Ramazan ayında bize saygı gösterme zahmetinde bulunmanızı istesek?

Merhaba arkadaşlar,
Ben bir markette çalışıyorum ve 3 gündür gördüğüm manzaralar karşısında şok oluyorum. İlk başta anne babalar, Müslüman aile olmalarına rağmen çocuklarına sokakta yemek yemeye hala izin veriyorlar. Bu sadece bu ay için geçerli olmamalı ama hassasiyet derecesi artmalı yine de. Daha sonra ise, özellikle bayanlar bu konuda çok duyarsız. Konu ise şu, mesela bazen kasaya su şişesi içilmiş olarak geliyor. Bu normal fakat Ramazan ayı içerisinde kalabalık bir yerde en azından buna dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum. Hıristiyan, Yahudiler bile dinimize saygılıyken, Müslüman bireyler din konusunda bu kadar esnek olmamalı diye düşünüyorum. Mesela bir personelimiz vardı birkaç ay öncesine kadar. Kendisi aleviydi. Yanmzda su içmez ve hatta yemek molasına giderken dinlenmeye gidiyorum derdi. Yemeğe gidiyorum demek olmaz, derdi. Lütfen kendimizi sorgulayalım. Hıristiyan gibi davranıp Müslüman gibi yaşamak mümkün değil. Kaldı ki onlar bizden daha bağlı dinlerine. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

0|3
9|20

En İyi Erkek Görüşü

• Oruç tutmayan bir kişinin sokak ortasında veya herhangi bir restaurantta yemek yemesi saygısızlık değildir. Ben oruçlu iken birisinin benim karşımda yemek yemesi beni rahatsız etmez ama...

Burada olduğu gibi yediği her öğün yemeği paylaşmak ve diğer türlü oruç tutanlara inat olması amacıyla gözüne sokarak yemek yemek zaten saygısızlık da değil, aptallıktır. Hiçbir akıllı insan bunu yapmaz.

1|1
    0|0
    • Ben demiyorum ki yemeyin içmeyin. Evet bak restoranda yenebilir. Sonuçta bu benim dinim ve benim ibadetim. Ben sadece dışarıda yenirken dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sadece bu ay için değil.

En İyi Kız Görüşü

• Bende bir mağazada yöneticilik yapıyorum. Bazen shift uymuyor ve niyetli personellerle iftar çakışması yaşanıyor. Erkek oldukları için öncelik verip iftarlarını yapmalarını bekliyorum. O esnada kasadayken gerek avm personelleri gerek müşteriler halen mağazada dolanmakta olup niyetlilere de saygı göstermiyor. Tamam arkadaş tutmak zorunda değilsin, peki tutana neden engel oluyorsun? Sen mağazada olmasan ben gider 5 dakika atıştırıp gelirim. Yeri geliyor su bile içemiyorum. İnsanlar hiç sağduyulu değil. Dün bir önce ben çıkıp hemen geleyim diyerek bir personeli kasada bıraktım. Ezan okunurken gel orucunu aç dedim. Suyumu içtim baktım gelmeyince alıp suyunu götürdüm başka mağazanın personeli çabuk ye de çocukta yesin diyor bana. Bre gavur sen mağazadan bir çıkta o zaten yer.

0|1
    0|0
    • Aynn. Sanki normal günmüş gibi personelle tartşmaya giriyor bir de çoğu. Onlara cevap verme için 2 kat efor sarfedecek olmak çok yoruyor beni.

Erkekler Ne Diyor 19

• Doğduğum ve büyüdüğüm yerde yani Ş. Urfa'da Ramazan ayında yemek yemeyi bir kenara bırak yiyecek birşeylerle dolanmak bile görülecek birşey değildi. Kaldı ki yemek yiyenlere tepkiler büyük olurdu ve işin en güzel yanı hala böyle.
    Şimdi yaşadığım şehirde o kadar saygısızlar ki anlatamam.
    Farkedilmeyecek birşey değil, manevi değerler gittikçe yokoluyor büyük şehirlerde.

0|2
    0|0
    • Din konusunda gevşeklik oldu. Ama biri gelip hakaret etse dinimize, dindar kesiliriz.

• Eskilerimiz hala aynı fikir de aynı düşünce ve ahlak yapısında. Ama 20 ile 30 yaş aralığındaki çoğu genç kişi malesef maneviyattan edepten o kadar uzak ki. Elinde içki şişesiyle dolaşmanın iyi birşey olduğunu çevrece taktir edileceğini düşünen bile var.
      Ne kadar acı.

• Haklılık payınız var belki evet ama sizde onların oruç tutmama özgürlüğüne saygı gösteremez misiniz? Sonuçta siz iradenizi ölçüyorsunuz oruç tutarak. Meseleniz açları anlamak ya hani; işte o açların yanında nice müslümanlar su içip yemek yemişlerdir ama o açlar "biz açız sen nasıl yemek yeyip su içersin bizim karşımızda" dememişlerdir.

1|1
    0|0
    • Dini bir sorumluluk var burada. Belirli bir ay var. Ben demiyorum ki normalde sokakta yeyin için. Ramazanda yemeyin. Sadece Bu ayda daha hassas olunmasını bekliyoruz.

• Pampa benim karşımda yemek yemek istemiyorlar ben yiyin olum ne olacak afiyet olsun diyor izliyorum
    Su içene de kızmam Müslümanlık bu değil ki ben kendimden o kendinden sorumludur ben nefsimi terbiye ediyorum Midemi değil 😊

#inciheryerde

1|1
    0|0
    • Evet fakat bak mesela karşındaki çekiniyor yemeye. İşte saygı bu. Biz saygı bekliyoruz zaten

• NefsinjI terbiye edin be.
    Tamam bende oruc turuyorum gun icinde arkadaslarim kebap yiyorlar onlarla gidiyorim onlari izliyorum. Sorun oluyormu hayir olmuyor cunku orucun amaci bu.

Oturdugum yerde millet nerdeyse ciplak geziyor ama ben bakmiykrum cunku amac bu. Ve ozgur bir ulkede yasiyoruz herkes istedigini yapabilir. Eger biyle bir hak istemeye kimsenin hakki yok

1|1
    0|0
    • Gitme. Bak onların amaçları belli. Bir yere gidiliyor yemek için. Ama ben Müslüman olup da hala halden anlamayanlardan bahsediyorum. Ayrıca sen de gitmeyebilirsin.

• Gitmezsem orucun ne anlami kalir. Oruc sadece ac kalmak demekmkdir yoksa allah icin kotulukten uzakduruo nefsi terbiye etmekmidir.

Gitmeliyiz ve bu sorun olmamali.

• Pardonda insanlar istediğini yapsın. Bende oruç tutuyorum. Ne var bunda. Su içsenler, yemek yesinler. Afiyet olsun şeker olsun. Ben oruç tutuyorum diye adam hayatını bana göre mi ayarlıcak.

1|0
    0|0
    • Hayır fakat saygı, toplum normlarından biridir. Ya zaten benim derdim gayrimüslimlerle değil ki, onlar çok saygılı. Sıkıntı sözde Müslümanlarla.

• Belki dediğin gibi olmalı olaylar. Fakat bunları onların düşünmesi gerekli. Yabancılar gerçekten bu ülkeye gelmeden önce bakıyorlar. Ramazan mı? Bayram mı? Diye inançlarımıza zarar vermemek için çabalıyorlar. Fakat bizim ülkemizde ateist olan avaneler benim için din yoktur. Kafasında istediğini yapıyor. Sözde müslimanlar ise bir köşeye geçmeyi zor buluyor. Çözüm Eğitim ve Ailedir. Hatta tek aile bile yeterlidirde aile yetmiyor insanlara :)

• Eskide kaldı onlar artık bize diyorlar siz onlara saygı gösterin diye yakinda oruç tuttugumuz için dislanirsak şaşırma

1|0
    0|0
  • Senin ozgurlugun benimkine gelince bitiyor. Sana gore mi yiyip icecem?

0|1
    0|0
    • Saygı denen şeyin özgürlüğünü kısıtladığını düşünmek ne kadar akıl karı? Ben sana yediğin için saygı göstereceksem sen de benim dinime saygı göstereceksin.

• çocuğun yediğindeyse gözün zaten bir zahmet tutma oruç. Oruç sabır işidir gözün yemek su ararsa tutma. Ben fazla takılan biri değilim isteyen yer içer

0|0
    0|0
    • Okuduğunu idrak ettikten sonra konuşalım seninle lütfen. Sıkıntı Müslüman ailenin en azından böyle bir ayda hassas olmaması.

• Okudum idrak ettim merak etme senin kadar takıntılı değilim o kadar.

• Sen nediyon koskoca restaurant içerisi bomboş kaldırıma bir masa koymuşlar
    Özellikle oraya oturuyor
    Sonrada. Oruç tutmayanlara niye saygı göstermiyosunuz diyor..

0|0
    0|0
    • Evet o da var ne yazk ki. Ama yorumlara bakacak olursak bize öyle geliyordur. Bize göre mi düzenliceklermiş hayatlarını. Bunlar dünyada mı yaşıyor acaba?

• Müslüman ülkede yaşıyoruz ve müslüman bir kişinin islamın beş şartından biri olan orucu tutmayıp sokak ortasında yiyip üstüne üstelik bana niye saygı göstermiyorsunuz demesi çok abes bir şey değilmidir?

• Gösterin saygı arkadaşa

0|0
    0|0
  • Yazdığın herşeye katılıyorum. Ekstra olarak Müslümanlar ama sözde işte.

0|0
    0|0
  • Şuur olmadıktan sonra...
    Sadece kimlik müslümanı bunlar.
    Karpuz gibi yani.
    Dışının yeşiline aldanmamak lâzım...

0|0
    0|0
  • Görüşlerinize katılıyorum.

0|0
    0|0
  • Helal sana valla 👍☺️

0|0
    0|0
    • Gariplik bende gibi. Millet saldırıyor resmen. Ben haksızmşm gibi. 😂

• Sen rahatına bak sonuna kadar haklısın sen 😊

• Size katılıyorum

0|0
    0|0
  • Kızlar çok yapıyor öyle şefsizligi

0|0
    0|0
    • Çok haklısı soruya bir artıda benden yazın uzun ama okunmaya deger

• Özellikle bayanlar zaten. Erkekler gördüğüm kadarıyla çok saygılı.

• Bilinçli yapıyorlar

• Ben gayri saygi falan beklemiyorum.

0|0
    0|0
  • Toplum özgürlük anlayışı bu işte ahir zaman

0|0
    0|0
    • Aynen dediğin gibi. Onların özgürlüğü varmş.

• Söylenecek söz çok

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Oruç tutuyor olabiliriz ama tutmayan insanlar saygı göstermek zorunda değil bence hem çocuklar demişsin adı üstünde çocuk
    Herkesin ibadeti kendine bende tutuyorum ama tuttuğum halde aileme yemek hazırlıyorum yani şöyle ki oruç tutuyorsan sabırlı olmak zorundasın insanlar saygı göstermek zorunda değil hastalığı olan olabilir nedenini bilmeden ayıplayamayız ^^

1|1
    0|0
    • Saygı bekliyorsan saygı göstereceksin. Benim lafım asla çocuklara değil. Onları yetiştirenlere. Yetiştirebilmek asıl mesele zaten. Ben sabırlıyım ve tabi ki sabredicez. Fakat onların hassas olması gerek. Ve farkındaysan sadece ramazan ayı için demiyorum canım benim. Zaten biz açın halinden anlayalım diye var bu ay. Normal zamanda da yenmemeli.

• Saygı beklemiyorum ama saygı gösteririm.
      Lafın çocuklara değil ama çocuklardan bahsetmişsin.

• Katılıyorum hassasiyetine hepimiz kendimize bakmalıyız saygı gösterelim ki saygı alalım. Aslında bunalrı çarşaf çarşaf ilan yapmak lazım 24 saatlik hafızalarımıza. Görünce hatırlarız da uygularız belki.

0|0
    0|0
  • Normalde aç ya da istediğini yiyip içemeyen insanlar hep böyle yaşıyor. Oruç açların halinden anlamak ya hani onların her zaman maruz kaldığı durum neden rahatsız ediyor. Gerçi hiç bir zaman anlayamayız onların halini. Biz akşam yemek yiyeceğimizi bilerek tutuyoruz. Ama onlar hep aç.

0|0
    0|0
    • Evet işte az önce yoruma da onu yazdm. Bnde onu diyorum. Normalde yenmemesi gerek. Ramazanda daha hassas olunması gerek. Bn gördüklerimi uyarıyorum.

• Ramazanda daha hassas olunması gerek değil. Her zaman nasılsa öyle olmalı.

• Aynen ama göze batıra batıra yapmaktan keyf aliyor adamlar. Meşreplerinde saygi yok beklentisini yuksek tutma.

0|0
    0|0
  • Bu dediklerin ne ki. Bizim sınıftaki neredeyse kimse oruç tutmuyor yanımda yemek yiyorlar su içiyorlar sigara kullanıyorlarm hic umursayan yok

0|0
    0|0
    • Anne babaları okula gidiyor diye tutmamalarına müsaade ediyor. Fakat işte sıkıntı yetiştirmekte. Bak mesela benim kardeşim de 9a gidiyor. Görsen havalı, burnu havada biri. Ama oruç tutma de kıyamet koparır. Saygısızlar hakknda da daha geçen gün konuştk. O da Aynn dediğin gibi kimse tutmuyor diyo. Sakız çiğniyolar. Çekirdek yiyolar falan diyor

• Kendimi ramazanda gibi hissetmiyorum artık sayelerinde

• Sonuna kadar haklisin

0|0
    0|0
  • Çok haklısın.

0|0
    0|0
  • Haklısın

0|0
    0|0
Yükleniyor...