Okumamiş insanlar neden dinine daha cok duskun olur?

Toplumda dinci insanlarin cogu okumamis kesimden oluyor. Tabiki de docentler uzmanlar da var dinci ama cogunluk cahil insanlar. Hem ulkemizde hemde diger musluman ulkelerinde bu durum var. Ne dusunuyorsunuz?

0|0
9|21

En İyi Kız Görüşü

• Din toplumların afyonudur demiş Marks. Gayet namazında niyazında biri olarak bu söze katılıyorum. Devletler ucuz isci gucu yaratmak ve toplumdaki anarsizmi dindirmek icin dini kullanır. Bu kısmen basarılıdır. Ancak bir sure sonra bu tur toplumlarda nüfus patlamaları yasanır ve cocuguna egitim veremeyen bir toplum olusur. Bu olusumlar büyük firmalar icin potansiyel isci gücü yaratır. Halk artık cahildir bir sey oldugunda hayırlısı devletimiz cok yasa der. Egitimli insanın ise iki alternatıfı vardır digerinin aksine egitimle de dinle de kendini doyurabilir. Kimisi bilgi aclıgıyla yasar dünyayı degistirmek icin caba gösterir kimisi cennetin hayaliyle. Ben ikisini de dengede tutma taraftarıyım. Cunku dinsiz olunca mutsuz ve amacsız hissediyorum bilimden uzaklasınca gudulecek bir koyun gibi.

0|0
    0|0
    • Bende dinsizim ama bu sekilde cok mutluyum. Sen o sekilde mutluysan sorgulayip koyun olmuyorsan ne mutlu sana

• Ben sana mutsuz olursun demiyorum. Herkesin karakteri farklı beklentileri de oyle. BU kadar yazdıgımdan bunu cıkarmamalıydın ama.

En İyi Erkek Görüşü

• evet harikasın çok güzel bir yorum ve tespit yüzde yüz katılıyorum ve y ıllar önce senin gibi sorularla başladım araştırmalara en çok merak ettiğim din ve bilim ne den farklı kutuplar gibiydi ve birbirine düşman gibi duruyorlar bilimi araştırdıkça dini çelişkileri aha net çıktı karşıma örn nisa süresi, sadece bir aile için inmiş sureler daha sonra şu sonuca ullaştım kusursuz derecede biz insanları sömürmek için fbir sistem yaratılmalıydı ve bu sistem herkesin anlayacağı hayır diyemeyeceği bir düzende olmalıydı ve huzurlarınızda DİN bazı para babaları kapitalizmi yarattı ve sisteme enerji gerekiyodu yani insan şuanda başına bir insan tarafından haksızlık gelse duyacaklarını sıralıyorum şükür et, isyan etme, şimdi çekiyorsun ama o bir tarafta cennette huzuru yaşayacaksın vb. bla, bla, bla... kedini canlı bomba yapanıda cennet vaadiyle kandırıyoruz kafa kesenide... neyse daha yolun başındasın çok yolun var sana matriks in ilk filmini izlemeni tavsiye ederim ve en sonunda varacağın yer cehalet mutluluktur olacak bol şans...

0|0
    0|0
    • Peki bu kapitalistler peygamber lerle nasil iletisime gecti sen bir din uydur biz parayi bulacagizmi dediler

• geçmedi tabiki onlar sonradan sistemlerini bunun üzerine kurup kullandılar örn. kabede şeytan taşlamak için bir taş vardı şimdi üç tane taşların kaç para olduğunu biliyormusun? ben arabistanda uzun süre kaldım orada yasak ve haram olmasına rağmen istediğin içkiyi 1878 yılına ait eski içkileri bile yarım saatte getirebiliyorlar sana, kızlarda da durum öyle kız diyorsun hangi milletten olsun diye soruyorlar sana, rus, Malezyalı, alman, türk vb. bütün bunlarda kutsal kabe yakınlarında oluyor. anlatmak istediğim, çok açık bir şekilde bizi sağyorlar inan bana kuranı veya diğer dinleri biraz araştırınca çok daha fazla çelişki ve sorularlan karşılaşacaksın zaten kurana İbraniceden girmiş çok kelime var araştırsan görürsün ancak toplum olarak okumayı sevmiyoruz ya da bilinçli olarak bu şekilde olmamız istendi.

Kızlar Ne Diyor 8

• Katılmıyorum.

0|0
    0|0
  • Onları yönlendirmek daha kolay sorgulamadan koyun gibi inanırlar ondan

0|0
    0|0
  • Alakasi bile yok

0|0
    0|0
  • Dincilikle ne alakası var? Ozman neden bütün fakir insanlar şuanda açlar? Olaya yanlış yönünden bakıyorsun fakir olup karni tok insanlarda var ama demi senin ilk aklına gelen fakir yani olmadığı için açlık çektikleri oldu demi? sabit fikirli olmayın kafanızdaki kutuları çıkarından sağınızı solunuzu görün hep tek yönden bakmayın.

0|0
    0|0
    • Şu an tek yonden bakan sensin. Boyle bir ornek vermen cok sacma. Dunyadaki muslumanlara bak buyuk cogunluk okuma yazma bilmez saf cahil insanlardir.

• Ha yani sen müslüman değilsin ve çok bilgili bunu yargılaya bilecek güçtesin öylemi?

• Aynen oyleyim, hic birseye sorgusuz arastirmadan inanmam. Hergun bilimsel yazilar makalelerokurum gundemi takip ederim surekli arastiririm

• Araştırmacı zihniyetleri yok çünkü ne desen o

0|0
    0|0
  • Belli bir zaman diliminde dindar insanlar egitime yönelememis ama Şu an bu degisiyor egitimli bir dindar nesil yetisiyor

0|0
    0|0
    • Aksine tam tersi Turkiye hatta dunya nufusunda bilim gelistikce dini inanclar zayifliyor.

• @Ascidea Ben bir Müslümanım benim için onemli olan İslamı seçen insanların artması bu kadar

• Teknik olarak islam ı seçen kişi sayısı artımıyor , onunla doğan kişi sayısı artıyor, Hintli nüfusun artışı bize de pek bir şey katmıyor...

• Öncelikle de eki ayrı artsy-fartsy kid

0|0
    0|0
  • Bilemiyorum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Dinsiz ilim ilim değildir.
    İlim olmayan dinde din değildir.
    Bir nevi laikliğin sonucu diyebilirim.
    Din ve bilim tamamen birbirinden ayrı gidiyor.
    Eski müslümanlara bakarsak, tek bir kişinin uğraş dallarında astronomi , fizikçi , filozof , yazar , gibi alanlar yazılıdır.
    Yani kimsenin tek bir alanı yokmuş.
    Şimdi herkes tek birşey söylüyor. yani hayaller bile kısıtlı ve çeşitli sınırlar dahilinde.
    Kimse mesela ben bilim adamı olacağım demiyor.. bunların derinlerine inilmesi ve düzensiz eğitim sisteminin yeniden baştan aşağı düzenlenmesi gerekiyor.

0|0
    0|0
  • Çünkü dini konularda ağzı olan konuşuyor ve nabza göre şerbet verildiği için cazip geliyor.
    Cehalet böyle bir şey işte.

0|0
    0|0
  • İmam hatip okuyanları Üniversitelere almadıklarından olabilir mi?

0|0
    0|0
    • Kim demis uniye almiyorlar diye benim arkadaslarim var imam hatip okuyan uniye giden

• Arkadasim subat gozluklerini cikar...
      Ben butun okuyanlar cok bilgili kulturlu diye bisey mi diyorum? Bak diyorum ki : dinine bagli insanlarin cogu okumamis cahil kesim, aralarinda bilgil arastiran insanlarda var ana toplumun cogu dincisi cahil

• Sana tavsiye
      1-Yaşamadığın, bilmediğin zaman üzerinden kulakdan duyma bilgilerle siyaset yapma
      2- Etrafındaki 10 -100 ya da 1000 tane adam var diye anketvari düşünerek ülkede hep bu insanlar var deme senin mantığınla gidersek o zaman Okumuş insanlar çoğu dinsiz din düşmanı vata haini
      3- En önemlisi bir insan cahil olduktan sonra okusa da okumasa da cahildir ve cahilin de Müslümanı dinsizi olmaz

• Yani bundan ne cikarim yapmamizi bekliyosun?

0|1
    0|0
    • Nedenini soruyorum kendine gore yorumlamani istiyorum

• Akil yasindan bile ne mal olduğun belli basit dusunen varlik sadece bunu mu biliyosun ergence konusma tdk oku biraz yeter yazma cevap

• Emir vererek konusma

• Bu bir dünya gerçeğidir. Nerede din varsa, orada geri kalmışlık vardır.

"Siz bana din ile refaha ulaşmış bir toplum gösterin, ben de size devrim ile geri kalmış toplum göstereyim."

-Ernesto Che Guevara

0|0
    0|0
    • Herseyin ozeti...

• @OnrKN Arjantin'de 70lerde ve 80lerde 30.000'in üzerinde insanın Hristiyan ve katolik olmadıkları sebebiyle katledildiğini bilmiyor musun?

• Benim anlatmak istedigimle verdigin ornegin alakasi yok che denen uyusturucu muptelasi bana devrimle ilerlemis bir ulke gostersin abd mi ingilteremi ya da diger avrupa ulkelerimi japonyami hangisi che nin dedigi gibi komunist bir devrimle ilerlemis sol kesimin en buyuk yanilgisi burda kardesim ici bos disi hos utopik sloganlarla gercekte olani ayirt edememek

• okuması gerekeni bulmuş ahiretine fayda sağlayacak şeyleri ögrenmiş okuyor daha ne okusun tıp bilim falan filan

0|0
    0|0
    • Dinci insanlarin buyuk cogunlugu kuran okumayi bilmiyor. Neyi okumus?

• İnsanlar okumayi bilmiyor tabi haciya hocaya ufurukcuye soruyorlar. Sagdan soldan ogreniliyor.

• yahu adam doğruyu söylüyorsa kurana hadise soruyorda bende sorarım uymuyorsa konuşmam sormam bir daha

• İnsan bilmediği konularda bir mistik güce ihtiyaç duyar.

0|0
    0|0
  • doçent akrabam var benden dindar benim imanım 5 vakit namazdan ibaret eğitimle alakası yok inançla alakası var

0|0
    0|0
    • ama şöyle birşey de var eğitimsiz biri yaşamı daha yüzeysel görür sorgulamaz kabul eder ben hala sorgulama aşamasındayım hadi hayırlısı arafta kaldım biraz ama neyse allaha inancım var şuanlık

• Sorgulasa dine inanmaz dioaun yani?

• yeterli kanıt bulamaz ise niye inansın?

• Yanlış biliyorsun pampa 😀

#inciheryerde

0|0
    0|0
  • Allah a inanmak eğitimle alakalı değil, ancak bazı kötü niyetli kişilerin hurafelerine dinin olmazsa olmazı gibi inanmak, cahillikle alakalı.

0|0
    0|0
  • Okumuslarda var

0|0
    0|0
    • Ben yok mu dedim aciklamayi okusan?
      Ama okuyanlarin yuzdesi cok az

• Niye o zaman tv de ne kadar prof. doktorlar hep Inşallah Evelallah Allah ın izniyle diyor biz mi yanlış duyuyoruz

0|0
    0|0
  • Üniversite sorgulamayı Öğretir O nedenle

0|0
    0|0
  • hiç bise düsünmüyorum

0|0
    0|0
  • Her kesimde çoğunluk dindar insanlar. Kendi çevrenden çıkıp başka çevrelere girersen görürsün.

0|0
    0|0
  • Bunun okuyup okumamakla ilgisi yok

0|0
    0|0
    • Okumak bos is mi diyorsun yani?

• Hayır tabiki değil örnek veriyorum şimdiye kadar tanıdığım inancı sağlam olmayan insanların çoğu eğitimsiz

• ünlü bilgin marks din afyondur demiş :D

0|0
    0|0
    • Niye boyle demis

• Dogru demis. Senin inancin nedir?

• islam a inanıyorum ben.

• Çünkü müslümanların kendi dinini bilmemesinden dolayıdır.

0|0
    0|0
  • kim ne dese çabuk kanıyorlar onların hurafede olsa inançları sağlam

0|0
    0|0
    • İnanclari saglam onda sikinti yok ama sorgusuz arastirmadan insalarin dediklerine kanmakbiyi degil

• işte onlara bunu anlatamazsın ki

• Ne alaka

0|0
    0|0
    • Nasil ne alaka. Gercekleri soyledim

Yükleniyor...