Oruç tutarken, insanlara olan saygınızı koruyabiliyor musunuz?

Malûmunuz, sabırların basit bir kelimeyle dahi taştığı ve kendimize güç bela hakim olduğumuz günlerdeyiz. Ben zorlansam da, insanlara karşı sessiz kalmayı tercih ediyorum.
Peki sizler de sabrınızı, saygınızı koruyabiliyor musunuz?

Güncellemeler:
Bu arada Allah kabul etsin, hayırlı iftarlarınız olsun.

0|3
28|29

En İyi Erkek Görüşü

• tam tersine dahada hoşgörülüyüm. daha çok iyilik yapasım geliyor.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Sakinim konuşmaya halim olmuyor.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 28

• Daha dün şehir merkezindeydim; büyük süper marketlerin olduğu koridordan da Telekom'a geçiyordum, bilen bilir Kayseri ptt yan migros aralığı, sonra 2 genç gitar ve sazla müzik yapıyordu. Ne güzel dedim yolum gereği de önlerinden geçicem. Müzik yapanlar keyifle parçaları söylüyordu, öğlen 3 civarı. Biraz ilerisinde de 6 genç oturmuş kizli erkekli karisik; migrostan aldıkları içki, soguk cay ve kuru yemisleri tüketiyorlardı. Hem de bilhassa dikkat çekecek şekilde; baktım öylece yemişlerin kabuklarını etrafa saçıyorlar vs vs... Bardakları devirenler edenler; gülümsedim acıyarak :) Sanırım tahammül sınırımın sonundaydım; niyetimi anlamış yanımdaki bir abi olgunca biriydi; "değmez güzel kardeşim" dedi, beraber gülümsedik acıyarak ve devam ettik. Sorsan akildirler, ileri görüşlü ve saygı gösterip saygı bekleyenlerdir; işin özü bu Batı özentiligi ile bizden bir halt olmaz; daha 40 fırın ekmek yememiz lazım milletçe. Saygı ve vatan sevgisi kazanmamız; önce değerlerimize sahip çıkmamız lazim, birilerine benzeyerek degil...

1|0
    0|0
  • Ben tutmuyorum ama o dedigin adamı da pek göremiyorum. Yıllar var ki hep aynı muhabbet. Tutmayan biri bir sigara yaktığında veya bir şeyler içmeye kalktığında oruçlular daha yeni dayak yemiş de yorgun düşmüş bir ifadeyle bakıp bağırırlar genelde. ''Kardeşim git şu çayını başka yerde iç gözümüzün önün de ne içiyorsun oruç tutuyoruz şurda'' bir taraftan oruç tut bir taraftan birinin kalbini kır. Bizim islamı kavramamıza daha bin yıl var.

1|0
    0|0
    • O bin yıl içinde inşallah sen de akıllanırsın.

• Amin amin de, sen ana temayı kaçırdın. Bu dünyaya bir Abdül kaadir Geylani Hazretleri geldi ki güneş bile insanlığı onun kadar aydınlatamadı. O zat ki ömrünün yarsını oruçla geçirdi. Yarısını oruçla geçirdi dediysem bizim tuttuğumuz gibi değil elbet. Çölde geçen bir ömür düşün. Bir gününü 24 saat hiç bir şey yiyip içmeden geçiriyorsun oruçla. Ertesi gününü de orucunu açarak geçiriyorsun. Ve ne gariptir Abdül kaadir Geylani hazretleri ne zaman oruç tuttuğu günlerde elini herhangi bir nesneye atsa (kum çimen taş vs) bir birinden güzel yiyeceklere dönüşüyordu da o yinede tenezzül edip orucunu bozmuyordu. Günümüzde yemek yiyen birini gördügünde gtü geçen sözde oruçluların tuttuğu orucun ben taaaaaaaa

• Dışarda yiyip içen saygısızlara karşı korumuyorum.

1|0
    0|0
  • İnsanlar orucu kendisi için tutuyor. Oruçlu bir insanın karşısındaki bir insanı hor görme, ona bağırıp çağırma gibi bir hakkı olamaz. Eğer bunu yapamıyorsa işin esprisini anlamamış demektir.

1|0
    0|0
  • Tabiki

1|0
    0|0
  • Hayir koruyamam.

1|0
    0|0
  • Tabisi

1|0
    0|0
  • Kesinlikle.

1|0
    0|0
  • Koruyom

1|0
    0|0
  • Korumuyorlar namıssızlar.

1|0
    0|0
  • Oruç tutmuyorken de insanlara olan saygımı koruyabiliyorum ben. Aynı şekil hayvanlara da, kanunlara da kısca saygı gerektirecek her şeye..

1|0
    0|0
    • Normal zamanda hepimiz koruyoruz, sıkıntı Ramazan ayında sakin kalabilmekte.

• Yarın aynı saatte sorcam bunu unutturma :D

• Unutabilirim bana bu konuda güvenme, ama istersen alarm kurabilirsin. :D

• Bu ramazan sanki hic olmadigim kadar mülayimim

1|0
    0|0
  • isviçrede kimse oruç tutmuyor birini boğucam bir daha ola içemicek :D

1|0
    0|0
  • Dünyaya küsmüşüm insanlara ) karşı saygılıyım

1|0
    0|0
  • Evet :) mesela fazla yormamaya calisirim onlari

1|0
    0|0
  • Koruyoruz bacim Allah a sukur

1|0
    0|0
  • Saygımi korurum ama sabrım biraz zor

1|0
    0|0
  • Yanımda sigara içenlerden tut hayvan gibi yemek yiyenlerde oldu gram etkilenmedim. onlarin ayıbı

1|0
    0|0
  • ben durdukyere sorun cıksın istemiyorum

1|0
    0|0
  • Oruç tutmam inancım da yok ama pek çok kişiden daha saygılıyım

1|0
    0|0
  • saygı hak getire saldırasım geliyor

1|0
    0|0
  • Ben oruçsuzkende saygılı değilim ki :P

1|0
    0|0
  • Evet

1|0
    0|0
  • tabii

1|0
    0|0
  • Oruç tutmayanın tutana saygısından ya da tersinden söz ediyor olabilirsin. Her durumda saygı şart bence. Ben öyle kişiler gördüm ki kendisi oruç tutuyo ama oruçluyken yapamadığı sigara içmek gibi şeyler yüzünden diğer oruç tutanlara basit şeylerden kızıyo hatta küfrediyo. Sonra ben stresliyim ondan yaptımda diyemiyo karşı taraf ağırdan alırsa arkadaş olarak kalıyo yoksa ona daha yaklaşmıyolar. Bu bahsettiğim olayda dikkat et iki tarafta oruçlu. Oruç tutuyorum diye yanında çalışan işçilere, yakınındaki arkadaşlarına karşı gergin olmamalısın.

1|0
    0|0
  • ben oruç tutmayan biri olarak oruç tutan kardeşlerime saygımı koruyorumda oruç tutan kardeşlerimizin içinden bir kaçıda Alevi olduğum için oruç tutmamama saygısını koruyabilse iyi olurdu. mesala niye oruç tutmuyorsun demeseler iyi olur

1|0
    0|0
  • ooruç bir bahane değildir. Yok oruçöluyum ondan böyle dedim yok oruçluyum ondan sövdüm alakası yok. Oruçluyum diye başkasına kızan tartışan bir zahmet oruç tutmasın. kimseninde günahına girip kalp kırmasın

1|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 27

• orucu çok farkli yorumluyoruz galiba bazi insanlarla. daha ilk gunden tutmayan kim acaba diye insanlarin pesine dusup, yemek gordugunde kinlenen insanlar çok komik. İnsanlar ibadetlerinin esas amacina uygun davranmaya baslar umarim.

1|0
    0|0
  • Korumak zorundalar ama korumaz cahiller. Neymiş efendim dışarda camın önünde falan yemek yemeyecekmiş, su içmeyecekmiş. Oruçluymuş, canı çekiyormuş. Sen yılın diğer 11 ayında yemek yiyip içerken sokaktaki evsizin canı çekmiyor mu? Herkes birbirine aaygılı olacak. Sen oruçluysan gidipte yemek yiyene bakma. O isterse yolun ortasına piknik kurar. Onun yemek yeme özgürlüğünü kısıtlayamazsın. O da gelip ağzının içinde yemek yerse sana göstere göstere, rahatsız etmek için, bu seferde o kişi haksızdır tabii ki. Ki böyle bir şey olacağına ihtimal vermiyorum. Herkes biraz mantıklı olsun.

0|0
    0|0
  • Son derece dayanıklı biriyimdir. Bu sabah spor yaparken "Çok ses" yaptığım için, ki nasıl ses çıkartabilirim sizce? Bu sebeple balkondan herif mi kadın mı neyse ne bana dolu su şişesi attı. Kafama. Sonra da bloktan çıkanlar bisikletin çok ses çıkardığını söyleyip bağırdı. Ve ben tek kelime değil, ses dahi çıkarmadım. Orucu uykuya tutturan insanlar. Ben oruclarinin kabul oldugunu sanmiyorum. Bende orucluyum. Nasil uzulup agladim. Pislik cahil herifler. Allah bize konusalim diye dil vermis. Uyuyamıyoruz dahi demeden şişe fırlatmak nedir ya? Üstüne üstlük bağırmalar? Böyle mi oruç tutuyorsunuz siz? Bak simdi tekrar sinirlendim cidden.

1|0
    0|0
  • Hayir

1|0
    0|0
  • Tutmuyorum

1|0
    0|0
  • Hayır pek değil.

1|0
    0|0
  • Evet koruyorum

1|0
    0|0
  • Elbette zaten sinirli biri değilimdir

1|0
    0|0
  • Oruç tutmanın bununla ilgisi yok bence. Açlık insanın sabrını bu kadar etkilemez.
    Her zaman nasılsan oruçlu olduğunda da öylesindir.
    Ayrıca normalde sabırlı olmayan bir insanın sadece oruçluyken kendini tutması saçma yani.

0|0
    0|0
    • Bünye meselesi, senin açlığın seni etkilemiyordur ama beni zıvanadan çıkaracak bir etkiye sahiptir. Herkes bir değildir.

• Sabretmeye calissam da zorla sinir ediyorlar. Ne yapayim?

1|0
    0|0
  • Zaten bu da oruca dahil 😊

1|0
    0|0
  • Oruçluyken acayip sinirli olsamda susmaya çalışıyorum

1|0
    0|0
  • evet tabi niyetli değilsen evin içinde niyetli olanlara karşı başta saygılı olmak gerekiyor

1|0
    0|0
  • Orucu anlamıyla tutamıyorum daha sinirli oluyorum ama yenicem

1|0
    0|0
  • Yani deniyorum

1|0
    0|0
  • Diğer insanlara karşı saygımı koruyabiliyorum. Millet, oruçluyken daha sakin olduğumu söylüyor. Bence Ramazan ayında Şeytan zincirleniyor ondan...

1|0
    0|0
  • Koruyorum yaa sıkıntı olmuyor.

1|0
    0|0
  • Genelde de saygımı korurum, oruçlu olunca hiç konuşasım gelmiyor.

1|0
    0|0
  • Tüm gün uyuyorum burada biraz zorlanıyorum 😂

1|0
    0|0
  • Tutmuyorum

1|0
    0|0
  • Kendimi tutyorum ağzımı da hiç bozmuyorum korumaya çalışyorum

1|0
    0|0
  • sınırlarımı zorlarsa küfrederim.

1|0
    0|0
  • Evet çok şükür

1|0
    0|0
  • Koruyorum tabii

1|0
    0|0
  • dışarda yiyip içiyorum bana mı oruç tutuyon

0|0
    0|0
    • Üslubuna dikkat et, hadsizlik etme.

• "Bana mı oruç tutuyon" deyince hepimiz alınmıştık zaten, sen de haklısın. :D
      Saygı konusuna gelince; yok öyle bir dünya. Nasıl olsa oruç tutuyorlar ve bana saygı duymak zorundalar, dur şunları bir güzel kışkırtayım kafasında oluyorsunuz genelde. Yoksa çoğunluğun Müslüman olduğu ülkede yaşayan bir insan neden herkesin gözü önünde yeme ihtiyacı duyar ki? Evinde yesen ya.

• aynen ülkede'de istikrar var dimi

• Evet

1|0
    0|0
  • Hep sinirliyim sevgilime karşı. O da dengesizleşti

1|0
    0|0
Yükleniyor...