Toplu taşımada hamilelerin yer bulabilmesi için sensör uygulamasının Türkiye'de de olmasını ister miydiniz?

Toplu taşımalarda yer bulmakta zorlanan hamile kadınlar için Güney Kore'de yolcuların yerlerini onlara vermesini sağlayacak bluetooth sistemi deneniyor.

Hamile kadınlara verilecek olan sensörler toplu taşımada onlara ayrılmış olan koltuklara yaklaşıldığında koltuklardaki pembe lambaların yanmasını sağlıyor. Bu uyarıyla birlikte oturan kişi kalkıp yerini veriyor.
Toplu taşımada hamilelerin yer bulabilmesi için sensör uygulamasının Türkiye'de de olmasını ister miydiniz?Sensörlerin etkili olabilmesi için çanta dışında taşınması gerekiyor ve pili de 6 ay dayanıyor.

Projenin iyi yanı hamile olmayan birine hamile muamelesi yaparak saygısızlık etmemek, kötü yanı ise hamileliğinin ifşasından utanabilecek kadınların da olabileceği.

Böyle bir uygulamanın ülkemizde de olmasını ister miydiniz? Olsaydı nasıl tepkiler olurdu?

0|1
13|24

En İyi Erkek Görüşü

• Sensör koltukda değil insanların beyninde olmadığı sürece her yere de sensör koysalar ne olacak ki.

Hala yaşlı insanlar otobüste ayakta gidiyor azının üstüne şepeşilleyi yapıştırasım geliyor gamsız insanların.

1|0
    0|0
    • Harika bir yorumdu. Teşekkür ederim :)

• Ben teşekkür ederim. Ankara'da yaşıyorum hala insanların gözünün içine yer versin diye bakan yaşlı ve gururlu insanları ve umursamaz insanları görüyorum toplu taşım araçlarında çok kötü bir durum.

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 23

• Ben hiç hamile kadınların ayakta kaldığını görmedim umarım da görmem ne kadar da saygısız bir gençlik olsa da bu kadarını görmedim henüz.

1|0
    0|0
  • güzel bir uygulama, hoş olurdu gerçekten

1|0
    0|0
  • Bizim burda hamile kadının tramvaya biteceğini hissettiğimiz için hep ayakta gidiyoruz😎
    İki adet ozel koltuk yapabilirler ücretsiz.

1|0
    0|0
    • Burada da tramvaylarda taşıt dolu bile olsa o özel koltuklar hep boş tutuluyor. Oturana da saygısız gözüyle bakılıyor. Medeniyet böyle bir şey.

• zaten yer veriliyor. türk insanı bu konuda duyarlı. bu sensör mevzusu soğukkanlı yabancılar için geçerli

1|0
    0|0
  • Ben Türkiye'de bu konuda insanların zaten hassas olduğunu düşünüyorum. Özellikle hamileler için.

1|0
    0|0
    • Bir kaç aylık hamilelik söylenmedikçe nasıl anlaşılır?

• Toplu taşıma dışı herkes miss world, toplu taşımada herkes hamile :)

• Maalesef öyle :)

• Hamile veya kucağında bebek olan bir kadın görürsem kalkar yer veririm , ayaktaysam mutlaka birini kaldırırım.

1|0
    0|0
  • Saçma bence, hamile bir bayana yer vermeyen en yakın durakta kendini bir otobüsün önüne atsin zahmet olacak ama..

1|0
    0|0
  • Türkiyede olsa bu olay sömürülür. Kesin eminim.

1|0
    0|0
    • Kesinlikle. Sensörün kullanılmadığı günlerde bir akrabaya verilir onun oturması sağlanır :/ Herşey beklenir.

• neden sadece yaşlı ve hamilelere özel otobüs vs tahsis edilmez?

0|0
    0|0
  • Gerek yok

1|0
    0|0
  • bilmemki nasıl oluır ama buna insanımızın alışması için uzun bir süre geçmesi lazım :D

1|0
    0|0
    • Daha hamile olduğumuzu aileye bile söylemeye utanan bir milletiz, nerede kaldı toplu taşıma, haklısınız :)

• O konuda haklısınız.

• daha emniyet şeritini bile kullanmayı bilmiyoruz :D

• Olsa iyi olur

1|0
    0|0
  • Biz zaten veriyoruz

1|0
    0|0
    • Gebelik görünür hale gelince veriliyor. Ya bir kaç aylık hamile ise nasıl anlayacaksınız?

• Ben 7 aylık hamile gördüm karnı neredeyse yok gibiydi. Her durumu düşünmek lazım :)

• Nasıl yok gibiydi yok artık,
      Neyse tamam yapabilirler izin verdim :)

• Değişik ve güzel bir fikir , gelmeli.

1|0
    0|0
  • Tr de buna lüzum yok.
    İnsan gibi eğitim sistemi olsa yeterli

1|0
    0|0
  • Bence buna gerek kalmamalı. İnsanlar kendi isteğiyle yer vermeli..

1|0
    0|0
  • süper bişeymiş ama türkiyede ne kadar işler bu sistem tartışılır öküz çoook...

1|0
    0|0
  • Bunu Avrupa çıkartmış onlar hamilelere yer vermeyecek kadar hayvan olabilir, o yüzden böyle bir yönteme başvurulmuştur. Bizde böyle oyuncaklara gerek yok. Hamileler ve yaşlılara saygı konusunda Avrupa'ya ders verebiliriz.

0|0
    0|0
    • Güney Kore'de uygulanıyor.
      Hollanda'da yaşıyorum asıl Türkiye'nin Avrupa'dan öğrenmesi gereken çok şey var. Tüm toplu taşımalarda hamile, yaşlı ve sakatlara ayrılan koltuklar araç dolu bile olsa her zaman boş. Millet ayakta duruyor ama o koltuklara oturmuyor. Oturana da saygısız gözüyle bakıldığından gizli bir toplum baskısı oluşuyor.

• Bence gerek var, Türkiye'de iken yer vermek istemediği için uyur numarası yapanla sokağı seyretme numarası yapan çok kişi gördüm.

• Oda onların karaktersizliği ne deyim.

• Çok kızdığım bişey var.
    iş çıkısı gezmelerden gelen hamile kadınların, işten gelen perişan olmuş erkeklerden yer istemesi...
    adam zaten kazıklara oturmuş akşama kadar.
    gezmeseydin ey hamile.. o adamı mı buldun?

0|0
    0|0
    • Siz de o söylemeden yerinizi verin madem. Hamile diye aylarca evden mi çıkmasın yani nasıl bir mantık bu.

• Sizin eşinize de aynı şekilde davranılmasını ister miydiniz? Bir kadını hamile diye sadece ihtiyaç olduğunda dışarı çıkacak şekilde eve kapatmanız ne insanlığa ne de medeniyete sığar. Sizin gibi düşünenler çocuk sahibi olmayı haketmiyor.

• gezme amaçlı iş çıkışı gidip o kadar erkeğin içine girerse zaten kızarım.
      çıkamaz dışarı. otursun evinde.

• Bizde öyle değil. Erkek adam yaşlı veya hamile gördüğü an kalkar yerini verir zaten buna gerek yok.

0|0
    0|0
  • Engelliler için olmalı hamile bişekilde idare eder

0|0
    0|0
    • Hamilelerin halini hiç bir zaman anlayamazsınız.

• Ayakları olamyan bir insan düşün

• Hamile ve engelliler diye ayıramazsınız. Hepsi birdir benim için. Uzun süre ayakta durmanın bir hamile için ne kadar zor olacağını bilmiyor olabilirsiniz ama en azından saygı duymalısınız. Ayakta durmaktan kaynaklanan olası bir komplikasyon düşükle sonuçlanırsa bunun sorumluluğu size ait olur.

• geç kalınmış bir uygulama.

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 12

• Çok güzel bir uygulama. Ülkemizde genelde bu konuda hassas oluyorlar gözlemlerime göre. Ablam hamileyken yer vermeyenler de epey olmuş. Ülkemizde de uygulanabilir. Hamileliğini ifşa etmek istemeyen kişi de bu cihazı kullanmazlar olur biter. 😊

1|0
    0|0
  • Türkiyede olsa göbeği olanlar ondan alıp hemen koltuklara oturulardı hatta erkekler bile hahaha 😂😂😂😂😂...

2|0
    0|0
  • Lüzumsuz. Bizde bu yer verme olayının tadı kaçıyor çünkü. Bildiğiniz üzere otobüslerde hamileler için ayrılmış koltuklar var. Oraya oturan insanlar yer vermediğinde gelip arkada normal koltuğunda oturan beni kaldırmasını ben hoş bulmuyorum mesela. Bir de hamileyim diye bir durak için 50 durak gidecek olanları kaldıranlar var. Daha geçen ay başıma geldi bak, kadın bana (normal koltukta oturuyorum bu arada ayrılmış olanlarda değil) kalkar misiniz hamileyim dedi. Komik olan şu ki ayağım kırık. Değnekle duruyorum elimde değnek var yani. Şaka mı yapıyorsun abla dedim. Ben 2 aylık hamileyim kalkar misiniz dedi. Bu arada otobüsün geri kalanı da yerinden kalkmadan bana cık cıklamakla meşguldü. Şimdi böyle bir durumda, eeh mikerim yerini, gideceğim yere kadar uyuyorum ben.

0|0
    0|0
  • Mantıklı

1|0
    0|0
  • toplumumuz duyarlı bence bu konuda. Yani yaşlı ve hamile büyüklerimize yer veriyoruz.

1|0
    0|0
  • Saçma bence.
    Kimse takmazdi

0|0
    0|0
  • E supermis bizde ne. kadar. işler bilemem

1|0
    0|0
  • Olmalı kesinlikle

1|0
    0|0
  • Kesinlikle olmalı ama insanlar yer vermezler gine vicdanı olmayan biri sensörü umursamazki

1|0
    0|0
  • Olsa ne olacak kimse yer vermez yaşadım gördüm karnım burnumda ayakta kaldım hep

1|0
    0|0
  • İstemem bence dili yok mu söylesin

0|0
    0|0
  • Peki o sensoru hamile olmayanlar da takarsa

0|0
    0|0
    • Gerekli gormuyorum. Hamile olsugun fark edilmemisse hamileyim dersin esek degiller ya verirler

• Ülkemizde suistimale açık bir durum elbette. Sağ duyulu olmak lazım.

Yükleniyor...