Bu sözden ne anlıyorsunuz ateist ve müslümanlara soralım?

""Doğa bilimleri bardağından içilen ilk yudum insanı ateist yapar , ama bardağın dibinde tanrı sizi beklemektedir""
kaynak : ruhiçenet
Ne anlıyorsunuz sizce ateist ve müslümanlara soralım?

Güncellemeler:
Sizce dogru degil mi?

2|1
15|7

En İyi Kız Görüşü

• Gayet manidar bir söz. İslam der ki Allah'ın varlığını ispata çalışma kulluğunu ispatla. Allah'a aklınla değil gönlünle inan ve bir Müslüman olarak ben Allah'ı hissediyorum nazarım değmesin çünkü şah damarımdan yakın ve secdede en yakın olduğum an heyecanlanırım ben.

İnsan beyninin gizemi daha çözülememiş, Allah yok ise ölüme çare bulsunlar, yaşlanmaya hodri meydan.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 14

• Ilk bakısta herseye bilimle bir cevap bulabilirsin ama sonunda bir yerde tıkanır ve ama bu nasil oldu dedigin yerde ilahi guc devreye girer. Hadi ateistler bunu da aciklayin diyoruz ya o hesap iste aciklayamadiklari bir yer muhakkak var :)

0|1
    0|0
    • İyi görüş :)

• Tırnak içinde verdiğin tümce. Soruyu da rölatif olmayarak sordun, yani sorun göreceli bir şekilde soruldu. Açık uçlu bir soru sordun. Ama kast ettiğin o cümle ise gene göreceli olarak doğru. Yani şu an en sık kullanılan hayatta mantık bir şekilde ve mutlu bir şekilde yaşama felsefesini özetlemiş o cümle. Lakin, aslında burada anlatmaktan çekindiğim "nirvana" diyebileceğim noktaya ulaşmanın çok daha süratli başka bir yolculuğun, yordamın, yani öğretinin olduğunu biliyorum. Aslında deist değilim ama, insanlara en basit mantık verme felsefesi o. Bana bakarsan Kur'an-ı Kerim'de anlatılan da, reenkarnasyonu Scientology Kilisesinde olduğu gibi hatırlamak gibi uçuk şeyler değil, tam olarak bu cümle etrafında şekilleniyor! Hani, Kur'an'ın ayetini ve surasini çıkaramadığım iki yerinde "Âdemi kovduk ve hepinize inin aşağıya, dedik. Bazılarınız bazılarına düşman olarak insin diye buyurduk" der ya. Scientologystler tuhaf.

• @Tommaso anlatmak istedigini anladım teşekkür ederim

• Doğru doğru da.. Biz deistlere daha çok hitap ediyor bu. Bizi niye dışladın? :D

0|1
    0|0
    • Ya sizin içinde geçerli tabiki :) :D

• ateizm özellikle türkiyede mevcut baskıcı düzen yüzünden bu kadar arttı. ve tıpkı sanat akımlarında bir akımdan sonra ona zıt başka akımın ortaya çıkması gibi, ateizmin ortaya çıkışını da buna benzetiyorum. elbette bu müslümanligi savundugum anlamına da gelmez. tanrı var olabilir kesin kanıtlarımız olmasa da ben inanıyorum. ancak dinlerin gerçekliğinden kesinlikle şüpheliyim.

0|1
    0|0
    • Bütün tarihi sıralı şekilde anlatılması bence büyüleyici bir etkisi var?

• Şöyle yorumladım;Bir yudum sorgulamak anlamına geliyor sürekli sorguluyorsun ve sonuca geldiğinde yani sorgulayacak şey kalmadığında tüm cevaplar tanrıya ulaştırıyor

0|1
    0|0
  • Bilim seni cezbettikce sorularının cevabını bilimde buldukça dinden uzaklaşırsın ama sonra din bilimin yine önüne geçer. Bilimadamlarinin yüz yıllar sonra öğrendikleri bilgiler kuran da kaç asir önceden beri yazıyordu misal

0|1
    0|0
  • Her dininin bir mantığı var ama ateistligin yok gözümde.

0|1
    0|0
  • Bütün olaylaınntemelinde tek bir valık vardır. Tari.

0|1
    0|0
  • Tam tersi

2|0
    0|0
    • Nasıl yani?

• Dişi insan seni çok iyi anladım :

• Bunlar albert einsteinden cook sonraki güncel bulgular,
      Kaldı ki Yahudi olabilsen o koşullar altında neden reddedesin...
      Neyse amaan takılın siz

• Anlamak isteyene çok açıklayıcı bir cümle aslında.

0|1
    0|0
  • Suyu içtikçe imana mi geliyoruz 😅

0|1
    0|0
  • Ruhiçenet'in doğa hakkında pek bişey bilmediğini anlıyorum.

0|0
    0|0
    • Sen biliyorsan dinlerim?

• Duvarın beyaz olduğunu biliyosan acaba mavi mi diye düşünmezsin dimi? Eğer uyuşturucu falan kullanmadıysan ya da paranoyak olmadıysan..

• Ewet

• Görmek inanmanın yarısıdır. Diğer yarısında düşünce yoluyla ulaşırsın

0|1
    0|0
  • Saçmalık.

1|0
    0|0
    • Niye biliyorsan dinlemeye açıgım?

• Katılmıyorum ben, tam tersini düşünüyorum. "Tanrının tanrısı insan" bardağın dibi o hâlde yalnız bir insan ürününden ibaret.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Yine mi Ruhi? Ateiste yakın bir şeyim. Olmayabilirim de ama bu dünyada yalnızca ateist olmayanların İslam'a mensup olduğunu söylemek doğru olmaz.

Başlarda dua etmemeye alışırsın, ardından, ölene değin düşüncelerle yükselmek seni bekler. Ateist olup da Tanrı'ya inanmadan, dua ve ibadet etmeden, öldükten sonra var olmayacağı gerçeği ile "nasıl mutlu" yaşanır konusun işleyen bir kitap vardı. Bana tam o kitabın sayfalarını anımsattı.

Bence bu yukarıdaki paragraf.

1|2
    0|0
  • bu sizi deistliğe sürükler aynı benim gibi bardağın ilk yudumu müslümanlığın saçma olduğunu kanıtlar denizin yarılması dağın kaldırılması vs vs en sonunda big bang e gelirsin bigbang in oluşumu için 1 gezegen lazım ama o gezegeni kim yarattı gerekli o reaksiyonun oluşumu için o tepkiyi kim verdi sorusuna seni sürükler ve bir yaratıcıya varırsın sonuç budur

0|1
    0|0
  • bilimin azı ateis bilimin çoğu müslüman yapar kuranın %80 i bilimsel olarak doğrulanmıştır fakat % 20 sini doğrulamaya bilimimiz yetmiyor

0|2
    0|0
    • İyi görüş :)

• Buna da biz deistler "dogmatik" bağlanma deriz. Amacım gırgır, lütfen alınma. :)

• Bunu bir bilim insanı söylemişti diye hatırlıyorum ya da filozof

#inciheryerde

0|1
    0|0
  • Türkiyeye yeni gelmiş burayı çok sevmiş tekrar gelmek istiyomuş

0|1
    0|0
  • Gayet açık ve veciz bir söz.

0|1
    0|0
Yükleniyor...