Ortadoğu neden gelişmiyor sizce?

Sorun tartışmasız insanların sanat ve bilime bakış açısı.

Bilimi dinle çürüten bu toplumun sokakta dans eden bir kız görünce düşündüğü ilk gelen şey şu soruda* da görüldüğü üzere kızın açık (?) giyinmiş olması oluyor, acınası.

0|1
1|18

En İyi Erkek Görüşü

• ortadoğulu dur da o yüzden. Ortadoğulu için dünya cok da ilginç bir yer değil. ortadoğulular şaşırmak dan pek zevk alan toplumlar değil.

Bir de felsefeye dislamalarinin çok büyük etkisi var. felsefeye tazadduka yani zindiklik etmek diyen bir toplum gelişemez. herseyin temeli felsefeye dayanir. bilim sanat yönetim eğitim alanları alanlarının gelişmesi insanların bu konularda düşünmesiyle gerçekleşiyor.

Ortadoğu tarihinde felsefeyi reddedenler ile felsefeyi kabul edenlerin mücadelesi olduğunu ve reddedenlerin Galip geldiğini görürsün. bu konuda Nizamiye Medreseleri'nin maalesef yıkıcı bir etkisi olmuştur. Bununla ilgili Nizamiye Medreseleri'nin eğitim öğretimdeki yeri isimli bir makale var. başlangıçta çok uzun bir süre pozitif bilimler yer almamıştır. Hele ki felsefe hiç olmamış onun yerine Kelam okutulmustur. muderrisi olan gazali bilime karşıdır. Profesör Doktor Yahya Akyüz Türk Eğitim Tarihi isimli kitabında Gazali'nin kitabından alıntı yaparak bunu gösteriyor. Ayrıca aranedencilik (okasyonalizm) diye bir şey çıkarmış olsa da gazali doğada nedenselliği reddetmiştir. Doğada bir takım kanunların olabileceğini kabul etmemiştir Çünkü böyle kanunlarin tanrının elini bağlayabileceğine inanmıştır gazaliye göre ateşin pamuğu yakmasının sebebi ateşin ısısı değil tanrının öyle istemesidir.

Bilim gelişmediği için Dolayısıyla ülkeler de gelişememiştir.

en önemli sebeplerinden biri de akılcı degil duygusal olmalarıdır nefret ettiği için Şii ve ya Sünni camilerini bombalar ama bundan zarar görebileceğini düşünüp de öfkesine gem vurmaz.

Başka önemli bir sebep de sürü toplumları olmalıdır Örneğin Fransız ihtilalini kim başlattı diye düşünürsek herkes halk der. bir önderi yoktur. ama Ortadoğu'da bütün yenilikler değişimler bir kişi tarafından yapılır daha birkaç sene öncesine kadar Ortadoğu'da kitlesel bir hareket olmamıştır. halen daha bir Mehdi beklentisi içerisindedirler Mehdi gelip bizi kurtaracak diye bekleyip duruyorlar.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Sen koskoca ortadogunun gelismemesine buna bağla zaten aferim ergencim

0|0
    0|0
    • Bilim ve sanata önem vermiyorken Avrupa'nın hali ortadaydı.

• @Realgar Bizzat kendin dedin :D İnandıkları din yüzünden kıyametin geleceğini düşünmüşler ve yaşamayı bırakmışlar. Çünkü din adamı sömürür :)

• @SoğanlıPuding
      Tabi canım, dinin varlık nedeni, ezilen kitleleri düzene tamah ettirmektir. Siz din eleştirisi yapıyorsunuz ki, siz bir halkı/kültürü bohkluyorsunuz. Benim eleştirim buna.

Erkekler Ne Diyor 17

• Muhteşem.

Yahu boşver sen. Öz kızına hallenmemek için fetva bekleyen İslâmcı ne anlar sanattan, güzellikten. İçlerinde o kadar çok kötülük vardır ki, güzel olan her şeyde kendisi gibi bir kötülük aramak zorunda hisseder. Burada gördüğü şey de figürler, doğaçlama koreografi, ezgi değil; "günah" "ceza" "bacak" vs. Kendileri gibi yaşamayan herkese nefret kusarlar, zavallılardır.

1|1
    0|0
  • Bu halk için zerre gram umudum yok görüşlerim için istersen beni engelle ama doğru olan bu yüzyıllardır islamiyet adı altında arap kültürü bize empoze ediliyor saçmalıklarla dolu bir kitabı din kitabı diye okuyoruz bu ülkede orucun neyi bozduğu bilimden daha önemli görülüyor saygı yok sevgi yok hoşgörü yok din kitab diyerek uyutuluyoruz sen türkiyeden bilimciler çıkmadı mı sanıyorsun birkaç ay önce Ankara Fen Lisesinden bir kız tubitaka bilimsel bir proje sunuoyr tubitak kabul etmiyor o kızı da Nasa alıyor bu iş bu kadar tubitak ise bitkiye ilahi dinleten çomarın birini alıyor bilim bu ülkede gelişmez ve Türkiye halkındanda bir b*k olmaz

1|1
    0|0
  • Kız çok güzel dans ediyor.. Daha başka imkanlarda bir eğitimini alsa belki bu denli ısrar gerektirmeksizin daha çok şeyi başarabilirdi.. Malesef çok boş şeylerle uğraşıyoruz çok.. Bunu izlediğimde kız ne güzel dans etmişte şimdi bizimkiler böyle mi giyilir diye eleştirecek diye bile sevincim kursağımda kalıyor..

1|0
    0|0
  • Musluman olduklari icin, cok net

1|0
    0|0
  • Ortadoğunun hepsine baktığına emin misin :D

1|1
    0|0
  • 1000yıl geçse gelişmez aptallık atalarından miras

1|0
    0|0
  • Arapların kalın kafası yüzünden

1|0
    0|0
  • Ortadoğunun gelismemesini bilim ve sanata bakış acilarina mı bağlıyorsun vallahi pes. Ulan adamlar savastan başını mı kaldiriyo ki sanat yapsın. bir savas bitiyo öbürünü bela ediyo baslarina batı.

1|0
    0|0
  • Siyasi olarak algılamayın parti vs ama bence ne zaman ki islamdan uzaklaşıldı , o zaman geri kalınmaya başlandı.

0|1
    0|0
  • senden ötürü

0|0
    0|0
  • ne bilek kanka

0|0
    0|0
  • Ağlattın

0|0
    0|0
  • ortada olduğu için asdADS

0|0
    0|0
  • Konuştuğun konudan çok amacını ve senin gibileri hissediyor olmam , sizlerden biri olmaktan son anda kurtulduğuma seviniyor bu durum beni mutlu ediyor..

Ortadoğunun gelişmeme sebeplerini buna bağlayıp avrupanın her saniye akan kanlı pelerini görmezden gelmen , kör olan zihninine işaret olarak gözlerini almakla başlayacaklardır.
    Avrupada doğan modernlik akımı ana amacından şaşmiş bir biçimde sonuna doğru hızla ilerliyor. (Bkz, Modern Statistics for the Social and Behavioral)
    10 yıllık bir süreç içerisinde seslerini duymaya başlar, provokeler artar, artık sorularını "cahil avrupa" başlığı adı altında açar. Bu dediğimide kulağınıza küpe yaparsınız.
    Zihnimi bu Suda yüzmeye devam ettirmekten kurtuldum. Gerisi sizlere
    "görüşleriniz ilgilendirmiyor beni, bildirim kapıyorum"

0|0
    0|0
    • Gizli üye yorumumu oku bırak sen Avrupa'nın kanlı tarihini Sen neden bilimde gerisin sanatta kültürde şehir planlamacılığında neden zayıfsın onu sorgula

• 0|0
    0|0
  • Ahlak başka bilim başka şeydir. Zaten din öğrenip, araştırmayı emreder.

Bunlar da hep kapitalizm işi. Kadın her zaman cinsel objedir ve olmaya da devam edecektir.

0|0
    0|0
  • Dindir ne yazık ki. Dikkat ediniz nerede din gelişmiş ise, orada insanlar ilkelleşmiştir. Öldürülmüş ve bastırılmıştır.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...