Sizce özür dilemek zayıflık mıdır?

Hayvanlar bile yanlış yaptığı zaman hatasını anlıyor bazı hareketleriyle özür diliyor peki ya insanlar? Bilmiyorum ezik gibi bir duruma mı giriyor özür dileyince toplum algısı bu yönde mi acaba?

0|0
46|15

En İyi Kız Görüşü

• özür dilemenin evveli ''yapılan hatayı anlayıp, karşı tarafın haklılığı konusunda'' objektif bir gözlem ile vücut olmuş ise bu başlığın tam tersi bir davranış sergilenmektedir.
    ama adet yerini bulsun diye 3. kişilerin zorlaması ile şuursuz bir özür dilemek ise 'zoraki' evet başlığın dediği ''zayıflık'' vuku bulur.
    bir şeyin eylem haline gelmesi için öncesinde o konu üzerinde tarafsız düşünülmesi o özrün altyapısını hazırlar.
    özür dile getirildiğinde karşı taraf sinir boşalması yaşar ise sizin sakinliğiniz bu altyapıya bağlıdır...
    asıl zayıflık, altyapısız ve ders alınmamış öğretimiş davranışlardır...

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Özür dilemek normalde zayıflık değildir ama yeni nesilde toplum algısı bu yönde önceden birisiyle aran bozuk olduğunda özür dilerdin karşıdaki de özür dilerdi tekrar iyi arkadaş olurdun şimdi özür dilendiğinde (gözlemlediğim durumlar başka kişilerde) Karşıdaki iyice havalara giriyor yanındakilere geri korktu süt çocugu döverim diye karşısındakinden kendini kat kat daha üstün görme hareketleri ne diyelim senin yapmak istediğin efendice bir davranış iyimser ve barışçıl bir kalbin var ama o daha bir g. kalkışı daha bir havalara giriyor Ama zayıflık değildir sen doğru olanı yap bırak karşıdaki istediği şekle girsin Bence değildir ama Şu an ki nesilin birazına göre algı bu zayıflık yönünde

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 45

• Özür dilemenin zayıflık olduğunu karşıdaki belirler. Sen adam gibi özür dilersin , karşıdaki de alttan alır o da özür diler. Bu , cümlemde de dediğim gibi 'adam'lıktır. Ama sen özür diledin , karşıdaki de 'tamam uzatma' diyorsa veya , sonraki tartışmalarda bu yaptığını ileri sürüyorsa , evet özür dilemek zayıflıktır.

1|2
    0|0
  • Duruma göre değişir. Yani eğer haksız, hatalı bir durumdaysan zayıflık değil de haklı durumda özür dilemek yani olabilir. Ama bak şu da var bazen bazı kişiler karşı tarafın hatasını kibar bir dille yüzlerine vurmak için özür dilerler işte bu wauuw dedirtiyor bana 👍

0|1
    0|0
  • Hayir ozur dilemek karsindakine verdigin degeri gosterir.

0|1
    0|0
  • Asla. Asıl özür dilemeyi zayıflık olarak gören insan zayıftır kendine yediremez bir şeyleri kabullenmeyi boyun eğdiğini sanır ancak özür dilemek kendinin farkında olup kendi sorumluluğunu üstlenebilmektir. Ayrıca senin değerini arttıran kibar bir davranıştır.

1|1
    0|0
  • Hayir, asla
    Ama ayni halti surekli tekrar edip sonra ozur dilemek ezikliktir.

0|1
    0|0
  • Degildir

0|1
    0|0
  • Ozur dilemek erdemdir. Eger gercekten hataliysam ozur dilerm ben. Hic cekinmem

0|1
    0|0
    • Bu kızı sevdim, ne yalan söyleyeyim. Görünce görüşlerini okuyorum. Sözle bir dokundu geçen hafta bana, o gün bu gün neredeyse "çamur atıp sıçrasın" diye bekliyorum :)

• Napim güzelim, sana kim dedi tatlı tatlı gel de bu adamın yorumunun altına şekerli sözlerle laf sok diye. Aklıma takıldın... Kurtulamazsın artık.

• Hayır.

0|1
    0|0
  • Hayir zayiflik değil, aksine ozur dileyebilmek, cesaret ve olgunluk işidir.. Kendini

0|1
    0|0
    • Bitirmeden cevabimi gitti :))
      Kendini taniyan ve yanlislarini gorebilen insan ozur diler. Tani karsisindakini cok seviyor ve deger veriyor olmali, bu en onemli sebeptir, ozur için.

• Özür dilemek erdemlik dir

0|1
    0|0
  • Özür dilemek erdemdir

0|1
    0|0
  • Hayır

0|1
    0|0
  • Sucluysan tabiki Özür dilemelisin hic bisey kaybetmezsin zayiflik olarak gorenleri anlamıyorum aksine erdemliktir sucunu anlayip onu telafi etmek gibisi var mi?

0|3
    0|0
    • Zayıflık olarak görmeyecek bile olsa karşı taraf, onun için oluşturduğun ön yargı belki seni özür dilemekten uzaklaştırır?

• On yargı çoğu zaman iyi bişey degildir kimsenin icini bilemezsin..

• Zayıflık olarak görenler karşıdaki insandan dolayı görüyor mevzuyu sen tek taraftan bakarak cevaplamışssın.

• Zayıflık değildir

0|1
    0|0
  • Değildir

0|1
    0|0
  • Bazı insanlar bunu zayıflık olarak gösteriyor. Burunlarından kıl aldırmıyorlar ben özür dilemem egoları boylarına fazla geldiğinden dolayı sanırım ama özür dilemek bir erdemdir.

0|1
    0|0
    • Ben özür dilemem ama özür dilemek erdemliktir? :D Yani biliyorum iyi bir şey özür dilemek yinede dilemem hiç bana göre değil?

• Yanlış anlamışsın özür dilememekle egolu oluyor demek istemiştim :)

• Anladım :)

• Evet maalesef toplumda insanlar özür dilemekle ezik olunduğunu veya özür dilemekle altta kalındığını falan düşünüyor, ama öyle düşünmeyenler de var tabii :) Aksine özür dilemek erdemliktir yahu, ne güzel şeydir :)

0|1
    0|0
    • Mesela sen varsın dimi? :) Bir çoğu kişi erdemlik olduğunu bile bile yinede ne özür dileyeceğim diyor. :D

• Özür dilemek erdemdir.

0|1
    0|0
  • En büyük erdemdir

0|1
    0|0
  • Yeri gelince özür dilerim :)

0|1
    0|0
  • Özür dilemek erdemdir. Kişiyi düşürmez aksine yükseltir

0|1
    0|0
  • insan hata yapmaktan korkmuyor da neden ozur dilemekten korkuyor. Oyle insanlara sinir olurum

1|1
    0|0
  • Hayır suçlu taraf isem dileriim

0|1
    0|0
  • Değil haksız olduğumu görüyorsam dilerim

0|1
    0|0
  • Hayır özür dilemek büyüklüktür

0|1
    0|0
  • Hayır tabiki.

0|1
    0|0
  • Ozur dilerim gercekten hakediyorsa

0|1
    0|0
  • Hayır özür dilemek büyüklüktür asla zayiflik değildir

0|1
    0|0
  • Haklıyken özür diliyorsan sorun. Ama haksızken hatanı anlayıp özür dilemen zayıflık değildir. Fakat özür dileyeceğin şeyler yapmamaya dikkat etmen gerekir. Bir şey yapmadan önce düşün tart öyle uygula

0|1
    0|0
    • Kesinlikle katılıyorum. Özür dilenecek konuma kendimi getirmişim demek ki bunu göze almışım o zaman dilerim misali. Ama bir de istemeden olağan şeyler var yani biz istemeden olağan şeyler. Onlar için de özür dileniyor mu? Mesela söz verilmiş ama senin dışında gelişen sebepler var yinede sözün katlanıp çöp olmuş oluyor belki bunun olmasına bir sebebiyet vermişsindir. Yine de özür gelir mi?

• Yaptığı şeye göre değişir. Küçük bir şey yapar ve özür dileyerek telafi edebilir. Fakat büyük bir şeyse karşındaki insanın gönlünü almak için özür yeterli olmayabiliyor. Bu egoyla alakalı bir durum değil bence. Karşındaki insan gerçekten pişmansa zaten düzeltmek için çaba gösterir.

• Çaba göstermek eziklik mi? Çaresizlik mi? Konusu da burada başlıyor şimdi. :) Tabi ki de yaptığı şeye göre değişir ama bu yaptığını değiştirmez. Döktüğü göz yaşı ya da üzüntüsü senin vicdanına ve bir kez daha güvenmek istiyor musun sorusuna yanıt vermek ile ilişkili. :)

• Tabiki de değildir

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    15

Erkekler Ne Diyor 14

• Degil

0|1
    0|0
  • Pek sayılma. Bu arada kızlar özür dilemiyor hiçbir zaman.

0|1
    0|0
  • Ozur dilemeyi zayiflik olarak goren adamin karakteri zayiftir. ve ozur dilemek her babayigidin yapabilecegi bir eylem degildir. ozur dilemek benim gururum senden daha degerli degil demektir karsidakine

0|1
    0|0
  • Hayır, bilakis kişilik olarak güçlü olmanın beraberinde getirdiği erdemli bir vasıftır.

0|1
    0|0
  • Eğer karşındaki kendini beğenmiş biriyse onun için ezikliktir. Kişiden kişiye değişir.

0|1
    0|0
  • erdemdir bana göre özr dilemeyi bileceksin

0|1
    0|0
  • Öyle anlayan kişilerin acilen gelişmesi gerekir.

0|1
    0|0
  • bağzı durumlarda erdem bağzılarında çaresizlik

0|1
    0|0
  • tam tersi özür dilemek erdemliktir

0|1
    0|0
  • Haksızsan özür dilemek erdemdir ama haklıysan zayıflıktır

0|1
    0|0
  • Erdemliktir