Kara delikler yani sönen yıldızlar hakkında neler biliyorsunuz?

Sızıntı dergisinde bu sönen yıldızLarın bir diğer ucunun sonsuzluğa yani başka aleme geçişler olabileceği hakkında fikirler sunulmuş sizce bu mumkunmudur? Nedir bu kara delikler?

0|2
0|21

En İyi Erkek Görüşü

• karadelikler nötron yıldızlarından 1 kaç kat daha güçlü bir çekim kuvvetine sahip yoğun bir uzay cismidir. Kara delikler aslında sanıldığının aksine bir delik içermezler onları delik gibi gösteren şey ışığın bile merkezden kaçamamasıdır. O yüzden ışık oradan yansımaz. Sadece hawking ışıması dediğimiz bir ışıma yansır. Bu ise görünür ışıktan çok daha küçük bir ışık frekansıdır. Kızıl ötesi yani. İşin boyutsal kısmına gelirsek. Eğer boyut kavramı dediğimiz şey yoğunluk üzerine ise evet boyut atlamış oluruz. Ancak bedenimiz o boyut üzerinde ne kadar hayatta kalabilir orası bilinmez. Bazılarımız başka bir evrene geçiş olduğunu öne sürüyor bana göre bu saçmalık başka evrenlerin olup olmadığı zaten belirsiz ki belirli olsa bile kara deliklerin bu evren dışında bir yere götürmesi gibi bir olasılık olamaz. Ayriyetten eğer ölmezseniz boyut atlamış olursunuz artık sizin için geçen 1 nanosaniye dünyadaki birine göre 1 milyonsaniye olmuştur. Karadeliklerin başka ekstra özelliği yok. Sadece sonsuz çekim kuvveti olduğu düşünüldüğünden kuantum mekaniği ile çelişki yaşıyor. Bu yüzden fizik kuralları içini açıklayamıyor deniliyor. Sonsuzluk dediğimiz şey evrene has bir özellik değil çünkü. Umarım tatmin olmuşsunuzdur.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• https://www.youtube.com/watch?v=sAeTRp_s2bk

NASA Bir Yıldızın Kara Delik Tarafından Parçalanarak Yutulma Anı!

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA Bir Yıldızın Yakınındaki Kara Delik Tarafından Parçalanarak Yutulma Anlarını Gösteren Videoyu Yayınladı.

1|0
    0|0
  • Yildizlar-tabi ki hepsi degil- yasamlarini noktalarken önce mavi bir deve dönüsürler ardindan yavasca iclerine cökerler ve kirmizi bir cüce haline gelirler. Bunun bir sonraki adimi cekirdegin iyice yogunlasip patlamasidir. Iste kara deligi olusturan bu devasa patlamadir. Isigin bile kara delikten kara delikten kurtulamadigini dusunursek diger ucunun nereye acildigi anca varsayim olarak kalir. Ben inanmiyorum kara delikten gecip paralel evrenlere gidelim ya da zamanda yolculuk yapalim.

1|1
    0|0
  • yıldız patlaması sonucu herşeyi içine çekerek büyüyen delik.. zamanın yavaşladığı yokeden korkunç öcü şey

1|0
    0|0
    • yıldızın patlaması değilde enerjisinin bitip kendi içine çökelmesi olayı, yanan bir közün sönmesi gibi düşün

• Karadeliğe düşersen ölürsün yüksek basınç altında. Çok kuvvetli çekim özelliği olduğu için ışığıada çeken bir cisim. Güneş patlaması (super nova) sırasında bütün parçacıklar nötrona dönüşüyor ve büyük bir sıkışma gerçekleşiyor ve çöküyor. Bu sıkıştırma sonucu aşırı bir çekim kuvveti oluyor. Kısaca dünyayı karadelik yapmak için avuc boyutuna kadar sıkıştırman gerekir. Bu tarz bir şey solucan delikleriyle karıştırmamak gerekir. Solucan delikleriyle ışınlanma zaman atlaması yapılabilineceği deniliyor. Ama karadelik için bu olay geçerli değil bildiğin aşırı hızda seni çeken bir gezegene çarpıyorsun. Vucudun aşırı basınçda anlık ölürsün veya ışığğı çekebildiğine göre belki zamandanda etkilecebilirsin ama tahminen ölünebilen sııştırılmış nötron parçasından fazlası değil diye düşünüyorum.

1|0
    0|0
  • Aynen öyle bir teori var, evreni bir çarşaf gibi düşün, üzerlerinde gezegenler yıldızlar var ve kara deliklerde o çarşapın yırtık noktaları, diğer tarafa geçmek için, olabilir ama denemek lazım, nerede benim uzay aracım bir bakıp geleyim :D

1|0
    0|0
    • :)) zaten o sönen yıldızlar huni şeklinde diyor ve daralan kısım sonsuzluğa çıkış olabilir diye yazılmış dergide.

• ve dünyanın bir kara deliğe dönüşmesi için ne kadar sıkışıp küçülmesi gerektiğini biliyor musun? bir elma boyutu.. bir belgeselde izlemiştim

• olabilir ama araştırıyorlar bulsunlarda bilelim :D

• bende geçiş köprüsü oldunu düşünüyorum

0|0
    0|0
    • Dergide de buna yer vermişler ki bu sönen yıldızLarın bir. diğer ucu sonsuzmus

• Karadelik dediğin olgu çok büyük kütlelerin yoğunluğunun çok küçük hacimlere sıkışması. Büyümenin içe doğru olduğunu düşünüyorum. Yıldızlar arası diye bir film var izlesene çok iyi

1|0
    0|0
  • Ben o teorilere inanmıyorım öte yandan haklarındaki her şey açığa kavuşturalamadığı için millet hayal gücüne malzeme arıyor, öte yandan belli bir bilgi birikimim var haklarında ama açıp okursan daha iyi olur

1|0
    0|0
    • Pampa negatif enerji ile kara deliğin anal bekareti bozulup boydan girebiliriz diyor mişiyo kuku?
      Nereden açıp okuyacaz astronomik fizik ve makro evreni okuyup da ne olacak? Astroloji okuyak , pluton Venüs un önüne geçti geçen herkese trip attım. Meselâ...

Şaka bir yana adamlar ciddi portal yapılabilir diyor

• hımm anladım şimdi

• Kesin bunu yazan apla bana ban attıracak..

• Seneler önce de aynı dergide benzer yazılar görmüştüm

1|0
    0|0
  • Aşkım sen ne diyosun

0|0
    0|0
  • Bir gun oturup varya ne kadar uzayla ilgili belgesel var toplayıp izlicem. Abi cok harika seyler var cidden

0|0
    0|0
  • Benim bildiğim kadarıyla yıldızların yanı en yakın örnek olarak Güneş'i kabul edebiliriz Yıldız'ın küçülerek milyon katlarda bir küçülme bu küçülme sonucu enerjisini Çek'im gücüne çeviriyor hatta okuduğum kadarıyla Güneş'in bir basketbol topu kadar küçülmesi gerekiyormuş bu olayım gerçekleşmesi icin çok tuhaf ama boyle

0|0
    0|0
  • Evet zamanda yolculuğa kara delikler sayesinde sıcak bakılıyor
    Birinden girerseniz diğerinden çıkarsınız
    Bu enstein 'in fikri

0|0
    0|0
  • Kara delik oldukları için henüz göremedim, çünkü çok karalar.

0|0
    0|0
  • Tayyip erdoğandır en güzel örneği :D Ülkenin en büyük karadeliği ne varsa çekiyor içine valla.

0|0
    0|0
  • içi kapkara delik

0|0
    0|0
  • Uzay zamanın katlanmasıyla oluşan solucan delikleri düz yolu katlıyor ortası açılıyor sen yürümen gereken yeri yürümeden alttan akıyorsun. bu teoridir.

0|0
    0|0
  • Sızıntı feto'nun dergisi değil mi ya 😊 O derginin yazdığı 10 cümlenin 9'u yalan 1' külliyen yalan 🙌🏻

0|0
    0|0
  • bence bir geçit

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...