Metrolarda kadınlara ait ayrı vagon uygulaması denenmeli mi?

Arkadaşlar bu fikri ben değil Ankara büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek ortaya attı. Japonya da böyle bir uygulamanın olduğunu ve Ankarada denemek istenilip istenilmediğini, twitterdan sordu. Sizin bu konuda görüşleriniz neler?

• Kadın - Erkek Ayrı Olmalı.
    56% (109)53% (44)55% (153)Oy Ver
  • Kadın - Erkek Karışık olarak devam etmeli.
    44% (85)47% (39)45% (124)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
26|15

En İyi Kız Görüşü

• Ayırmak bir yandan iyi bir yandan kötü. Iyi yanı pis abazalar çok küçük bir ihtimal de olsa taciz edemicek. Kötü yanı diğer illerde ya da otobuslerde karışık giden kadınlar taciz edildiğinde müstehak görürler. Ayrı gitseydi vs. diye

0|3
    0|0
    • Yani bende o durumdan korkuyorum. Yani kız arkadaşımızla olsun bir şeyle olsun, beraber bir yere gitmek istesek. Biri laf atsa, baksa, ne bakıyorsun dediğinde, hayırdır kardşeim şikayetciysen, buraya bindirmicektin, bak orda kadın vagonu, hadi oraya gitsin diye pişkin pişkin insanlar laf edebilirler blie bu durumu hayal edebiliyorum.

• Öyle tabi ki :)

• Neyse artık bakacağız inşallah böyle saçma şeyler olmaz ☺ İnsan önündeki tutamayıpta, elalemden uzaklaştıkca ohooo...

En İyi Erkek Görüşü

• Bence saçmalık. İnsanları eğitmek yerine. Ayırarak çözüm ne kadar sağlanabilir ki. şu an belki uygulamada olabilir. Fakat uzun vadeli bir çözüm değil. Bugün metroda başlar. Yarin otobüs olur. Yarin sadece kadınların yaşadığı apartmant, Sadece kadın barı, sadece kadınların kafesi. Böyle böyle iş büyür. Sonuç siz çözüm sanarsınız. Cinsiyetler arası bağ kopar. İlişki kaliteleri düşer. Çözüm bu değildir eğitimdir

1|1
    0|0
    • Yani kız arkadaşımızla olsun bir şeyle olsun, beraber bir yere gitmek istesek. Biri laf atsa, baksa, ne bakıyorsun dediğinde, hayırdır kardşeim şikayetciysen, buraya bindirmicektin, bak orda kadın vagonu, hadi oraya gitsin diye pişkin pişkin insanlar laf edebilirler blie bu durumu hayal edebiliyorum.

• Bunu insanlara aşılamak o kadar zor ki maalesf çok zor. Anlatamazsın...

• Aynen öyle. Sırf bu cahil insanlar yüzünden. Hayattan soğuyorum. Biran önce bu dünyaya ne katacaksam katıp bir dağ evinde tek başıma veya eşimle yaşamak.

Kızlar Ne Diyor 25

• Karışık devam etmeli bu bir cinsiyetçilik ve çözüm değil.

2|4
    0|0
  • İnsanların beyni düzelmiyor madem bir de ayrı ayrı denensin, eğer taciz/tecavüz vakaları azalırsa tamamen kullanılsın.

1|3
    0|0
    • ama bence azalmaz tam tersine daha kötü olur. erkek arkadşaıyla, sevgilisiyle ya da abisiyle, hiç farketmez karışık vagona binen kıza kaşar gözüyle bakan olur laf atan memnun değilsende kadına binseydin kardeşim burda işin ne demekki sende istiyorsun laf atılmasını diye savunanlar çıkacak hayal edemiyorum.

• En azından denenebilir ya

• tabiki ama eğer denenilirse karışığa binen kıza kaşar diyecekler biliyorum, daha müslüman bir ülke oldugumuz halde kendimize sahip çıkamıyorask eğer bunlar da denir ahh ya

• A diyorum

0|1
    0|0
  • Ayrilmali bence kiz erkek ayirmayi dusunen esler icin de bisiy dusunurler zaten malum taciz olaylari filan biraz durulur belki denemekten zarar cikmaz :) metroyu uce bolerler olmadi ilk bolum kadin ikinci erkek ucuncu de esler guzel olur eglenceli degisik :)

0|1
    0|0
    • herkese eş falan diye bakamazlar ki ama ☺ yani o çok oyalar eder, yahut kız kardeşi olur, sevgilisi olur insanın olamaz mı, ya da her şeyi geçtim kız arkadaşı olur erkek arkadşaı olur normal arkadaş olarak ☺ bence bu ayırma çok sağlıklı olmaz yani. sadece metroda bile kendine sahip çıkamayan bir bireyin topluma kazandırılması çok zor olacaktır ☺

• yahut işte belli bir sebepten belki kadın vagonu dolu olacak acil işin var, karışık vagona bindin. demekki bu da istiyo diye mantık yürütüp laf atacak sapık zihniyet yine olacak, karşı çıkıncada , kadın metrosuna binsydin diye üste çıkacak bu insanlar.

• Boyle bir ulkede ne yapsan bos iste zihniyet degismedikten sonra kisiligi degistirmen gerek o da herkesinkini degisemiycene gore bu tarz insanlar hep olucaktir

• Erkek ve kadını ayırmak sorunları çözmez, geçici olarak üstünü örter. İlk önce bu millete kadının her şeyden önce birey olduğu ve onun isteği olmadan herhangi bir karşı cinsin ona sahip olamayacağı yargısı öğretilmeli ve bu yargılar küçüklükten aşılanmalı sorunlar anca böyle hallolur çünkü üstünü kapatarak değil

0|2
    0|0
    • Ankete baktıgımızda bunu ilk önce kendi cinsiyetinize aşılamanız gerekir hanfendi ☺ Görüyoruz ya, bence de ayrılmamalı.

• Aynen öyle bu gibi uygulamaların sağlıklı olacağını düşünmüyorum

• inşallah olmaz twitterdan lütfen oylamaya katılın

• Eee sayın Melih Gökçek bay çok bilen yine lafta kalır uygulama da iş olmaz doğru düzgün gitmeyen metroya bir de bunu mu ekleyecek ki.. çok güldüm ve ailecek eşli bir yere giderken de mi haremlik selamlık gideceğiz çözüm bulmuş mu ona da

0|2
    0|0
    • İşte mesela siz şimdi eşinizle dostunuzla giderken biri laf atıncada karşılık olarak ne bakıyorsun dediğinde, sanane kardeşim rahatsızsan karını buraya bindirmicektin lan diye çıkışcaklar bu insanlar pişkin pişkin.

• keşke yapılsa.

• @Elifelff ya hız desen yok leş pislik içinde onu da geçtim buz dolabı gibi yemin ederim bronşit oldum evde yatıyorum sırf bu sıcakta terleyip metronun o buz gibi havasında metro beklerken usuttum diye çünkü çok soğuk aşırı derecede hasta etti.. ve de verdiği hiç bir vaadde bulunmadığı gibi bu da bence boş çıkacak ama hadi hayırlısı

• Ben isterim ki, karışık olsun. Fakat yaşanan olaylara bakacak olursak A dedim.

1|1
    0|0
    • erkek arkadşaıyla, sevgilisiyle ya da abisiyle, hiç farketmez karışık vagona binen kıza kaşar gözüyle bakan olur laf atan memnun değilsende kadına binseydin kardeşim burda işin ne demekki sende istiyorsun laf atılmasını diye savunanlar çıkacak hayal edemiyorum.

belki kadın metrosu dolu olacak, acil işten dolayı karışığa binmek zorunda kalacak yine laf atan birisi, demekki istiyo ki buraya binmiş diye kendini savuncak kardeşim ya, yoksa bizimde anamız bacımız var ama bilemiyorum sağlıklı olacağını.

• Tecavüz felan bahane adam gibi tecavüzcülere ceza vermezler böyle vakaların artmasına bile bile sebep olurlar ondan sonra neymiş ayrı vagon. Önce sen bir adaleti sağla millete ceza ver sonra bak bakayım o adamlar bidaha kadınlara bakabiliyormu? Önce vagonu ayırırlar sonra sınıfları taksileri kapıları derkenn gelsin sana İran. Sonra vay efendim kadınların neden hakları savunmuyor neden orda burda çalışamıyoruz neden böyle neden söyle. Hersey bilerek yapılıyor ya bunu kimse göremiyor mu?

0|1
    0|0
  • O kadarına da gerek yok. Taciz tecavüz edecek insan her yerde eder, toplu taşıma ile alakası yok. Otobüste metroda edemez, gider yolda eder. O zaman da ayrı ayrı kaldırım mı yapacaklar mavili pembeli? 😁

0|2
    0|0
  • ayrı olmalı tabiki

0|1
    0|0
  • metroya hiç binmedim ama çok sorun yaşandığını biliyorum o yüzden bence ayrı olması daha iyi olur

1|1
    0|0
    • Ben bu sorunun bu şekilde çözüleceğini sanmam ama inşallah dediğiniz gibi olur ☺

• kesinlikle denenmeli uzak doğuda bir ülkede tam hatırlamıyorum böyle uygulama var. kadınlar metrosu kulağa hoş geliyo :)

0|1
    0|0
  • Ayri olmali

2|1
    0|0
  • Ayrı olmalı

0|1
    0|0
  • Ayrı olmalı sıkışkın olduğu zamanlarda birbirimize değmemiz sorun olmaz bayaniz çünkü ama erkekler varken sıkıştığımiz zamanlarda bunu fırsat biliyorlar

0|1
    0|0
    • Peki mesela çok acil bir işin var. Kadın vagonu dolu, erkek vagonuna binmek zorunda kaldın. Orada da ellediler. Sen napıyosun be sen dediğinde sana pişkin pişkin, rahatsızsan kadın vagonuna binsydin burda işin ne diye gülecek bu insanlar biliyor musun

• Konu istisnalar değil 1 tane bayan vagonu olmuyorki birsürü oluyor 😊

• O halde ben kız arkadaşımla yahut kız kardeşimle bir yere gideceğim. Birisi laf attı ya da baktı, ne bakıyorsun kardeşim diye ona kızdıgımda, rahatsız oluyorsan buraya bindirmeyecektin, gitsin bayan vagonuna binsin dicek. O adamın seyir zevki yüzünden ben yanımdakilerden neden ayrı kalmak zorunda oluyorum peki ☺

• Evet

0|1
    0|0
  • japonyadakı gibi işlemez yalnız

0|2
    0|0
    • japonyanın da tek örnek aldıgımız yanının bu olması da komik ilk önce eğitimini falan örnek alaydık daha iyiydi. çok kötü olacak çok. göreceksiniz eğer olursa daha kötü olur ☺

• taş betona çalısan zihniyetler basta (ki onada calıstıgına supelıyım ) oldugu surece metro projeside yalan olur

• bu fikir baştakilerin hoşuna gider merak etme. D

• Bildiğim kadarıyla açıklama yapmıştı i. Melih gökçek uygulanmaya başlanacakmış.

0|1
    0|0
  • Kararsiz kaldım

0|1
    0|0
    • erkek arkadşaıyla, sevgilisiyle ya da abisiyle, hiç farketmez karışık vagona binen kıza kaşar gözüyle bakan olur laf atan memnun değilsende kadına binseydin kardeşim burda işin ne demekki sende istiyorsun laf atılmasını diye savunanlar çıkacak hayal edemiyorum.

belki kadın metrosu dolu olacak, acil işten dolayı karışığa binmek zorunda kalacak yine laf atan birisi, demekki istiyo ki buraya binmiş diye kendini savuncak kardeşim ya, yoksa bizimde anamız bacımız var ama bilemiyorum sağlıklı olacağını.

• Doğru doğru

• bence de ayrı olmalı, aynı zamanda otobüslerde

0|2
    0|0
  • Denen_meme_li

0|1
    0|0
  • ayrı olsa tacizin önüne geçilirdi ne güzel olurdu. Ve olmasın diyenleri anlamıyorum.

0|1
    0|0
    • kardeşim tacizi yapanları ayrı bir yere tıkmak lazım bence, ben kız arkadaşımla yahut kız kardeşimle rahat bir yolucluk yapamayacakmıyım beraberce. millet laf atınca, o zaman kadın vagonuna binseydi dicekler haklı olacaklar böyle bişey olabilir mi ama ☺

• iyide sen erkek vagonuna o kadın vegonuna biner gene aynı yerde iner kavuşuruz. ayrıca tacizcilerin alnında ben tacizciyim yazmıyo inan tıklım tıklım olduğunda otobüs ellenmedik yerim kalmıyo biine kızasam oradaki bşalıyo tıkış tıkış olduğumuz için bişey demiyorum iğrenç bişey.

• inşallah hayırlı olur bende öyle olmasını istemem ama isteyen kız arkadaşı ile kardeşiyle falan da gitmeli yani ☺ ama oda olabilir tabi bakalım nasıl olacak

• Sen ayrı olmasını istemiyorsun anladık

0|1
    0|0
  • Sanki Ankara'da metro var te allam ya. İlk önce Keçiören metrosunu bitirsinler de bir

0|1
    0|0
  • ayrı olmalı.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Gerici falan diyenler olacak illa... Japonlar yapmış işte abi. Ama olsun kesinlikle şart. Bir de böyle deneyelim ne kaybederiz? A dedim.

1|1
    0|0
    • Ama japonlar da her konuda eşit değiliz ki abi. şöyle düşün erkek arkadşaıyla, sevgilisiyle ya da abisiyle, hiç farketmez karışık vagona binen kıza kaşar gözüyle bakan olur laf atan memnun değilsende kadına binseydin kardeşim burda işin ne demekki sende istiyorsun laf atılmasını diye savunanlar çıkacak hayal edemiyorum.

• Kadınların dolu olduğu yere girmeye erkek utanır bence. Erkeklerin çok olduğu yere de kadın... Bekleyip görelim hayırlısı olsun. Senin dediğin çok düşük bir ihtimal yani bu kastettiğin olaylar. Olsa bile şimdiki kadar olmaz bence.

• Bekleyip göreceğiz :)

• Karışık devam etmeli

0|2
    0|0
  • Seriat geldi diye zirlayanlar olur

0|2
    0|0
  • Ayrı olmalı

0|1
    0|0
  • Böyle saçma düşünceler üleyi geriye götürür.
    Ayrıca burası Türkiye kadın kılığına girip yine taciz de bulunabilirler yani fark eden bir şey olmaz aksine daha çok tesvik eder.

0|2
    0|0
  • dubaide var

0|1
    0|0
  • sevgililer nasıl yapacak.

0|1
    0|0
    • sevgiliyi geçtim birisi karışık binse işte kız arkadaşıyla laf eden olunca diyecekler ki, rahatsızsanız bayan vagonuna binin kardeşim. oha bir anda haklı oldular.

• Kadın erkek ayrı olmalı

#Türkerkeği

0|1
    0|0
  • Haremlik seyranlıkla başlayıp sonunda tam olarak Arabistan oluruz artık.

0|2
    0|0
  • Kadin erkek ayri olsun ki erkekler birbirlerini becersin kadinlar da birbirlerini yalasin

0|1
    0|0
  • Hayret, medeni Japonya niye böyle bir karar aldı ki !!!

0|1
    0|0
  • Yok yok kadinlara ayri bir dunya yapalim. Kadinlarla erkekler birbirini gormesin bile. Kafa yapisini gelistirmek yerine bu sartlari kabullenen cozumler uretmek de anca o tek hucreli adamdan beklenirdi.

0|2
    0|0
  • Kadın - Erkek Ayrı Olmalı

0|1
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...