Türkiye'deki oy verme saçmalığı neden?

bütün dünyada fakirler sol partilere oy verirken, türkiye'de fakir kesim akp gibi sağcı liberal partilere oy verirken, gelir durumu iyi orta sınıf ve üstü chp gibi sol partilere oy veriyor. Almanya'daki türklerde almanya'da sol partilere oy verirken türkiye için oy kullandıklarında hep sağ partilere verirler.

bunun nedeni sizce nedir?

• Siyasal ve genel kültürel bilinçsizlik
    31% (4)24% (4)27% (8)Oy Ver
  • Dini etkiler
    31% (4)41% (7)37% (11)Oy Ver
  • Siyasi partilerin başarısızlığı
    15% (2)29% (5)23% (7)Oy Ver
  • Türkiye'nin kendi özel bir durum olması
    23% (3)6% (1)13% (4)Oy Ver
  • Halkımızın her zaman güçlünün yanında olmak istemesi
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|2
3|11

En İyi Erkek Görüşü

• İstihbarat yönlendirmesi tv ve medya aracılığı ile sen ben karar verdim oy attım sanıyorsun ama bunu başaranlar oldukça az çoğu bu yönlendirilmeler ile oy kullanır

#inciheryerde

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• İnsanların durumlarını oy verdikleri partiyle ilişkilendirmen çok komik. Taktınız fakirler Akp'ye oy verir diye.
    Benim durumum ortalamanın üzerinde. Akp'ye oy vermiştim. Heralde bir ben böyle değilimdir.
    Ki senin durumunu bilmem ama çevremdeki zengin kesimlerdende Akp'ye oy veren çok var.
    Siz taktınız.
    Her parti seçmeninde zenginde var fakirde.

0|0
    0|0
    • bak sevgili kardeşim sen yanlış anladın. benim babamda işçi ama sol partiye verdim akp'ye değil. buradan şunu demek istiyorum. beşiktaş'tan kadıköy'den kim 1. çıkıyor. birde getto diyebileceğimiz bağcılar, gaziosmanpaşa'dan kim birinci çıkıyor? dünya'da bunun tam tersi oluyor. bunu söylüyorum.

• Türkiye'nin kendi özel bir durum olması

0|1
    0|0
  • Sag partiliyim (akpliyim) ama kimseden görüp akpli olmadım. Bence herkesin kendi fikri olmalı

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Bizde sol parti yok. Sol parti olduğuna inanan denyolar var. Bunlar dine her türlü düşmanlar. O Almanya da ki sol partiler gerçekten olması gereken sol parti amavına uygun kriterler ve değerlerle varlıklarını sürdürüyorlar. Bizde de din değerleri cahil bir gelişmişlik içinde. İnsanlar dini değerlerine sahip çıktıklarını düşünerek sağ partilere oy vermeye başadılar. Sonra muhalefet sol parti zamanla kafayı yedi kendini unuttu muhaliflikle vatan hainliğini karıştırdı. Başta ki parti insinde ne olursa olsun düşünceleriyle hareket etmeye başladı. İnsanlar inandıklarını korurlar ama cahilce ama bencilce. Saf ya da salak ya da koyun değiller. Bu insanlarda sol partinin nasıl davrandığını gördükçe en azından vatansever gördükleri sağ partilere oy vermeye devam ettiler. Hatta anadan babadan solcu olan insanların bile bu düşünceyle sol partiye inat sağ partiye oy verdiğini bilirim. Sonuç mu bizde laikliği nasıl bilmiyorsa laikliğin kurucularını temsil edenler, sol partilerin amaçlarınıda unuttukları bir politika izliyorlar. İnsanlar da neyin ne olduğunu görüyorlar. Olay sadece bu.

0|0
    0|0
  • İkiyüzlülük.

3|2
    0|0
  • Oncelikle tespitin cok dogru kardesim tebrik ederim 👍 Dunyadaki sorunlarin yuzde 90 i bence dini temelden cikiyor... hep dinler kullaniliyor carpitiliyor... halbuki din dedigin bireysel olmali herkes kendi icinde yasamali, kitleleri yonetmek kitlelerden oy calmak icin kullanilmamali. Ulkemizde dedigin gibi okumamis, cahil, koylu, az gelismis yerlerdeki insanlarimizin yuzde 90 i akp ye veriyor oyunu cunku onlari kandirmak cok basit, dinden dolayi direk akp ye kayiyorlar, akp ye oy veren zenginler de var tabi (onlar da yandaslar, cikarlari olanlar kanimca)... daha yazsam cok sey var da ozetlemek gerekirse; akp nin Allah belasini versin, bide o cahil cahil onlara oy atanlarin :S ulkemizi ne hallere dusurduler hergun bombalar sehitler :( milli degerlerimizi de mahvettiler alcaklar😠

0|0
    0|0
  • Bu uzun uzadıya anlatılması gereken bir konu. Bir paragraf ile anlatılması çok zor. Tarihsel gelişime bakmak gerek. Sosyolojik yapımızın ele alınması şart. Din faktörü önemli. Dünyadaki yerimiz ve kişisel durumlarımız da irdelenmeli.

Bu soruya tek bir cümle veya seçenekle yanıt verilemez.

0|0
    0|0
  • Bu neyden kaynaklaniyor biliyor musun?

Bu insanlar yemeği birakmış huzura kavuşmayı istiyor o yüzden

Bir de solcu siyasi partilerin başarısızlıkları çok var mesela pkk teror örgütlerine yardım ve yataklıkta bulunması ve/veya sempatizanı olması.

0|0
    0|0
  • Sağcı solcu diye ayırmıyor iste halkımız,
    doğrusunu yapıyor ve kim icraat yapiyorsa ona veriyorlar. Sırf sağcı veya solcu diye bir partiye oy verilmez

0|0
    0|0
  • Allah diyen kimse ona veriyorlar.

0|0
    0|0
  • Olay sağ/sol olayı değil.

0|0
    0|0
  • partilerin başarışzılığından ziyade partilerdeki derin devlet izleri bunun sebebi
    şuanda aynı

0|0
    0|0
  • Herkeze benzemeye çalışma. Özentilik yapma

0|0
    0|0
Yükleniyor...