DİNLER/DEİZİM ?

Arkadaşlar çoğu kişi tarafından yargılanmama rağmen buraya da düşüncelerimi yazmak istiyorum. Dinlere inanmıyorum. Çünkü her dinin kendi doğrusu var o zaman hangisi doğru. Şimdi bir müslüman diyecek benim inandığım doğru tabii bir hristiyan diyecek benim inandığım doğru. İyi de kardeş sizin aklınızca bu iki dinide Allah gönderdi. Senin Allahın gerçekte onlarınki gerçek değil mi? Onların inandıklarıda peygamber değil mi? Ben şu an kesinlikle hristiyanları yüceltmiyorum. şu an her iki tarafada eşit bakıyorum. Bence din insanlar arasında bölücü özelliği olan bir şeydir ki örneklerini görüyoruz. Müslümanlar hristiyanları yargılar. Hristiyanlar müslümanları. Tek örnek bu iki din arasında değil. Mesela kuranda aşırı derecede çelişki var. Ve bu tüm dinlerde geçerli. Eğer biraz düşünerek tüm ayetleri gözden geçirirseniz anlarsınız. Din denen şey sadece insanları toplum içinde ayıran bir şeydir. Bir başka konuda şu Allah sonsuz (!) güce sahipmiş. Peki her şeyi durduracak düzeltecek güce sahipken neden on binlerce ufak masum cocuk acı çekiyor açlıktan ölüyor, ama kötü insanlar veya bunların böyle olmasına sebep olanlar 80 90 sene yaşıyor ve 80 90 sene boyunca eziyet çektiriyor insanlara. Şimdi çıkıp demeyin öteki dünya var. Banane öteki dünyasından ya. İnsanın bir yaşam hakkı var ve o adam o yaşam hakkını sikip atıyor. Ve gelip diyorsunki öteki dünyada çekecek. Kanıt nerde hani? Benim huzurumu bozacak ben düzgün yaşayamayacak ölene kadar. Ama o rahat rahat yaşayacak öteki dünya var. Oldu tamam.

0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Mükemmel bir varlık naz yapıp kendini göstermeyecek ve kendisine tapması için değersiz varlıklar yaratacak tapmayanlarıda sonsuz cehenneme atacak güzel hikaye beğendim

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Bu dünyada ne yapıyoruz, neden burdayız? Kimiz biz? Gerçekten bu dünyanın efendisi miyiz? Aslına bakarsanız bizler bu küçük dünyaya sıkışıp kalmış zavallı insan denen yaratıklarız. Bizler bu hapishanenin kralıyız! Yoksul insanlar zenginler tarafından zenginlerse liderler tarafından yönetilir peki bütün insanlığı kim yönetir?
    Etrafımıza baktığımızda veya kendimize dokunduğumuzda bunun gerçekliğinden şüphe etmeyiz fakat rüyaların gerçek olmadığını biliriz ama bunu uyandığımızda anlarız. Pekala o halde hiç uyanamadığımız bir rüyanın içindeysek bunların gerçek olduğunu kim ispat edebilir?

1|0
    0|0
  • Çok klasik bir deist görüyorum bu yazdıklarında.
    Okuyacağını bilsem tek tek anlatırım ama şu kadarını özetleyeyim, malum okumayı pek seven bir millet değiliz.

Verdiğin örnekler ve eleştiriler haklı ama neden haklı olduğunu detaylandırmayacağım, haksız neden haksız olduğunu detaylandırmayacağım.

Sana tavsiyem bu sorularının üzerinde tek tek tartışarak bildiğinin üzerine koyarak tekrardan düşünmen.

Bu arada bunları düşünmen tüm samimiyetimle söylüyorum takdir edilesi bir durum zira bunları sorgulamamış insanların insanlık vasfı noksandır.

0|0
    0|0
    • Emin ol okumasaydım böyle olmazdım. Klişe bir cahil örneği olarak bana ne gösterilseydi onu uygulardım bir robot misali.
      Evet milletimizin yaptığı en büyük hata ise budur. Düşünmemek

• Yeterli derecede okumamışsın.
      Bunu negatif bir tespit olarak alma.
      Bu konular üzerine yüzlerce tartışma, makale ve düşünce belirtilmiştir.
      Senin bahsettiğin konular bu mevzuların tartışılmasındaki ilk adımdır ve çok daha ileri adımlara geçilmiştir.

Konu hakkında bilgisi ve birikimi olan bir insan olarak tavsiye niteliğinde daha fazla oku ama bundanda önemlisi başkaları ile tartış derim. Tartışmak başka bakış açılarını ve düşüncelerini bilmeni sağlar.

Aynı sorgulamaları yapmış ve yapmakta olan birisi olarak şu cevabı yazım tarzını bile anlıyorum. :)

Herkes seni cahillikle, gerçeği görememekle, bilgisizlikle suçlayıp hakarete varan sözlerle yargılıyor.

• Bir müslüman olarak sana büyük ölçüde katılıyorum fakat dini insanlara yanlış anlatan ve yanlış tatbik etmesinden dolayı dini yanlış yansıtan insanlar yüzünden geniş çaplı bir araştırma yapmadan bunları söylemen doğru olmaz ama sana yüzde yüz saygı duyuyorum. Farklı bir din görüşüne sahip biri olarak sizinle bu konuda konuşmak istiyorum. Çok sabırlı ve saygılı biriyim özellikle bu konularda hassas davranırım eğer sizde bu şekilde davranabilirseniz sizinle detaylı olarak düşünce alışverişi ve tatlı bir tartışma yapmak istiyorum

0|0
    0|0
  • Abi kıza mantıklı iki cevap veren olmuştur diye baktımda yok yani bu düşünceler benide kurcalıyor iyice arayıştaym sürekli

2|0
    0|0
    • Bana bir yazsana

• xper olmaıdğı için mesaj atamıyorum hatta link atacaktım onuda atamadım. Takip ediyorum oradan atarsın.

• Dinler uydurmadır.

1|2
    0|0
  • E tamam da saygı görmeyi bekleyip ateist olduğunu açıklıyorsun, sonra da dini ne olursa olsun inananları eleştiriyorsun. Biz inanmayı seçiyoruz ve tutup da ateist olduğunu söylediğinde seni inandırma çabasında değiliz. Sen niye millete inandıklarının yalan olduğunu kabul ettirmek konusunda bu kadar ısrarcısın? Görüşlerinle ters düşmüşsün öncelikle.

0|0
    0|0
  • Zeki insanlarsınız vesselam. Fikirlerinizi ortaya iyi koyuyorsunuz. Acaba nasıl ailelerde yetiştiniz. Benim anlamadığım normal bir şekilde yolunuza devam etmeniz gerekirken neden bu konulara takılıp kalıyorsunuz. Tek çıkarımım; Çok dindar ailelerde yetişmiş olma ihtimaliniz. Yani her evresinde din vardı şimdi de din var.

0|0
    0|0
  • hep aynı soru sizde hiç akıl mantık yok mu yaaa o cocukları öldüren insanlar değilmi istese hiç biri olmaz Allah herşeye karışsaydı düzen bozuk olurdu
    öbür dünyaya inanmak mantık işi mantıgı olmayan inanamaz
    gelmiş burda sacma sapan sorular soruyosun amacın inanmakda değil

0|0
    0|0
    • Kanımca mantığı olan inanmaz. Mantığı olan kendisinde var olan düşünce yetisinide kullanmış olandır çünkü. Sorgular.

• Bana bir neden sunar mısın o zaman hepsinin nedeni varsa çok merak ettim şu an.

• din olmasaydı herkes birbirini keser bicerdi

• Şu yazdıklarının tamamı, Allah'ın var olduğuna inandığın, fakat varlığını inkar ettiğin anlamına geliyor. Madem Allah yok sana göre; o zaman garip yetim çocuğu öldüren kişileri 80 yaşına kadar Allah yaratmıyor. Kendi kendilerine oluşuyorlar. Ve Böyle bir şeyde insanları yargılaman lazım. Olmayan Allah ı niye yargılıyorsun ki? Bence bu yazını değiştir ve insanları yargıla...

0|0
    0|0
  • Hiristyanlarin inandigi İncil ilk yazılan İncil orta yoktur günümüzde. İncil adında içerigideğişik olan kitaplar mevcut insanlar tarafından ekleme yapılıp yazılmıştır. Muslumanlarin inandığı Kuran halen orijinaldir tek kitapdir Arapça yazılmıştır. Dinde zorlama yoktur seçim sizin ama doğru seçimi yapmak önemli. Sizce üzerinde yadagimiz dünya gezegenler kendi kendine mi oluştu. Hepsi bir sistem içinde uzay boşluğunda nasıl duruyorlar. İnsan vücudundaki muhtesem düzene bakın. Bunlar kendi kendine mi meydana geldi sizce

0|0
    0|0
    • Ateistlik üzerine bir görüş yazdığımı düşünmüyorum orada sen bana ateizm üzerine yapılan yorumları yazıyorsun. Yazdığın yorumun son kısımlarıyla kendi görüşümde bir ortak taraf bulamıyorum..

• sana çok basit gelecek aslında ama en azından şöyle düşün neden okula gidiyorsun ders çalışıyorsun sınava giriyorsun başarılı olursan mukafatı başarısız olursan bir cezası var Allah insanoğlunu ve kainatı yaratmış sanada yol göstericileri tayin etmiş gerisi sana kalmış istediğini yap ama unutma ne ekersen onu biçersin

0|0
    0|0
  • İlk defa uzun bir soru okuyayım dedim sonra kendime küfrettim. Ulan hep aynı klişe laflar. Biriniz de farklı bişey sunun.

0|0
    0|0
  • Sende iman yok bir kere biz ne kadar anlatsak boş. Kur'anda çelişki yok ve gerçekten öteki taraf var ve bu dünya sadece sınav. şu an şikayet ettiğimiz şeyler için belki ahirette şükredeceğiz

0|0
    0|0
  • Sen olayı baya baya yanlış anlamışsın ya

0|0
    0|0
  • Burası soru sitesi ve eğer düşünce yazmak istiyorsan ''Bence'' yazabilirsin.

0|0
    0|0
  • İluminati İyidir.. ! Tora Işık yaratanın ışığını İfşa eder ve Üst kökler sebeb sonuç ilişkisini irdeler Aydınlanırsın..

0|0
    0|0
  • bencede :(

0|0
    0|0
  • Kafan guzelmis

0|0
    0|0
  • haklisin

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Öncelikle merhaba.

Bu dinler konusu kafa karıştırıcı olabiliyor, sana şuna inan buna inan demeyeceğim.

Önemli olan insan olabilmektir. Hoşgörüdür.
    İslam dini özünde hoşgörü dinidir, bana ailem böyle öğretti. Farklı birini gördüğünde onun sadece insan olduğuna bak, sana karşı dürüst mü değil mi ona bak denildi. İnsanları yargılamamak öğretildi.

Örneğin Hz. Mevlana derki 'Gel ne olursan ol yine gel ' yani burdan anlayacağın üzere İslamiyette insan ayırma yoktur. Yani hıristiyanı yahudiyi ya da başka bir dine mensup insanı veyahut hiçbirine mensup olmayan bir insanı yargılamak bize yakışmaz.

Rabbim doğayı, evreni, insanı yarattı ve kendi haline bıraktı, bazı kötüler bu dünyada ceza buluyor bazıları diğer dünyada elbet karşılığını bulacak.

Nasıl ki başımıza iyi şeyler geliyorsa, kötü şeylerde gelecek. Aslında sen biraz düşünürsen sende bazı şeyleri görebilirsin.

Son olarak şunu demek isterim, nasıl ki ben senin görüşlerine saçma deyip geçmeyip sana kendi görüşümü sunuyorsam sende aynı saygı benim dinime ve diğer insanlara göster. Dediğim gibi önemli olan 'insan' olabilmek.

Sağlıcakla kal.

1|1
    0|0
    • Keşke herkes sen ve senin ailen gibi olsa. Sadece kuranı değilde iyiliği ve kötülüğü de öğretse.

• Evet. Kesinlikle çoğunluk nasıl ise azınlıkta öyle oluyor :). İnsanın çevreside aynı şekilde etkiliyor.

• Umarım iyi insanlarla karşılaşırsın. Saygılı olmayı unutma, sen saygılı olursan onlarda olmak zorunda kalır.

Sağlıcakla kal tekrardan 😊

• Biz müslümanlar tevratı zeburu incili reddetmiyoruz sadece değiştirildiğine inanıyoruz ve hristiyan ile yahudi ile aynı Tanrıya inanıyoruz ama onlar şirk koşuyor kuran şirki kabul etmediği için onlara yanlış diyoruz zaten kuranla diğer kitaplar benzerlik gösterir hatta batıkentin bir papazı kuranı okuyunca incile çok benziyor demişti evet benzer oda semai bir kitap bir zamanlar habeşistanın hristiyan kralıda sahabelerden hz. isayı dinleyince vallahide bu aynı hristiyanlıktaki gibidir demiştir ve müslümanları koruma altına almıştır biz onların peygamberine onlardan çok saygı duyuyoruz biz hz. isaya değişik sıfatlar vermiyoruz en başta

0|1
    0|0
    • Güzel yazmışsın da kardeşim yanlış bildiğin konular var. Birincisi Şirk çok geniş bir konu ve emin ol hristiyan ya da yahudilerden çok müslüman olduğunu söyleyen kişiler ALLAH'A Şirk koşuyor. Kur-anda değişime uğradı Lisanül Arap ile esse ve üstre eklenmesiyle...

Fatır 31

: Sana vahyettiğimiz kitap, kendinden öncekini doğrulayıcı olarak gelen gerçektir. Allah, kullarının ihtiyaçlarından haberdardır; her şeyi görendir.

Yusuf 111

Andolsun, onların olgularında akıl sahipleri için pek çok ders vardır. Kur'ân, uydurulabilecek bir söz değildir. Fakat Kur'ân, kendinden öncekileri tasdik eden, her şeyi açıklayan; iman eden toplum için bir rahmet ve bir rehberdir.

ahkaf 30

Onlara şöyle dediler: “Ey kavmimiz! Şüphesiz biz Mûsâ'dan sonra indirilen ve kendilerinden öncekileri doğrulayan bir kitap dinledik. O, hakikate ve doğru yola götürmektedir.”

• @iffetlimuvahhid biliyorum gizli şirk var en başta bilmeden hepimiz yapmısızdır ancak ben yahudiler ve hristiyanlar için konuştum ve onlar açık açık başka bir ilahi da kabul ediyolar yahudilerde bu durum tam olarak nasıl fikrim yok ama tevhid inancının bozulduğunu biliyorum. Ve kuran hz. ömer tarafından harekelenmiştir ve harekelenince mana değişmez eğer öyle olsaydı 1400 yıldır bir çok hem arapça bilen hemde türkçebilen müslüman var illaki mudahale olur ve gary miller gibi bir çok insan kuranı yanlışlamaya çalışıyor eger hareke farklı bir anlam verseydi kuran çok kolay yanlışlanabilirdi fakat gel görki adam hata bulamadığı için müslüman oldu

• Neyse kardeşim bilmediğin konularda çok emin olduğun için ve ısrar ettiğin için ben kenara çekiliyorum.

• Katılıyorum. Körü körüne inanıp sorgulamıyor hiç kimse 👍

1|1
    0|0
    • @Sahika113 Kardeşim Kur-an bize herşeyi sorgulamamızı emrediyor ama günümüzde öğretilen din kültürü kesinlikle sorgulamadan itaat etmemizi istiyor olacak iş değil.

• Al benden de bu kadar Her kelimesine birebir katılıyorum İmzamı atıyorum Helal olsun sana Cahiller gerçekleri göremezler ve olmayan şeylere inanırlar Din uydurulmuş en büyük palavradır İnsanlar düşünemiyorlar Sadece kendi fikirleri olmadıkları için onlara inanıyorlar Dinler uydurma ve saçma Şu sitede benim gibi düşünen insan gördüğüm için çok mutluyum Özelden mesaj at istersen :)

1|0
    0|0
    • Takip ediyorum istersen sen atabilirsin xper yok

• Atilmiyor istek gizli galiba profil

• Kız aynı benim düşüncelerim bunlar kslajkzakjs

1|0
    0|0
  • açıkcası bunları bende merak ediyorum

1|0
    0|0
  • Dinler uydurma şeyler, sacmaliktan ibaret :))

0|1
    0|0
  • Ne desek inanmıyacaksın sonuçta olduğun gibi yaşa napalım.

0|0
    0|0
    • Dinde zorlama yok kardeşim biz kimseyi hidayete erdiremeyiz peygamber bile. Kaldı ki eğer peygamber insanlara hidayet edebilecek olsaydı Biri eşine , biri evlatlarına , biri babasına diğeri de amcalarına hidayet ederdi :)

• uzun yazmışsın kanka yaa.

0|0
    0|0
  • Tamam bunlar senin dusuncelerin

0|1
    0|0
Yükleniyor...