Türkiyede 2 eşli olmak neden garipseniyor?

Türkiye müslüman bir ülke ama bu yadırganıyor. Benim babamın 2 eşi var ikisinede eşit davraniyor birini digerinden ayirmiyor 5 çocugu var hepsini seviyor. Ama mahallede babamin dedikodusunu yapmayan yok. İslamda bu haram degilki. Neden garipseniyor?

1|0
33|55

En İyi Erkek Görüşü

• Vayyy bee helal olsun kim kaldı ki eski iki eşlilerden

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• islamda adalet önemlidir ve tek eşlilik adaletli olmaya daha yakın olduğundan tek eşli olmak daha makbul bulunur. islamda eskiden çok eşliliğin sebebi o dönemin getirdiği koşullardan dolayı oluşmuş. savaşlarda kadınların dul kalması korunmasız olması çocukların babasız kalması vb. sebeplerle himaye altına alma sebebiyle çok eşlilik görülmüş. fakat günümüz koşullarında babanızın yaptığı iki evliliğin en azından nefsi olmaması lazım. günümüzde yukarda saydığım zor koşullar pek olmadığı iin ek eşlilik islama daha uygundur. keyfen ve nefsi düşünerek yapılan çok eşlilikler aç gözlülüğe girer diye düşünüyorum. en güzelini Allah bilir. tabi sizin tutumunuzada çok şaşırdım açıkası bir bayansınız.

1|1
    0|0
    • Babamin 2. Eşinin kocasi sehit oldu oyle nikah kiydi.

Kuranda yaziyosa saygi duyarim

• Kuran'da Nisa suresinde Toplumun geleneklerinden olan, birden fazla evlilik konusunu düzene sokmak için, birden fazla evliliği yasaklamadan, fakat topluma en doğru evliliğin önerisini yaparak, en adaletli evlilik yoluna doğru yönlendiriyor. Evlilikte adaleti ön planda tutmamızı söylüyor. Allah ın Önerisi de çok açık, adaletin olduğu tek eşli evlilik. Allah çok eşliliği yasaklamamış. Doğrudur yasaklamamıştır, ama Allah bu konuda bizlere en güzel yolu göstermiş ve önerisini de yapmıştır.
      Allah ın önerisi adaletin sağlanabildiği, tek eşliliktir. Sizce bizler adaletin asla sağlanamayacağı, bir evlilik yaparak mı mutluluğu huzuru buluruz, yoksa adaletin sağlanabileceği tek eşliliği seçerek mi huzurlu ve mutlu bir yuva kurarız? Elbette Allah seçimi bizlere bırakmıştır, ama doğru yolu göstererek. Allah Nisa suresi 129. ayetinde bizleri birden fazla evlilik için, bakın nasıl uyarıyor ayeti hatırlayalım.
      ''Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, kadınlar arasında adaleti yerine getiremezsiniz.''

Erkekler Ne Diyor 54

• islamı çözmüşsünüz tebrikler

5|1
    0|0
  • islamda haram değil ama bizim yetiştirildiğimiz kültürde hoş karşılanmaz. o kadınlarla empati yapabiliyo musun? senin kocanın senden başka bir eşi daha olduğunu düşün. bence hoş değil

5|0
    0|0
  • Baban kendine harem kurmuş, sonra neden garipseniyor.
    Türkiye'de anayasaya göre tek eşlilik dışındakiler suçtur.
    Keşke din ile devlet karışmasa da baban gereken cezayı alsa

5|0
    0|0
    • Allah icin suc degil! Senin ne haddina babama laf etmek

• Uçkuru sevdası ne güzel be. Eve harem kur, sonra Allah'a göre suç değil.
      İnsan olup keşke tek eşini sevip, değer vermeyip bilseymiş. Ne diyim.
      Hala orta çağ alışkanlıklarına devam ediyoruz.

• Turk kulturunde tasvip edilen bisey olmadi hicbir zaman. Anadolu'da yaygin bisey degil.

2|0
    0|0
  • Benimde Yengemin Babası 2 Eşliydi Çocuğu Olmayınca İlk Eşini Boşamamış 2'nci Eşini Almış Ondan Çocukları Olmuş Çocuklar O Kadını Hiç Ayırt Etmezlerdi.

0|0
    0|0
  • Kendileri isteyip yapamadigi icin babani elestiriyrlardir

0|0
    0|0
  • İslamda anlatılan çok eşlilik erkeğin az olduğu durumlarda olduğunu düşünüyorum örnek savaş sonrası... Ama iki eş haram diyemem 2 şer 2 şer 3 er 3 er 4 er 4 er nikahlayın diyor ayet fakat devamın da da sizin için tek eşlilik daha hayırlıdır diyor. Ben çok eşli asla olamam

0|0
    0|0
  • İslam dininde yani bizim dinimiz de 4 e kadar yolu var doğru ama nasıl 4? Peygamber efendimiz (sav) evlendiği kişilere baktığınız zaman eşlerini kaybetmiş, ayrılmış yani dul hanımlardır. Dışarda insanlar kötü gözle bakmasın kötü yola düşmesin diye onlar ile evlenmiştir. Şimdi 2. hanımında böyle bir durum varmı_?

1|0
    0|0
    • 2. Esinin kocasi sehit olmustu

• O zaman bir sakınca yok hatta çokta güzel bir şey yapmış.. Babanın yaptığı şey çok güzel bir sünnet.. Kimseleri boşver sen siz mutluysanız kimseye bir şey düşmez.. İnanç meselesi herşeyi herkese beğendirmek ya da kabul ettirmek zorunda değilsin. İslam dini kabul ettiyse gerisini boşver

• tatlım kusura bakma.. islama göre.. erkekler 4 mü 5 mi eş alabir deniliyordu ama oda eskilerdeydi.. kadınalr 2ci sınıf olarak görüldüğü için peygamber efendimiz.. onların eziyet görmemesi için erkeklere 4 5 kadın alabilirsiniz demişti yeterki bekar dul kalmasınlar.. ozamanalr savaşlarda kocalar ölünce kaıdnlar ortada kalıyordu.. o eski devirdeydi..

şimdi gel gör arap kralları. tonlarca eşi var onların hiçbirisi islam dinini yerine getirmiyor... baban 2 eşli anladım ama duruma bağlı neden 2 tane eşi var..

0|0
    0|0
  • O zaman seni garipsenmeyen bir ülkeye gönderelim erkek olmama rağmen bencede kötü bir durum eş dediğin tek olmalı

3|0
    0|0
  • o zaman anneninden 2 eşi olması gerkiyor bizlere göre

1|0
    0|0
  • Baban ikisine de eşit davranıyor tamam da acaba o iki kadın birbirini seviyolar mı veya çekebiliyolar mı o mesele. Aralarında o türde bir sorun yoksa dediğin doğru.

0|0
    0|0
  • Benim okuduğum kitap ile sizin okuduğunu kitap arasında çok fark var. Bir de kuran da yazıyor normalleştirmeye çalışıyorsunuz. ''Türkiye müslüman bir ülke ama yadırganıyor'' diyerek düşünce yapında bir hayli korkuttu beni. Allah akıl fikir versin.

1|0
    0|0
  • İnsanların dediklerinin bir önemi yok onlar konuşur durur ancak istedikleri kadar da kötü bilsinler siz kendinizi bildikten sonra mutlu huzurlu yaşadıktan sonra başkalarının lafları saadetinizi bozmamalı

0|0
    0|0
  • Köpek mi bu bir kactane alıyor. Bunu kabul edıcek kadar gurursuz kadınlar var mı ya köle gibi?

4|0
    0|0
    • Agzini topla ne kolesi

• Seni koruycam diyen herkesin peşine takılıp gidersin yani

• Sırf seni korusun diye mi evleneceksin biriyle bu mu anlayışın

• tam idealimdeki yaşam bir gün bizim ülkemizde erkek haklarının gelişmiş olduğu bir ülke haline gelicek

0|0
    0|0
  • İslam la alakası falan yok tayıbın yenı turkıyesı dıye ayıplanıyor herseyı sıkıntı yok dostum benımde babamn ıkı esı var dedgn gıbı ıkısınede esıt davranıyor mıllet bı esle gecnıemeyp ayrılırken bızım peder ıkısıyle on numara gecıınıyor bende cok memnunum dıger kardeslerımde :)

0|0
    0|0
  • Modern çağda yaşandığı için insanlar kendilerine sadık eş istiyor bir başkası ile duygular ve ilişkileri kabullenemiyor insanlar ki islam da eş isterse çok eşli olunur

0|0
    0|0
  • Çünkü ahlaki bir davranış değil, etik değil. Çağdışı ve iğrenç bir zihniyet.

1|0
    0|0
  • Amcamı görüyon mu sen helal olsun

0|0
    0|0
  • Babanin 2 tane daha hakki var, muslumanim diyen kimse elestiremez bunu.

0|0
    0|0
  • tamam sende evlen kocan bır baskasını alsın hatta 3 tane daha alsın sonucta dınımız 4 ese musade edıyor

1|0
    0|0
    • Alabilir

• dıne sıgınıp bu sekılde hareket etmekte abest. sen o dını tamamen yasaman gerekır butun vecıbelerını yerıne getırmen gerekır.. haktır bu kımse bırsey dıyemez ama ıkısınde gercekten esıt olmak lazım. zor bır durum ben hayatta yapmam boyle bırseyı

• Genişlik tabi

• Hatta Dedi kodu haramdır :D ama 4 evlilik caizdir fakat şöyle ki bir toplumda ne az ise o garipsenir mesela çarşaflı kadın görmek gibi normalde etrafımızda az olduğu için bakarız yoksa İslama aykırı olduğu için değil.. mesela Otelde çalıştım ben Oturarak su içen sadece ben vardım Ama herkes uzaylı gibi bakıyordu niye oturuyorsun içsene ayakta diye :D

0|0
    0|0
  • EfendimiziN toplamda 12 eşi olmuş. Ayni zamanda bu 4 u bulmustur belki daha fazla. Tabii asil niyeti islami yaymak icin. Kendisi dahil tek eşliliği savunmustur. Ama islamds 4 eşe kadar bir beis yoktur. Ancak aralarında adetle hukmetmek birini ihmal etmek vesaire sebeplerden bu oldukca zor ve tehlikelidir. Baban bunu başarıyorsa helal olsun. Mahalleyi boşverin bura turkiye. Edirnede taş atsan hakkaride taşın sesinin muhabbetini yaparlar. Ne diyor siz turgler dedikodu:)

0|0
    0|0
  • O zaman bırak hakkını yiyen yediği hakla kaldın halik bilmesse malik bilir Ahirette gıybetini yapanlarla hesaplaşırız hadi ordan et

0|0
    0|0
  • ALLAH izin vermiş, biz kullara da susmak düşer.

0|0
    0|0
  • islamda bu caiz değil eğer ki önceki eşine bir şey olmuşsa yani evlenmek zorunda kalmışsan caizdir diğer türlüsü değil ayrıca kimsenin ağzı torba değil ki büzesin diye de bir laf var😉

0|0
    0|0
  • iyi de banane

0|0
    0|0
  • Ülke laik ama

0|0
    0|0
  • Sorsan muslumanim derler cahil cok

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    24

Kızlar Ne Diyor 32

• Çok dindar biri değilim ama şu dini görmek istediği şekilde yorumlayanlar beni deli ediyor. Eskiden kadın-erkek böyle eşit değildi, kadının belli bir gücü bulunmuyordu, kocası ölen kadının başkaları tarafından tecavüze uğramasını engellemek, çoluğu çocuğu varsa onlara destek çıkmak için erkekler birden fazla evlilik yapıp himayesi altına alıyordu. Günümüzde çok evlilik yapan biri varsa uçk. r düşkünlüğündendir hiç kusura bakma. Kadın kendi kendine yetebilir, gerekirse nakış yapar, mantı döker satar kendine bakar. Bunun himayelik bir yanı yok artık. Kaç yüzyıldır geride yaşıyosunuz siz ya, azcık gelişim gösterin.

0|0
    0|0
  • O dönemdeki savaşları düşün bir. Erkekler askerde öldüğü için kadın nüfusu fazla. Dul kalan kadınlar var. O zamana göre , boşta kalmasın aç kalmasın diye zaten çok eşlilik vardı. İslamla 20 30 olan bu sayı 4'e indirilmiş. Ama işine gelen 1'den 4'e çıktığını düşünüyor. Dini keyfinize göre yorumlamayın ya. İğrenç bir şey. Tekrar ediyorum. İĞ-RENÇ !!

1|0
    0|0
  • Yok öyle birşey sallama. Babana 1 tane kadın yetmemiş mi acaba? Yaptığı resmen pz. nklik kusura bakma. Peygamberimizin çok eşi varmış ama araştır bakalım neden varmış? Uçkur için olmadıgını göreceksin. Bir de babanın yaptıgını dogal karsılıyosun senin gibi kadınlar oldugu sürece ataerkil toplum olmaya devam edicez ne yazıkki. Bir kadın olarak kendinize saygınız olsun ya ezmeyin bu kdar kendinizi

0|0
    0|0
  • Senin inancinin silam oldugunu dusunmuyorum. Bu sorudaki amacin muslumanim diye gezenlerin sana mantikli bir aciklama verip veremeyeceklerini merak ettigin icin sordugunu duunuyorum. dogrusu cevaplari okudugumda pek tatmin edici bir cevap goremedim bende. ben musluman olmama ragmen buna uygun bir cevap verememem üzdü beni. sirf inaniyorum diye herseyi oldugu gibi kabul etmenin yanlis oldugunu dusunuyorum. buyuzden bende henuz bunun cevabini bulamadım.

1|1
    0|0
  • Ayetleri kafasına göre uyarlayan insanları garipsemek normaldir. Ayetin devamında sizin için en hayırlı olanı tek eşliliktir diyor. Babanız ve babanız gibi insanlar niye Allah'ın en hayırlısı dediğini değilde sapkınlık yolunu tercih ediyor. İki kadına ya da iki adama aynı anda aşık olamazsınız. Bu iki eşlilik ya da çok eşlilik tercihi tamamen cinsel açlığını doyurmak içindir. Bende daha uçkuruna sahip çıkamayan insanın hayatta hiç bir şeye sahip çıkabileceğini düşünmüyorum.

0|1
    0|0
  • Eşler ve evlatlar memnunsa kimseyi bağlamaz
    Ama 1 iğne kadar ayrım yapılıyorsa orda haksızlık vardır
    Ne dinen ne de insan hakları gereğince uygun görülmez

0|1
    0|0
  • Kaldıramayacağım bir durum. O yüzden kendi açımdan sıcak bakamıyorum. Kabullenip geçinen varsa helal olsun derim.

1|1
    0|0
  • yorum yapamicam :/

1|1
    0|0
  • Dediğin gibi adaletli davranabiliyorsa kimseye laf düşmez. Üstüne 5 çocuktan sonra insanların alışmış olması gerekir. Gerektiğinde yapılabilir eğer keyfi olarak yapılmışsa ben hoşgörmem ama ağzımı açıp arkasından gıybet etmem

0|1
    0|0
  • Ilerde esimin degil ikinci es, baska kadini zihninde gecirmesine tahammül edemem

0|1
    0|0
  • sen üstüne kuma ister misin onu düşün

1|1
    0|0
  • Bir eş neyine yetmiyor

2|0
    0|0
  • Tamam o zaman annende 2 koca alsın

0|0
    0|0
  • Akıl fikir versin

0|0
    0|0
  • Çünkü ahlaksızlık ve kadınları aşağılayan bir durum.

2|1
    0|0
  • Be kadar kafası boş bir kız.

0|0
    0|0
  • Haklısın kardeşim keşke bir erkeğin 4. zevcesi olabilsem o hakkı bana tanısa kendimi öyle şereflendirsem ne güzel olur elhamdüllilalh

0|0
    0|0
  • Öncelikle islamda evlilik konusunu araştır eski zamanlarda neden evlenildiğini güzelce öğren.

0|0
    0|0
  • Haram değil mi? Neyin kafası diyorum ve geçiyorum

0|1
    0|0
  • Babanda sorun degil bence annende ama nese

0|0
    0|0
  • Ne saçma bir iş böyle, islamda yadırganmaz ama kimse kocasını başka bir kadınla paylaşamaz

0|1
    0|0
    • İslamda yasak degilse vardir allahin bir bildigi

• Ben onu soylemiyorum çok eşlilikten bahsediyorum, eğer zevkine 2-3 kişiyle evlendiysen bu benim için geri kafalıktir

• sende haklısın ilayda

• İslam'da adam öldürmek tecavüz etmek günah olmazsa onu da mı yapacaksınız

0|0
    0|0
  • Garip olduğu içindir belki.

0|1
    0|0
  • Mesele sadece din değil ahlak, eşitlik.

0|1
    0|0
  • senin kocan 2 eşli olsa hoşuna gider mi

0|1
    0|0
  • Kesinlikle anneni tebrik ederim. Ondan sıkılınca diğer kadına gitmesine izin vermiş. Daha neler.

0|0
    0|0
  • Nesi normal bunun?

0|0
    0|0
  • Ya allah aşkına islamda haram değilmiş. Sorsan namazını kılmaz ibadetini etmez ama uçkuruna gelince islamda haram değil. Neymiş 2. eşinin kocası şehit olmuş. E olabilir. Kaçıncı yüzyıldayız eşi ölen kadın ne dışlanıyo ne namusuna laf ediliyo ne ortada kalıyo. Yani bu devirde korunmaya birinin himayesi altına girmesine gerek yok. Baban iki kadını birden koynuna almak için evlenmiş işte islamı da bahane olarak kullanıyo. Annen de o kadın da gurursuzmuş ki bunu kabul ediyo.

0|0
    0|0
  • bence benim midem kaldırmaz. Eskilerden bu durum normal sayılıyordu çünkü kadınlarımız sahip kalmasın diye istediğin kadar eş alabiliyordun. Eşit davranmak şartıyla hepsine. Ama günümüzde bu pek mümkün değil hatta çok üzücü :( Grup bile yapıyolardır anasını satıyım korkunç gelior bana, im sorry.

0|0
    0|0
  • Iki es Alan insandan herzaman nefrer etmisimdir.

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    2
Yükleniyor...