Uzayda bir astronot ölürse cesedine ne olacak :/ ?

Biliyoruz ki uzaya yapılan yolculuklar uzun sürüyor. Şu anda Dünya dışında toplam 6 insan bulunuyor şimdiye kadar böyle bir şey ile karşılaşılmamış olsa da karşılaşılması olası. NASA’nın çalışmaları ise uzayda biri öldüğünde ne yapılması gerektiği üzerine değil, birilerinin ölmemesi için ne tür önlemler alınabileceği üzerine kurulmuş durumda.
Basit bir çözüm olarak cesedi uzayda sürüklenmeye bırakamazlar çünküsü Birleşmiş Milletler’in uluslararası kurallarına göre uzaya herhangi bir çöp bırakmak yasak. Cansız bedenler de buna dahil. Bunun nedeni de uzayda süzülen bedenlerin uzay araçlarıyla çarpışma olasılığı.
İkinci çözüm olarak da cesedi araç içinde tutmak ama bu da diğer insanların sağlığı açısından zararlı olur. Araca ceset için bir bölme yaptırmak ise biraz tuzlu olur.
Peki sizce uzaydaki bu cesede ne yapılabilir?

Güncellemeler:
En güçlü önerimiz:
Promessa ve NASA işbirliğiyle ortaya atılmış durumda, ismi ise “Body Back”. Body Back planına göre ölen kişinin cesedi vakumlanmış bir uyku tulumuna konuluyor, uzayın dondurucu soğuğuna bırakılıyor. Sonrasındaysa aracın içine geri çekiliyor ve küçücük toz parçalarına ayrılana kadar yoğun titreşime maruz bırakılıyor. Sonucundaysa elinizde yaklaşık 80 kilogram ağırlığında insan tozu kalıyor.

1|2

En İyi Erkek Görüşü

• Uzaya çöp bırakmak yasaksa bunlar ne :)

i.radikal.com.tr/.../fft5_mf786845.Jpeg

Şaka bir yana astronotlar çok sıkı sağlık kontrollerinden geçiyorlar apollo 13 de hatırlarsanız kızamık geçirmemiş belki uzayda geçirir diye yollanmamıştı ama oldu ya öldü. Yapılacak şey şu olur muhtemelen bu düşünülmüştür bir şekilde cesedi bozmadan koruyacak sıcaklıkta tutacak bir şey geliştirmişlerdir bir sonraki dünyaya dönüş görevine kadar uzayda bekler ya da bu teknoloji mümkün değilse diğer astronotların sağlığını tehdit etmemesi için mecbur uzay boşluğuna bırakılır ama bence bu çok büyük tepki çekeceği için bence bir şey geliştirmişlerdir

Ama şu da var doğruysa çoğu uzay istasyonunda dünyaya dönmek için kapsüller var en sonra çare uzaya bırakmak yerine o kapsülle dönerlerdi.

1|0
    0|0
    • Boşluğa bırakmak adeta Birleşmiş Miletler'e savaş açmak olur sanki :/ Kapsül fikri mantıklı gibi. Nasa'nın şu an bu konu üzerinde tam olarak bir planı yok hala tartışılıyor. Ama en güçlü önerisi Promessa ve NASA işbirliğiyle ortaya atılmış durumda, ismi ise “Body Back”. Body Back planına göre ölen kişinin cesedi vakumlanmış bir uyku tulumuna konuluyor, uzayın dondurucu soğuğuna bırakılıyor. Sonrasındaysa aracın içine geri çekiliyor ve küçücük toz parçalarına ayrılana kadar yoğun titreşime maruz bırakılıyor. Sonucundaysa elinizde yaklaşık 80 kilogram ağırlığında insan tozu kalıyor. En mantıklısı da bu sanki.

• o kılıf fikrini de düşünmüşler ama biraz pahalı tutuyormuş acil kaçış kapsülüyle hepsinin dönmesi de görevide yarıda bırakmaz mı tekrar git gel zaman alır sanki :/ gerçi bu bahsedilen öneride astronot açısından biraz hüzünlü sanki bari bir mezarı olsaydı :D

• Evet yani bir geri dönsünler arkadaşlarının cenazesine katılsınlar. Bence insancıl olanı bu ama tabii ki bu olmaz salarlar gökyüzüne gider ya da dediğin pulverize etme yöntemi kullanılır

Erkekler Ne Diyor 19

• Ayrıntılı bilgim yok; ama uyduların yahut yakıt istasyonlarının bunu muhafaza edip yokedilmesini sağlayacak bölmeleri vardır diye düşünüyorum. En ideali bu durumlarda bedenler yokedilmesidir.

Daha önce de düşünmüştüm, güzel konu; tebrikler.

1|0
    0|0
  • uzun zaman önce kafa yordugum zihnimdeki saçma salak sorulardan biridir bu. böyle bir durumda acil yeryüzüne dönüş yapılması lazım ancak bu çok uzun bir zaman alır.. ha diyince görevi sonlandıramazlar. kendi uyku kabinine koymaya kalksak koku digerlerini rahatsız edecek ve hastalık yayması muhtemeldir. en mantıklısı cesedi yakmak ancak oksijenin kıstlı oldugu bir ortamda bunu gerçekleştirmek çok zor ve tehlikeli olur. o yüzden bence uzay boşluğuna salınması en mantıklısı olur. lakin cesedi geri götürme amacı varsa. cesedi bildiğimiz morg gibi soğuk bir alanda tutmak lazım. varsa mekik içindeki bir soguk bölüme alınır. yoksa da kıyafetsiz biçimde ip benzeri bişeyle bağlayarak uzay boşlugunda muhafaza edersek otomatik olarak ceset soguyacakytır.

1|0
    0|0
    • uzay boşluğuna salınması detayda da yazdığım gibi yasak. soğuk bir alan yapımı da biraz masraflı olabildiği için güncellemede yazdığım şu an en güçlü çözüm önerisi.

• tamam işte uzay boşluguna salınsın demiyodum ki ben. bir ip yardımıyla uzay boşluguna bırakılıp cesedin sogumasını ve dönüşe geçerken donmus bedeni içeiye alınmasını anlatmaya çalışmıştım ben de. tek fark içeriye alınıp cesedin toz haline getirilmesiymiş. çok yaklaşmışım.

• Yakilabilir ceset uzay aracının motoruyla

1|0
    0|0
  • muhakkak bunun için bir bölme vardır ne alaka pahalı olmasyıla içi buz dolu bir bölme yeter bunun için. bir astronot kıyafeti 20 trilyon gelmiş ne diyon. ayrıca yörünge çöp dolu bu dedignde mantıksız bırakırlar boşluga zaten yörüngede ise paramparça olur degilse uzaya dogru gider yok olur

0|0
    0|0
    • Nasa'nın şu an bu konu üzerinde hazır bir planı yok hala tartışılmakta. Ayrıca o bölme sandığımız kadar basit değil.

• basit degil ama olabilir en mantıklısıda o olur bence uzay boşluguna bırakılması mantıklı degil zaten :)

• Marsa gömsünler

1|0
    0|0
  • Zaten uyku kabinleri yok mu vardır kendince bir çözümleri

1|0
    0|0
    • Nasa'nın hazır bir planı yok şu an bu konu üzerinde hala tartışılmakta ne olacağı.

• aslında bana kalırsa astronotlar biraz da göze almış gibi geliyorlar her şeyi sonuçta çooook farklı bir yolculuk :/

• Evet çok farklı yolculuk ama geri dönmekte isterler herhalde

• Ufak parçalara ayırıp uzaya serpiştirebilirler mesela. O zaman uzay araçlarına pek bir zararı olacağını sanmam

1|0
    0|0
    • kim parçalayacak :/

• detay daha uzundu aslında :/

• Aynı hesap işte, tek farkı dondurup parçalayınca etraf pislenmiyor

• Yakıp külünü savursunlar diyeceyimde havada yok orda ne desem bilemedim :( :D :D

1|0
    0|0
  • tuzlu olcak bişey yok bence basit bir soğuk cesedin konulabilceği bir dolap yapılabilir

1|0
    0|0
    • sandığımız kadar basit değilmiş işte :/

• açıkcası milyar dolarlar harcayıp uzaya çıkartmışlar insanları bence şu an gerek duymuyorlar neden duymuyorlar bilmiyorum ama gerek duyarlarsa kolayca bişey bulabilceklerini düşünüyorum. En basitinden oksijenle bağlantısı kesilir cesetin çürümez heralde dünyaya dönene kadar

• Morg gibi biryerleri vardir belki

1|0
    0|0
    • hayır bu konu hakkında Nasa'nın şu an hazır bir planı yok tartışılmakta.

• Bir roket bağlayıp atmosfere gönderilebilir.

1|0
    0|0
  • Nasa belediyesi uzay mezarlığına gömüyor dert etme 😕

1|0
    0|0
    • öyle bir şey yok maalesef :/

• Tanımadığım birine böyle hitap etmek istemezdim ama dediginiz gibi olsun hanım efendi... 😎

• Peki iyi geceler efenim :)

• Öncelikle bu tür bir şeyi düşünmek için gerçekten uzaya merak duymak gerekiyor. Bazıları için bu anlamsız olabilir ama uzayı sevenler için anlamlı, benim için de öyle. Öncelikle astronotlar yüzlerce testten geçiyor ve bu bir takım riskleri azaltıyor. Bazı uzay araştırmacılarına göre farklı ırklar bizden saklanıyor ve işbirliği içerisindeyiz. Neyse konuyu çok fazla uzatmadan sorunuza cevap vereyim, Nasa her ne kadar da katı kurallara da sahip olsa cesetin uzaya atılması mantıksız değil. Uydulara çarpma olasılığı da 10000000000000000000000 da 1 gibi bir orandır sanırım.
    Küçük bir dipnot eğer böyle konulara meraklıysan Kara Şovalye Uydusu nedir bir araştır derim. :)

0|0
    0|0
    • çarpma olasılığı çok düşük olsa bile sonuçta yasak. teşekkürler öneri için :)

• Ne bilelim onlar düşünsün

1|0
    0|0
    • belki biz de beyin fırtınası olaraktan yaparız demiştim :/

• Valla o zaman uzay aracına bağlasın lar dünyaya kadar asılır lar

• Zaten öbür tarafa gitmiş sıkıntı yok 😊

1|0
    0|0
  • Gunes eritir knk.

0|0
    0|0
  • küfür ediyodum ki ramazan olduğunu hatırladım

0|0
    0|0
    • bence de terbiyesizliğe hiç gerek yok.

• nasa için tuzlu diye bişey yok zaten paraya onlar hükmediyo ve de nasanın planlarından bahsetmişsin ama NASA tüm planlarını paylaştığını mı zannediyorsun belkide şu an 50 yıl sonraki teknolojiyi kullanıyolar

0|0
    0|0
    • ben paylaştıklarından bahsettim zaten Nasa'da filan çalışmıyorum yoksa diğer planlarını nereden bileyim? :/

• hayır nasanın planlarında yok deyip durmuşsunda burda konuşulan bişeyi nasanın düşünmeme ihtimali yok bence :)

• Hayır önerileri var kabul edilmiş bir planı yok en güçlü önerisini de güncellemede paylaştım hala tartışılıyor.

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 2

• Uzaylılar kendi gezegenlerinde gömüyolardır heralde

1|0
    0|0
  • her şey bitti dünyayı kurtardık uzayda ölen insanı mı konuşuyoruz

1|0
    0|0
    • dünya artık baydı be gizli :/

• napalım marsı mı fethedelim dünya sıktı diye

Yükleniyor...