Kararsızlık anlarında ne yaparsınız?

Kararsız kaldığınızda ne yaparsınız? Nasıl karar verirsiniz?

Kararsızlık kadar kötü bir şey yoktur herhalde.

Ben son zamanlarda ciddi ciddi yazı tura atıyorum.


0|0
13|18

En İyi Erkek Görüşü

 • birçok yöntem var.

  yazabilirsin. eline al ufak not kağıtlarından, konuyla alakalı olan herşeyi yaz. bunları yere ser ve incele.

  ikinci olarak aklından geçen ilk şeyi yapabilirsin. doğru ya da yanlış.

  duygularının gidişatına göre karar verirsin, ama mesela bir dostuna olan sevgin ve sevgiline olan aşkın arasında seçim yapmak zorunda kalırsan hangisinin ağır bastığına bakarsın.

  mantığa göre karar verirsin. sana mantıklı gelen neyse ona göre.

  mantık ve duyguya göre karar verme seçeneğin de var. ikisinin kesiştiği noktada karar verirsin. kesişen nokta yoksa en yakınını seçersin.

  bu biraz da senin nasıl bir kişi olduğunla alakalı. yazı tura atmak da bir seçenek tabi ki. ama konu senin kişiliğinle alakalı. nasıl bir kişiysen ona göre bir karar verme yolu seçersin. bunu anlamanın yolu da önceki kararlarını neye göre aldığına bakarak anlarsın. misal: duygularına göre karar verdiysen genellikle, böyle birisin. duygularına göre karar veren biri.

  tavsiye etmediğim bir yöntem var. gerekeni yapmak. gerekeni yapmak için konuyu etkileyecek gelecekteki şeyleri de düşünmelisin. kararını sonuçlarını da kestirebilmelisin ki gerekeni yapabilesin. misal: sevgilinden ayrılman gerektiğini düşünürsün ancak bu kötü ve kaldıramayacağın sonuçlar doğurabilir. ya da işyerinden ayrılman gerektiğini düşünebilirsin. ama zannettiğin gibi olmaması gerekiyordur.

  ya da sen birşeyleri farklı yapman gerektiğini düşünürsün ancak zaten gerekli olan senin farklı şeyleri yapmayı düşünmendir. bu konunun kaderle alakası var. zaten gerekeni yapmak biraz kadere paraleldir. ama tavsiye etmem. çünkü zaten yaptığın şeyler kaderi çiziyor. sen birde onu kendin şekillendirmeye çalışmamalısın. çünkü bunu yapmaya çalışmanda zaten kaderi çizmendir. dışında olduğunu göstermez.

  doğru olduğunu düşündüğün şeyleri yapabilirsin, başkaları için doğru olmayabilir.

  vs. nasıl biri olduğunu, nasıl karar verdiğini anlayıp öyle bir karar verme metodu seçmelisin. ve soruyu ona göre sorman gerek diye düşünüyorum. misal: "duygusal karar veren birisiyim ve kararsızım ne yapabilirim ? " ya da "düz mantıkla karar veren birisiyim kararsızlıktan nasıl kurtulabilirim? " gibi..

  2|0
  • Şikayet

   teşekkürler en iyi cevap