Ailem kapanmama izin vermiyor ne yapmalıyım?

Çok büyük depresyonum ve iç sıkıntılarım vardı
Allah'a dua ettim bunlardan kurtulmak için ve dua ederken dedim ki: ''Allahım duamı kabul edersen senin emrettiğin gibi giyineceğim kapanacağım''

Yemin ederim ki dualarım kabul oldu ve depresyonu iç sıkıntıları yenebildim şu an mutluyum
Ama ailem kapalı olmama sıcak bakmıyor
Atatürkçü bir aileden geliyorum ve kapanmamın gericilik olduğunu düşünüyorlar

Güncellemeler:
Yemin ederim TROLL SORU DEĞİLDİR

Yorumlarınızı ona göre yapın

1|0
15|20

En İyi Erkek Görüşü

• Allah’a şirk konusunda ailelerin bir zorlaması oluyorsa, duygusal bağlardan dolayı, tevhidin çiğnenmesine Kur’an kesinlikle müsaade etmez. Bu yüzden ana babaya ihsanı emreden ayetlerin çoğunda, ilk emir olarak, Allah’a kulluk hatırlatılır. Ana babaya itaat, Allah’a rağmen değildir; itaat konusunda herhangi bir kimse Allah’a tercih edilirse, kişi şirk bataklığına dalmış olur.

Ya Allah’a ya başkasına itaat etme seçeneklerinden biri karşısında tercih, imanla küfür arasında bir tercih gibidir. “Biz insana, ana-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir… Eğer onlar seni, hakkında bilgin olmayan bir şeyi (körü körüne) bana şirk koşman için zorlarlarsa, onlara itaat etme. Onlarla dünyada iyi geçin. Bana yönelenlerin yoluna uy. Sonunda dönüşünüz ancak banadır. O zaman size, yapmış olduklarınızı haber veririm.” (Lokman- 15 )

Bu ayetlerde ana babaya ihsanla davranma emredilmekle birlikte, şirk koşma, İslâm’dan uzaklaşma gibi Allah’a açık isyan konusunda onlara itaat edilmemesi istenir. Ama anne baba putperest ve müşrik ise, dünyevî ilişkiler konusunda yine iyi geçinilmesi emredilir.

1|0
    0|0
    • Allah yardımcınız olsun.

En İyi Kız Görüşü

• Kardeş kapalıyım Müslümanım Atatürk'e ve dinime saygılıyım canım Onlar'ın ön yargılarını yık. Kapanmak beynini yıkamıyor. Nasıl mutlu olursan öyle yaşa kapalı akrabalarımdan ailelerin açık kızları var benim öyle kuzenlerim var bu sorun olmaz çünkü insanız hepimiz.

Eskiden sakal din sembolü iken şimdi ülkecek sakallandık ve ben sakaldan tiksindim. Sakallıların hepsi mi dindar bu da böyle.

İnancını savunmayı ilk ailenle öğren. Fıkıh öğrenmeni tavsiye ederim. Ailenle de çok kötü olma çünkü biz evlatlar anne babamıza sorumluyuz dünyanın geri kalanı iyiliğimizden.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• O değil de neden milleti ailene saldırtıyorsun ? Bu nokta ile Atatürk'ün ne alakası var? Kapanmak derken neyi kasdediyorsun türban mı pardesü mü çarşaf mı?

İç huzrunu illa bir şekle bağlamana ve bu yolla ilan etmene de gerek yok , inancın her şekilde olabilir ve bunu göstergeye bağlamanın da anlamı yok. Ailenin seni ikaz ettiği de bu büyük ihtimalle. Bütün islam edebini 13 farklı kapanma türünden birine girmeden de uygulayabilirsin , kimse seni ne cennete bu yüzden sokabilir ne de cehenneme bunu yapmadığın için sokabilir.

Çünki her kadın kendince kapanmasını sınırını edebini kendince bilir , inanç da kişisel bir tercihtir, kamu ilanı gerektirmez.

0|1
    0|0
  • Ailen gericinin önde gideniymiş Türkiye'de var bu cahiliye adetlerini devam ettirenler. ALLAH hidayet versin olmassada islah etsin. Onlara sorsan insanın kalbi temizl olmalı , İbadet ALLAH ile kul arasında kalmalı, v. s v. s uzar gider. Sana ALLAH emretmiş kralı gelse dinlemiyiceksin!

0|0
    0|0
  • Kapalı olupta atatürkçü kisilerde var ki Atatürk başörtüsüyle derdi yoktu zaten ama aileninde haklılık payı biraz var. Bunu böyle yapanlar hep dini kullananlar oldukları için bir nevi o yüzden sıcak bakmıyorlardır. Biraz sabret sonra yavaş yavaş kapanirsin çok istiyorsun

0|0
    0|0
  • sen kim için kapanıyosun, Allah.
    ee gerisinin ne önemi var?
    bu gibi durumlarda aileye karşı gelmek caizdir.

0|0
    0|0
  • Trol soru değil ise eğer. Aileni Allah (c. c) ıslah eylesin. Sen kapan ve sözünde dur kardeş. Cenab-ı Hakkın hatırı katidir , hiç bir hatıra feda edilmez.

0|0
    0|0
    • Hay sizin trollünüze hayatta hiçbir şeyi ciddiye almıyorsunuz

• Edep ile cevap verdim soruna eğer trol soru değilse deyip cevabımı yazdım bas git şimdi buradan.

• Kimin sorusundan kimi kovuyorsun gülerler :) Her şeyi şaka zannediyorsunuz çünkü hayatınız şaka olmuş

• ailen as atatük ilke ve görüşüne sahip degil o zaman herkes özgürdür kapanman demek gerici oldugunu göstermez çogu kişide bu şeyler var dinimizden ve kültürümüzden utanmamamız ona göre yaşamak daha dogrudur bakın arablara hindistanlılara adamlar yöresel ve dini elbiseleriyle gidiyorlar

0|0
    0|0
  • Kapanmak gericilik miymiş? Desene taş devrinde daha ilerideymişiz. Onlara gelince kendi özgür kararın olduğunu söyle başka mevzulara gelince özgürlükten yana olanların buna izin vermemesi ilginç

0|1
    0|0
  • Ya kapanma sende ama dinine gore yasa hatlarını belli etmeyen şeyler giy ibadetini yap illa saçını kapayınca mı oluyo yani

0|0
    0|0
  • Dinin emri konusunda enne babanın rızasına bakılmaz
    Giyeceksin ve hakkını vereceksin
    Zaten onlarda ister istemez razı olmaya başlar

0|0
    0|0
  • Kapanma

0|0
    0|0
  • ALLAH rızası için kazanman gerekir , başta ailen istemiyor ya da o bu nedir diye kapanırsan bu olmaz sen kalbinden geleni yap, ailende zamanla alışacaklardır.

1|0
    0|0
  • Senin önceliğin ailen değil Allah olmalı tamam mı Allaha verdiğin sözü yerine getir. Bir gün pişman olursun sözünde dur. herkes iradesinde inancında hür. sende bu hürriyetini kullan.

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim

• Cennette cehennemde Allahın emri ile olur ne annen ne baban nede Atatürk cennete cehenneme hükmedemez. Anne baba Allahın emrinin dışındaysa sözü tutulmaz öncelik Allahtır.

• hem ataturkcu hem kapalı olunamaz mı onu anlamıyorum ataturkculuk =dinsizlik mi ki öyle olmadıgını biliyorum günümüzde çok yanlıs ataturkculuk örnegi görüyorum

1|0
    0|0
  • Yahu arkadas ne gericiligi gozunuzu sevem ya
    Burası özgürlükcu turkiye değil mi
    Hem bir kere farz

0|0
    0|0
  • Sen en iyisi içine kapan öyle daha güzelsin

0|0
    0|0
  • Onlara guzel dille anlat islam dini boyle buyuruyorr diye nsonucta cehenem ve cennet vqr

0|0
    0|0
  • Başörtü ve gericiligi bagdastirmak neyin mantigidir hic anlamadım.

0|0
    0|0
  • dinleme ama adam gibi kapan alışırlar

0|0
    0|0
  • yanlış bişe kapanmalısın

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• Sen Kapsnmayi adamissin ve cok guzel bisey yapmisi. Kapanmalisin dinleme kimseyi öldügünde gelip seni kurtaramayacaklar cezayi sen cekicen dinleme yaptigin kotu birsey degil insallah kapanirsin hem merak etme bir sure sonra karismazlar sana alisirlar :)

0|0
    0|0
  • Tesettür Allah’ın emridir. Hiçbir insanın Allah’ın emrine karşı gelme hakkı yoktur. Ailenizin tesettüre girmenizi engelleme hakları olmadığına göre onları dinlemeniz gerekmez. Sadece tesettür çeşitleri arasında bir tercih yaparlarsa ona itaat edebilirsiniz.

0|0
    0|0
  • Ailen doğruyu emretmese de doğru olani yapmakla mes'uluz. Senin cihadın hem nefsine hem ailene karşı olur. Hz. Musab gibi... Hz. Musab'ın hayatını okumanı tavsiye ederim.

0|0
    0|0
  • Sanmıyorum engelleyeceklerini. Sıcak bakmıyor olabilirler ama alisacaklardir.

0|0
    0|0
  • Atatürkçülükle bağlaman yanlış. Atatürkçü olmak kapanmamak değil.

3|0
    0|0
  • Kapanmayi denedin mi hic ve denediysen tepkileri ne oldu

0|0
    0|0
  • Aileni dinleme.
    Hayat senin, karar ve tercihler de senin. Kimseyi alakadar etmez. Nasıl mutlu hissedeceksen öyle yap. Emin ol ailen de bu duruma zamanla alışacaktır.
    Kimseye aldırış etme.

1|0
    0|0
  • sen öyle diyerek allahı kandırıp sanki daha kolay senin istediğini yapacak gibi düşünmüşsün. resmen kandirmaya calismak gibi bu. böyle yapan biri kapansa ne olur kapanmasa ne olur? Atatürkcü ailen var ayrica degerini bil.

0|0
    0|0
  • kapanman gericilik değil ailene buna ikna et bence

1|0
    0|0
  • Ataturkcu aileninde olmazsa olmazi kapanmamak galiba 😄

0|0
    0|0
  • saçma sapan ben öyle ailenin...

0|0
    0|0
  • Hizliden kapan

0|0
    0|0
  • şu soru varya atatürkçüleri kötülemek için açılan bir troll soru değilse ben de neyim!

0|1
    0|0
    • Yemin ederim troll soru değil

• Sonuçta kendi kararlarını verebilen özgür bir bireysin. Allahtan mı daha çok çekiniyorsun yoksa ailenden mi? Bir düşün.

1|0
    0|0
Yükleniyor...