Bugün TRT'de "Namaz kılmayan hayvandır." denildi. Ne düşünüyorsunuz?

Ben böyle şeylerin İslamofobiyi desteklediğini düşünüyorum. Zaman zaman "Tüm arş-ı alem secde eder." deyip sonra da böyle insanları ötekileştirmenin manası olmadığını, insanları dinden soğutacağını düşünüyorum. TRT kesinlikle artık kendisine çeki düzen vermeli.

0|1
20|41

En İyi Erkek Görüşü

• Bilgisizlik değil ama akılsızlık böyle söylemleri karşımıza getirir.
    Dünyada refah ve ferahlık içinde yaşan milletler alnı secdeye gitmeyen buna karşı hayvanlar gibi yaşayanlar sözüm onu alnı secdeye gidenlerken kalkıp böyle bir çıkış yapmanın manası nedir?

İnsan ile hayvanı ayıran özellik alnı secdeye giden gitmeyen diye değil, düşündüğünün üzerine düşünebilen ya da düşünemeyen diye yapılır.

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bu müslüman olmayanlarin insan olmadiklari anlamina geliyor. Ben müslümanim ama kendi dinini baska dinlerden üstüm görenlerden nefret ediyorum!

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 40

• Elhamdülillah Müslümanım ama bunlar artık cidden raydan çıktı. Diyanet'in sansasyonel fetvaları yetmezmiş gibi bir de artık hayvan diyorlar. Ne diyeyim Allah doğru yoldan saptırmasın bizi.

4|0
    0|0
  • Canlı izliyordum programı, yiğenim de yanımdaydı; üslubuna bakınca konuşanın kesinlikle bir pot kıracağını söyledim; ama bu kısmı kaçırmışız :) Konuşma tarzından gerçekten belliydi böyle birşey olacağı.

Namazı teşvif etmek, namazın gerekliliğinden bahsetmek yahut dinimizdeki yeri hakkında sohbet edip öğüt vermek elbette yapıcıdır; ama bu tarz söylemler zaten hali hazırda bekleyenlere koz vermekten başka birşey değildir malesef...
    Üzücü bence; başka da birşey diyemiyorum.

1|0
    0|0
  • Dogru demısler kanks

3|4
    0|0
  • Dangalağın teki öyle söyledigı icin bunu koca Islam dinine mal edemeyiz. Islam'ın en büyük sorunlarıdan biride bu. Bazıları gercekten bize dinimizi ögretirken bazilari yobazlık yapan pislikler oluyor. Bir insan ateist diye, müslüman diye, hıristiyan diye, yahudi diye kötü olamaz. Herkesin mahkemesi kendi vicdanıdır.

2|0
    0|0
  • Kimin namaz kıldığı kimin kalmadığı kimseyi ilgilendirmez bu adam sacmalamis İslam dini bunlara kalmadı

3|2
    0|0
  • Öyle bir kanal yok benim listemde. Kendini bilmezlerin lafları zerre umurumda değil lakin din düşmanı primcilere malzeme veriliyor.

2|0
    0|0
  • Cümle Hayvan Yaratık ALLAH (C. C.)'ı Zikreder Ey Şerefsiz! İnandığın Dini Bilmiyor..

1|3
    0|0
  • Kendisi korkam kisiliksiz korkak
    Cevap verip engelliyor kaciyor
    Bu ve bunun gibiler cok iyi biliyorlar
    Ayrimcilik taraf olmak
    Ya kapalisin ya o. Pu
    Bu orumcek beyinler yuzunden kiskova osmanli batti
    Sira turkiyede

Kopekler ovundukleri seye bak kahpeler
    Neymis 10yil once sukadar imam okulu varmis
    EEEEEE
    simdi imam okulu sayisi 10kat artmis

Lan mal lan. Dana
    Bunlarin basindaki ermeni soysuz bunlari soyluyor

Turke ne lazim hadi gectik turku
    Yuce peyhamberimiz ne der
    Ilim cinde olsa alin gelin

DINCILER DINI SOMUREN KULLANANLAR

BIZE IMAM OKULU DEGIL FEN LISESI LAZIM FEN

IT SEN IMAM OKULUNU FAZLALASTIRACAGINA
    EGITIM SEVIYESI YUKSELT DE GENC BEYINLERIN KAPASITESI ARTSIN

SURIYEDEN GELENLER BILE ANADILI GIBI INGILIZCE KONUSUYOR

AC GOZUNU TURK ACCC
    GECEN INGILTEREDEN PROFOSOR TURK GELDI
    ARASTIRMIS BIZDEEKI INGILIZCE SEVIYE 50YIL GERI
    MS BRAWNN LA IS BITIYO
    AMA OLSUN IMAM OKULU SAYIMIZ ARTTI

TURKLER EGER BAGIMSIlik sa
    Turkler eger ilerlemekse
    Bu imam okuluylami olur
    Supanekeylemi olur
    Ileri egitimlemi az kaganizi calistirin azcik

Su orumcek dincilerden arindirin kendinizi

0|0
    0|0
  • Namaz, müslümanlar için "dinin direği" şeklinde tabir edilen bir kulluk vazifesidir. İmam-ı Azam Ebu Hanife'ye sorarlar: "Namaz kılmayan kâfir olur mu?" diye. İmam cevap verir: "Namaz kılmayan kâfir olmaz ama namazı da kâfirler kılmaz." Arada çok ince bir çizgi vardır.

Namaz mevzuu çok hassastır. Kılmama bahanesi yoktur. Şâfî mezhebinde idama kadar cezası vardır. Abinin sözleri doğru, fakat yanlış anlaşılmaya çok müsait. Daha farklı bir şekilde ifade etse daha uygun olurdu diye düşünüyorum. Fakat bununun skandallık bir yanı yok.

1|0
    0|0
    • Valla yorumları incelerseniz şayet.. o kadar çok kişi alınmış ki bu söze hayretler içinde kaldım :D Adam aslında şunu demek istiyor... Eğer namaz kılmıyorsanız yiyip içip yatıp hayatınızı sürdürüyorsanız Hayvandan ne farkınız kalıyor demek istemiş. Ama gelin görünki bizim millet kendisine dokunan bişi olduğu zaman her zamanki gibi savunma mekanizmasını çıkarır :) Neden? Çünkü namaz kılmıyordur. İşlerine geldiği zaman dinde zorlama yok derler. İyide Allah Kuranı kerimde bizzat Zorlamış nasıl zorlama yok :D Ayet var namaz üzerimize Farz yani keyfi bir durum değil. Mecbur kılıcaksın !! Neyse işte herkez anlamak istediği gibi anlıyor denecek fazla laf yok :D

• Kılanlar kılmayanlara hayvan diyemez.
      Saçma saçma konuşuyosun. Başka şeylere saptırıyosun.
      Anlamıyorum sizin gibileri çok komiksiniz, bende namazımı kılıyorum ama sizin gibi kılıyorum diye saygısızlık yapmıyorum.
      Valla sizinle muhattap olunmaz daha yorum yapacak değilim. İstediğiniz kadar konuşabilirsiniz.

• @_Yağmur Bencede sen bu konularla kafanı yorma :) Olaya Sadece Hayvan kelimesi ile bakıyosun. O yüzden algılama güçlüğü çekmen çok normal. Takılma böyle şeylere bir tutturmuş Hayvan dermiş diyemezmiş gidiyosun :) Anlatılmak isteneni anlamadığın sürece ben sana 1000 satır yazıda yazsam sonunda yine kimse kimseye Hayvan diyemez der insanı çıldırtırsın sen :D O yüzden boşver ablacım

• saçma

2|0
    0|0
  • bunlar işine gelmeyen bir durum oldugunda dinde zorlama yok derler islam din hoş görü dinidir derler sonra kalkıp böyle saçmalarlar ulan hani zorlama yoktu? hani hoş görü nerde kaldı?

2|0
    0|0
  • Bizde trt izlenmiyor , herkese tavsiye ederim izlemeyin etmeyin , insana hayvan benzetmesi yapmak ahmaklık , hayvanlar daha çok ibadet ediyor.

2|0
    0|0
  • dindarların zihniyeti çogunlukla budur bu anormal bir durum degil ve islamofobi gayet mantıklı bir fobidir dinler cografyasını inceledigimizde

0|1
    0|0
  • Üslup yanlış.

1|0
    0|0
  • İnsanlar bir dine inandıkları için hoşgörü ve saygıya gerek duymuyorlar.

1|0
    0|0
  • Özür diledi diye duymuştum.
    Talihsiz bir cümle olmuş.

1|0
    0|0
  • Bir nevi doğru söylüyor. çünkü namaz kılmayan insan bir süre sonra nefsinin isteklerine boyun eğmeye başlar ve zamanla hayvandan farkı kalmaz. ahirette sorulacak ilk soru da namazdandır.
    - dinde zorlama yok yani şöyle Allah kuralları koymuş, isteyen yapar kurtulur isteyen yapmaz ateşi bulur diyor. sonuçta bir Allah'a muhtacız, o bize değil.

1|0
    0|0
  • bunlar bilinçli yapılıyor operasyon var.

1|0
    0|0
  • Böyle bişe demesi hoş olmamış

1|0
    0|0
  • ensar vakfının subyancı tacizci hocası namaz kılmıyordu dogru ya? ...

1|0
    0|0
  • Biraz ağır olmuş. Kabaca bir tutum sergilemiş. ama bide şöyle düşün tamam her varlık kendi lisanıyla Allahı zikredet kabul evet ama oruç tutmazsan, zekat vermezsen, dini vecibelerini imkan olduğu kaşde yerine getirmezsez, namaz kışmazsan hayvandan ne farkın kalır. bu yönden en alırsan çok doğru.

0|0
    0|0
  • Niye zoruna gitti ki bir hayvan bile günde binlerce kez Allah'ı zikir ediyor kendince Peki bu dünya bu alemlere hep bizim için yaratıldı insan en üstün varlıktır biz günde kaç kez Allah'ı zikir ediyoruz? Bunlara bende dahil ben kendimi de yargiliyorum yanlış anlama ama insan oğlu apaçık nankördür

0|0
    0|0
  • yobazlar sahne almaya başladı...

hoşgörü dini?

0|0
    0|0
  • Saçmalıktan başka bir şey değil namaz dinin direği ama onu ayakta tutacak salih amellerdir namaz kıl ne millete saygın sevgin olsun ne de kendine ne anladım namaz kılmaktan o zaman

0|0
    0|0
  • buraya küfürlü bir şeyler yazdım farzet. artık takatim kalmadı sövmeye

0|0
    0|0
  • Böyle adamlarla dolu böyle düşünen tiplerle dolu bir din. Mükemmel dimi 😂😂😂

1|0
    0|0
  • Namaz kılması beklenen müslüman olduğuna göre, islamofobi ne alaka

1|0
    0|0
  • Bunlar dini baltalamaya çalışan insanlar ben bunların müslüman olduğuna inanmıyorum böyle yaparak inanmıyan veya başka dinden insanlarımızın müslümanlara olan saygısını baltalayıp düşman etmeye çalışıyorlar müslümanlar cahildir bilmem nedir sözlerinin asıl kaynağıdır bu gayri müslümler Allah hidayet versin.

0|0
    0|0
  • dinlemedim şimdi bakılırsa bu işler sadece Namazla olmuyor iyi ben namaz kılayım ama her türlü günahı işleyim ne olcak?

1|0
    0|0
  • ooo çok güzel. adam lafı evirip çevirmeden eğmeden bükmeden olanı söylemiş. hayvan namaz kılmaz yanlış olan nedir. bu müslüman için söylenen bir söz diğerleri alınmasın.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    10

Kızlar Ne Diyor 19

• Peygamberimiz bu şekilde dini yaymadı.
    Yani ben de bu şahsa katılmıyorum.
    Fakat şu da bir gerçek namaz kılmayan bir Müslüman, aşçının yanında durup da sadece yemeği koklayan aç bir insan gibidir. Yemeği görür ama nasiplenemez.

1|0
    0|0
  • Bunu söyleyebilen ve buna katılanlar hayvandır bence.

1|1
    0|0
  • Psikopat_hatun diyor Ki ahirette benle mi hesap vercek? Benle mi yanacak ona ne! Ana o şu an biliyor mu ki ahirette hayvanlar karşısına çıkıp biz sana ne yptıkta böyşe dedin diyecek

1|1
    0|0
    • K bakmayin ama hocamız bunu kastetmedi. hayvanlar bizden farklı icguduleriyle hareket ederler biz ise irademzle. aklimiz var. Her eklem yerimiz ayrı oynuyor. Bunu veren allah da diyor ki bana 10 dakka ni ayir. Bana kulluk et secde et sana istediğini vereyim

• Ozman hocamız diyorki alni secdeye giden tek varlık insandır. hayvan secdeye gitmez namaz kilmayaan hayvandır. Bence burada kötü bir ifade kullanmadi. neyse kirdiysam hakkınızı helal edin

• @seymqqq Psikopat_hatun diyor Ki helali hoş olsunda neyi tartıştığınızı anlamadım benim bildiğime göre burda birine öküz dediğimzde ahirette öküz bize ben sana ne yaptım diyecekmiş bundan yola çıkarak dedim

• Hangi ayette onu söylüyormuş merak ettim :D Benim bildiğim dinde zorlama yoktur yazıyor :D

2|1
    0|0
    • Dinde zorlama dediği şey. Farklı bir dine de inanqbiljrsin müslüman da olabilirsin. Kafirun süresinde dediği gibi benim dinim bana sizin dininiz size deki efendimiz. Ama muslumansan eğer kurallara uyman gerek. Haramdan kacinip allaha kulluk etmekle mukellefsin. hristiyanlar bile dinlerine inanclarinaa düşkünken asıl yaradana nasıl kulluk edilmez nankorlugun apaçık göstergesidir. Yani dinin islamsa dinimizin emirlerine kendini zorlamalisin

• İnsanın Tanrısı vicdanıdır. Fakirin karnını elimden geldiğince doyuruyor muyum doyuruyorum, elimden geldiğince hayvanlara, insanlara yardım etmiyormuyum ediyorum vicdanım rahat namazmış bilmem neymiş uyduruk hikayeler umurumda değil. Namaz kılacağım vakte gider kitap okurum.

• Erkek çocuklara tecavüz edenler insansa , hayvan olmayı yeğlerim ben.

1|0
    0|0
  • Hayvanların sucu ne ki?
    sımdı hayvanlarda namaz kılamıyor tabı belkı onu kastettmıştır ama her canlının Allahı zıkr seklı farklıdır
    Insana uygun gorulen de asıl ıbadet namaz
    belki de şunu demek istedi bir ateistin namaz kılması ne kadar saçma ıse muslumanın da kılmaması oyle olabılır

1|0
    0|0
  • tamam anlaşıldı namaz kılın arkadaşlar sonra ne yapıyorsanız yapın hayvan olmazsınız ama her şeyi yapabilirsiniz kafaya bak

1|0
    0|0
  • İnsanlığı bunlardan mı öğrenicem a q

1|0
    0|0
  • sonra vay efendim bu gencler niye ateist oldu. dinimiz hosgoru dini sanki sevabi gunahi bu beyamca yaziyo

1|0
    0|0
    • Arkadaşlar k bakmayin da islam da hoşgörü dinidir. Ateist olan birini tekrar islama davet etmek bir Müslümanın boynnun borcudur. Yani hocamızın dediği şey. Hayvanlar icguduleriyle hareket ediyor ama insanlar kendi iradesiyle akliyla. mevla bu kadar nimet vermisken ona 10 dakkamizi ayirmayacaksak bzler ozman nankör olur ve azaba tabi tutuluruz. allah korusun

• Bende sadece uyaririm zaten ötesine geçilmez.

• @seymqqq adamin yaptığı uyari degil bence daha ileri. yoksa herkes bir sekilde uyariyor

• Hayvan olmayı su nursuz yüze tercih ederim.

1|0
    0|0
  • söyleyene değil söyletene bakıcaksın demişler

1|0
    0|0
  • Lafa gelince müslümanlık sevgi, saygı, hoşgörü dinidir derler.

1|0
    0|0
  • Bnde duydum onu dediğini ve "aaa""dedim ve ardından da bir hadisi serifle bu tezi saglamlatti. ve sonra anladim ki doğru diyor. Çünkü müslüman için namaz şart. Yatalak hasta bile olsan kilman gerek diyor yüce yaradan. Yani bahanesi yok. Insan kılar namazı ama hayvan kılmaz. Hocamız bu yüzden dedi bunu😊

0|1
    0|0
    • sen ahirette kendi yapttıklarının mı hesabını vereceksin yoksa bir baskasının yaptıklarının mı hesabını vereceksin?

• @_Yağmur allah Hidayet versin ne diyim

• @1tufannn bn mi cirkeflestim. Lütfen dikkt edin laf ile beyaniniza

• Kesin aksaraydaki ensarcılardandır tipe baksana..

0|0
    0|0
  • Insana hayvan dememıs, insana özgü demiş, namaz kılmayan varlık ıse hayvanlardır demıs, nerden baktıgına baglı, sen olayı anlamak ıstedıgın gıbı anlamıssın.

0|0
    0|0
  • Gerçekten mi 😒

0|0
    0|0
  • Hayvan kendisi

0|0
    0|0
  • Muslumanim diye gecinen bu da

0|0
    0|0
  • diğerleri müslümanlara her pisliği atıyorlarya biriside onları hayvan yerine koymuş çokmu

0|0
    0|0
Yükleniyor...