Alevilik tam olarak nedir? Allaha inanir mi? Rabbim buyurur mu? Biraz aciklarmisiniz?

0|0
5|16

En İyi Erkek Görüşü

• çelişkili bir mezhep namaz oruc farz ama onların coguna göre değil galiba

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 15

• Alevi kelime manası çok güzeldir. Ali efendimizi seven, ona tabi olan manasına gelir. Esasında sünnilere yakışan bir tabirdir. Bu kelima manasından yola çıkarsak aslında alevi olmak sünni olmaya mani değildir. Sünnilik bir inanç şeklidir. Ve doğru olan tek inançtır. Kendisini alevi diye tanımlayan biri de sünniler gibi inanabilir. Ama realite maalesef böyle değildir. Kendisini alevi olarak tanımlayanlar en hafif şekliyle Ashab-ı Kiram efendilerimizden bazılarına hatta pek çoğuna düşmanlık beslemektedir. Bu da sünni olmaya manidir. Sünni olunmayınca da hiçbir iyiliğe ve ibadete sevap verilmez. Cehenneme de muhakkak uğranılır. Bunu peygamber efendimiz haber veriyor. Böyle alevi ile evlenmek de caiz değildir. Aleviler çeşit, çeşittir. Aleviliği, alevi dernekleri bile birbirinden farklı anlatıyor. Dolayısıyla aleviler şöyledir desek muhakkak bir itiraz eden çıkar. Ama en hafifiyle Ashab-ı Kiram efendilerimize düşmanlık beslerler. Beslemeyeni de olabilir. Bunu ilgili kişiye sorup öğrenmek gerek.

0|0
    0|0
  • inananları da var diğer turlu dusuneni de

1|0
    0|0
  • Emin ol bunun kavramini sana burdaki geyikler aciklayamaz,
    Allaha inanirla muhammede de inanirlar fakat aliye de asiri baglilar.
    Alevilerin kimseye zarari yok ama milletin adamlara karsi on yargisi var on yargilara karsiyim.
    Nice alevi tanidiklarim oldu ben sunniligimden utandim.
    KimseyE on yargiyla yaklasmayin tabularinizdan kurtulun millet onu dedi elalem neder bunlari bosverin. Siz dogru olun varsin sananlar egri sansin.

0|1
    0|0
    • Seni tm kalbimle tebrik ediyorumm onunde egiliyom gercekten sen insani degerleri tasiyan birisin

• Aleviligi arastir ve allahada inanirlar ve su camiye gidip te gosteris icin allah beni affetsin diye degil biz allaha cani gonulden inaniriz hani gidip cem evine demeyiz allahim hata yaptik bizi affet hata yaptik deriz cezami cekmeye raziyim ve bir daha yapmaz ama sunilerde adam fark etmis calim cirpim camiye gidip affediliyo die zannedio cogu kitaplar var oku ya da ozelden yaz bana anlatmak uzun

0|0
    0|0
    • Kuran sünnet bizim rehberimiz alevilerin yaptıkları İslamda yoktur

• @Pernicious cogunuz oyle kuranda su yazi kuranda neler yazio ama biriniz uygulamio illa aksatiyosunuz

• rabbimme şükürler olsun hiç birini aksatmıyorum elhamdülillah

• alevi arkadaşlarım benle camiye geleni var oruç tutanı var anlamadım benimkiler Müslüman alevi galiba

0|0
    0|0
  • ön yargı iyi bir şey değil ama 7 ay onlarla aynı evde kalınca ne kadar pislik insanlar oldğuun anlamıştım , yinede her alevi böyledir diyemeyiz , ama kendilerince dinen kuranda olmayan şeylerin uydurmaları çok uygun olmuyor, öneğin 30 gün oruç tutarken onlar 7 gün mü 4 gün mü ne oruç tuutyorlardı tam hatırlamıyorum baya geçti zaman ama böyle tiplerdi,. dalga geçerlerdi ben cumalarıma gittikce falan hacımı olacan dede diye..

0|0
    0|0
  • Bir tasavvufi kol.

0|0
    0|0
  • kızılbaş olanı vardır sünni olanı vardır. birisi sapıktır birisi müslümandır. birisi din ya da mezhep sanar birisi Allah inancı der.

0|0
    0|0
  • Alevilik islamın bir parçasıdır her alevi farklı yaşar oruç tutanı tutmayanı namaz kılanı kılmayanı vardır

0|0
    0|0
  • babam anlattmıstı bir köye gitmis cenazeye.. köydeki beyefendiler kahvede beklemisler.. dua ney pek bilmezlermis.. ama tabi eski zmandan kalma bisey bu zamandakiler bir çoğu koyu aleviler hariç biraz bizim gibiler

0|0
    0|0
  • bizlere yezit diyen alev ehli
    oruç namaz gusül hakgetire altternatif bir tapınak kurmuş sazçalar ibadet edrler oynayarak Allah akıl versin

0|0
    0|0
  • Alevilik insanın üstüne yakışanı giymesi

0|0
    0|0
  • Inanirlar

0|0
    0|0
  • İnanir tabiki

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 4

• 0|0
    0|0
  • allaha inanırlar tabiki sadece sunnilerle aynı şekilde ibadet etmezler

0|0
    0|0
  • zamanında hz alinin kurdugu bişeydir. din değildir allaha tabikide inanırlar

0|0
    0|0
    • Hz. Alimi kurmuş bu kadar cahil olma

• @-_-Rıdvan amin

• 😂😂😂 ama hak ettin bunu

• Sanırım elçi ve peygamber olarak hz. Muhammed i değil de hz Ali yi kabulleniyorlar ki bu da dinimizce yanlış bişey

0|0
    0|0
Yükleniyor...