Farklı olandan neden korkulur?

Gerek George Orwell'ın 1984'ü olsun, gerek Paulo Coelho'nun Portobello Cadısı olsun bunlar gibi bir çok büyük eser hep aynı konuyu işler. Farklı olandan korkulmasını. Bugüne kadar yaşanmış çoğu distopyada hep tek tip insan yaratma mantığı var. Hitler'in Almanya'sında saf aryan ırk yaratmak onun dışındaki herşeyi yoketmek temel alınmış. Olaya bu denli büyük açıdan bakmasak bir sınıf düşünsek ve o sınıfın içinde temel özellikleri diğer öğrencilerden farklı bir çocuk olsa. Çekirdek bir aileye sahip değil, görünüşü diğerlerinden farklı, konuşması diğerlerinden farklı. Bu çocuğun yüzleşebileceği tek bir muamele var o da dışlanmak. Bir kalıbın normalleştirilmesi ve dışında kalanların ötekileştirilmesi insanların tarihin karanlık çağlarından belli tekrarladığı bir davranış, hatta bir nevi içgüdü. Hayatımda attığım her adımda karşıma çıkan farklı insanlarla, alışılmışın dışında olanlarla iletişim kurmaya çalıştım. Sonuçta karşılaştığım şu oldu, genelde diğer insanlardan yüksek bir bilinç düzeyi ve farklı kazanımlar. Yorumlarınızı bekliyorum.

0|0
3|1

En İyi Kız Görüşü

• Farklı olandan korkulur çünkü insanlar düzenlerinin bozulacağını düşünür. Yıllardır kurdukları sıradan düzen bozulsun istemezler. Başka bir açıdan bakarsak farklı insanlar dikkat çeker aynı zamanda bu ilgiyi çekemeyenler de vardır. Toplum için o farklıyı dışlamak daha kolaydır kabul etmekten.
    Ama bir şarkıda duymuştum: " Toplum farklı olanı dışladığını sanarken aslında farklı olan dışlamıştır toplumu. "diye. Doğru aslında farklı olan da o sıradanlığa katlanamaz, Ona da zor gelir. Hem farklı insanlar bence de alışmasın bu sıradanlığa. Bu toplumun farklı kafalara ihtiyacı var.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Farklı olan sana birşeyleri farkettirirde ondan...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Çünkü tek tip ınsan olduğunda yönetmek ve etki altına almak daha kolaydir.

0|0
    0|0
  • Farklı olanın ne olduğunu ne olacağını bilmemenin verdiği kaygıdan dolayı genelde bilinmeyen korkutur gibi düşün

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...