Bir insan asansör yere düşmeden hemen önce zıplarsa ölmeyebilir mi?

Mantıklı bir soru. Cevapları alalım?

0|1
10|35

En İyi Erkek Görüşü

• eylemsizlikten dolayı asansörle aynı hızda çarpmış oluyorsun. zıplaman bişeyi değiştirmez. ama asansörün düşme anında sırt üstü uzanman hayatta kalma olasılığını arttıracaktır. lakin öyle bişey de var asansörün düşme olasılığı çok çok düşük bir ihtimaldir. günümüz teknolojilerine göre yapılan asansörler kopup düşmeye karşı frenleme sistemi içeriyor. mesela burj al arab ta (dünyanın en yüksek gökdeleni) bu sistem var anlatabildim mi? :)

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Nereye ziplayacak? Makina dairesinden uzaya mi. roketlenecek

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 34

• aynen knka

0|0
    0|0
  • Bu sorunun cevabı verildi. Bilim adamları zıplasan bile bir düşme ivmesi olduğu için mutlak sonun değiştirilemeyeceğini söylemişti.

0|0
    0|0
  • Ölmeye bilir ama bunun zıplamayla alakası olduğundan değil, ecel gelmedikçe ölmez..

Fiziki olarak asansörün düşme ivmesiyle aynı ivmeye sahip olacağından zıplamanın bir anlamı olmaz..

#Vesselam

0|0
    0|0
  • Çocukken düşünüyordum bunu 😄 Çok hızlı olursa çarpma etkisinden kurtulabilir ama yere doğru basınç olacak denemek lazım.

0|0
    0|0
  • F = m*a Newtonun hareket yasasıdır. Asansör aşağı inerken ağırlı ve hızına bağlı bir kuvvet kazanır. Asansör tam yere düştüğü anda zıplayarak o kuvveti yenebilirsen hayatta kalırsın. Asansörle sende aynı hızla hareket ediyo olacaksın asansörün ivmesinden daha fazla bir ivme ile zıplaman gerekir. Umarım mantıklı olmuştur :)

0|0
    0|0
  • Bilemiycem

0|0
    0|0
  • Birşey farketmez tam yere çarparken zıplarsa, sadece yere çakılmasını saniyenin binde biri kadar geciktirir, yine çakılır yere yani :)

0|0
    0|0
  • Denemek gerek

0|0
    0|0
  • Bilmem hic asansor dusmeden hemen once ziplamadim.

0|0
    0|0
  • Bilmem bir dene bakalım

0|0
    0|0
  • peki asansorde yere kac metre mesafe kaldıgını nasıl görcen

0|0
    0|0
  • yormayın kafanızı böyle şeylere ecel meselesi diye bakıyorum ben bu olaylara :))
    eceli gelmediyse ölmez
    eceli geldiyse ölür

0|0
    0|0
  • Hayir olur

0|0
    0|0
  • yere çarptığını nasıl farkedecek bu insan :D

0|0
    0|0
  • Fizik kurallarını silip atan tespit!!

0|0
    0|0
    • Yorumlara bir baktımda milletin fizikten haberi yok :( hiç mi sayısalcı yok lan burada :(

• bir ihtimal olduğunu düşünmüyorum ama belki asansör parçalanır ve tavan içerideki kişinin başına gelirse zaten yine ölecektir

0|0
    0|0
  • Bunu bende düşündüm daha önce çarpma katsayısını azaltacağı kesin

0|0
    0|0
  • mantıklı bir soru falan değil bilgisizsin sadece

0|0
    0|0
  • Ölmeyebilir ama kemiklerinde hasar olabilir

0|0
    0|0
  • birinci soru o asansörün kağağı ackmı ikinci soru o asansörün hızı ne kadr =)

0|0
    0|0
  • Zıplayamazsın

0|0
    0|0
  • O basınçla kafanı bir yerlere vurmasan bile felç kalabilme durumu var insanın illâ darbe almasına gerek yok ben bir keresinde asansòrde kaldık halatın biri koptu geçici felç geçirdim

0|0
    0|0
  • ama ben yazacaktım buuuunu :D

0|0
    0|0
  • Momenti yeterli olmaz. Bu nedenle etki etmeyecekti zıplaması 👍👍

0|0
    0|0
  • zıplarsa kafası tavana çarpar daha kötü olur :D:D:D

0|0
    0|0
  • çok düşündüm bunu :D peki düşme anını nereden bileceksin, bilemeyeceğin için zıplayıp kurutlamazsın.

0|0
    0|0
  • Nereye zıplıyor

0|0
    0|0
  • Bilmiyorum

0|0
    0|0
  • Haha bu benim asansör düşme fantezimdi la :))

0|0
    0|0
  • Oyle bisey yokmus her. sekilde yere cakiliyomys yani kurtulus yok

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    4

Kızlar Ne Diyor 9

• İnsanın asansörün düşüş hızında zıplaması mümkün olmadığı için tespitin yanlış.

0|0
    0|1
  • O korkuyla aklina ziplamak gelirse evet olmeyebilir

0|0
    0|0
  • Olabılır

0|0
    0|0
  • Zıplamaya zaman bulursa belkim

0|0
    0|0
  • Onu asansordeyken düşünürüz yere hızla çakılan bir asansörde ziplayamazsin o sarsıntıyla

0|0
    0|0
  • 10 yaşında bir çocuk için mantıklı.

0|0
    0|0
  • Sana göre mantıklı.

0|0
    0|0
  • Ölür öyle bir şey yok

0|0
    0|0
  • Bir ihtimal.