Tanrı mı Allah mı?

Arkadaşlar bazı insanlarımız Tanrı dediğimde bunu yadırgıyor.
Yahu arkadaş
''Tanrı'' Türkçe bir kelime
''Allah'' Arapça
''God'' İngilizce
Ben Türkçe konuşan birisi olarak neden Arapça kelimeyi söylemeliyim?
Tanrı kelimesini günah gören insanlar var. Bu bir kelime arkadaşlar lütfen yapmayın islam dini cahillik dini değildir sorgulayın biraz. Tanrı'da Allah demek işte.

Güncellemeler:
Ne kadar farklı açılardan bakıyorsunuz o kadar şey yazdım alakasız şeyler yazıyorsunuz. Bakın kardeşler. Tanrı demek günah olamaz. Demek istediğim bu.
Söylediklerime saygı duyup mantıklı cevaplar verenlere teşekkür ederim. Diğer arkadaşlar da biraz daha medeni bir şekilde tartışmayı öğrenin. Ben burada dini yargılamadım. Sadece Günah olmadığını sizin gibi ''muhteşem'' insanlara da bildirmek istedim size Tanrı deyin demedim.
Nihat hocamızla sizi baş başa bırakıyorum Tanrı tuttuğunuz oruçları kabul etsin. :)
https://www.youtube.com/watch?v=2clHO7KBTyk

1|1
11|44

En İyi Kız Görüşü

• Bencede sorun edilmemeli ama şöylede bişey var tanrı bütün tanrıları kapsar yaratıcı demektir ama allah işte o yaratıcılardan biridir özel yani. Mesela şu an senin tanrın allah

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Tanrı kelimesinin kökeni 'Tengri'dir ve tamamen Türkçe bir kelimedir.
    Arap yalakası ve özentisi olan Osmanlı Devleti bu ve bunun gibi bir çok töremize ait şeyi unutturmayı, Türk yöresini yok edip Arap kültürü aşılamaya çalışmış olsada başaramadı ama Tanrı gibi bazı kelimelerin ve geleneklerin 'yanlış' olduğuna inandirdi.

Neyse. Ne idüğü belirsiz "Osmanlı" torunları gelir birazdan.

Tanrı Türk ü korusun

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Fark etmez benim için. Allah'ın adını anmak kelimenin hangi dile ait olduğunu düşünmekten daha önemli benim için.

0|1
    0|0
  • benim için fark etmez Tanrı Allah God dendiğinde benim aklıma aynı şey geliyor

0|1
    0|0
  • Allah bana göre

0|1
    0|0
  • nüfusumuzun nerdeyse hepsi müslüman ve Allah müslümanlarda Tanrı kelimesinin karşılığıdır. Tanrı dediğimizde herhangi bir dinde de kullanılabilir. bu yüzden bazı insanlar farklı yorumlayabilir. Bence de Allah kullanılmalı

0|1
    0|0
  • Kuranda Allah diye geçtiği için özel isimdir

1|2
    0|0
    • Tamam işte Arapça da özel kelime.
      Türkçesi de Tanrı.

• Anlatamazsin bunlara. @KederliAşk

• @Siriuse bunlara derken. ? Bizim Tanrımızın ismi Allahtır. Yani Allah sadece Tanrımızın ismi anladın mı.

• Ay evet ya ben çok kullanırım tanrı kelimesini bana kızıyorlar ya kafalarını kopartasım geliyor

0|1
    0|0
  • kitap arapça gönderildiği için arapça kelimeyi söylemek daha mantıklı değilmi

0|1
    0|0
  • Fark etmez.

0|1
    0|0
  • Tanrı cins bir isim çünkü güneş tanrısı şu bu için de kullanılıyor ama Allah özel sadece O nun ismi. O yüzden yadırganıyor.

0|2
    0|0
  • Tanrı erkek ilah demek, Allah'in cinsiyeti var mi?

0|1
    0|0
    • Ha yani senin benim gibi bir insanin buna "gunah degil" demesi onu gunah yapmiyor mu? Gunah mi degil mi bunu kul bilemez. Boyle basit seylerlende zamanini harcama. Allah diyince seni asmiyorlar, kesmiyorlar.

• Ya işte Tanrı deyince de asmıyorlar. Allah demek kötü ya da kullanmam demiyorum yadırgamak için sebep yok sadece bunu anlamaya çalıştım.

Erkekler Ne Diyor 43

• Olay şu ki kardeşim Tanrı her yerde en yüce olarak görülenlere denilir. Yani Hindistan'a göre değişir bu bize göre Allah bile olsa. Bu sebeptendir ki Allah demek daha doğrudur ki ben bunu Türkçe aşığı biri olarak söylüyorum. Sen Tanrı dersen de ben bunu yadırgamam bu da ayrı mesele.

0|1
    0|0
  • Allah rabbimizin özel ismidir. Tanrı ve İlah kelimeleri 'kendisine tapınılan şey demektir. diğer dinlerde de vardır. Gök tanrı, aşk tanrısı v. s . ve diğer dillerde de karşılığı vardır (god) . ama hak din islamda herşeyin sahibi , herşeye gücü yeten , en büyük olan tek Allah vardır.

0|1
    0|0
  • Tanrı sıfat Allah isim askerde anladım ki millet Allah deyince sanki cennete girecek gibi bir düşünceye sahip

0|1
    0|0
  • Sen namazı türkçe kılabiliyomusun?
    Yoook
    O zaman bu neyin davası la

0|1
    0|0
    • La ! Demek istediğim günah değil.

• Ne mutlu bizlerde öyleyiz.

• Elhamdulillah hidayet

• Olay şöyle. Allah yaratıcının ismi arapçaya ait bir kelime değil. Fakat yaratmak zaten Allahın sıfatlarından olduğu için tanrı demekte hiç bir sakınca yok.

0|1
    0|0
  • İnnâ enzelnâhu kur’ânen arabiyyen leallekum ta’kılûn (ta’kılûne). Muhakkak ki Biz, O'nu Arapça Kur’ân olarak indirdik. Böylece siz akıl edersiniz.

0|3
    0|0
    • Beni de Türkçe indirdi :)

• Müslüman ama işine geldiği gibi davranan ki biz islam dininde buna (Müşrik) diyoruz. Bir şey anlatmak köre renkleri anlatmak gibidir. Allah ıslah etsin.

• @AtomBey herkesi umarım. Bunda bir sakınca yok kesinlikle. sadece Allah denilmesi daha iyi olur ama Tanrı demek sakıncalı değildir.

• Dile göre değişiyor ama illada arapça söylemeye gerek yok ancak Allah demek daha doğru diyolar zaten hocalar.

0|1
    0|0
  • Günah diyemeyiz. ama çoooook gereksiz.
    99 isim vardır en âlâ si allah olarak kabul edilmiştir (hangisi olduğu net değildir)99 isimden herhangi birini zikredip hikmetlerinden faydalanmak varken sonradan kullarin taktığı bir ismi kullanmak müslümanım diyen birine yakışmaz.
    Dahası düşünce tarzın seni günaha sokuyor dikkatli konuşma nı tavsiye ederim.

0|1
    0|0
  • Ben de çoğu zaman Tanrı kelimesini kullanıyorum.
    Bazen karşımdakinin kafayı yemiş bir dinci olduğunu görünce zaten hiç dinden konu açmıyorum. bir şey anlamıyolar çünkü.

0|1
    0|0
  • Tanrida olur Allah ta olue sonucta ikiside ayni kapıya cikiyor sen arab marap dersen orda isler karisir arkadasim kimseyi ötekilestirme

0|1
    0|0
  • Tanrı inanıldığı şekilde telaffuz edilirse neden problem olsun? Türkçemizde olan bir kelimedir. İranlılar da Hoda (hüda) diyor Allah'a. Mesela, Paye yek hoda (Allah'a emanet ol) demektir.

0|1
    0|0
  • allah tabiki ya sana lakap takılsa iyi olur mu olmaz onun gibi dusun allah diyeceksiniz tanrı deği l

0|1
    0|0
    • 99 ismi içinde Allah vardır. bunun genel adı Tanrıdır. Tanrın kim? = Allah
      anladın mı şimdi.

• Bana Allah yeter.

1|1
    0|0
  • Farketmez 2side ayni tanri diyince bizim millet tribe giriyo cahiller cunku

0|1
    0|0
  • Isimleri var ve o isimlerin icerisinde tanrı yok sana abuzittin desem nasil olur :)

1|1
    0|0
      anladın mı şimdi. Mesela babanın adı mehmet baban kim mehmet.

• Allah sadece ağız alışkanlığım benim. Genelde tanrı derim.

0|1
    0|0
  • aynen sorun yapılası bir konu olmamakla birlikte bana Allah daha hoş geliyor ama tanrı diyeni de yargılamam çünkü hepsi aynı anlama geliyor.

0|1
    0|0
  • Tanrı hrisyanların taptığı putlara türkçe anlamlı denir seni ge ri zekalı allah ismidir rahim rahman da diyebilirsin allahın diğer isimlerini de kullanabilirsin cahil sensin senin gibiler

0|1
    0|0
      anladın mı şimdi.

• Bak canım kardeşim tamam senin dediğin gibi olsun ama ne gerek var yani allah demek daha mı zor allah de yine de sen ne var bunda bak neler dönüyor ülkemizde sen o kadar şeyden buna mı taktın

• Allah

0|1
    0|0
  • Ne güzel demiş üstad Necip Fazıl "Allah, tanrının belasını versin."

0|2
    0|0
    • Bu kadar Güzel özetlenir. Üstad döktürmüş

anladın mı şimdi. üstad boş adammış.

• İnsanların görüşlerine saygı duymalısın ben sana hakaret etmedim bir şey de demedim saygı duyarım sende Necip Fazıl Kısakürek gibi bir yazarımıza boş adam diyemezsin önce araştır bak adamın hayatına sonra yorum yap.

• Tanrının cogulu olabiliryot tanri =god
    Gods war falan.
    O yuzden saygi olarak Allah denir. Bunun cogulu yok cunku

0|1
    0|0
    • Var nasıl yok. Allahlar. Bak çoğulu oldu. Daha farklı bilgilerle dolun. bak mesela =
      99 ismi içinde Allah vardır. bunun genel adı Tanrıdır. Tanrın kim? = Allah
      anladın mı şimdi.

• Dedigim sey biraz dil bilgisi olayina giriyor. Turkceye. gore. dusunemezsin

• allah en eski arap tanrısıdır islamdan öncede vardı amon gibi poseidon gibi veya thetis gibi vs.
    tanrı genel kavram yüzlerce tanrı var, tanrı demek hangi tanrıya inanıyorsun diye soru sorulmasına neden olabilir.

0|1
    0|0
  • Ne demiş Necip Fazıl Tanrı sizi Allah bizi korusun demiş

1|1
    0|0
  • Tanrı Türkçedir ve ben tanrı kelimesini kullanıyorum

0|1
    0|0
  • Tanrı da derim Allahta niyet onemli.

0|1
    0|0
  • Tanrı doğrusudur.

0|1
    0|0
  • Senin ismini engilizce veya arapca soyleseler nasil okur

0|1
    0|0
      anladın mı şimdi.

• Caizdir ama Allah denilmesi daha sağlıklıdır dersen konuyu kapatabiliriz. Sakıncası yok çünkü.

• O zaman yarin bir hocaya git sana kurani kerimden okutsun meailinii

• Kanki diyorum ben ona.

0|1
    0|0
  • kurduğun cümlelerde tek doğru bir sözün var.
    ''islam dini cahillik dini değildir''
    biraz oku, ki islamı anlayasın.. :)

1|0
    0|0
    • Kesinlikle cok dogru katiliyorum sana 👍

• Allah'a tanrı demek tevhid inancina aykırıdır. Tanrılar çıldırır. Tanrı kelimesinin ćogulu vardır. Tanrıyı sorgularsın. Tanrıya rest çekersin.
      Ama Allah'a hiçbisey yapamazsın. bütün noksan sıfatlardan münezzehtir cünkü.
      'Tanrım' diye dua ettiginde herkesin muhatabı farklı olabilir.
      Ama kim Allah derse muhatap tektir ve aynıdır..
      Anlamadiysaniz bosverin. selametle kalın. :)

• Tanrım dediğimde o anlar yani bunu demi sonuçta bir yaratıcıdan bahsediyoruz. Sakıncalı bir durum değil.

• Tanrı

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    13
Yükleniyor...