Türkiye'nin uluslararası başarıları neden hep bireysel ya da ikinci sınıf konularda oluyor sizce?

Spor, teknoloji, sanat, bilim gibi birçok konuda; en iyi olmanın eşiğinden dönsek de hiçbir zaman 1 numara olamadık. Olduğumuz alanlar da ne yazık ki bireysel ya da ikinci sınıf konular. Örnek olarak:

-Futbolda hiçbir zaman Avrupa ya da Dünya şampiyonu olamadık 3. ve yarı finalist olduk ama 3. olduğumuzda 4. de Günay Kore'ydi. Yunanistan bile Avrupa şampiyonu oldu.

-Hiçbir önemli turnuvaya ev sahipliği yapamadık. Olimpiyatlar ya da Avrupa Dünya Futbol Şampiyonası gibi. 2004'te Yunanistan bile olimpiyatları aldı. Sadece 2010'da basketbol şampiyonasını aldık.

-Güreş, atletizm, bilardo gibi konularda başarılıyız ama onlar da imkansızlıklara rağmen olan şeyler. Takım işi olarak 1. liğimiz yok.

-Örnekler genelde spordan olsa da teknolojide, üretimde ne yazık ki hep dışa bağımlıyız. Güney Kore bile çalışkanlıkta üretimde teknolojide bizi ikiye katlarken, biz ancak; tekstil, çay, döner, şiş kebap modunda kalmışız.

Turizmde de Allah vergisi bir güzelliği var ülkenin ama onu da alt üst ediyoruz ne yazık ki zaman zaman. Bence asıl sorun sistemde, insanların sorgulamamasında, düşünmemesinde ve tembellikte yatıyor. Sizce bu acı gerçekleri kırmak mümkün mü ya da bir şeylerin artık ciddi anlamda değişeceğine inancınız var mı?


1|2

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 15

Yükleniyor...