Kötü bir insan olmak iradenin zayıflığından mı, yoksa insanı kötü yapan olumsuz çevre koşulları mıdır?

Kötü bir insan olmak insanın iradesinin zayıf olduğu anlamına mı geliyor, yoksa insanı kötü yapan olumsuz çevre koşulları mıdır? Bence insanı kötü yapan en önemli etmen, olumsuz çevre koşullarıdır. Yoksa her insan özünde iyidir. Peki ya sizce? Olumsuz çevre şartlarına daha ne kadar tahammül edebilir ki bir insan? O halde fazla direnmenin bir gereği de yok!

2|0
12|6

En İyi Kız Görüşü

• Yer yer katılıyorum şartlar iyiyken niye kötü olsun çoğu insan evet doğru ben de katılıyorum bu fikre.

Ama iki ağır şartta ortada kalınan bir durumda herkes aynı tepkiyi vermez bence burada kişiliğiyle tercih yapar insan.
    Kimisi kendine 3. yolu açar. Kimisi şartlara teslim olur burada insanın ne olduğu anlaşılır.
    Allah kimsenin başına vermesin çok zor bir durum düşününce bile içim sıkıldı yaşayan kimler vardır Allah iyilikten ayırmasın.

0|1
    0|0
    • Evet, haklısın tamamen. Fakat olumsuzluklar dalga dalga gelince ve sen hep üçüncü bir yolu açmak için mücadele ettikçe ve üçüncü yolun da çıkmaza çıktığını görünce artık kişilik ve karakter bir ölçüde mantık dışı kalıyor. Ne bileyim? Bence kötü insan yoktur... Hitlerden nefret ederim ama çocukken ailesi ve çevresi ona gerekli ilgiyi sevgiyi gösterseydi, öyle zalim bir insana dönüşmezdi... Felsefik bir konuşma oldu ama... :) Kusura bakma, içini baymak istemezdim. :) Bu arada kötüye dönüşümümü henüz tamamlamadım... Bir şeyler engel oluyor... İnsansın sen diyor içimden gelen bir ses... :)

• Baymak değil de çok ince noktaya değinmişsin kardeş dediğin gibi tıpkı doğru yoldan şaşmayan bir insnaın batışının itirafını okumuştum geçen ''kızıma bir şey alacak param yok daha ne kadar doğru yolda kalabilirim '' diyordu şahıs üzüldüm bir orta yaşa gelen aile babası esnafın bilmem kaçıncı batışıyla parasızlığına ama işte dayanmalıyız imtihanımız bu dünya sabır testimiz.

Kötü olma kardeş sen de içindeki sese kulak ver evet çok zorluyor şartlar ama sabretmeli dünya sadece bugünümüzden ibaret değil inşallah ölülerimizi gömüp yaşamaya devam ediyoruz hayatın doğası gereği hayattayken umudumuz hep var bence.

• Haklısın... Önümüze bakmalı, güzel güneşli günleri düşünmeli ve o amaca yönelik hizmet etmeliyiz.

En İyi Erkek Görüşü

• olumsuz çevre koşulları

0|0
    0|0
    • Doğrudur kardeşim.

• sonuç olarak iradesi güçlü olan babayiğitleri bile çileden çıkaran nedir hayat ve çevre koşulları akabinde baskı stres ve cinnet , yıpranmış yaşam dengesiz hayat ve gelişigüzel çizilen rotasız yolar ve bu yolların çıktığı karanlık seçimler

Kızlar Ne Diyor 11

• Çevre koşulları, kendi tercihi vs

0|1
    0|0
  • Hani bir cismin hangi malzemeden yapilmis oldugu onemlidir. Bazilari baskiya dayanamaz kirilir bazilarinin esnekligi fazladir egilir bukulur ama kirilmaz. Iste bu sekilde hepimizin bir esneklik derecesi vardir. Cevrenin bizi etkilememesi imkansiz ama ne kadar etkiledigi bununla alakali

0|0
    0|0
  • Herkes kötüdür zaten. Sadece bazı insanlar bunu dışa vurmamayı tercih eder

0|1
    0|0
  • Çevre kosulları

0|1
    0|0
  • nokta virgül soru işaretinden tut ÜNLEMİN E kadar haklısın :))

0|1
    0|0
  • Hayir. Cevre tek basina bahane degildir kabul de edilemez. Kiminin. kalbi kotudur. Etrafindaki insanlarin mutlulugu onu mutsuz yapar. kin nefretle besler kendini. Bu insanlar 100 de 100kotudur.

0|0
    0|0
  • Olumsuz cevre kosullari

0|0
    0|0
  • O zamn bizim irademizi çevre mi şekillendiriyor çevre ne kadar iyi insan da o kadar iyi peki çevreyi oluşturan kimler bence insanın iradesinin zayıflığı..

0|0
    0|0
    • Saygı duyuyorum görüşünüze... İnsanı kötü olmaya iten sebepler vardır mesela... Bunları üst üste yaşarsa, sürekli incinip kırılırsa ve hayattan beklediğini bir türlü alamıyorsa, hayata tutunmaya çalıştıkça elini nereye atsa hep hayatın en mahrem yerleri eline geliyorsa bir insanın, sanırım o insan daha fazla iyimser olamaz... Kötümser olur ve bunun sonucu da kötü bir insan olur...

• Siz de haklısınız yine de hiç bir etken olmadan iyi olanlar ne kadar iyi zorluklar baş gösterdiğinde o hali devam edebiliyorsa iyidir bence..

• Anlıyorum... İyi olmak çok acı veriyor bana... Yeryüzünde bir getirisi yok... Zor da olsa algıladım bunu... Üzgünüm, keşke bu satırları yazan ben olmasaydım...

• Kötü olmak tercihtir

0|0
    0|0
  • Kanı bozuk cinsi bozuk insanlardır doğuştan gelir.

0|0
    0|0
  • İkisinin de etkisi vardır

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• İçinde ne olduğun değil, yaptıkların/seçimlerin senin nasıl biri olduğunu gösterir belirler. Olumsuz çevre şartlarında eğer kötülük yapman gerekiyorsa o şartları değiştirmek için, yapmalısın. Bazen yapılan kötülükler, iyiliklerden daha fazla iyilik getirir.

0|0
    0|0
  • E çevre koşullarına yenilmek de iradeden kaynaklanıyor. Sonuçta olmak istemediğin bir şeyi asla olmazsın. Zorla da yaptırılsa bu bir SEÇİMDİR.

0|0
    0|0
  • Hepsının etkısı var , karsılıklı ilişkiler desek dahs dogru olur

0|0
    0|0
  • Bence kötü insan yoktur iyi niyeti suistimal edile edile kötüleştirilmiş insan vardır

0|0
    0|0
  • bence irade zayıflığı

0|0
    0|0
Yükleniyor...