Alevilik sünnilik nedir?

Evet arkadaşlar bu alevi sünni muhabbeti ne oluyo bilen ve saçma sapan yorum yapmadan anlatıcak olan varmı?

0|0
2|5

En İyi Kız Görüşü

• Alevi mezhepli bir insanım. Alevilik bir düşünce tarzı da diyebiliriz. Konu ile ilgili kesin bilgilere sahip olmadığım için, daha doğrusu bildiklerimi de yazarak anlatamadığım için seni yanlış yönlendirmek istemem.
    Tek bildiğim Müslüman olmam, tıpkı Sünni kardeşlerim gibi. Bizim de ailemizde namaz kılan, Kur-an'ı Kerim okuyan, hacca giden, bu mübarek Ramazan ayında oruç tutan var. Yaratıcım Allah (c. c.) peygamberim Hz. Muhammed (S. A. V.) Tıpkı Sünni kardeşlerim gibi Hz. Ali (r. a.) ın ve oğulları Hasan Hüseyinin başına gelen şeylere çok üzülüyorum. Onların yaşını yeri gelince tutuyorum.
    Alevilik de sünnilik de mezheptir, din değildir. Hepimiz Allah yolunda ilerleyen aciz kullarız. Sonuç olarak her ikisi de İNSAN.
    Herhangi bir yanlışım olduğunu düşünen kalp kırmadan düzeltebilir.

0|2
    0|0
    • ağzına sağlık kardeşim

• Teşekkür ederim.
      Umarım milletimiz insanları sağ-sol alevi-sünni, Türk-Kürt diye ayirmaktan vazgeçer. İnsanlığın değer kazandığı bir dünyada yaşamak daha güzel olur. 😊

• şahsen aşırı olarak milliyetçi bir insanım sağ sol alevi sünni çok umrumda değil ama doğuda askerimi polisimi şehid eden dağ maymunlarına kucak açmam umarım tez zamanda ölürler :) saygılar.

En İyi Erkek Görüşü

• Sünniler HZ Ömer ve Osman'ı çok severler, Aleviler ve Şiiler Ömer ve Osman'a namazlarda dahi lanet okurlar.

0|1
    0|0
    • niye peki nerden geliyo bu ayrılık? millet birbirine ayıpdır söylemesi alevimisiniz diye soruyo ya bişey olmuş olmalı bu düşmanlık niye

• Bende bilmiyorum, HZ Ali'yi çok severler ama ismi Ömer ya da Osman olan bir kişiyi dahi yanlarında barındırmazlar.

• ilginçmiş gerçekten

Kızlar Ne Diyor 1

• sünni butun muslumanları kapsar cunku sunni demek ehli sunnet yani peygamberin izindekiler..
    dinimiz kuran ve sunnetle butunleşir bunu ayıran bir kesim de vardır peygambere iman etmeden islamı yasamaya calışan..
    ve hicbir sunni sahabelere dusmanlık yapmaz hepsını de sever baska luksu de yoktur ama irana baktıgında onlar oyle yapmıyor
    eger aleviler islamı bildiğimiz seklıyle yasıyorlarsa sunnı icerisinde yer alır
    ama bir kısım aleviler de camiye gitmez namaz kılmaz ramazanda oruc tutmaz bu alevılerı hangi kategoriye sokmalı bilemedim kendileri bilir
    ayrıca alevı kelimesi manası olarak Hz Aliyi seven anlamına gelır ve her musluman hz Aliyi sever.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• İslam hakkında söz sahibi biziz demenin yöntemidir.
    Her kitle islamın kendi dedikleri gibi olduğunu iddia eder ve islam dünyasının kendileri etrafında şekillenmesini ister.

Bunu isteyen iranlılar alevilik adı altında islamın gerçek yolu budur der ve kendi politikalarına uygun bir ortaya çıkartır.

Sünnilik ise doğru olan biziz ve bizim yolumuzdan gelin diyerek dinde otorite olma yolunda kendi politikalarına uygun bir din ortaya çıkartır.

İslam dinine mensup olanları Allah isimlendirmiştir.
    Ne sünni demiştir ne alevi.
    Hacc suresi 78. Ayette denirki
    "... Allah, sizi hem daha önce, hem de bu Kur’an’da müslüman diye isimlendirdi..."

İnanan birisi için kendine Allahın verdiği isimden başka isim aramak yersizdir.

Ayrıca Kuranda Allah der ki;
    En'am suresi 159. Ayet
    "Şu dinlerini parça parça edenler ve kendileri de grup grup ayrılmış olanlar var ya, (senin) onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi ancak Allah’a kalmıştır. Sonra (O), yapmakta olduklarını kendilerine haber verecektir."

Yani bu iki ayeti referans alırsak Müslüman adı altında birleşmeyip, meshep meshep bölünenlerin Kurana değil kendi siyasi ve egoist çıkarlarına uygun davrandığını söylememiz gerekir.

Din Allahınsa ve inananları Müslüman olarak isimlendirdim diyorsa bir Müslümanın kalkıp ben sunniyim ben aleviyim diye bölünmesi en'am suresinin 159. ayetine karşı gelmektir.

Allahın verdiği isim eksik mi? Yetmedi mi?
    Diye sormak lazım kendilerini fırka fırka bölenlere!

1|0
    0|0
  • Sünnilik İslam mesheplerinden biri.

Alevilik türklerin müslüman olduklarında kendi kültürlerini, İslam kültürünü ve tasavvufi felsefeyi birbirine harmanlayarak kendilerine göre oluşturdukları İslam anlayışı. Komik biçimde en az beslendiği şey de Kuran'dır.

Ha bana sorarsan havada karada sünnilikten falan daha güzel bir inaçtır orası ayrı.

En nihayetinde ikisi de yalan dolan.

2|0
    0|0
    • bencede öyle aleviler daha bir sempatik böyle ne biliyim etliye sütlüye karışmıyolar şarkılar türküler

• İnancın kendisinin insalardan beklediği şey sünnilikten daha samimi. Öyle ritüellerinde falan değilim ben.

Alevi dediğin edepli olmanın, doğru düzgün olmanın, insanları sayıp sevmenin, yardım etmenin, kusru örtmenin falan asıl ibadet olduğuna inanır, namaz, oruç gibi şeylerde hidayet aramaz.

'Şunu şunu şunu yap, şunu şunu yapma cennete git' anlayışı yoktur.

Tüm bu serbestliğine rağmen sünni toplumlardan daha zararsın, daha düzgün insan çıkarıyorlar orası ayrı bir nokta.

Şimdilerde gelenekleri falan dejenere oldu, dedelik falan pek kalmadı, köylülük bittikçe alevilik de biter hale geldi.

Avrupalıların en uyumlu, en sorunsuz bulduğu müslüman cenahıymış bu arada.

• ehl-i sünnet taraftarları Şafii hanefi hanbeli maliki ler sünnidir..

Şia taraftarları Caferiler aleviler gibi olanlarıda Şii dir..

şia sahabelerin bir bölümüne düşmandır

ehl-i sünnet ise tüm hadisleri araştırıp buna göre yorumlamış ve sünni yaşayış tarzını ortaya çıkaranlardır

0|0
    0|0
  • Müşrik yarışı.

0|0
    0|0
Yükleniyor...