Oruç tutan arkadaşlara ve dindar arkadaşlara bir soru soracagım?

Neden din deyince bir çogunuzun aklına sadece basit ayrıntılar geliyor. Örnegin neden bir insan ; sakız çignemek orucu bozar mı? adetliyken oruç tutulur mu? ilaç içsem bişe olur mu? gibi şeyler soruyorda kimse yalan söylesem orucum bozulur mu? bugün sinirime engel olamayıp bir arkadaşımı kırdım orucum bozulmuş mudur? diye bir soru sormuyor. Dini bu kadar basitleştirmek siz dindarları rahatsız etmiyor mu? aynı şeyler namaz vb diger ibadetler içinde geçerli. Namaz kılmadan alınacak abdest kadar önemli degil midir namazı kılanın kul hakkı yememesi. Abdesti yanlış alsa namaz sayılmazda gidip birine haksızlık yapsa sayılır mı namazı? din basit bir ritüel midir size göre?

1|1
3|10

En İyi Kız Görüşü

• Daha geçen gün aynı şeyi düşündüm her ramazanda aynı şey adam ağzına sakız atmayı 40 kere düşünüyor ama dedikodu yaparken hırsızlık yaparken düşünmüyor güler misin ağlar mısın

3|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Zaten bugün bunlar yapılsa müslüman alemi bu durumda olmaz basit basit şeylerle uğraşıyoruz ve Kocaman bir ama açıyorum, biz kardeşim neyi basitleştirmiyoruz ki ilişkileri aileyi örf adet, tarih ilim bilim... Bu dindarların değil toplumun sorunu...

0|1
    0|0
    • haklısın her konuda toplum olarak aynı basitleştirmeyi yapıyoruz ama toplumu oluşturan en önemli etkenlerden biri din ise din konusunda daha dikkatli olunmalıki toplum daha hızlı gelişebilsin.

• Dini tekelleştirme bence kul ve Allah arasında. Basitleştirdiklerimiz, dil, tarih, bilim din, aklına be gelirse daha

Kızlar Ne Diyor 2

• Iste soracak baska soru bulamiyorlar bilgi seviyesi okadar heralde

0|0
    0|0
  • Alkışlıyorum. 👏👏👏

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• İbadet Allah ile kişi arasındadır. Oruç bozulmaz kırılır. Sevabı azalır. Namaz da aynı. İnsanlarla ilişkiler ahlak kuralları bütününde işler. Eğer kul hakkı yenirse Allah kulu helal etmedikçe onun hakkını yemez mutlaka hesabı sorulur. İslama göre herkez yanından geçtiği adama karşı tavrından bile sorumludur. Yani gertürlü günah Allah a tövbe ederek affedilebilir. Ama saydığın bütün durumlar kul hakkına girer. En büyük affedici va bağışlayıcı Allah hiçbir kulunun gram hakkını yedirtmez

0|1
    0|0
  • İnsanlar olayları düşünmüyor. Adamda diyor ki din konusu sabit niye düşüneyim. Ben oruç tutuyorum bu dediklerinide dikkat ediyorum. Ama genelleme kötüdür. Bütün melekler iyi midir?

0|1
    0|0
    • dostum nerdeyse herkes bu eksende düşünüyor dini konuları bu açık. yani yarı yarıya olsa yine tamam deyicegim ama dini programlarda hocalara sorulan sorulara bak bir tane bile benim o dedigim sorulardan görmedim ben hiç bir tane :) burda amacım görüş almak ve görüşümü belirtmekti :)

• onlar tabiki biz henüz şehir kültürüne adapte olamadık tarihimize baktıgımızda şehir kültürünün 50 60 yıllık bir mazisi var yüz yıllarca kır hayatı sürdük ve sosyolojide kültürel degişiklerde yaşanan bu olumsuz davranışlara kültür şoku denir. ve umarım sadece kültür şokudur bu yaşadıklarımız ve en yakın zamanda bu saçmalıklardan vazgeçeriz.

• İnşallah. Bu ülke çok karışık kimse kimseyi kabul etmiyor.

• Adamla kapanış diye sabaha kadar alemlere akıyoruz. Ertesi gün oluyor ramazan başlıyor, ben içmem diyor. Ulan dün kızın göbeğine birayı döküp hüüüp diye içen sen değilmisin? ya da ramazan bitince sabah namazından sonra ilk işin büfeye gitmek değil mi? Kimi kandırıyon sen? Çok garip insanlar var çok.

1|0
    0|0
    • gerçektende öyle önemli olan niyet degil sadece yapmış olmak için yapmak ve bu en çok dine zarar veriyor. Allah sanki iyi bir insan olmaya degilde basit şeylere bakıyor neden parmagının arasını yıkamadın diye ibadeti saymıyor da yedigi başka haltlarda hiç bir sorun olmuyor

• Çok güzel bir konuya değinmişsin
    O saydıkların zaten hiç bir zaman olmaması gereken şeyler. ama sakız adet vb insani ihtiyaç ve durumlar herkesin başına gelebilir. fakat zaten günah olan şeyler şeytanın bize vesvesesi ile düştüğümüz durumlar.
    Ha kabul olurmuya gelirsek kabul olur fakat borçtan düşer sevabını alamayız.
    Örneğin abdesti bozan haller bellidir. ama küfür edince namahreme bakınca abdest bozulurmu? Bozulmaz fakat sevap gider. bilmem anlatabildimmi. gerçi sen benden daha iyi biliyorsun kanısındayım.

0|0
    0|0
  • Söylediklerine aynen katılıyorum ama şuda var bu senin ornekledigin kişiler genel olarak ibadetlerini gösteriş için yerine getirmeye çalışan insanlar oldukları için pek fazla umursamıyorum. Seninde bu konu üzerinde genelleme yapmadığına inanıyorum...

0|0
    0|0
    • genelleme yapmadım yani herkes böyledir demiyorum hatta farklı kişiler oldugunu biliyorum takipte ediyorum ama tv deki dini programlara dahi baktıgında sorulan sorular genelde sadece şekil üzerinde sorulan bu tarz sorular degil mi niyet üzerinden pek soru sorulmuyor

• O tarz insanlar sormazlar zaten genelde kendileri bulurlar doğruyu veyahut birilerine sorması gereken bir durum varsada bunu bildiği ve güvendiği kişiye gizliden sorar.

Bu arada tv deki programlarının amacı zaten belli reyting. Ne beklenebilirki o programlardan veya ordaki izleyiciden. Sabahtan akşama kadar evlenme programı akşamdan sonra dini program hayatları bundan ibaret olan insanlar sonuçta 😉

• Bazılarının işine gelmiyor evet namaz oruç birer farz ibadettir ama zaten onlar açıklamasada Allah kuranda açıklıyor. Allah sizin yatıp kalkmanıza aç kalmanıza ihtiyacı yok diyor. beş vakit namaz kılarsın paran var bir fakire yardım etmezsin çalışamayacak durumda olana destek olmazsın yakın akrabaya yardım etmezsen vay o namaz kılanların haline diyor cenabu Allah oruçdada benzer açıklamalar var şimdi buraya sığmıyor.

0|0
    0|0
    • aynen dedigin gibi inanıyoruz diyen bir çok kişinin kitaptan haberi yok zaten başka hacı hocaların dediklerine inanıyorlar

• Teşekkür ederim okuma zahmetinde bulundunuz iyi geceler dilerim.

• eyvallah dostum sanada iyi geceler

• Bazıları baya abartıyor belli başlı kuralları bilmeden başka konular veya günahları oruçla ilişkilendiriyorlar. Biraz mantıklı düşünseler cevaplarını kendileride alacak. Kritik durumlar vardır bunları sorarsın. Banada saçma bu tarz sorular. basit bir rütielden kastın anlamadım bak onu.

0|0
    0|0
  • Mesela söyle düşünüyorum sen aç kalarak namaz kılarak ibadeti yapıp sevabıni alırsın bu artı yazılır ama yalan soyliyip kötülük yaparsanda gereken eksiyı alırsın. Sonuçta günah sevap terazi sinde artısi fazla olan cennete gidecek

0|0
    0|0
    • öbür dedigini yaptıgında ilkinin bir anlamı olmaz bu böyledir aksini söleyenler hurafedir zaten ibadet ve güzel davranış birbirini tamamlar yoksa sahtekarlıktır zaten

• Nerden biliyosun anlamı olmayacağını her insan hata yapabilir ozaman kimse hata yapmazdi herkes mükemmel kusursuz davranirdi

• eger ibadet edip istemeden yapıyorsan o hatayı bu ayrı ama sen hatayı bilerek yapıyor ve ibadet ediyorsan o ibadet geçersizdir bunuda kitaptan biliyorum

• benim aklıma gelmiyor desem

0|0
    0|0
Yükleniyor...