Kararsızlık anlarında ne yaparsınız?

Kararsız kaldığınızda ne yaparsınız? Nasıl karar verirsiniz?

Kararsızlık kadar kötü bir şey yoktur herhalde.

Ben son zamanlarda ciddi ciddi yazı tura atıyorum.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• birçok yöntem var.

yazabilirsin. eline al ufak not kağıtlarından, konuyla alakalı olan herşeyi yaz. bunları yere ser ve incele.

ikinci olarak aklından geçen ilk şeyi yapabilirsin. doğru ya da yanlış.

duygularının gidişatına göre karar verirsin, ama mesela bir dostuna olan sevgin ve sevgiline olan aşkın arasında seçim yapmak zorunda kalırsan hangisinin ağır bastığına bakarsın.

mantığa göre karar verirsin. sana mantıklı gelen neyse ona göre.

mantık ve duyguya göre karar verme seçeneğin de var. ikisinin kesiştiği noktada karar verirsin. kesişen nokta yoksa en yakınını seçersin.

bu biraz da senin nasıl bir kişi olduğunla alakalı. yazı tura atmak da bir seçenek tabi ki. ama konu senin kişiliğinle alakalı. nasıl bir kişiysen ona göre bir karar verme yolu seçersin. bunu anlamanın yolu da önceki kararlarını neye göre aldığına bakarak anlarsın. misal: duygularına göre karar verdiysen genellikle, böyle birisin. duygularına göre karar veren biri.

tavsiye etmediğim bir yöntem var. gerekeni yapmak. gerekeni yapmak için konuyu etkileyecek gelecekteki şeyleri de düşünmelisin. kararını sonuçlarını da kestirebilmelisin ki gerekeni yapabilesin. misal: sevgilinden ayrılman gerektiğini düşünürsün ancak bu kötü ve kaldıramayacağın sonuçlar doğurabilir. ya da işyerinden ayrılman gerektiğini düşünebilirsin. ama zannettiğin gibi olmaması gerekiyordur.

ya da sen birşeyleri farklı yapman gerektiğini düşünürsün ancak zaten gerekli olan senin farklı şeyleri yapmayı düşünmendir. bu konunun kaderle alakası var. zaten gerekeni yapmak biraz kadere paraleldir. ama tavsiye etmem. çünkü zaten yaptığın şeyler kaderi çiziyor. sen birde onu kendin şekillendirmeye çalışmamalısın. çünkü bunu yapmaya çalışmanda zaten kaderi çizmendir. dışında olduğunu göstermez.

doğru olduğunu düşündüğün şeyleri yapabilirsin, başkaları için doğru olmayabilir.

vs. nasıl biri olduğunu, nasıl karar verdiğini anlayıp öyle bir karar verme metodu seçmelisin. ve soruyu ona göre sorman gerek diye düşünüyorum. misal: "duygusal karar veren birisiyim ve kararsızım ne yapabilirim ? " ya da "düz mantıkla karar veren birisiyim kararsızlıktan nasıl kurtulabilirim? " gibi..

• teşekkürler en iyi cevap

Erkekler Ne Diyor 17

• Bence karar vermemek de bir karardır. Bir kararı vermekte zorlanıyorsak bu kararın zamana

bırakılması gerekir. Beyin işleyişi bakımından insanın o an çözemediği sorunları zaman içerisinde

bilinç dışı düşünebilmektedir. En nihayetinde doğru bir karar vermek içinde düşünmek düşünmeye

zaman ayırmak gerekir. Ayrıca sizden bir karar bekleyen insan size zaman tanımıyorsa sizin

olumlu bir karar vermeniz hatalı olabilir.

• Mümkün olduğu kadar kararsız kalmamaya çalışmak lazım bence. Verdiğin kararın en iyi karar olduğuna kendini inandırır isen hayat daha yaşanılası olur keşkelere acabalara yer kalmaz.

• düşünürüm ve en yakın arkadaşlarımla konuyu çözmeye çalışırım.

• Kararsızlık anlarımda ben direk en yakın arklarıma danışıorm herşeyi ne varsa yoksa ..onlar benim için en doğrusunu seçio zatn...

• o piti piti...

• "En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir" demişler. "İki arada bir derede kalmak" yerine gönlümün hangi karardan yana olduğuna bakarım ben. Benim için iki kararın arasında bir fark olmadığını düşünüyorsam, sevdiklerimi ve çevremi hangi seçim daha mutlu edecekse onu seçmeyi tercih ederim.

• her zaman ıkı yoldan bırı agır basar ve onu yaparsın zaten yada yapmak ıstersın oda dogru yoldur...

• ilk aklına geleni yapmak genellikle iyi sonuç verir.

• decision making, yani karar verme zaten üniversitelerde bile okutulan bir disiplindir.

Onlarca karar icinden bir tanesi vermek ve risk faktorunu minimize etmek onemlidir.

Ha tabi bazı kararlarda risk'i yüksek tutarak da kazanabilirsiniz.

Asagida verdigim linkteki dokumanda basit kurallar var. Bunları kullanabilrisin. Yaratcı olmak, problemin dışına cıkarak büyük resme bakmak., risk faktorlerini degerlendirmek ve oyle karar vermek.

Tabi CDBulamadım'ın dedigi gibi icgüdülerine de güvenerek karar verebilirsin. dünyanın en zevkli isi karar vermek:)

• risk arttıkça karlılık artar

• İşim gereği bazen baskı altında çok çabuk kararlar almam gerekebiliyor. Açıkçası nasıl karar alsam diye düşünemiyorum bu gibi durumlarda. Tamamen iç güdüsel gelişiyor.

• hımmm... gerekli , gereksiz diye ayırırım mantığıma göre hareket ederim. çoğunlukla karlı çıkıyorum bu kararlardan...

• Mantığınla hareket etmeni öneririm . Ama mantık konusundada kararsızsan kalbinin sesini dinle.

• aynen katılıyorum mantığınla hareket etmek en mantıklısı :):):)

• anında karar verme derim... duruma göre bir dakika 3 dakika 5 dakika hatta 1 saat düşün... eğer hala kararsızsan senden yaşça daha olgun yakın hissettiğin aklen senden daha iyi olduğunu düşündüğün birine kararsız durumunu paylaş... Şunu unutmaman iyi olur: DÜNYADA ECELDEN BAŞKA HERŞEYE ÇARE VAR...

• :):):):)

Bu karar vermen gereken şeye baglı mesela bendede kararsızlık problemi var ama bunu sadece alışverişte yaşıyorum özelliklede giyim alışverişlerinde bir mağazaya şunu alıcam diye girerim (aslında anneme çok kızarım 1 saat bir yerde duruyor diye) aslında alacagım sey gozumun onunde saatlerce düşünürüm gezerim magaza içinde alsammı almasammı diye sonra almadan çıkar giderim :):):):):)

• yazı tura olayı bana batman filmini hatırlattı tek taraflı para vardı. adam yazı tura atıyordu. ama iki tarafta aynı olduğundan adam istediği şeyleri yapıyordu. İnsan kendi şansını kendi yaratır diyordu

• kararsızlık anımda sağ duyumun sesine kulak veririm yani mantıklı olanı tercih eder yaparım

Kızlar Ne Diyor 13

• zor olanı seçerim kolayı herkes yapar

• en mantıklı olanı seçmeye çalışırım. yine işin içinden çıkamıyorsam "seçtim gitti" deyip birini seçerdim son karar olarak.

• gözlerimi kapatırım hızlandırılmış turda seçimleri hemen aklımdan geçirir artılarını eksilerini bir çırpıda veee karar veririm. :))

• bu gibi durumlarda gerçekten görüşlerini önemsediğim kişilere tek gerçeği söylecek olan onlardır bence annem ve ablama koşarım ve hiç yanılmazlar

• Yazi yazarim bir sure hic birsey yapmadan yatagimda yatarim.

• yüreğimin sesini dinlerim..

• çook kötü olurumm ve sonra sesiz bi yere geçerrr düşünürüm ve kararımı veririm an kötü karar bile kararsızlıktan daha iyidiirrr

• ben düşünürümm

• Kendimi dinlerim neyi daha çok istiyosam onu yaparım.

• eğer kararsızsa insan demekki hangisinden daha az zararla kurtulabileceğinin hesabını yapıyordur.ama geleceği göremediğinden bunu bilemiyordur.bu yüzden en iyi karar kararsız kalmaktır.yani bekleyip görmektir.beklenilecek düşünülecek olaylar birbirine bağlanılacak istatistik daha az zararı nerden bulabilirime bakılacak ve o yoldan gidilecek.

• Çok zorda kalırsam bende yazı tura atarım :D teraziyim ve tam bir kararsızlık örneği gösteririm. Daha çok alış verişlerde bu sorunu yaşıyorum. Bakarım 2 bluz de yakıştı tezgahtarın fikrini sorarım onu alırım. Ama aklım diğerinde kalıyorsa o gün geri döner diğerini de alırım:P

İlişkilerimde yaşamıyorum allahtan.

• Kararsız kaldıgımda beynim haşlanıyormuş gibi oluyor . O yüzden umurumda olmamasına çalışırım . Sonra - , + tablosu yaparım daha dogrusu bunu sevgilimden ayrılırken yapmıştım :)

• kararsız kalma sebeplerim üzerine yoğunlaşırim ben. ortada bir kararsızlık varsa ortada ya bir hata ya da hata yapma korkusu vardır; o yüzden kararı kadere bırakmaktansa beni ikircimde bırakan şeyin ne olduğunu bulurum.

Yükleniyor...