuyoruz senin bu mecliste işin yok terket burayı

• İnandığın dinin sahibi kim?

0|0
    0|0
  • Zinacı olan bisürü kız var ay çok masum kızlar zina yapıyo kızlar

0|0
    0|0
  • Tek tek sor da yanitlaym

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Bak tam anlamadan yorum yapma. Uzın uzun anlatılası konu ama şöyle diyim din tek eşlilk diyo çok eşliliğin kriterliği var bu bir. Huriden kasıt çıplak mankenler değil. Zaten cennette seks içgüdüsü yok. Huri kelime kökü olarak sohbet arkadaşı demek ve her iki cinsede uygun görülmüş. Kadına senin sandığından değer verilmiş ki cennet kadının ayağının altında anlatılası çok şey varda burada değil iyi araştır

0|0
    0|0
    • Huri mealde kadın olarak anlatılıyor anlamac da öyleydi

• Yok arkadaş demek sohbet arkadaşı. Velev ki kadın olsun orda seks iç güdüsü üreme güdüsü yok çırılçıplak karı olsa ne olcak ki çırılçıplak olan biri cennete girebilir mi? Bak absürtlüğe 😃

• Dogru yola girmek uzeresin

0|0
    0|0
  • Bu düşüncelerin sonunda dinden çıkar mısın ya da daha mı çok bağlanırsın orası seni ilgilendirir fakat sorgulamak güzeldir kardeşim. Konu her ne olursa olsun insan düşünmeli ve kendi vicdanında tartmalıdır.

0|0
    0|0
    • günaha giriyor muyum böyle? İçimde biriktikçe şişmeye başladı

• İnanmakla alakası yok bunun. Ben müslüman değilim sadece. Dünya üzerinde belki 1000'lerce din var. Herkes kendi dinini doğru buluyor değil mi?
      Benim her dine ve inanca saygım var. :)

• hm anladm

• Yürü be kim tutar seni helal olsun👉👏👏👏👏

0|0
    0|0
  • fetvameclisi ne sor

0|1
    0|0
  • Din sorgulanmaz dünya güzeli 😂

0|0
    0|0
  • Onlar kadının başına kötü şeyler gelmesin diye kadın korunmali her daim

0|0
    0|0
    • Hadi onlar tamam bende kendimi öyle avutuyorum ama çok eşlilik huriler dayak şahitlik bunlar niye haksızlık

• Ayrıca çok eşliliği yanlış anlıyoruz. Aralarında adaletle muamele edecekseniz birden fazla eş olur diyo ayette yani kimse adaletli olamayacağına göre bu insanlar için tehlikeli ancak Peygamberler adaletli olabilir bu konuda çünkü birini daha çok sevip diğerini az sevip az ilgi gösterip kalbini kırarsın

• Yoksa kadınları bu tür konularda üzmek çok günah 😔

Yükleniyor...